PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrik çarpması

AC2315
22/03/2010, 23:13
Arkadaşlar, uzun zamandır garip bir durum yaşıyorum. Şöyle anlatayım;

Arabayı çalıştırıyorum, ve hareket ediyorum. Gideceğim yere vardığımda aracımı park edip kontağı kapatıyorum ve araçtan iniyorum. Tam aracın kapısını kapatmak için kapıya dokunduğumda elektrik çarpıyor. Tekrar dokunduğumda ise bir daha olmuyor. Bu durum o kadar sık oluyor ki artık araçtan inip kapıyı kapatırken parmağımı kapıya dokundurup çekiyorum ondan sonra kapıyı kapatıyorum. Parmağımı dokunduğumda hafif bir çarpma hissediyorum ve sonra geçiyor.

Acaba bende mi problem var diye düşüyorum. Ama aynı şeyi eşim de yaşıyor. Örneğin aracı evin önünde durduruyorum. Önce eşim iniyor çocuğu arkadan almak için, kız daha ön kapıyı (yolcu tarafı) kapatmak için kapıya dokununca birden hızlıca kolunu çekiyor elektrik çarptı diye. İşin aksi aynı şeyi 6 yaşındaki oğlumda yaşadı. Yalnız bir defaya mahsus oluyor aracı durdurup ilk inen çarpılıyor genelde. Sanki bir şaşe var da ilk dokunan şaseyi bozuyor mu nedir anlamadım.

Eşim artık kordudan kapıyı kapatırken diziyle filan kapatmaya başladı kapıyı. Böyle birşey yaşan var mı? Elektriksel bir arıza olsa arıza lambası yanmaz mı?

Aklıma şöyle bir şey geldi. Bu durum araç hareket edip durduktan sonra oluyor. Kapıların otmatik kilitlenmesi sağlayan sistemde bir problem olabilir mi?

Bu akşam yine çapıldım. Gece karanlığı olunca elimi kapıya dokunduğumda kapatmak için kıvılcım bile gördüm. Elim acıdı çarpma hissiyle birlikte. Sonra arabanın her tarafına elimi sürüyorum yine birşey olmuyor.

Araç 2009 model. 14500 km.de. Araçta soradan takılan ses sistemi yok. Farlar orjinal.

alperyonar
22/03/2010, 23:22
Aynı olay bi zaman bana da oluyordu..

tolgaank88
22/03/2010, 23:22
yok artık diyorum son bir haftadır tıpatıp aynısı banada oluyor bende nedir acaba diye dusunup duruyodum

JASMINE
22/03/2010, 23:25
Öncelikle çok geçmiş olsun. Arabada olmadı ancak bende genelde spor ayakkabı, kauçuk tabanlı bir bot veya yünlü bir hırka giydiğimde bu tarz çarpmalar oluyor. Bunlara hiç dikkat ettiniz mi? Bir ara bir video vardı belki izlemişsinizdir. Yün ceket giymiş bir bayan benzin almak için istasyona giriyor. Ödeme yapmak için arabadan inip depo kapağını tuttuğunda araç alev alıyordu. Belki söylediklerim ile sizin durumunuzun alakası yoktur ancak yine de aklıma sizin yazdıklarınızı okuyunca bu geldi. :(

CaGRi
22/03/2010, 23:26
paspaslarınız lastik mi acaba ?

anlattığınız olay vucudunuzda toplanmış statik elektriğin boşalması. bir kere olup 2. ye olmaması. yada giydiğiniz ayakkabıların tabanı mı lastik? malum havalar ısındı botlar çıkıp yazlık ayakkabılar giyilmeye başlandı...

ABNEW
22/03/2010, 23:29
Evet, denildiği gibi statik elektrik:)

AC2315
22/03/2010, 23:29
Aynen öyle sürekli giydiğim ayakkabı kauçuk tabanlı eşimde sürekli olarak spor ayakkabı giyiyor. Paspaslar da lastik. Ama lastik elektrik akımını engellemez mi?

tolgaank88
22/03/2010, 23:31
çağrı bey sizli bizli mi olduk :D :D
benim paspaslar halı paspas,giydiğim ayakkabı aynı çorap desen onuda 3 aydır çıkarmadım :D
ben havalara bagladım ama su son 4-5 gundur nerdeyse her seferinde oluyor,hatta arabayı bıraktıgım yer bile aynı havalardan kaynaklı olabilir diyorum bende baska bisey gelmiyor aklıma aracın tesisatı ile ilgili bi problem vs bişey yoksa

siyahinci83
22/03/2010, 23:31
aynen alın benden de o kadar aynı durum bende de var

JASMINE
22/03/2010, 23:32
Aynen öyle sürekli giydiğim ayakkabı kauçuk tabanlı eşimde sürekli olarak spor ayakkabı giyiyor. Paspaslar da lastik. Ama lastik elektrik akımını engellemez mi?

Lastiklerin birbirine sürtünmesi ile statik elektrik oluşumu meydana gelir. Cevabı bulduğumuza göre araçta bir sorun olmaması güzel :)

CaGRi
22/03/2010, 23:32

sürtünmelerden dolayı statik elektriklenme olur. deneme amaçlı tek bir tarafa halı paspas koyun ve deneyin. lastik taraf çarpılacaktır, diğer tarafa birşey olmayacaktır :) geçmiş olsun diyorum şimdiden :)

çağrı bey sizli bizli mi olduk :D :D
benim paspaslar halı paspas,giydiğim ayakkabı aynı çorap desen onuda 3 aydır çıkarmadım :D

pis herif :D yat uyu :D

AC2315
22/03/2010, 23:35
Çok sağolun arkadaşlar. Fikir alışverişinde bulunmak o kadar güzel ki. Bu siteyi bu yüzden çok seviyrum. Ben yarın yine bir göstereceğim servise her ihtimale karşı. ondan sonra da şu paspasları değiştireyim ve takip edeyim bakalım devam edecek mi.? Gecenin bu saatinde yazdığınız cevaplar için teşekkürler.

tolgaank88
22/03/2010, 23:38
ama bende halı paspas benimki neden acaba?
çağlayan abi paspasla deneme imkanın olursa sonucu bizlede paylasırsan sevinirim eger paspas kaynaklı ise bende olması ilginç gibi

AC2315
22/03/2010, 23:39
Yarın servise gideyim, tekrar sonuçları paylaşacağım buradan tolga. Ama kafamı en çok meşgul eden şu oluyor. 12 yıldır araç kullanıyorum. Bu aracın dışında böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Araçta sorun var demek istemiyorum ama çok sık olunca insan tedirgin oluyor.

CaGRi
22/03/2010, 23:43

lastik akımı dolaşmasını engeller, akım geçişi engellendiğinden dolayı sürtünmelerden dolayı boşalması (topraklanması) gereken elektrik boşalamayıp, üzerimizde kalır. topraklanacağı ilk yer olan arabanıza dokunduğunuz andada üzerinizden akar ...

ZV 007
22/03/2010, 23:43
bende bu aralar sürekli çarpılıyorum takma kafana bişe olmaz

alperyonar
22/03/2010, 23:47
lastik akımı dolaşmasını engeller, akım geçişi engellendiğinden dolayı sürtünmelerden dolayı boşalması (topraklanması) gereken elektrik boşalamayıp, üzerimizde kalır. topraklanacağı ilk yer olan arabanıza dokunduğunuz andada üzerinizden akar ...
Olay kesinlikle böyle:)

AC2315
22/03/2010, 23:48

Yazdıklarınızı okudukça biraz rahatladım. Zaten yarın birkaç iş için gidecektim servise. Arada buna da baktırayım. Buradan paylaşırım sonucu.

Moosty
22/03/2010, 23:53
Kesinlikle paspas + hava şartları.

Özellikle kışın çok oluyor çünkü ısınmak için yünlü şeyler giyiyoruz, botların tabanı lastik. Arabanın içi çamur olunca kolay temizlensin diye lastik paspas kullanıyoruz.

Kışın soğuk hava nemli olmadığı için bu elektriği de atamıyoruz. Kışın iyice soğuk havalarda daha az oluyordu çünkü kaloriferi açınca içerisi nemleniyordu ama son günlerde kaloriferi açma ihtiyacı hissetmiyorum, zaten arabaya montla biniyorum. (Mont da naylon)

Son günlerde bende de çok oluyor bu nedenle. Aslında GP bizi çarpmıyor, biz GP yi çarpıyoruz çünkü elektrik yüklenen biziz.

Okuldayken deneme yapmıştık bir arkadaşla. İkimizde de naylon mont var. Sırt sırta verdik, birimiz çökerken diğerimiz kalktık, 5-10 hareket sonra her ikimiz de de başkalarını çarpacak kadar elektrik yüklendik.

Sonra inat ettik, bir kaç dakika boyunca sırt sırta çöküp kalktık. Sonuç; botlarımızın arasından atlayan 1 karıştan daha büyük bir kıvılcım, çarpma nedeniyle uyuşmuş iki çift bacak, ve o bacakların sahibi iki salak.

AC2315
22/03/2010, 23:57
Kesinlikle paspas + hava şartları.

Özellikle kışın çok oluyor çünkü ısınmak için yünlü şeyler giyiyoruz, botların tabanı lastik. Arabanın içi çamur olunca kolay temizlensin diye lastik paspas kullanıyoruz.

Kışın soğuk hava nemli olmadığı için bu elektriği de atamıyoruz. Kışın iyice soğuk havalarda daha az oluyordu çünkü kaloriferi açınca içerisi nemleniyordu ama son günlerde kaloriferi açma ihtiyacı hissetmiyorum, zaten arabaya montla biniyorum. (Mont da naylon)

Son günlerde bende de çok oluyor bu nedenle. Aslında GP bizi çarpmıyor, biz GP yi çarpıyoruz çünkü elektrik yüklenen biziz.

Okuldayken deneme yapmıştık bir arkadaşla. İkimizde de naylon mont var. Sırt sırta verdik, birimiz çökerken diğerimiz kalktık, 5-10 hareket sonra her ikimiz de de başkalarını çarpacak kadar elektrik yüklendik.

Sonra inat ettik, bir kaç dakika boyunca sırt sırta çöküp kalktık. Sonuç; botlarımızın arasından atlayan 1 karıştan daha büyük bir kıvılcım, çarpma nedeniyle uyuşmuş iki çift bacak, ve o bacakların sahibi iki salak.

Çok ilginç bir deneyim olmuş, deseniz ya araç bizden çekiyor, haberimiz yok. :D

tempesty
23/03/2010, 03:05
Uzun zamandır anlattığınız olayın tamamen aynısını bende yaşıyorum , özellikle araçla yolculuk yapıp parkettikten sonra oluyor ve hakkatende şiddetli ve can yakıcı oluyor bende düşünüyordum bende mi bir tuhaflık var acaba yoksa arabada mı diye..Hatta asansör butonlarına bastığımda da olmaya başladı wallahi artık metal bişeye dokunmaya korkar olmuştum..

Ama sonra anladım ki tamamen statik elektrik yüklenmesi nedeniyle oluyor , çünkü bizim evde bir kedimiz var yazık hayvancağızı sevip okşadıkça habire onu da çarpıyorum o bile şaşırdı artık noluyo yaw seviyomusun dövüyomusun diye :D

defeat
23/03/2010, 03:18
Eski aracımda statik elektrik olayı yüzünden 200TL vermek zorunda kaldım.Okuldan gelmiştim,aracı stop ettim,indim.Kapıyı kapatırken anahtarımın ucu kapıya değdi ve çıt etti."Ulan olur mu olur" dedim ve kapıyı kilitlemek için anahtar düğmesine bastığımda anahtar kodunu unutmuştu.Sayısız servise başvurmama rağmen anahtar tekrar tanıtılamadı ve ben yeni anahtar almak zorunda kaldım.

pdr42
23/03/2010, 07:08
bunu yasamayan yoktur ozellikle kısın yunlu giydigimzde hepimizi carpmıstır . bunun icin servise gitmeyin bence

skydome
23/03/2010, 13:44
Ya benim de en büyük problemim bu :( Hatta 2001 focusumda vardı aynı sorun kapıyı kapatamıyordum.sonra babama yani kasa focus aldık...Kapıların kenarı plastik kaplamaydı o çok rahattı hiç çarpılmıyordum...ama bravo ve yeni fiestada çarpılıyorum aynı şekilde...

kaptan_ahab
23/03/2010, 14:48
Güzel havalarda doğa yürüyüşlerine çıkarak çıplak ayakla toprakta biraz dolaşın.
Alıntı;
Çıplak ayak ile toprakta yürümek bacak kaslarını hem rahatlatır hem güçlendirir.İnsanın enerjisini dengeler,elektrigini alır,kan dolaşımını hızlandırır stresi alır.Neden mi;çünkü topraktaki biyoenerji vucuda geçer ve vücudun bütün dengelerini düzenler.

ahmetkarakaş
23/03/2010, 15:13
Ya ben... Her araç kabulden sonra her araçtan indikten sonra çat çut... Biktim yavv.. Toprakliyorum kendimi... Sizde yapin elinizle toprağa dokunun, yalnayak yürüyün

taneren
23/03/2010, 16:02
güzel havalarda doğa yürüyüşlerine çıkarak çıplak ayakla toprakta biraz dolaşın.
Alıntı;
çıplak ayak ile toprakta yürümek bacak kaslarını hem rahatlatır hem güçlendirir.insanın enerjisini dengeler,elektrigini alır,kan dolaşımını hızlandırır stresi alır.neden mi;çünkü topraktaki biyoenerji vucuda geçer ve vücudun bütün dengelerini düzenler.

irfan'in dediği gibi toprakta çiplak ayakla 10-15 dakika dolaşin bişicik kalmaz ,vücutta biriken statik elektrikten kaynaklaniyor.

Askerde her hafta askerleri ayni şekilde toprakta çiplak ayak yürütürdük,sağlik açisindanda çok önemli.

SpyHunter33
23/03/2010, 16:33
Ben o uygulamayı her gün yapıyorum hakan abi. Şantiyenin bahçesinde 10 dakka kimse yokken çıplak ayak yürüyorum offf süper rahatlatıyor valla...

AC2315
23/03/2010, 22:58
Bu gün altı kösele ayakkabı giydim ve hiç çarpılmadım. Akşam eve geldiğimde markete giderken spor ayakkabılarımı giydim ve araçtan inerken yine çarpıldım.

Bir de bu gün sabah işe arabayla gittim. Dedim ya bir servise göstereyim diye her ihtimale karşı. Kırmızı ışıkta beklerken arkadan gelen bir halk otobüsü arkamdan sola döndü u dönüşü yapmak için, kornaya bastım öndeki araç ilerlesin diye çünkü çarpacak gibi geldi otobüs. öndeki araç ilerleyene kadar otobüsün sağ arkası benim aracın sol arkasına bir güzel sürttü ve otobüs şoförü hiç birşey olmamış gibi gitti. Kornaya filan bastım ama durmadı bir de el kol hareketi yaptı. Ben de polis çağırdım. Sonra da karakola gittim ve şikayetçi oldum. Allahtan plakasını aldım. Yarım gün uğraştım karakolda. Servise gittim sonra. Sol arka tamponda otobüsün boyasının (mavi) izleri çıkmıştı. pasta ile geçirdiler Tamponda ufak (1 cm) lik çizik var birde tamponun kaportaya birleşme yerinde kaportada hafif bir (2 cm) göcük. Arabanın boyası atmamış. Deli oldum. içim gitti. Düzelttirmeye kalksam ya boya atarsa diye korktum ve bıraktım. Ama habire gözüme batıyor. Deli olacağım ya. Ne öküzler var. Bir de kaçıp gidiyor.

JASMINE
23/03/2010, 23:00
Geçmiş olsun Çağlayan. Otobüs, dolmuş ve taksilerden uzak kalınmadığı sürece bu olaylar hep karşımıza çıkıyor maalesef. :(

onurcan
23/03/2010, 23:08
arkadaşlar giydiğiniz ayakkabılar kauçuk tabanlı ise elektirik üretiyor statik elektrik toprakta yürümenin faydası var herkes de olmuyor giydimiz elbiselerdende olabiliyor...

fatihhhh
24/03/2010, 08:46
bende de oluyor.
statik elektrik olduğunu tahmin diyorum ama,
sinir bozucu oluyor.
e topraklada temas edemiyoruz.
ne yapacağız bilmem.

taneren
24/03/2010, 09:18
bende de oluyor.
Statik elektrik olduğunu tahmin diyorum ama,
sinir bozucu oluyor.
E topraklada temas edemiyoruz.
Ne yapacağız bilmem.

bahar geldi,tam piknik zamani .
çimenlerde yalinayak gezdinmi deyme keyfine.ELETRİKTE GİDER STRESTE.....

kubilai
28/03/2010, 20:03
aynı sorunu son günlerde özellikle bende yaşıyorum desem noluyo ya bizim puntolar bizi teker teker çarpmaya başladı karar mı aldılar aralarında:D

ZAK1980
29/03/2010, 00:06
arkadaslar benım aklıma bısey geldı arabanın kapısını actıgınızda arabadan ınmeden elınızı yere deydırın yada baska bıseye su hatunun benzın dep dokunusu ve aracın alev alması tırsıttı bende hep spor papuc gıyıyorum

erc10
07/03/2013, 16:48
Bende bu tür elektrik çarpmasından muzdarip bir punto kullanıcısıyım ama nacizane tecrübelerime göre bunların arabayla alakası yok,tamamen giydiğiniz ayakkabının taban malzemesi ve ayağınızın altındaki paspasın birbirine sürtünüp statik elektrik oluşturup kondansatör gibi sizi elektrik yüklemesi mesela ben askeri personel oldugum için bot giyipte kullandığımda çarpma olmuyor tabanı lastik olmasına rağmen ama 2 tane spor ayakkabı var onları giydiğimde mutlaka çarpılıyorum, camdan kapattıgımda inerken arabayı çarpılmıyorrum ama bu sefer markete girdiğimde market arabası veya biriyle tokalaşırken daha fena çarpılıyorum.Bununda çözümü başka yerlerden duyduğuma göre arabadan inmeden önce arabanın metal bir yerine dokunmakmış.Denemedim ama mantıklı.

Ziyaretci040
07/03/2013, 16:55
Bu benim arabam dışında şirket için kullandığım 3 farklı araçta da oluyor. Statik elektrik. :)

ercan60
15/03/2013, 20:41
Ben de çok ciddi elektrik alıyorum Puntomdan :) Şu sıralar istisnasız her inişimde çarpıyor kerhanacı. Kapının plastik aksamından kapıyı ittirerek açıyorum, yeterli açma seviyesine geldikten sonra dışardan camı ittirerek kapatıyorum ama bu akşam aklımı başımdan aldı resmen. :)

Denildiği gibi elektriği toprağa iletmeyen ayakkabı ve ve yünlü giysilerden kaynaklanıyor bence de.

Ziyaretci037
15/03/2013, 20:43
Güzel hort olmuş,daha güncelide vardı bu konunun :)

uurknkc
15/03/2013, 22:55
bendede aynı olay her seferinde oluyor...

EDS
03/11/2017, 16:16
Arkadaşlar,
Değerli Sürücüler,

Genellikle kış ve bahar aylarında sürücülerin yaşadığı bu zararsız ancak stres yaratan durum için EDS Modülü geliştirdik.

EDS Modül, sürüş sırasında hem araç hemde sürücü üzerinde biriken statik elektrik yükü seviyesini tesbit ederek ikaz verir.

EDS Modül, sürüş sırasında araç ve sürücü üzerinde biriken statik elektrik yükünü, araçtan inmeden önce toprağa ileterek hem aracı hem sürücüyü nötr durumuna getirir. Sürücü tek dokunuşla bu işlemi gerçekleştirir.

EDS Modül, aracın elektrik ve bilgisayar sisteminden tamamen bağımsız çalışan güvenli bir sistemdir. Kullanıcı, son derece kolay montaj işlemini yardım almadan gerçekleşrir.

EDS Modül, Henüz satışta değildir ve seri üretim aşamasındadır. 2018 başlarında tüm Türkiye' satışta olmasını planlamaktayız.

Online satış için web sitemiz hazırlanmaktadır.

Bilgi için : edsmodul@gmail.com

Geçici web sitemiz için ziyaret ediniz : EDS Modül Web Site (https://edsmodul.000webhostapp.com/)

35110