PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalkışlarda titreme

emresan87
19/03/2010, 16:24
İyi günler arkadaşlar 1.4 fire motorlu aracımda kalkışlarda titreme sorunu yaşıyorum. Son 2 gündür bu sorunu yaşıyorum ve motor soğukken bu titreme olmuyor. Isındıktan sonra ayağımı debriyajdan çekerken yaklaşık 1 sn süren bir titreme yaşıyorum. Geri vitesli kalkışlarda bu sorun olmuyor, Çok yavaşken 2. vitesteki kalkışlarda da bu sorun olmuyor. Ama yine yavaş giderken vitesi 1e alıp devam edersem bu sorunu yaşıyorum. Servise gittim, baskı balatadan dediler ama vites kutusunu açmadan bişey söyleyemeyiz dediler. Vites kutusu açma ücretiyse 220 milyonmuş :O Aracımın garantisi sürüyor ama açıp bakmadan sorun benim kullanmamdan mı yoksa araçtan mı bilemeyeceklerini söylediler... Sorun baskı balatadan kaynaklansa 2. ve 3. viteslerde de titreme yapması gerekmez mi??

serdar2362
19/03/2010, 16:33
Yok titreme yapmaz. Devir düşüklüğünde sarsıntı daha fazla hissedilir. Ayrıca garanti devam ediyorsa servise götürün. Baskı balata öyle çabuk çabuk bitmez muhakkak bir sorun vardır. Başka ustaya götürüp de sonradan servise götürürseniz garanti dışı kalabilir. Motor soğukken gene yapmaz çünkü rolanti yüksektir (otomatik jikle) motor ısındıkça düşeceğinden hissedilir hale gelir.

GP COSKUN
19/03/2010, 17:08
baskı balatanın ıslanmasından veya yağlanmasından dolayı yapar bunu
biraz böyle kullan geçecektir
eğer bir yerde balatını zorlayıp yakmadıysan
daha önce bu durumla ilgili detaylı bir mesaj yazmıştım bulursam eklerim buraya

h k
19/03/2010, 17:08
ben başka birkaç başlıkta daha yazdım.

benim aracımda ısınınca titriyor , 10 bin km civarında iken titremeye başladı şimdi 80 bin oldu hala titriyor. öyle hemen balata bitik derlerse inanmayın. kalkışta gazı biraz fazla verin rahat edersiniz. köprü trafiği gibi sıkışık trafiğe girersem ölüm oluyor ama şimdilik balata değiştirme niyetim yok çünkü kaçırmıyor.

bunun açıklamasını yapan arkadaşlar oldu ama hatırlamıyorum sebebini. bu modeller böyle titriyor işte :)

GP COSKUN
19/03/2010, 17:14
daha önce bir yerde balata zorlanıp çok ısıtıldıysa balata tutunma özelliği zayıflıyor
baskının yüzeyine yapışırken kaçırma ve atlama yapar
balata bitene kadar kullanırsınız ama titremeyi yapar

h k
19/03/2010, 17:16
benim titreme başlaması arabayı dik bir yokuşta zorlayıp balatayı güzelce kokuttuktan sonra başladı zaten. ama dediğim gibi üstüne 70 bin daha kullandım hala da kullanmaya devam ediyorum.

GP COSKUN
19/03/2010, 17:22
benim titreme başlaması arabayı dik bir yokuşta zorlayıp balatayı güzelce kokuttuktan sonra başladı zaten. ama dediğim gibi üstüne 70 bin daha kullandım hala da kullanmaya devam ediyorum.

olay anlattığım gibi olmuş işte
balatanız bitene kadar kullanırısnız

emresan87
19/03/2010, 17:44
Ben genellikle düşük devirli kullanırım, bugüne kadar toplasan 3-4 defa 4000 devirde vites değiştirmişimdir. Kalkışlarda 2. vitese çok çabuk atıyorum, acaba bu da zorlar mı balatayı? Yoksa öyle koku falan duyacak bi durum hiç olmadı son haftalarda, zaten bu aracın balata kokusunu da hiç duymadım...

taneren
19/03/2010, 22:18
Emrecim korkmuştur o,bi kurşun döktür bişiciği kalmaz.

Ben uzun zamandir şahin kullaniyordum,debriyaji çok sertti tabi haliyle sol ayak ona alişmişti.şimdi puntonun yumuşak debriyajina daha alişamağimdan kalkişlarda ve geri viteste haliyle titreme yapiyor,seninkide ondan olsa gerek.

pdr42
19/03/2010, 22:29
aynısı bende de olmustu bi donem fazla idi. FAkat simdi yok biraz gaza fazla dokunursan onu yapmıyor baskının yuzeyi parlamıstır dediler zamanla oda gitti. birde kalkıslarda debriyaj gaz mesafesini iyi ayaramadıgında buna davetiye cıkarıyor gibi o yuzdne gaza biraz fazla dokun bu sorunu yapmıyacaktır. ozellikle ikiden bire cektiginde yapıyorsa benmkisi ile aynı sorun ben 10 bin km once yaptı hala biniyorum sorun yok

emresan87
19/03/2010, 23:07
Emrecim korkmuştur o,bi kurşun döktür bişiciği kalmaz.

Ben uzun zamandir şahin kullaniyordum,debriyaji çok sertti tabi haliyle sol ayak ona alişmişti.şimdi puntonun yumuşak debriyajina daha alişamağimdan kalkişlarda ve geri viteste haliyle titreme yapiyor,seninkide ondan olsa gerek.

:)

Yok abi ben 1buçk yıldır sürekli biniyorum arabama 1-2 gün öncesine kadar hiç böyle bir sorun yaşamamıştım, kaymak gibi durur kalkardı. Ama şimdi iyice paranoyak oldum o titreme yüzünden, kalkışlarda falan saçmalıyorum bazen. 1-2 hafta daha kullanayım diyorum, sıkıntı devam ederse şu kavaklıderedeki fiat servisine bi gideyim diyorum, oranın iyi olduğunu duymuştum forumda...

ABNEW
19/03/2010, 23:37
Emre, ısınmış, aşınmış balata titremeye sebebiyet verebilir.Bunun dışında düşük devirle kalkmak sarsıntıya neden olabilir,

Çok düşük devirde vites büyütmek ve gaza yüklenmek başta motoru zorlar...

emresan87
20/03/2010, 19:25
Peki 17000 kmde aşınmış balata garanti kapsamına girer mi? Balatamda bir sorun var mı bilmiyorum ama garanti kapsamına girmeyipte kullanıcı hatası denirse sanırım baya bi masraf olacak bana.

GP COSKUN
20/03/2010, 19:28
Peki 17000 kmde aşınmış balata garanti kapsamına girer mi? Balatamda bir sorun var mı bilmiyorum ama garanti kapsamına girmeyipte kullanıcı hatası denirse sanırım baya bi masraf olacak bana.

eğer balatadaki sorun
senden kaynaklı değil ise garantiden değişir fakat kullanıcı hatası olduğu tesbit edilirse garantiye girmez

emresan87
20/03/2010, 19:32
eğer balatadaki sorun
senden kaynaklı değil ise garantiden değişir fakat kullanıcı hatası olduğu tesbit edilirse garantiye girmez

onu nasıl anlayacaklar bi türlü çözemedim işte :) yani benden kaynaklı olmasa bile kullanıcı hatası deseler hiç bi itiraz şansım yok.. :ohmy0000: ki ben öyle çok fazla zorladığımı düşünmüyorum...

GP COSKUN
20/03/2010, 20:11
onu nasıl anlayacaklar bi türlü çözemedim işte :) yani benden kaynaklı olmasa bile kullanıcı hatası deseler hiç bi itiraz şansım yok.. :ohmy0000: ki ben öyle çok fazla zorladığımı düşünmüyorum...

söken usta anlar emre
ama tabi kullanıcı hatası olup olmadığını sana söylemek onların insiyatifinde
ama ben sana biraz bir şeyler anlatayım sende gittiğinde meydana gelen arızayı sor hiç olmazsa hem kendini savunursun hemde arızanın neden kaynaklandığını anlayabilirsin

şimdi baskı balatanın çeşitli arızaları vardır
bunların bazıları kullanıcı hatası olarak meydana gelir
bazıları ise üretim ve malzeme hatasından kaynaklanır
belli başlı arızalar şunlardır
1- debriyaj balatasının bitmesi
2- debriyaj balatasının yanması
3- debriyaj balatasının perçinlerinden kopması veya balatada çatlaklar olması
4- debriyaj balatasının yaylarının özelliğini kaybetmesi
5- debriyaj balatasının rulmanının dağılması veya bozulması
6- debriyaj balatasının ıslanması veya yağlanması
7- debriyaj balatasının göbeğinin çatlaması veya kırılması dağılması
8- baskının ayaklarının aşınması deforme olması
9- baskının yüzeyinde çatlak veya karıncalanma oluşması
10- debriyaj çatalanın aşınması veya kırılması
bu saydıklarım belli başlı arızalarıdır
bunlardan 1-2-6 maddeler kullanıcı hatası kaynaklı olabilir 17 bindeki bir otomobil için ama
diğer saydığım maddelerdeki sorunlardan herhangi birisi meydana gelmişse bu kullanıcı kaynaklı değildir
dediğim gibi bunu sana söylemeyebilirler sen mutlaka sorunun neden ileri geldiğini sor ve öğren
buradan paylaşırsan yardımcı olurum gerekirse telefonla ustayla bile görüşebiliriz sen hele bi git bakalım ne diyecekler

emresan87
21/03/2010, 21:44
söken usta anlar emre
ama tabi kullanıcı hatası olup olmadığını sana söylemek onların insiyatifinde
ama ben sana biraz bir şeyler anlatayım sende gittiğinde meydana gelen arızayı sor hiç olmazsa hem kendini savunursun hemde arızanın neden kaynaklandığını anlayabilirsin

şimdi baskı balatanın çeşitli arızaları vardır
bunların bazıları kullanıcı hatası olarak meydana gelir
bazıları ise üretim ve malzeme hatasından kaynaklanır
belli başlı arızalar şunlardır
1- debriyaj balatasının bitmesi
2- debriyaj balatasının yanması
3- debriyaj balatasının perçinlerinden kopması veya balatada çatlaklar olması
4- debriyaj balatasının yaylarının özelliğini kaybetmesi
5- debriyaj balatasının rulmanının dağılması veya bozulması
6- debriyaj balatasının ıslanması veya yağlanması
7- debriyaj balatasının göbeğinin çatlaması veya kırılması dağılması
8- baskının ayaklarının aşınması deforme olması
9- baskının yüzeyinde çatlak veya karıncalanma oluşması
10- debriyaj çatalanın aşınması veya kırılması
bu saydıklarım belli başlı arızalarıdır
bunlardan 1-2-6 maddeler kullanıcı hatası kaynaklı olabilir 17 bindeki bir otomobil için ama
diğer saydığım maddelerdeki sorunlardan herhangi birisi meydana gelmişse bu kullanıcı kaynaklı değildir
dediğim gibi bunu sana söylemeyebilirler sen mutlaka sorunun neden ileri geldiğini sor ve öğren
buradan paylaşırsan yardımcı olurum gerekirse telefonla ustayla bile görüşebiliriz sen hele bi git bakalım ne diyecekler

çok teşekkür ederim coşkun abi. Bu hafta içinde aracı bir daha servise götürmeye çalışacağım, durumu yazarım yine buraya...

emresan87
27/04/2010, 20:14
bir aydan uzun zaman olmuş, kusura bakmayın arkadaşlar... Titreme başladıktan 8-10 gün sonra kendiliğinden geçti, 3 gün falan hiç kullanılmamıştı geçtiği zaman. O yüzden bende götürmedim servise, şimdilik bir sorun yok ...

GP COSKUN
27/04/2010, 23:12
baskı balatanın ıslanmasından veya yağlanmasından dolayı yapar bunu
biraz böyle kullan geçecektir
eğer bir yerde balatını zorlayıp yakmadıysan
daha önce bu durumla ilgili detaylı bir mesaj yazmıştım bulursam eklerim buraya

konuya yazdığım üç numaralı mesajda ki gibi gelişmiş durum senin adına sevindim
keyifli sürüşler

samedya
23/03/2014, 15:38
Merhaba, konunun üzerinden 4 sene geçmiş fakat aynı sorun 2 gün önce satın aldığım 2009 model grande punto 1.4 fire fun aracımda da oluştu. İlk gün herhangi bir sorun yoktu fakat ikinci günden itibaren araç ısındığında bu tip bir titreme oluyor kalkışlarda. Konuyu açan arkadaş hala aramızdaysa sormak isterim bu sorununuz tamamen düzeldi mi?

puntoaz
25/03/2014, 10:42
Baski balatayi degistirseniz duzelecektir

GT-I9300 cihazımdan gönderildi