PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "0" Aracımda Boya ve boya kabarcıkları !!!!

Fiat_Can
16/03/2010, 18:13
arkadaslar gecen sene ocak ayında aldıgım lınea t jet aracımın kaputunda ve bı kac parcasında kabara baloncuk olusan boyalar war kucuk kucuk aldıgımda wardı we cok dıkkat etmemıstım bu hafta yıllık bakıma goturecegım ve bı kaportacıya baktırym dedım boya mı war yoksa bndn kaynaklanan bırseymı dıe baktırdım olcumler cok yuksek cıktı kı olcmeden once boyalı dendı baska bırıne daha goturdum oda boyalı dedı bu haftada serwıse goturucem bakımını yaptırmaya eger boyalıysa aracımın parcaları sızce ne yapmalıyım nasıl bı sıkayette bulunmalıyım sız olsanız napardınız

alperyonar
16/03/2010, 18:20
Aracınızı nereden aldınız??

Fiat_Can
16/03/2010, 18:24
firat oto topkapıdan aracım daha 5 bınde we kapalı garajda durdu hep

BSK
16/03/2010, 18:27
Bu saaten sonra " Ben ne bileyim kardeşim dışarıda boyatmadığını " tarzı yaklaşımlara hazır olun. Keşke ilk şüphelendiğiniz zaman baktırsaydınız ya da hiç baktırmasaydınız. Birşey ispatlamak için sanki geç olmuş biraz inşallah söylediklerimin tersi olur, üzüldüm.

alperyonar
16/03/2010, 18:27
Önce durumu aldığınız yere söyleyin bakalım ne diyecekler. Büyük ihtimal kabul etmeyeceklerdir. o zamanda hukuksal işlemi başlatın..

Fiat_Can
16/03/2010, 18:33
aynen oyle yapıcam ve olabılıtesı nedır paramı iade ederler mi dawaya gore

JASMINE
16/03/2010, 18:35
Geçmiş olsun. Ayıplı mal olarak neticelenirse ücret iadesi olabilir. Tüketici hakları derneğine de danışın bence.

demon
16/03/2010, 18:38
Arkadaşım illaki boyalı olduğu anlamına gelmez boyanın ölçümlerde yüksek çıkması. Ama boyacı aracın boyandığını anlıyorsa o zaman bilemiyorum. Çünkü bir boya ustası eğer araç dışarıda boyandı ise bunu çok rahat anlayabilir ve belli olur. Böyle durumlarda yasal süre 1 yıl diye biliyorum. Eğer gerçekten böyle birşey varsa bilirkişi raporunda çıkacaktır. Siz birde başka bir Fiat yetkili servisinde aracınızı ikinci elden satın alacakmış gibi ekspertiz yaptırın bakalım. Ne çıkacak? O durumdan çıkan sonuca göre aldığınız yer ile görüşebilirsiniz. Hemen galeyana gelmeyin. Bu tip durumlarda sakin olun ve akıllıca hareket edin.

Punto_Can
16/03/2010, 19:50
forumda birinin daha bu olay başına gelmişti, kim olduğunu şu an hatırlayamadım ama o da hukuksal yola başvurup dava açmıştı. mahkeme de servisin kullanıcıya 5,000 TL tazminat ödemesi kararını vermiş. neden 5,000 diye soracak olursanız araç satıldığı zaman boyalı parçalardan dolayı, kullanıcının satış sırasında edeceği zarar miktarı diyebilirim.

ABNEW
16/03/2010, 20:42
Can, öncelikle geçmiş olsun.Sitemizde Boranın da başına benzer bir durum gelmişti,

İlk önce aracı aldığın bayiyle konuşup isteğini belirtmelisin.Yani zararını karşılamaları gerekiyor.İkincisi ise (Bayi olumlu yaklaşmazsa) tüketici mahkemesine başvurmak durumundasın.Sonuçta sıfır aracında boya varsa mağdur durumdasın ve haklısın.Mahkeme ne kadar sürerse sürsün lehine sonuçlanacaktır büyük bir ihtimal,

Umarım kolayca hallolur, tekrar geçmiş olsun...

muratx41
16/03/2010, 20:52
14 ay olmuş biraz geç olmus ama sansınızı deneyin bunlar kolay kolay kabul etmezler sen boyatmıssın derler işin içinden cıkmaya çalısırlar olacagı bu siz yine sansınızı deneyin yoksa mahkemeya verin başları biraz ağrısın.

zyilmaz90
16/03/2010, 21:03
Çok Zor bi İhtimal ama Bi Tanıdıgınıza Felan Hiç Verdinizmi Aracı Belki Hani Belki Ufak bi Kaza Geçirmiştir Sizden de Çekindiği İçin Hasarı Onarmış Olabilirmi ?

atmaca615
16/03/2010, 21:22
Öncelikle geçmiş olsun...
Bence önce bir fiat servisine gitmelisin örneğin beylükdüzü birmot a gidip arabayı 2.el alacakmış gibi bir expertiz raporundan geçirirsin sonra baktın boyalı gider fırat otoya başvurursun baktın pek oralı değiller hiç sıkıntı yok tüketici mahkemesine başvurursun artık bu işler çok ilerledi 10 dakikada bir tahlil yaparlar aracı ne zaman aldığın ortada sonuçta haklı çıkman durumunda aracın iadesi söz konusu olmaz bence ama en azından bir tazminat ödemeye mahkum bırakılırlar ama bana kalırsa peşini bırakma...

Fiat_Can
16/03/2010, 21:39
sıze soyle bır acıklama yapabılırım arkdaslar cok saolun ama aracımı hıc kullanmadım desem yerıdır kı kesınlıkle benden baskası ne yıkamacı ne otopark gorewlısı oturmamıstır bıle koltuguma ewet bıraz gec oldu ama bn sonuna kadar gıdıcem o parayı kazanmak cok zor sonucta 30 mılyar para werıyosunuz bu krızde ben butun ıslemlerı % 100 werımle yapıcam bakalım sonuc ne olacak kı ben paramın ıadesını ıstıyorum gonlum ondan yana

demon
17/03/2010, 01:08
sıze soyle bır acıklama yapabılırım arkdaslar cok saolun ama aracımı hıc kullanmadım desem yerıdır kı kesınlıkle benden baskası ne yıkamacı ne otopark gorewlısı oturmamıstır bıle koltuguma ewet bıraz gec oldu ama bn sonuna kadar gıdıcem o parayı kazanmak cok zor sonucta 30 mılyar para werıyosunuz bu krızde ben butun ıslemlerı % 100 werımle yapıcam bakalım sonuc ne olacak kı ben paramın ıadesını ıstıyorum gonlum ondan yana

Arkadaşım şu anda konuştuğunuz ve konuşulanları birçoğu etik değil. Senin aracının %100 boyalı olduğunu ne sen nede buradaki arkadaşlar biliyorlar. O yüzden aracını aldığın bayiyi suçlamak doğru olmaz. Daha önceki mesajımda belirttiğim ve diğer arkadaşlarında söyledikleri gibi aracını alakasız bir Fiat servisine ikinci el aracı alacakmışsın gibi ekspertiz yapılması için götür. Çıkan sonuç ne olacak. Eğer onlarda evet bu araçta bu bölgelerde boya ver derlerse o zaman haklısın diyelim. Ve aldığın yerin kapısına git. Ama daha böyle birşeyin doğruluğu belli olmadan aracımın parasını geri iade isteyecem diyorsunuz. Bu tip boya kalınlığı gibi durumlar olabiliyor. Kusura bakmayın ama eline boya makinası alan boya, kaporta uzmanı kesiliyor. Bu işler öyle olmaz. Önce savunduğunuzun doğruluğunu kanıtlayın ki neye karşı haksızlığa uğrayıp, uğramadığınızı bilin. Siz dediğim gibi davranın ve eminimki büyük bir ihtimalle aracınız boyanmış çıkmayacaktır. Çıkarsa zaten hakkınızı alırsınız merak etmeyin.

demon
17/03/2010, 01:28
Zaten araç gerçekten boyanmışsa boya izleri mutlaka vardır. Sadece makine ile ölçerek bu araçta boya vardır demekte olmaz.

ZAK1980
17/03/2010, 01:39
BORA senın basına gelmıstı galıba ustun otodan o almıstın bende pımpıklendım bende ustunden aldım Muslum abıye bı baktırcam ısten ızın alırsam ama hazrıanda 1 yıl olacak ve 5900 kmde

demon
17/03/2010, 01:41
Ben makinaya karşı filan değilim. Sadece gerçekten fabrikadaki robotun belli bir mikrona kadar boya atma sınırının olduğunu biliyorum. Ayrıca boyanmış bir araçta bir boya ustasının bunu anlayabileceğine inanıyorum. Ama tabi sizin aracınızda nerde boya çıktığını bilmiyorum. Herhalde fabrikadaki robot aracın çamurluğunu ayrı bir mikron atıp kapısını ayrı bir mikron diğer kapısınıda ayrı bir mikron atmaz.

demon
17/03/2010, 01:54
Bayi kabul ettimi kendi boyadığını ?

GPS2
17/03/2010, 01:59
Arkadaşlar benimde başıma geldi diyebilirim...5 yıl kullandığım palio*yu satmaya karar verdiğimizde ...müşteri olan bir vatandaşla servisin yolunu tuttuk...küçük bir lokal dışında hiçbir kusuru yok*tu bana göre...ama servis elemanı demesinmi bagaj kapağı boyalı diye ...şokkk...mikrona göre değerlendirme yapıyormuş beyefendi çaylak (daha önce hiç rastlamamıştım serviste ve birdaha görmedim kendisini) doğru bana arabayı *kakalayan* satış danışmanına :) araştırmalar sonucu fabrikadan da aldığımız bilgilere göre tashih cilası atılmış olabilir dediler ve bu durumun normal olduğunu soylediler...neyse o alışveriş olmadıda...otopazarında ustalar tarafından incelendi ve yeni sahibini buldu...+boya falanda bulamadılar...

siyahinci83
17/03/2010, 02:09
Hiç ederlermi , Bursa FİAT fabrikasından EXPER çağırdılar durum değerlendirmesi için... o da kabul etmedi , biz mahkemeye gidiyoruz o zaman deyince , elinizden geleni ardınıza koymayın ne haliniz varsa görün dediler..

bora senin başına gelenler misal italyada bir kullanıcının başına gelseydi yine fabrikadan bir eksper gelseydi sonuç ne olurdu çok merak ediyorum.... bizim güzel ülkemizde işler neden hep geri ye doğru gidiyor :( çok üzücü bir durum

demon
17/03/2010, 02:14
Evet gerçektende bu konunun detayını iyi bilen birisi bilgilendirme yaparsa iyi olur. Artık araba alırken yanımızda boyacı ustasıda götürecez : ))

demon
17/03/2010, 02:25
Evet sizin aracınız gerçekten boyanmıştır ve bu belli olur. Bu durum bir tek Fiat' ta olmuyor. Birçok firmadan araç alanların başına gelen ve gelebilecek birşey. Memlekette çakal çok. Ama benim anlatmak istediğim aslında şu. Cihaz ölçümü yapar ama bunu doğru şekilde yorumlamak tecrübe işidir diyorum.

gaziantepunto9676
17/03/2010, 10:16
öncelikle geçmiş olsun 2.3 yıl önce benim bir arkadaşında başına böyle bir olay geldi peugeot 407 sıfır almıştık ama o çok geçmeden anladı servise gitti araçın parasını geri iade ettiler seninki biraz geçmiş ama yinede servise baş vur derim hakkını sonuna kadar ara......

usermm1
17/03/2010, 15:08
Burda sizin için önemli olan husus bence bu işin bir zamanaşımı vardı eğer yanlış hatırlamıyorsam 6 ay gibi birşeydi-ki siz sanırım 1 yılı geçirmişsiniz yani dava açma hakkınız olmayacaktır yine de ben pek emin değilim

4077 TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN
Madde 4: (kısmi alıntıdır)

Bu madde ile ayıba karşı sorumlu tutulanlar, ayıba karşı daha uzun bir süre ile sorumluluk üstlenmemişlerse, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut ve tatil amaçlı taşınmaz mallarda beş yıldır. Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı yapılacak talepler ise üç yıllık zamanaşımına tabidir. Bu talepler zarara sebep olan malın piyasaya sürüldüğü günden başlayarak on yıl sonra ortadan kalkar. Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz.

Fiat_Can
17/03/2010, 17:01
ya ben cıhaz olcumunu yaptırdıktan sonra boyalı demedım kı nerden cıktı bu sacma dusunce:D:D:D ben aracın boyasında kabarcıklar cıkıp kopurmeler oldugunu soyledım we bu yuzden bır boyacıya gıttım yoksa cnm sıkıldı da bı boya olcumu yaptırym demedım arabanın bı cok parcasında kucuk kucuk sayılmıycak kadar cok kabarcıklar war patlatınca dırek boya kalkıyo bu kadar yogunn oldugum ıcın serwıse gıdemedım cuma gunu gıdıcem bakalım ne olucak kısacası boya olcumunden anlamadım boyalı oldgnu kabarcıklar cıktı ne alaka 0 arabada cıkarmı boyle kabarcıklar kı bulundugu ortamda bellı ayrıca neden aldıgım yerı sucluym o nerden cıktı onuda bılmıyorum dırek yapılıcak ıslemler bellı zaten

hakan26
17/03/2010, 17:19
Öncelikle geçmiş olsun önce aracı aldığınız bayi ile irtibata geçin,tahminim böyle bir şeyi kabul etmeyecekleri yönünde,ayıplı mal olarak tüketici hakları mahkemesine başvurun değişim ya da para iadesi talep edebilirsiniz.En son bayiyi Fiat a şikayet edin.

Fiat_Can
17/03/2010, 17:32
aynen bnde bunu dusunuyodum cooook tesekkurler mantıklı ve ıcerıklı konustugunuz ıcın

demon
17/03/2010, 20:23
Evet geçmiş olsun. Sıfır aldığınız bir aracın boyasının kabarması çok üzücü bir durum. Siz bir iyice baktırın. Zaten her halükarda uğraşacaksınız. Çünkü boyanız kabarmış.

taneren
18/03/2010, 14:14
Bak merak ettim caminda yeşil etiket varmiymiş:prop0000:

agabey3838
18/03/2010, 14:43
geçmiş olsun her hertafımızı tokatçılar sarmış.
tempesty arkadaşımız gerekli açıklamayı yapmış zaten

BSK
18/03/2010, 14:48
Ah güzel Türkçemiz... Ben de araçta boya var sanarak okudum meğer arkadaşın derdi başkaymış, yanlış başlık atınca anlatamamış derdini.

Fiat_Can
18/03/2010, 19:06
neden yanlıs baslık atıym
aracın kaputu boyanmıs guzel arkadasım boyanmasınıda gectım boya kabarmıs ustune ustuk bu gun goturdum fırat otoya butun calısanlar basına toplandı fotograflar cekıldı tofaşa yollanıcak yrn bana donucekler tekrar ...yanı anlatamamakla bı alakası yok ıyı anlamayı bıleceksın

BSK
18/03/2010, 21:56
neden yanlıs baslık atıym
aracın kaputu boyanmıs guzel arkadasım boyanmasınıda gectım boya kabarmıs ustune ustuk bu gun goturdum fırat otoya butun calısanlar basına toplandı fotograflar cekıldı tofaşa yollanıcak yrn bana donucekler tekrar ...yanı anlatamamakla bı alakası yok ıyı anlamayı bıleceksın

Ben güzel arkadaşın değilim ! kaldı ki yanlış anlasam bile aramızda bana "iyi anlamayı bileceksin" diyebileceğin bir samimiyetimiz de yok asker arkadaşın mı sandın beni.

tempesty
18/03/2010, 22:17
Sevgili moderatör arkadaşlar konuyu açan arkadaşın uygunsuz uslübundan dolayı (yada artık bu maddenin adı her neyse bilemicem) müdahale etmenizi ve gereğini yapmanızı rica ediyorum...Emeğe saygı göstermeyen ve gereksiz tavırlar sergileyen ismi cismi ne idüğü belirsiz kullanıcılar için mutlaka bir cezai yaptırım vardır inşallah..

GP COSKUN
18/03/2010, 22:31
bora konuyu yakından takip ediyorum
hepimizin amacı bir şeyler paylaşmak
arada sırada bu tür yanlış anlaşılmalar yanlış ifadeler olabiliyor
biraz daha birbirimize hoş görülü olursak eminim sorun kalmayacaktır
önemli olan yanılışın devamlılık arz etmemesi
saygılar

tempesty
18/03/2010, 22:40
Tamam Coşkun , eğer biz yanlış anladıysak ve arkadaşa yardım etmeye çalıştığımız halde onun konuşma uslübu sizin içinde rahatsızlık arzetmiyorsa bana diyecek fazla bişey kalmıyor bu durumda...

GP COSKUN
18/03/2010, 22:52
Tamam Coşkun , eğer biz yanlış anladıysak ve arkadaşa yardım etmeye çalıştığımız halde onun konuşma uslübu sizin içinde rahatsızlık arzetmiyorsa bana diyecek fazla bişey kalmıyor bu durumda...

bora hepimiz bazen konuşmalarımızda istemeden birbirimizi kırabiliyoruz
bu klavyenin ağzı burnu yokki mimiklerimizlede keşke mesajlarımızdaki yazdıklarımızı tam anlatabilsek emin olki karşılıklı bu konuyu tartışıyor olsaydınız daha güzel bir diyalog geçerdi aranızda
arkadaşıda anlamaya çalışıyorum onun da sonuçta canı yanmış biraz
ters cümleler kurmuş ama napalım şimdi hemen ceza mı verelim
dedim ya biraz daha hoşgörüden ne sen zarar görürsün nede bir başkası
hepimizin şu bilgisayardaki amacı paylaşmak değilmi karşılıklı konularda tartışmak değilmi
hata bir kere yapılır hata süreklilik arz ederse gerekende yapılır kimsenin kimseyi kırmasına rencide etmesinede müsade etmem gerken uyarıyı da arkadaşa özelden yaptım
anlayışla karşıladığın için teşekkürler

tempesty
18/03/2010, 22:59
Tamam haklısın sonuçta klavyeyi önüne alan bol keseden atıyor , bu arkadaşla zaten karşılıklı aynı şekilde tartışıyor olsak çok daha -farklı- şeyler olurdu ama bak sen BORA olarak karşında bir muhatab bulup yazıyosun konuşuyosun burda henüz bir muhatab bile yok ki kime yazdığımızı bilelim , foruma üye olmak hakkaten çok kolay bence böyle olmamalı artık bende buna bir sınırlama getirilmesini şiddetle tavsiye ediyorum yoksa bu böyle uzar gider , sonra gelen gideni aratır arkadaşlar...

Adam gibi adamlara keyifli sürüşler diliyorum..

BSK
19/03/2010, 00:14
Tamam haklısın sonuçta klavyeyi önüne alan bol keseden atıyor , bu arkadaşla zaten karşılıklı aynı şekilde tartışıyor olsak çok daha -farklı- şeyler olurdu ama bak sen BORA olarak karşında bir muhatab bulup yazıyosun konuşuyosun burda henüz bir muhatab bile yok ki kime yazdığımızı bilelim , foruma üye olmak hakFazlası (https://forum.grandepuntotr.com/newreply.php?do=newreply&p=296347#)katen çok kolay bence böyle olmamalı artık bende buna bir sınırlama getirilmesini şiddetle tavsiye ediyorum yoksa bu böyle uzar gider , sonra gelen gideni aratır arkadaşlar...

Adam gibi adamlara keyifli sürüşler diliyorum..

Aynen katılıyorum...

Fiat_Can
19/03/2010, 11:46
ne gıbı farklı seyler olurdu anlayamadım soyledıgın seylere dıkkat et klawye delıkanlılıgına luzum yok daha saygı cercewesınde konusursan snn ıcın ve forumdakı arkasların huzurunun kacmaması ıcın ıyı olr arkadslık ortamında oldugunu hemen unuttun galıba daha dıkkatlı hassas olalım moderator arkadaslarımızı ugrastırmayalım

elit bır otramda oldugunu unutmazsan sewınırım iii forumlar :)

gurik
19/03/2010, 17:04
fabrikasyon düzeltme katı veya vernik atılabiliyor ayrıca her robotun mikron ölçüsü aynı değildir. o cihazla 1 - 2 mikron fark gördü mü boya var diyemezler.

taneren
19/03/2010, 20:40
Birbirimizi üzmeyin arkadaşlar, benim gibi yapin serviistekilerin kafasini şişirin.yakinda servise girme yasaği gelirse hiç şaşmam.

Her gidişimde arabanin burasi eğri burasi doğru diye milleti biktirdim valla.

BUGÜN DEDİMKİ;
SERVİSE EVO LAR HANGİ SORUNLARLA VE ŞİKAYETLERLE GELİYOR DİYE,DEMEZLERMİ SENDEN BAŞKA GELEN HİÇ OLMADI DİYE.

ABNEW
19/03/2010, 23:46
ne gıbı farklı seyler olurdu anlayamadım soyledıgın seylere dıkkat et klawye delıkanlılıgına luzum yok daha saygı cercewesınde konusursan snn ıcın ve forumdakı arkasların huzurunun kacmaması ıcın ıyı olr arkadslık ortamında oldugunu hemen unuttun galıba daha dıkkatlı hassas olalım moderator arkadaslarımızı ugrastırmayalım

Fiat_Can açmış olduğun bu başlıkta bizler senin üzüntünü paylaşarak sana yardımcı olmak niyetindeyiz.Bu konuda sana en başta yardımcı olacak kişi Bora dır.Çünkü benzer bir olayı yaşamış ve hakettiği sonuca ulaşmıştır.Bu yüzden en başta ondan fikir almanın sana son derece faydalı olacağı kanaatindeyim,

Bizler üye olarak birbirimizi kırmamaya gayret etmeliyiz.Karşımızdaki kişinin iyiniyetine ve saygısına inanalım ki bizler de aynı şekilde cevaplar yazalım,

Senin de belirttiğin gibi elit bir forumun havasını bozmamaya gayret edelim hep beraber...

tempesty
20/03/2010, 01:07

Klavye delikanlılığımı :) Gece gece beni güldürdün ya üstelik hem suçlusun hem güçlüsün zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyosun aslında konuşma uslübunla bu forumun seviyesini bozmaya çalışan sensin..

Eğer bir gün punto buluşması yada buna benzer birşey vasıtasıyla bu güzel arkadaşlık ortamına katılma düşüncesiyle aramızda olursan -huzurumu kaçırmanı- sabırla bekliyorum güzel arkadaşım , adım BORA , arabamda egzotik kırmızı kime sorarsan gösterir zaten her zaman beklerim..:cool0000:

Fiat_Can
20/03/2010, 11:51
admınle konustum polemıgn uzamasını huzurun kacmamasını asla ıstemedıgı ıcın senınle polımıge gırmıycem ben dogruları soyluyorm su yuzune cıkmak amacım degıl cunku suyun yuzundeyım unutma elıt ortamdasın saygılı we sewgılı ol herkez goruyo neyın ne oldugunu konuma yazmassan sewınırım ii forumlar...:)

ibrahim06
15/12/2010, 20:27
Sonuç ne oldu yahu?

predator_ant
15/12/2010, 21:02
Sonuç ne oldu yahu?

SONUÇ : Herhangi bir yükseköğrenim kurumuna yerleştirilemediniz :-)

predator_ant
15/12/2010, 21:02
Sonuç ne oldu yahu?

SONUÇ : Herhangi bir yükseköğrenim kurumuna yerleştirilemediniz :-):thumbup1: