PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik vites sorunu

clayfinger
17/03/2010, 12:44
aracımı alalı yaklaşık 2.5 yıl oldu. son 6-7 aydır soğuk günlerde ekranda Gear Unavailable. Please check transmission. gibi bir yazı geçiyor ve vitese geçmiyor araba. 2 ay önce felan vites robotunu , kutusunu değiştirdiklerini söyledi servis. o günden sonrada havalar çok soguk değildi. dün gene çok soğuktu ve aynı sorunu gene yaptı. tecrübesi olan varmı. varsa sorunu nasıl çözdü.
yardımcı olursa sevinirim.

GP COSKUN
17/03/2010, 14:03
vites robotu yine arızayı yapmış olabilir
sonuçta uyarı şanzumanı kontrol ettirin

alpimmm
20/03/2010, 23:45
öncelikle slm Hakan, hoşgeldin forumumuza. nette biraz baktım sorununla ilgili olarak.çevirebildiğim kadarıyla sensörlerin değiştirildiğinden bahsetmiş bi GP kullanıcısı. fakat senin de dediğin gibi soğuk havalarda bu sorunu N ye almak istediğinde tekrar yaşamış. vites P den D ye geçmiyormuş bazen. ve o da geçici çözüm olarak aracı D de bırakıyormuş,sabah kontağı açınca vites geçiyormuş . yani bi sensörlere baktırsan iyi olur arkadaşım inşallah hallolur

clayfinger
11/08/2010, 14:23
araç aynı sorunu gene yaptı. 50000 km de. bu seferde baskı balata değiştirdiler. sabah baktım araca aynı arıza devam ediyor. yani oda fayda etmemiş. aracın değişimini isteyeceğim artık. garantisi bitiyor. bu kadar masraf yapmak anlamsız olur. aynı sorunu yaşayan bir sürü arkadaşda var zaten gördüğüm kadarıyla

clayfinger
02/09/2010, 17:13
Aracım gene aynı sorunu yaptı. Bu sefer mahkemeye verdim fiatı. bilirlişi raporu felanda aldım ve rapor içeriği benim için oldukça olumlu bir rapor olmuş. görüştüğüm bütün avaukatlar %100 lük bir dava diyor. bu sorunu yaşamış ve yaşayacak arkadaşlarada emsal niteliğinde bir dava olur ve herkez için kısa süren bir dava olur. sonucunu mutlaka bildireceğim.

tahakizilat
02/09/2010, 17:15
aga bende dualogic alacaktım bak içime kurt düştü şimdi ya :(

clayfinger
02/09/2010, 18:39

çok popüler bir sorunu bu arabanın. başıma geldiğinden değil hepsi böyle. bilir kişi bile vites sorununu anlatınca linea mı punto mu diye sordu. sen düşün gerisini.

tahakizilat
03/09/2010, 01:03
yani bende ne yapacağımı şaşırdım açıkçası lacettiler kötü diyolar getz i tahmin bile edemiyorum artık :) puntoda böyleyse sıfırdan vazgeçecem yakında

dennis3535
28/10/2010, 18:17
Arkadaşlar;
2007 model 50000 km de grande punto sahibiyim. iki hafta önce sabah aracı çalıştırdığımda "transmission unavaible" uyarısı ile karşılaştım. tekrar denediğimde ise marş basmadı. Aracı İzmir birmot'a bıraktım ve dualogic vites robotunun arızalı olduğunu ve değişmesi gerektiğini söylediler (4000 tl fiyat çıkardılar). ancak ben FIAT müşteri hizmetlerini arayarak 3 yıllık 50000 km de bir arabada bu tarz bir problemin çıkmasının normal olmadığını bildirdim. 2 hafta boyunca problemi inceledikleri masalından sonra kullanıcı hatası olduğunu bildirdiler. Konuyla ilgili yardımcı olabilecek veya yol gösterebilecek birisi varsa bana ulaşabilirse sevinirim. Teşekkürler

lionT-JET
28/10/2010, 18:37
Arkadaşlar;
2007 model 50000 km de grande punto sahibiyim. iki hafta önce sabah aracı çalıştırdığımda "transmission unavaible" uyarısı ile karşılaştım. tekrar denediğimde ise marş basmadı. Aracı İzmir birmot'a bıraktım ve dualogic vites robotunun arızalı olduğunu ve değişmesi gerektiğini söylediler (4000 tl fiyat çıkardılar). ancak ben FIAT müşteri hizmetlerini arayarak 3 yıllık 50000 km de bir arabada bu tarz bir problemin çıkmasının normal olmadığını bildirdim. 2 hafta boyunca problemi inceledikleri masalından sonra kullanıcı hatası olduğunu bildirdiler. Konuyla ilgili yardımcı olabilecek veya yol gösterebilecek birisi varsa bana ulaşabilirse sevinirim. Teşekkürler

gecmıs olsun.4000 tl yı odesınız bıle sorun cozulmeyebılır demedılermı?cunku bır cok konnektor vs var.bunlardan veya sensordende cıkabılır.

smartmavi
28/10/2010, 22:26
O ana kadar görevini yerine getirebilen robot bence durduk yerde bozulamaz. Aracı parkedene dek çalışıyormuş işte! Bence robot değil de sensörlerle ilgili.

Dualogic kullananlara ÇOK ÖNEMLİ bir bilgi;

"Transmission unavailable" uyarısı verdiğinde araç motoru korumak için marşı engelliyor. Eğer anahtarı marş konumunda 5 saniye kadar bırakmadan tutarsanız araç boşa alıp marş yapıyor.

Eski puntom da dulaogicti; bir defasında fren sensörü arıza yapmıştı. 50/60 liralık bir parçaydı. Bu yöntemle çalıştırıp servise kadar gitmiştim.

Belki bir gün ihtiyacınız olur....

alicanveliy
28/10/2010, 22:59
Durup dururken olmuşsa büyük ihtimalle küçük bir sorundan dolayıdır. Bu elektronik aletler hep böyle yapıyor. Yolcuyu algılayan sensör bozulsa yol bilgisayarı çalışmıyor, göstergeler işlemiyor. İyi araştırın servis alacağı paraya bakar, sorun belki çok küçüktür ama arabanınızı kullanamamanız sizin için büyük sorun. Bu durumdan istifade etmelerine izin vermeyin.

dennis3535
29/10/2010, 20:02
yardımlar için teşekkürler.......

Tuana
05/11/2010, 12:42
alla alla... otomatik vitesler bu kadar sorunlu mu
inşallah yaygın değildir.

seysey37
05/11/2010, 12:52
Aracım gene aynı sorunu yaptı. Bu sefer mahkemeye verdim fiatı. bilirlişi raporu felanda aldım ve rapor içeriği benim için oldukça olumlu bir rapor olmuş. görüştüğüm bütün avaukatlar %100 lük bir dava diyor. bu sorunu yaşamış ve yaşayacak arkadaşlarada emsal niteliğinde bir dava olur ve herkez için kısa süren bir dava olur. sonucunu mutlaka bildireceğim.

çok geçmiş olsun..umarım olumlu bir sonuç almışsınızdır yada alırsınız..

alla alla... otomatik vitesler bu kadar sorunlu mu
inşallah yaygın değildir.
kastamonuda bende duydum bizzat servisten,onunda geri vitese geçmeme gibi bir problem varmış 8bin tl lik bir masraf çıkarmış,hala düzelmedi denilmişti..
manuel en temizi o bakımdan..

GP COSKUN
06/11/2010, 19:51
hadi ilk sene yenidir düzelir iyileştiriler dedik
ama 3 sene be kardeşim ya adam gibi bir robot yapın yada yapamıyorsanız hiç piyasa sürüp milletin canını sıkmayın
bütün dualogiclerde robot arızası var bu nedir ya

erosistanbul
06/11/2010, 21:20
Acaba bravo lar nasıl, onlarında viteslerinde aynı sorunlar varmıdır.Harbi harbi, içten içten niyeti bozmayı düşünüyorum bu ara.

gemlikli_55
06/11/2010, 21:27
arkadaşlar benım arabada sabahları sogukken 1 kez bosa atardı ve verdiği uyarı fren pedalına basın yazardı hanı aracta frene basmadan 1 almakta verdiği mesajin aynısını uyarı verirdi 3 4 gündür sorun hiç olmadı ve bugun ben surerken birden yine sabah ilk sürüste check transmission, see hand book uyarısı yazısı verdi göstergede dualogıc transmisyon isareti yanıp sondu kırmızı ama bosa almadı bende hemen kenara alıp aracı stop ettim ve yenıden calıştırdım ve sorun kalmadı 70 80 km gittim durdum kalktım vs hiç sorun yasamadı ne yapacağımıda sasırdımmmm

smartmavi
06/11/2010, 22:32
Ya dualogicler o kadar da sorunlu değil.. Eski puntolarda vardı, Grande punto'da var, Evo'da var, Llinea'da var.. Piyasada gırla dualogic araç var... Hatta aynı vites kutusuna sahip binlerce Opel var... Bence dualogicleri kötü fişlemeyelim. Ben de dualogic kullanıyorum, keyfine diyecek yok.

Arıza çıktığında bence hem yetkili servislere hem de özel servislere durum anlatılmalı ve fiyat alınmalı. Sıfır alırken 4000(?) TL'ye malolan bir sistemin 8000 TL'lik masraf çıkarması bence hiç olası değil.

ozdem
06/11/2010, 22:40
öncelikle geçmiş olsun...
bende 2007 model dualogic kullanıyorum. 50.000 km de henüz
bir sıkıntı yaşamadım çok şükür ama şimdi yazdıklarınızı okuyunca
tırsmadım desem yalan olur... :S

gemlikli_55
06/11/2010, 22:49
sertaç dediklerine katılıyorum opel corsa ve fiestalar cok cok problemli gp ler bunların yanında melek :)
ama azda olsa basıtte olsa arıza oluyor iste

OzzY
06/11/2010, 23:12
Ya dualogicler o kadar da sorunlu değil.. Eski puntolarda vardı, Grande punto'da var, Evo'da var, Llinea'da var.. Piyasada gırla dualogic araç var... Hatta aynı vites kutusuna sahip binlerce Opel var... Bence dualogicleri kötü fişlemeyelim. Ben de dualogic kullanıyorum, keyfine diyecek yok.

Arıza çıktığında bence hem yetkili servislere hem de özel servislere durum anlatılmalı ve fiyat alınmalı. Sıfır alırken 4000(?) TL'ye malolan bir sistemin 8000 TL'lik masraf çıkarması bence hiç olası değil.

fordun cvt şanzımanı 19000tlydi 2-3 sene önce ve tamiri yapılmıyodu serviste...

bi kaçtane arıza çıkınca ford komple kaldırdı zaten o şanzımanı :)

Du Hast
07/11/2010, 03:17
sertaç dediklerine katılıyorum opel corsa ve fiestalar cok cok problemli gp ler bunların yanında melek :)
ama azda olsa basıtte olsa arıza oluyor iste
ford tr ye girip fiesta sorunlarını bir okuyun derim içiniz kararmazsa adam değilim :D
harbiden gp ler melek kalıyor :D

gemlikli_55
07/11/2010, 12:21
zaten opel ve fort sitelerindeki kara bahtli yazıları defalarca okuduğum için gp hemen aldım :)

gemlikli_55
21/11/2010, 23:18
ben problemi atlattım sorun kalmadı ama seytan kulağına kursun diyelim :)

USTA
22/11/2010, 01:03
Grande Punto ile Punto Evo'ların şanzımanlarının işleyişi farklı sanırım,birinde ileri itince vites büyüyor Evo da çekince,merak ettiğim bu sorunlar Evo'larda aynen devam ediyormu?
Daha aracı teslim almadan soğumaya başladım,kendim kullanacak olsam düşünmemde eşim benim kadar soğukkanlı değil,trafikte başına iş alır böyle bir durumda...

gemlikli_55
22/11/2010, 09:44
valla bende cok araştırdım bizim triptonik ler diğerlerinden daha iyi tamam fiat cok kaliteli değil ama diğer triptonic araclardan daha iyi bence
corsa ve fiestalardan daha iyi bence endişenleme gerek yok ama yinede siz kullanacaksınız ben triptonic gp m var arıza cıktı basit bir yontemle giderildi hata silindi düzeldi.

Adalet46
22/11/2010, 17:01
arkadaşlar benım arabada sabahları sogukken 1 kez bosa atardı ve verdiği uyarı fren pedalına basın yazardı hanı aracta frene basmadan 1 almakta verdiği mesajin aynısını uyarı verirdi 3 4 gündür sorun hiç olmadı ve bugun ben surerken birden yine sabah ilk sürüste check transmission, see hand book uyarısı yazısı verdi göstergede dualogıc transmisyon isareti yanıp sondu kırmızı ama bosa almadı bende hemen kenara alıp aracı stop ettim ve yenıden calıştırdım ve sorun kalmadı 70 80 km gittim durdum kalktım vs hiç sorun yasamadı ne yapacağımıda sasırdımmmm

Yaw arkadaşlar bende aracı alalı 1 hafta oldu ve araç bende de arkadaşımın verdiği sıkıntıyı verdi malesef. Ancak yola çıkıp uzun süre yola gidip araç ısındıktan sonra bu sıkıntı oluştu benim araçta da. O nedenle bende bu hafta içinde servise gidecem ama bakalım ne çıkacak karşıma. Bu durumu yaşayan var mı aranızda ne önerirsiniz?

gemlikli_55
22/11/2010, 22:59
aracı cıhaza bağlat hataları sildir düzelir bende sorun kalmadı

exgreno
25/11/2010, 22:38
öncelikle geçmiş olsun...
bende 2007 model dualogic kullanıyorum. 50.000 km de henüz
bir sıkıntı yaşamadım çok şükür ama şimdi yazdıklarınızı okuyunca
tırsmadım desem yalan olur... :S

benim de dualogic evom aralık başında gelecek. biraz forumlara bakayım dedim amma velakin ben de tırstım şimdi...

erosistanbul
25/11/2010, 23:49
benim de dualogic evom aralık başında gelecek. biraz forumlara bakayım dedim amma velakin ben de tırstım şimdi...

Dostum bu duallogic hataları fabrikasyon oluyor.bende aracı aldığımda daha ilk ayında hata verdi.tabiki illede arıza çıkacak demek değil.şans işi.garantiden değiştiler. fakat takip ediyorum değişen duallogic robotları hata çıkartmıyor.22 aylık aracım ilk ayında 1000km deyken değişen robot; şu an 33000 de, maşallahı var.tık yok.

Bence kafana takma, garantin var. 2yılda uzatma yaparsın.bak keyfine aracın tadını çıkart.pişman olmazsın.

ersanydz
29/11/2010, 10:20
kazanırsınız inşallah, merakla sonucu bekliyorum

GUL
14/12/2010, 10:18
merhaba ,

2007 model dulogic 1.4 g.punto aracımda bende 3-4 defa soğuk havalarda gear uyarısı aldım.

Bu sorun vites kutusunun değişimi yapılarak mı gideriliyor...?

gemlikli_55
14/12/2010, 11:06
dilek hanım bilgisayara bağlatım sorun kendini belli edecektir.bu hata için net bir arızalanan parca yok bir kaç seçenekli arızadır.siz bir smart cihazına bağlatın arabayı olay belli olur ama sonuçu mutlaka buraya yazınki bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yorumlasın

MURAT_41_41
14/12/2010, 15:48
dilek hanım aksamları vıteste bırakıp stop edıyorsanız aracınızı bırde bosta bırakıp sabah denermısınız

MURAT_41_41
14/12/2010, 15:57
birde motoru bes dakıkaya yakın calıstırın öle deneyın sanzıman yagının ısınması ıcın

drmvd
27/12/2010, 19:47
merhaba. siteyi takip ediyordum ama yeni üye oldum. 2007 grande punto 1.4 fire dualogic aracım var. Dualogic ile ilgili olarak problem yasıyorum. 1 sene once vites kutusu degisti. simdi ise otomatik vites kırmızı ısıkta kendi kendine bosa alıyor. servise goturdum. vitesin sport denilen kısmı degismesi gerekiyor. sport yag sızdırdıgından sansıman yagı basıncı dusmus ve ondan boyle bır problem olmus. Arac 38ooo km de ve daha oncedende vites kutusu degisimi 750 tl tutmustu ve bunun 400 tlsini ben 350 tlsini fiat odemisti. sımdı ıse yaklasık 450 ytl lık bır masraf daha var.
3 yıllık 38ooo deki bir aracın bu kadar masraf cıkarması sadece benim aracıma ozgu deilmis. Arastırdıgım kadarıyla dualogic ile ilgili problem yasıyanlar hic de az degil. musteri hizmetlerini aradım cevap bekliyorum. Arac 3 gundur serviste bekliyor. Bu konuda ne yapabilirim?

axi
27/12/2010, 21:41
Araç garanti kapsamındamı?? bnm puntoyu ben 63000 km de sattım 2009 modeldi 63000 km boyunca hiç problem çıkarmadı.. şimdiki aracımda triptonic maşallah tık yok olsada garanti diye birşey var.. dilerseniz garantiyi uzatabilirsnzde

drmvd
28/12/2010, 18:22
garantisi doldu malesef. musteri hizmetleri hala cevap vermedi. Arac serviste bekliyor.

theghostin
29/12/2010, 23:53
bu kadar çok sorun yaşayan olduğunu görünce inanamadım...dualogic 2007 gp 1.3 multijet 140.000 km kullandım tık demedi şanzıman....kullanmayla alakalı olabilir,dikkatli ve titiz kullanın,mümkün olduğunca otomatikte tutun...

drmvd
31/12/2010, 18:29
cok dıkkatli kullanıyorum zaten. 7 gun oldu hala inceleniyor. arac serviste 1 haftadır aracım yok. Kim bilir degismesi gereken parca kac gunde gelir?

drmvd
04/01/2011, 16:07
fiat musteri hizmetlerinden cevap geldi. olumsuz cevap verdiler. 38 000 km de henuz 2007 mıodel arabayı o kadar tıtız kullanmama ragmen 2 kez otomatık vitesi masraf yaptı. 1 sene 0nce 500 , simdi de 500 ytl masraf yapacagım. fiata yazıklar olsun.
arabanım donanımı fazla ama kalitesi gercekten sıfır. kimseye tavsiye etmiyorum. Aldıgımdan beri surekli hata mesajlarından bıktım arabaya guvenım yok

_Darbe_
07/01/2011, 01:37
Bu sorunu 2008 den beri yaşıyorum arasıra da oluo ama hic servise bakıtmadım bence önemli bir sorun değil sonucta Düz mantık bir sistem :)

gemlikli_55
07/01/2011, 09:54
arkadaşlar aynı uyari bende defalarca aldım .servis smarta bağladı hataları sildi ama kısa süre sorunsuz kullandım ama 1 ay sonra tekrarladı araba sabah motor soğukken günde 1 kez olmak kaydı ile bu uyarıyı verip 1 kez boşa atıyordu sonra sorunsuz gün içinde kullanırdık sorunsuz calışırdı ve servis bana baskı balata bitik dedi baskı değişirken volanında bittiği tesbit ettik ve değiştirdik.su an sorun yok aracımda uyarı vermıyor daha

hakan aracında kalkarken gaza bastığında birden ayagını cektiğinde lak lak veya tak tak :) diye ses geliyormu bu ses bende değişim oncesi vardı simdi yok bu seside dikkate al bence incele bakalı aracını

drmvd
07/01/2011, 11:08
2007 model grande punto 1.4 fire dynamic dualogic vites aracım var. Aracım henuz 38000 kilometrededir. Dualogic vites henuz 20000 km iken aracımla yolda kaldım. Cekici ile servise götürdüm. Vites kutusu unitesi değisti. Bunun %60 nı ben %40 ını fiat odedi. O zaman ödedigim miktar yaklasık 500 tl idi.
Aradan 1 sene sonra tekrar dualogic vites kendiliğinden boşa almaya başladı. Aracı yetkili servise götürdüm. Dualogic vitesin sport denilen bir parçası değismesi gerekiyormus ve yaklaşık 550 tl tutacagı yetkili servisten soylendi.
Bunun uzerine tekrar fiat müsteri hizmetlerini aradım. Aracım serviste tam 8 gün bekledi ve fiat musteri hizmetleri ancak cevap verebildi. 8 gün beklememe rağmen cevap olumsuzdu. Tum masrafları benim karsılamam gerektiği söylendi. Doktor olduğum için araca cok fazla ihtiyacım oluyor. Gece nöbetleri ve calıstıgım hastanenin ulasım problemi nedeniyle 8 gundur aracsız bir sekilde magdur oldum.Bende caresizce serviste sanzımanı sokulmus hareketsiz aracımın yapılması icin odeme yapacagımı soyledim
38000 km olan bir aracın bu kadar cok arıza vermesi normal karsılanmaz. İnternetten yaptığım araştırmalara göre de dualogic ile ilgili problem yaşayanların hiç de az olmadığını gördüm. Severek ve tavsiye ederek kullandığım bu araca artık güvenim kalmadı. Yolda kalma korkusu nedeniyle aracı uzun yolda kullanmıyorum. Fiat müsteri hizmetlerinden yardım bekliyorum

Seklinde sikayet sitesinin birine yazdım.

kartalli2001
07/01/2011, 12:11
dualogic aracım 50.000 kmyi geçti. geçen sene kışın sabahları vitese geçmeme sorunu oldu ve sizlerinki gibi aynı uyarıyı verdi. 2 servise götürdüm 1-2 gün servislerde kaldı sonunda komple debriyaj değişecek dedi iyi bir fiyat çıkardılar. ama güvendiğim bi arkadaşım şanzıman yağı özelliğini yitirmiş diyince 50bin bakımında şanzıman yağını yeniledim, şu anda tıkır tıkır. artık hiç bir sıkıntısı yok.

gemlikli_55
07/01/2011, 13:39
benim aracın km si 100 bin oldu ve baskı hiç değişmemişti o yuzden bakım ağır oldu malesef ama sizin arızayı dikkate alacak olursak az km araçlarda yapılacak ilk sey ozaman sanzuman yağ değişimi olmalıdır o zaman

cato35ksk
06/04/2011, 13:16
Bu sorun bir tek Türkiye'deki Duologic GP'lerde mevcut değilmiş. Fiatforumda aynı sorun ile karşılaşan üyeler var. Technical: Dualogic - Gear Unavailable - The FIAT Forum (https://www.fiatforum.com/grande-punto/187749-dualogic-gear-unavailable.html)

Bir üyenin bu forumda yazdığına göre GP kullanıcı klavuzunda (2009 basımı) 40000km'den sonra duologic araçlarda şanzıman milindeki dişlilerde sorun olduğu yazıyormış. Çözüm olarak parça değişimi deniliyor ama bence bu durumun soğuk havalarda daha çok karşılaşıldığından dolayı vites kutusu yağının değişmesi daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

erbil
11/04/2011, 12:03
sorunu çözebildiniz mi acaba? aynı sorun bende de var.

clayfinger
06/07/2011, 10:42
valla mahkemem devam ediyor. 9 aya kaldı gene. bazı yorumları okudum şu değişir bu değişir yazılmış, benim aracımın vites kutusu robotu balatası valoru şanzımanı yazılımı değişti. ama hala sorun aynı. 1 kaç aydır yapmıyordu. şimdide ansızın boşa atmalar ve 2 den 3e geçişi yapamıyor. tavsiyem garantisi bitenler için aracınızı elinizden çıkarın. yukarıda yazdığım parçaları değiştirmek çok pahalı bir iş. belki bir araba parası. diğer markalardada bu tip sorunlar oluyor ama adamlar genelde araçlarının arkasındalar. ford da garantisi bitmiş bir aracın değişimi yapılmıştı. yakın bir arkadaşımın. çokta şaşırmıştım. fiyattan tecrübeli olduğunu iddaa ettikleri bir personel yollanıdılar. gelen personelin söylediği araç tüplü olduğundan yeterli güç üretilmiyoruş. direk zınarma politikası, araca tüp takılınca garanti dışı kalır gibi yansıtmak istedi tabi. bende ona araç soğuk havalarda zaten tüple çalışmıyor hatta 10 dakika felan sürüyor dedim tüpe geçmesi tabi ordada diyecek bir şey bulamadı. benden bir tavsiye daha herkze servis formlarınızı sakın atmayın kayıtları siliyorlar. bende formu olupta onlarda kaydı olmayan birçok girişim var servise.

clayfinger
21/08/2011, 12:17
Grande punto vites sorunu 1 (https://www.youtube.com/watch?v=k1XMHy5IJ_U)

Grande Punto Vites Sorunu 2 (https://www.youtube.com/watch?v=G5j_AiZekP0)

araçtaki arıza bu

gemlikli_55
21/08/2011, 13:01
erbil baski balata değişimi sonucu sorun kalmadı ALLAHA şükür

gemlikli_55
21/08/2011, 13:06
arkadasım senın aracta boşa atma derdi olmuyor.benimkinde direk boşa atardı yolda kalırdım ben
bence basit bir problem sensor problemi ama servisin cözememesi enterasan
fren müşoru değiştimi hiç
başka servise git bence geçmiş olsun

clayfinger
21/08/2011, 14:51
eskiden boşa atmalarda oluyordu bu son hali. ve benim fren müşürü baskı balata robot beyin şanzımah değişti. bazılar 2 kere

reddragon
21/08/2011, 14:55
tüketiciyi koruyan kanunlar mı yetersiz biz mi bilmiyoruz ne yapılması gerektiğini anlamadım ama..alınan mal bu kadar sorun çıkarıyorsa ayıplı sayılıp değişmesi lazım dikiş tutmuyosa o kadar uğraşa rağmen demek ki üretim hatası ..

gemlikli_55
21/08/2011, 16:00
o zaman Allah yardımcın olsun

ozgurse
20/09/2011, 12:05
Aynı sorun dün bende de oldu. Zincirlikuyu'dan boğaziçi köprü yoluna girdim. Hemen trafik başladı. Yokuş aşağı tin tin giderken birden aynı uyarı. İlerde sağa çektim ve motoru stop ettim..10 dk kadar bekledim. Sonra tekrar çalıştırdım uyarı geçmişti. Tekrar hata vermedi. Araç daha 6000 km'de bakalım ileride daha ne sorunlar çıkarıcak dualogic vites.

srkaradag
20/09/2011, 20:00
Aynı sorun dün bende de oldu. Zincirlikuyu'dan boğaziçi köprü yoluna girdim. Hemen trafik başladı. Yokuş aşağı tin tin giderken birden aynı uyarı. İlerde sağa çektim ve motoru stop ettim..10 dk kadar bekledim. Sonra tekrar çalıştırdım uyarı geçmişti. Tekrar hata vermedi. Araç daha 6000 km'de bakalım ileride daha ne sorunlar çıkarıcak dualogic vites.

Sorun olmaz hocam servise uğra yazılım güncellemesi yapsınlar yeter.Banada aynı şey 3000 km deyken yokuş aşşağı inerken oldu,serviste yazılım güncellendi,bi daha olmadı.

ozgurse
22/09/2011, 22:10
Sorun olmaz hocam servise uğra yazılım güncellemesi yapsınlar yeter.Banada aynı şey 3000 km deyken yokuş aşşağı inerken oldu,serviste yazılım güncellendi,bi daha olmadı.

P.tesi günü servise gideceğim..Peki sizin aracınız şu anda kaç km'de ?

vatanlar
02/11/2011, 23:58
Yaklaşık 3 yıldır kullandığım Grande Punto Otomatik vites arabam geçenlerde şanzıman arızası verdi. Sorun şu aslında kısaca anlatayım.
Arabayı çalıştırdığımızda "N’"de çalıştırıyoruz. sonra vitesi boşa yani "1" konumuna getirdiğimizde vites "1" deolarak ekranda görünse de N gibi motordaki gazı tekerleklere iletememesidir.Ne kadar kontağı kapatıp açsam da ilkaçıldığından sorun görülmemesine karşın vites değiştirdiğim anda sorun çıkarmaya devam etmekte.
Arabayı olduğum yer bırakıp yarın ilgilenirim diye ertesi günü bekledim. Bir arkadaşımın arabası ile yanına gittiğimde tekrar denedim. tabi olmadı aynı sorun devam etti. Her zaman önce kendi ustama götürüp sonra servise götürme düşüncesi içerisinde önce ustamın yanına çektim. Ustam bana bu şanzımanların ne otomatik nede düz şanzıman olduğunu bu nedenle bilen birine götürmem gerektiğini söyleyince sorunun ciddi olduğunu düşündüm. Servisin bana bu aracın tamiri konusudan baya bir kazık atacağını düşünerek Ankara’da araba konusunda uzmanların yerine gittim ŞAŞMAZ oto sanayi. GİTMEZ OLAYDIM.
1. USTA, bana bu aracın tam olarak ne arıza verdiğini söyleyemedi. Şanzımanı söküp bakmam gerektiğini söyleyince VAZGEÇTİM.
2. USTA, bu şanzımanın özel olduğunu bu nedenle elinde makinesi olan tamirci yapabilir YAPAMADI.
3. USTA, bu şanzımanın özel olduğunu bu nedenle elinde makinesi olan tamirci yapabilir YAPAMADI.
4. USTA, bu şanzımanın özel olduğunu bu nedenle yapamayacağını YAPAMADI.
5. USTA, bu şanzımanın özel olduğunu bu nedenle yapamayacağını fakat başka bir ustanın yapabileceğini YAPAMADI.
7. USTA, düz veya otomatik olsa tamam fakat bu şanzımanın özel olduğunu bu nedenle yapamayacağını YAPAMADI.
8. USTA, özel fiat servisi konuyu anlattık şöyle yapıyor böyle yapıyor. Usta hemen arkaya gidip bir parça getirdi. işte bu parçanız bozulmuş bu elimdeki arızalı seninki de arızalı ikisini birleştirip bir tane yaparım garanti veririm ve 2000-2500TL alırım. Yok orjinal parça istersen 5000-5500TL alırım. Yok çıkma alırım sen tak derseniz o zaman ise garantisi yoktur onada 2000-2500TL vereceksiniz, bide bana işçilik koyacaksınız. DEDİ VE ÇÖKTÜĞÜMÜN RESMİ ÇEKİLDİ..
Bu arada Şanzıman arızası başka bir boyuta dönüştü. Arabanın önü eğer yukarı bakıyor ise araba çalışıyor ve hareket etme sıkıntısı yapmıyor. Eğer aşağıya doğru bakıyor ise arızaya geçiyor. ön tarafını yukarı getirip arabayı hareket ettirdikten sonra 1-2-3. viteste arıza verdiğinde araba N boşa düşmüyor sadece o an hangi viteste ise arıza ile o viteste seni takılı bırakıyor. bu durum her 20-30 saniyede bir ve bayır araşı 10 saniyede birbayır yukarı hiç yapmamaktadır. Eğer kırmızı ışıkta kaldıysanız ve 1. viteste arıza verirse o zaman N’ye düşüp hareket etme özelliğini kaybediyor.
9. USTA, Nasıl yapacağız nasıl edeceğiz derken başka bir arkadaş vasıtası ile bir şanzımancıya bıraktık arabayı aradam baktı söyledi, şanzıman motorundaki robotlar arızalanmıştır yeni robotları koyunca hatasız çalışmıştır. ve yine aynı masraf 2500-3000TL arası.
Bu arada hemen bir alıcı türedi, arabayı bu haliyle satar mısın diye. masrafı 2000TL piyasası 19-20TL çizik mizik kazası derken 16500TL ye anlaştık. Derken bu paraya hatun karşı çıktı. yaptıracağız dedi arabayı. tamam dedik fakat arabaya verecek para olmayınca şanzımancıya paramız olmadığını sonra yaptırabileceğimizden motoru toplayıp gelip alacağımı söyleyince şanzımancı abimiz "burdan çıkmasın yaptır bu arabayı ben sana güzellik yapacağım" diye öneride bulundu. ödeyeceğim parayı 3000TL den 1600TL ye kadar düşürdü. Tamam dedim yapacak bişi yok. Tamda Cumhuriyet bayramı günü. tatil tabi arkadaşla gezmeye tamircinin yanına gidip bi bakalım ne durumda arabamız.
Şimdi olayın püf noktasına geliyoruz,
Tamirhaneye gittiğimde kaput açıktı eğildim baktım. MOTORUN ÜZERİNDE HALA ESKİ DURUYOR ŞÖYLE BİR ETRAFINA BAKTIM TÜM VİDA VE SOMUNLARINDA KIRI YAĞI PASI DURUYOR. BİRAZ DAHA İNCELEDİĞİMDE ŞANZIMANIN YAĞ HAZNASİ SİLİNMİŞ VE HANE İÇERİSİNDEKİ YAĞ FULL GÖRÜLÜYOR.,,
Bu durum bana çok garip geldi çünkü usta bana üzerindeki motoru söktüğünü ve yenisi ile değiştirdiğinde çalıştığını söylemiştir. fakat üzerindeki motorun söküldüğüne dair hiç bir delil yok.
Bu aranayı burdan çıkarmam gerektiğini düşündüm ve kendi kendime BU ARAMA BURDAN ÇIKAR İSE ÇALIŞACAK dedim.
Sonuç olarak arkadaşın araba ile evin önüne kadar getirdik. faka bir terslik vardı. bu sefer başka bri arıza vardı vites daima N de duruyor hiçdüşmüyor ve hep arıza veriyor.
Evinin önünde kaputu açtış arkadaşla kabloları çekip kontağı çevirip arızasını kontrol ediyor iken BİR KABLONUN ŞANZIMAN MOTORUNDAN ÇIKARILDIĞINI GÖRDÜK.
İŞTE MUTLU SON…
o fiş motora takıldığında tüm şanzıman sorunu giderildi. yaklaşık 200km o gün içerisinde ve sonraki 3 ise toplamda 300-400km yol yapmasına rağmen hiç bir sorunla karşılaşmadım….
DEMEKKİ ŞANZIMAN MOTORU FALAN DEĞİLMİŞ SADECE SORUN ŞANZIMAN YAĞINDAYMIŞ.
Bu sorunu eğer yaşarsınız öncelikle usatnıza gidip şanzıman yağına baktırın ondan sonra kim gösterecekseniz gösterin….
BANA GEÇMİŞ OLSUN DİĞER BU SORUNU YAŞAYACAKLARA BU OLAY DERS OLSUN….

ERDEM1907
27/01/2012, 17:07
bu şikayetlerin hepsi kışın azıyor anladığım kadarıyla fiat servisleri de bu otomatik vites sorununu bal gibi biliyor. Garantisi olanlar benim gibi arabayı götür getir yapıyolar garantisi olmayanın vay haline.

https://forum.grandepuntotr.com/genel/33949-yolda-kaldim-2-a.html

hakan7038
29/01/2012, 23:36
duolojik viteste 2 den 3 e yada 3den 2 ye geçişlerde sürtme sesi gibi bir ses geliyor.önceden yoktu.Havalar soğuduğundanmı acaba? paylaşırsanız sevinirim

mimarchi
26/03/2012, 20:50
Bu konu başlığındaki yazışmaları okuyunca benimde fiata dava açma hakkımın oldugunu düşünüyorum.
1-2008 model aracım 2009 da şanzuman arızası verdi. Servise kaç defa götürdüm sorun yok dediler. Sonra araba sabah çalışmayınca çekici ile gelip aldılar.
2-Aynı arıza ara ara vermeye devam etti. Fren sensörünüzde sorun var dendi. Nasıl sorunmuş şanzuman uyarısı veriyor bu arıza dedim ve Fiat a şikayet ettim
3-Gear unavaible arızasını aldım die götürdüğümde hiç kimse sallamadı. Hatta frene tam basmamışsınızdır dendi.
4-Çok önemli bir gün acil eve dönmem lazım. Arabayı parkedip 1 saat sonra çalıştırmak istediğimde otomatik vitese geçmedi. Kitapçıktada bir bilgi olmayınca manuel kullanarak eve dönmek zorunda kaldım. Servise götürdüm 700 küsür masraf çıktı debriyaj balatanızda sorun vardı değiştirdik dediler.21 Ocak ta yaşandı bu
5-Bugün 26 Mart araba yine aynı şekilde vites Auto durumuna geçemedi. Servise bizzat gittim. Vites kutusu değiştirilmeli dendi. 4500 TL!!!!

Bu durmda bende bilirkişi raporu tutturup dava açabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor konu ile ilgili?

tayfux
26/03/2012, 20:59
Bu konu başlığındaki yazışmaları okuyunca benimde fiata dava açma hakkımın oldugunu düşünüyorum.
1-2008 model aracım 2009 da şanzuman arızası verdi. Servise kaç defa götürdüm sorun yok dediler. Sonra araba sabah çalışmayınca çekici ile gelip aldılar.
2-Aynı arıza ara ara vermeye devam etti. Fren sensörünüzde sorun var dendi. Nasıl sorunmuş şanzuman uyarısı veriyor bu arıza dedim ve Fiat a şikayet ettim
3-Gear unavaible arızasını aldım die götürdüğümde hiç kimse sallamadı. Hatta frene tam basmamışsınızdır dendi.
4-Çok önemli bir gün acil eve dönmem lazım. Arabayı parkedip 1 saat sonra çalıştırmak istediğimde otomatik vitese geçmedi. Kitapçıktada bir bilgi olmayınca manuel kullanarak eve dönmek zorunda kaldım. Servise götürdüm 700 küsür masraf çıktı debriyaj balatanızda sorun vardı değiştirdik dediler.21 Ocak ta yaşandı bu
5-Bugün 26 Mart araba yine aynı şekilde vites Auto durumuna geçemedi. Servise bizzat gittim. Vites kutusu değiştirilmeli dendi. 4500 TL!!!!

Bu durmda bende bilirkişi raporu tutturup dava açabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor konu ile ilgili?
Tülin hanım bence öncelikle fiat müşteri hizmetlerini arayıp elimde faturalar var sorun halledilmez ise dava açacağım gibi bir tehdit ettikten sonra sorun çözülmez ise dava yoluna gidin..

mimarchi
26/03/2012, 22:01
Hmm allahtan faturaları saklamışım o zaman :D

tayfux
26/03/2012, 22:05
Hmm allahtan faturaları saklamışım o zaman :D
sadece bu konuda değil bence böyle ağır faturalı malzemelerde elektronik de dahil faturaları saklamakta fayda var :D

yasemin72
18/09/2013, 23:07
merhaba; pg var ama rampada gaza yüklensem de duymuyor araba 2 de çekmiyor 3 e 4 e yükselmiyor anlamadım

cengran
18/01/2016, 01:46
arkadaşlar aynı uyari bende defalarca aldım .servis smarta bağladı hataları sildi ama kısa süre sorunsuz kullandım ama 1 ay sonra tekrarladı araba sabah motor soğukken günde 1 kez olmak kaydı ile bu uyarıyı verip 1 kez boşa atıyordu sonra sorunsuz gün içinde kullanırdık sorunsuz calışırdı ve servis bana baskı balata bitik dedi baskı değişirken volanında bittiği tesbit ettik ve değiştirdik.su an sorun yok aracımda uyarı vermıyor daha

hakan aracında kalkarken gaza bastığında birden ayagını cektiğinde lak lak veya tak tak :) diye ses geliyormu bu ses bende değişim oncesi vardı simdi yok bu seside dikkate al bence incele bakalı aracını

bu sorun şuan bendekinin aynısı :((( gazdan ayağımı çektiğimde de o ses geliyor... baskı balatayı değiştirsek düzelir mi diyorsunuz aydın bey?

mustafac
21/07/2017, 13:48
Herkese merhaba,

2010 model 80.000 de fiat grande puntom var triptonik vites araç yolda giderken 3. vitesten yukarı çıkmak istediğinde tabi her zaman değil arada oluyor bu 'N' moduna atıyor ve duruyor istop edip yeniden çalıştırdığımda normale dönüyor bazende istop etsem bile 500 metre sonra terkar 'N' moduna geçiyor. Ümraniyede FİAT servisine götürdüm test sürüşü yaptılar araçta tık yok arza oluşmadı devamında bana vites robotunu değiştirelim tamamen sorun çözülsün dediler ne kadar dedim 7.000 tl denildi yaptırmadım. Araç kendisini 'N' moduna attığında ekranda uyarı işaretine yanmıyor. Sonrasında Bosch servisine götürdüm tanıdığımız araç halen orda 3 gündür bakılıyor aynı sorunu yaşayan ve kalıcı çözüm bulabilen var ise eğer yardım edebilir mi? Teşekkürler