PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Servise gitmeden burdan yardım

jakabo_ank
17/03/2010, 21:11
arkadaşlar aracımla 2.viteste yokuş aşşağıya inerken ayağımı gazdan çektiğimde normalde anlık tüketim hemen 2 ye inerdi. ama iki gündür araç birden ayağım gazda olmamasına rağmen viteste aşşağıya doğru inerken tüketim 2,3,4,5,6,... 9 a kadar çıkıyor.üçüncü viteste de denedim böyle birşey olmadı sebebi ne olabilir acaba.

alperyonar
17/03/2010, 21:15
1.5 devirin altında kullandığsanız motor zorlanır arabayı götürmek için fazla benzin çeker. büyük ihtimal bununla alakalıdır..

ABNEW
17/03/2010, 21:46
Murat, eğer yol bilgisayarında ya da ecu da problem yoksa bunun sebebi giderek düşen motor devrini artırmak için ecunun olaya müdahele etmesidir.Yüksek viteste araç hızlanamadığı için motorun durmasını önlemek için silindirlere daha fazla yakıt gidiyordur,

Eğer daha dik bir yokuşta denenirse 5. viteste bile tüketim 2lt/100km yi gösterecektir...

GP COSKUN
17/03/2010, 22:22
alper ve ardanın dedikleri doğru tamamen katılıyorum
için rahat etsin istiyorsan
düz yolda 2 viteste ayağını gazdan çek tüketim 2,0 gözükecektir
tabi yol bilgisayarı ve ecu da veya gaz kelebeğinde problem yoksa

burhankutlu
18/03/2010, 00:46
aynı sorunu bende bugun yaşadım daha önce yoktu böyle birşey araç rolantıda anlık gosterim 11-12 de kafam karıştı şimdi

tempesty
18/03/2010, 00:59
bazen bana da oluyor rolantide falan anlık tüketim dans ediyor

gadget
18/03/2010, 01:24
ayağınız debriyajda kalmış olabilir mi? belki dalgınlıkla falan?
çünkü o durumda bu söylediğiniz normal

burhankutlu
18/03/2010, 01:29
yok bırakmam debriyajda. normal bide hareket halinde yani durdugum yerde deil bu olan

SpyHunter33
18/03/2010, 08:34
Bu rolantide değeri nasılokuyorsunuz arkadaşlar ? ben trip tuşuna bastığımda h/km göstergesinden anlık tüketimi takip ederim hep ama aracı ne zaman durdurup boşa alsam orada çizgi çıkıyor ve hiç bir değer yok ne zamanki ayağımı debriyaja atıp vites bir dersem o değer 11 lere falan çıkıyor. Rolantide böylemi okumak gerekiyor anlık tüketim değerini ?

LeoN48
18/03/2010, 09:23
Uzun yokuşlarda yokuş aşağı inerken illa ayak gazdan çekili gidilecekse 3.viteste inmek ideal geliyor bana, 2 de araç zorlanıyor, öne atılmak istiyor, vites küçük geliyor çünkü.

ABNEW
18/03/2010, 13:32
Bu rolantide değeri nasılokuyorsunuz arkadaşlar ? ben trip tuşuna bastığımda h/km göstergesinden anlık tüketimi takip ederim hep ama aracı ne zaman durdurup boşa alsam orada çizgi çıkıyor ve hiç bir değer yok ne zamanki ayağımı debriyaja atıp vites bir dersem o değer 11 lere falan çıkıyor. Rolantide böylemi okumak gerekiyor anlık tüketim değerini ?

Erkan, zaten senin belirttiğin şekilde oluyor.Anlık yakıt tüketimi araç durunca --- olarak gösterilir.Araç viteste ve hareket halindeyken gerçekleşen anlık tüketim bu ekranda belirtilir.Boşa alınca ya da debriyaja basıp fren yapınca bu değer ilk başta artar sonra ise ---- halini alır...

kara kız
18/03/2010, 20:19

banada seniin yazdığının tam yersi oluyor..boşta rahpa aşşağıya inerken anlık tüketimim devamlı geziniyo 3-4-5-6kafasına göre inip çıkıyorr..aracı vitese alıp motor freniyle indiğim anda hızım ne olursa olsun bunu 5. viteslende 6iviteslende yaptıp anlık tüketim direk olarak 2 de sabitleniyor.. boşa alıyorum tekrar oynamaya başlıyor..bunu yaşayan varmıı pekiii??

GP COSKUN
18/03/2010, 20:37
[QUOTE=kara kız;296229]banada seniin yazdığının tam yersi oluyor..boşta rahpa aşşağıya inerken anlık tüketimim devamlı geziniyo 3-4-5-6kafasına göre inip çıkıyorr..aracı vitese alıp motor freniyle indiğim anda hızım ne olursa olsun bunu 5. viteslende 6iviteslende yaptıp anlık tüketim direk olarak 2 de sabitleniyor.. boşa alıyorum tekrar oynamaya başlıyor..bunu yaşayan varmıı pekiii??[/QUOT

onur enjektörlerde işeme diye tabir ettiğimiz durum olabilir bunun nedeni
vitesteyken devir yüksekken ayağını gazdan çektiğinde cutt off devreye girdiğiiçin enjektör işeme yapamıyor ama boşa attığında cut off devreye girmediğiiçin enjektörde işeme olduğu için devamlı yakıt gönderiyor enjektörler yol bilgisayarıda bunun için 4-5-6 lari gösteriyor olabilir

ABNEW
18/03/2010, 20:40
[QUOTE=kara kız;296229]banada seniin yazdığının tam yersi oluyor..boşta rahpa aşşağıya inerken anlık tüketimim devamlı geziniyo 3-4-5-6kafasına göre inip çıkıyorr..aracı vitese alıp motor freniyle indiğim anda hızım ne olursa olsun bunu 5. viteslende 6iviteslende yaptıp anlık tüketim direk olarak 2 de sabitleniyor.. boşa alıyorum tekrar oynamaya başlıyor..bunu yaşayan varmıı pekiii??[/QUOT

onur enjektörlerde işeme diye tabir ettiğimiz durum olabilir bunun nedeni
vitesteyken devir yüksekken ayağını gazdan çektiğinde cutt off devreye girdiğiiçin enjektör işeme yapamıyor ama boşa attığında cut off devreye girmediğiiçin enjektörde işeme olduğu için devamlı yakıt gönderiyor enjektörler yol bilgisayarıda bunun için 4-5-6 lari gösteriyor olabilir

Coşkun, ya da frene basıldığında düşen motor devrini yükseltmek için silindire daha fazla yakıt gönderiliyordur...

GP COSKUN
18/03/2010, 20:42
[QUOTE=GP COSKUN;296236]

Coşkun, ya da frene basıldığında düşen motor devrini yükseltmek için silindire daha fazla yakıt gönderiliyordur...

evet arda haklısın
durum westinghause basıncını dengelemek için silindire gönderilen yakıttanda kaynaklanabilir

muratx41
18/03/2010, 20:44
neden bu araclarda 2 litrede kalıyor 2005 megan dizel vardı önceden araç yolda iken pedaldan ayak cekilince anlık tüketim 0 oluyordu bu aracda 2 yazıyor aslında sıfırlansa yakıt tüketimi baya düser meganda cut off diye bir sistem vardı

ABNEW
18/03/2010, 21:05
neden bu araclarda 2 litrede kalıyor 2005 megan dizel vardı önceden araç yolda iken pedaldan ayak cekilince anlık tüketim 0 oluyordu bu aracda 2 yazıyor aslında sıfırlansa yakıt tüketimi baya düser meganda cut off diye bir sistem vardı

Murat, bilgisayar 2lt/100km ye ayarlandığı içindir.Yani cut-offta 0lt bile tüketse biz ekranda 2lt olarak görüyoruz,

Bu arada cut-off şahinlerde bile bulunmaktaydı.Yani trafikte görebileceğimiz tüm araçlarda vardır...

muratx41
18/03/2010, 21:17
yeni aldım aracımı daha henüz testlerim bitmedi bir kac testim daha var yakıtta baska deneyecegim seyler var ama bana göre sıfır yapsaydılar daha iyi olurdu

ABNEW
18/03/2010, 21:21
yeni aldım aracımı daha henüz testlerim bitmedi bir kac testim daha var yakıtta baska deneyecegim seyler var ama bana göre sıfır yapsaydılar daha iyi olurdu

Haklısın Murat, en azından bizler de cut-offu yol bilgisayarından takip edebilirdik...

jakabo_ank
19/03/2010, 11:51
bu arada arkadaşlar arabaya tüp taktırdım. bu sıkıntı onla alakalı olabilirmi. ama sadece 2.viteste yapıyor. 3 te falan bişey yok. 2 dışındaki diğer viteslerde yol yokuş olsada az meyilli olsada gazdan çeker çekmez ayağımı yakıt tüketimi 2 ye düşüyor. 2 de ise bi kaç sn düşüyor sonra bi bakıyorum yavaş yavaş yükseliyor. ekrana bakacam diye geçirecem biyere yakında.