PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amortisör takozları hakkında

husso
14/03/2010, 17:04
arkadaşlar c.tesi günü direksiyondan sesler gelince soluğu serviste aldım sonuç amortisör takozları bozulmuş değişmesi gerekiyor dediler yaklaşık maliyeti işçilikle beraber 250 tl civarı tutuyordu bende garantisi bittiği için arkadaşımın tamirhanesinde sökmeye karar verdim sökünce gördük ki aslında arıza falan yapmıyormuş bu takozlar sadece yağsız kaldığı için ses yapıyorlarmış işin tuhaf tarafı servisin bunların açılıp yağlanmadığını söylemesiydi valla şimdi takozları açıp yağlayınca eskisinden çok daha iyi oldu
valla benim tavsiyem takozların ses yapmasını beklemeden söküp yağlamak...

GP COSKUN
14/03/2010, 19:24
aslında yağlanan şey takozlar değil takozların içindeki bilyalar
yoğun yağmurlu bir yolculuktan sonra bile aracınızı çekip 3-5gün hareket ettirmesseniz
bu bilyalar sudan dolayı çapaklanıp belli bir süre ses yapıyor
yağladığınız zamanda ses kesiliyor

pdr42
14/03/2010, 20:17
arkadaslar bu takozların resmi var mı merak ettim simdi yavas yavas bizim araclarda da bu tarz sorunalr baslıyacaktır

ABNEW
14/03/2010, 20:33
arkadaslar bu takozların resmi var mı merak ettim simdi yavas yavas bizim araclarda da bu tarz sorunalr baslıyacaktır

Mustafa, yakından çekilmemişse de yeri hakkında bir fikir verebilir sana(Çamurluğun üstünde amortisörün en uç noktası):

https://img1.loadtr.com/k-534581-Motor.jpg (https://www.loadtr.com/534581-Motor.htm) Resme tıklayınca büyüyor:)

pdr42
14/03/2010, 20:49
ARda teşekkürler. bu arada google da arama yaptım ilk sayfada bu topic geliyor:)) evet görsellerden de gordum ama bu parcanın 300 lira olması biraz garip degilmi cok basit bi seye benziyor
hatta simdi baktım online satı yapan bir sitede opelinki bile 22 llira bizdeki yanlıslık nedir

Muhendis06
14/03/2010, 20:54
300 tl olan, sanirim parçanin iscilik dahil sökülmesi takilmasi?
Daha onceki mesajlarimda bu parcanin sökmeden pipetli sivi gres sprey ile nasil yaglanacagi hakkindaki aciklamalarimi bulabilirsiniz...son derece sinir bozucu bir durum yaratiyor ses cikartan takozlar.

ABNEW
14/03/2010, 20:55
Mustafa, parçalar arasında o kadar fiyat farkı olamaz.Belki farklı parçalara bakmışsındır.Fiat 300TL diyorsa Opelde de fiyat yaklaşık böyledir...

pdr42
14/03/2010, 21:03
haklısın ama resimlerin altında aynen bu fiyat yazıyordu özenticaret diye bir site istersen bak aynen dedigim gibi yazıyor. BElki muhendis arkadasın dedigi gibi işçilik dahil olamazmı

By_Static
14/03/2010, 21:40
arkadaşlar ben değiştirmiştim 75tl takoz 40tl işcilikle sol taraf direksiyonun yumuşamasını gercekten hissediyosunuz bendede ses yapıyodu yağ gibi oldu şimdi ve takozun uzerinde plastik bir parça vardı tırnaklı o tırnaklar eriyo gün geçtikçe sorun yaratıyor sonra...

demon
14/03/2010, 21:47
Ben zamanında sağ ve sol çiftini servisten 150 TL aldım. Bilginiz olsun.

GP COSKUN
14/03/2010, 23:44
arkadaşlar ben değiştirmiştim 75tl takoz 40tl işcilikle sol taraf direksiyonun yumuşamasını gercekten hissediyosunuz bendede ses yapıyodu yağ gibi oldu şimdi ve takozun uzerinde plastik bir parça vardı tırnaklı o tırnaklar eriyo gün geçtikçe sorun yaratıyor sonra...

uğur birşey unutmadınmı :cool0000:

Cenk AKUMA
15/03/2010, 12:45
Selam arkadaşlar ,

Geçen hafta Kırmak Kartal'da değişen amortisör üst rulmanlarım (takozlar)
İşçilik dahil 270 TL ...

https://img534.imageshack.us/img534/204/img0927c.jpghttps://img714.imageshack.us/img714/7381/img0928q.jpg

sakinkaradas
15/03/2010, 15:20
grande punto orjinal(rapro) amortisör takozunun tanesi 50 tl yansanayii(gb kauçuk) olanı 40 tl arkadaşlar.isteyene hemen yollanabilir.ürünlerin 2 side 1 yıl garantili.
marka tanımı:rapro firması tofaşın kauçuk malzemelerinin üreticisi olup fabrika bursadadır.

Kriminal
15/03/2010, 15:30
pekı bunları sokup takmak kolaymı nasıl yapabılırız..?

GP COSKUN
15/03/2010, 15:35
pekı bunları sokup takmak kolaymı nasıl yapabılırız..?

sen yapamazsın canımın içi onları
sen git adam tutukla tamirciler taşmı yicek :ohmy0000:
allah allah :cool0000:

demon
15/03/2010, 15:37
Onları söküp takmak pekte kolay değil.

Kriminal
15/03/2010, 15:55
Kaç numaralı somun yada ıkı tane sıksak acılırmı:)

By_Static
15/03/2010, 17:20
uğur birşey unutmadınmı :cool0000:

unuturmuyum abicim saolsun coskun abi yönlendirdi mazeme içinde ustasınada budan tekrar teşekkür ederim abi;)

hhhed
15/03/2010, 17:47
Ben de garantiden değiştirmek için savaş veriyorum :)

Kriminal
23/03/2010, 10:34
Takozların yağlanması sorunu cozuyor demek öylemi ?

ahmetkarakaş
23/03/2010, 11:25
Eğer problem bilyalardaysa yağlama ile çözüm bulunabilir fakat kauçuklardaysa problem değişmesi gerekir... yarın öbürgün yağlasanızda aynı problem çıkar... ayrıca bunun işçiliği takoz sök tak değil amortisör sök trak tır... komple amortisör sökülüyor arkadaşlar

SpyHunter33
23/03/2010, 11:25
Evet aynen öyle geçtiğimiz günlerde benim de başıma gelmiti ben sadece tekerleklerin sökülmesi işçiliği adı altında bir para verdim ve şimdi tık yok :)

Kriminal
23/03/2010, 11:31
Benım ustaya gosterdıgımde yağmurlu havalarda yapıyormu dıye evet yapıyor dedım o zaman bılyalardadır sorun dedı..

gurik
23/03/2010, 20:22
takozlar kasislerde lıkırtı (yada her neyse) yapıyor mu?

Kriminal
23/03/2010, 20:24
dıreksıyonu her cevırışımde ve kasislerde...

feciii
21/07/2010, 13:35
merhabalar arkadaşlar bu takozların bir km durum yok. tamamen su ile temastan kaynaklanıyor. buda bazı parçaların iyi kamufile edilmemesinden kaynaklanıyor bence. aynı sorun ile bende karşı karşıyayım. servis 300 gayme istedi. tabi canım dedim... sanayide orjinal parçaları kendim alıp taktıracağım... araç yıkatırken davlunbazlara su tuturmayın ya da yanlızca görünen kısmına su tutturun içten yıkadıkları zaman su ile karşı karşıya kalıyor canım parçacık... ne güzel değilmi hepimiz puntocuyuz hepimizin sorunları aynı ma bu duruma dur diyen bir allahın yetkiliside buraya yorum yapmıyor... sonra piyasada fiat mı allah yazdıysa bozsun diyorlar... boşuna insanlar söylemiyor... neyse çok üzüldüm ufaklığın parçası değişiyor... benim sağ kolum ... :****hmm:

sakinkaradas
21/07/2010, 15:20
arkadaşlar orjinal takozların tanesi 55 tl dir(rapro marka).isteyen haber versin hemen yollarım.hatta geçen ay bir arkadaş 4 adet aldı.sanaırım fatih ti ismi (kucukm nikli kullanıcı.)ptt kargo ile 2 tanesinin kargosu 5-6 lira tutuyor ilgilenenlere duyrulur.

coolsea
26/07/2010, 17:18
bozuk yollarda bendede ön düzenden sesler geliyordu,usta takozlarla beraber amortisörleride değiştirmemiz gerekiyor dedi.aldığım takozların markası opar tanesi 85 tl,amortisörler ise monroe tanesi 125 tl,toplam 420 civarında birşeye mal oldu,,,şimdi aracım saat gibi

mercortal
27/07/2010, 13:15
husso abi iyiki servis sonrası başka birine göstermişsin yoksa bayağı fatura keseceklermiş benim arabanın sol tarafındanda ses yağıyr bazen sence servise gitmelimiyim araç garantili

güvengültekin
28/07/2010, 12:40
Aynı takozlar benim aracımdada biraz ses yapıyordu ben pek önemsemedim ama 40000km bakımında servis abi amortisör takozların bozulmuş değiştirelimmi dedi iyi dedim değiştirin bu başlığı daha önce görseydim yağlama yolunu bir denerdim zira arabayı 15 günde bir çalıştırıyorum:)..

yasinERGÜL
19/12/2010, 10:56
Arkadaşlar slm ben yeni aranıza katıldım.dediğim gibi direksiyonu cevirince sol altttan ses geliyor sanki atlatma yapar gibi tanıdığım bir ustaya grtirdim amortisör rulmanı değişecek dedi 103 tl dedi işçilik hariç teşhis doğrumu problem sizce ondanmı
cevaplarınızı bekliyorum.
Iyiki varsınız arkadaşlar

tutkuaydin41
19/12/2010, 11:21
Arkadaşlar slm ben yeni aranıza katıldım.dediğim gibi direksiyonu cevirince sol altttan ses geliyor sanki atlatma yapar gibi tanıdığım bir ustaya grtirdim amortisör rulmanı değişecek dedi 103 tl dedi işçilik hariç teşhis doğrumu problem sizce ondanmı

City motorundan deılse, amortısor rulman deısınce ses kesılır.

GP COSKUN
19/12/2010, 19:23

yasin usta büyük ihtimalle doğru teşhis etmiş
emin olmak istiyorsan bir kişi direksiyonu sağa sola çevirsin
sende tekerleğin iç tarafından yayı elinle tut yaylarda titreşim ve ses var ise amortisör takozundaki bilyalar ses yapıyor

feciii
27/07/2011, 19:10
Merhabalar arkadaşlar sizler ile bir konuyu paylaşmak istedim... 1.4 fire otomatik 2008 araca sahibim. 3 ay önce aracım çok fazla hissedilmesede kalkışta titreme yapıyordu... Ilk başlarda baskı balata ısınmasındandır diye umursamadı lakin son zamanlar oldukça şiddetli bir şekilde yapmaya başladı ve telaşlandım... Hemen ustama götürdüm baskı balata ya da akslardan dır dedi... Daha sonra konuyla ilgili teyit etmek için fiat servisine götürdüm... Durumu servis sorumlusu ile paylaştım ve test sürüşüne çıktık...o da baskı balata olduğunu lakin volanında aşınmasından dolayı bu durumu tetikleyebileceğini söyledi...bende fiyatı sordım baskı balata +volan+işçiğin 1000 tl olduğunu söyledi... Aynı gün fiat göker gittim durmu onlar ile paylaştım ve test sürüşü yaparak durumu anlattım. Servisteki arkadaş baskı balata ve volan olduğu söyledi... Peki dedim fiyat ne olacak 1000 tl fiyat verdiler biraz pazalıktan sonra 880 tl anlaştk. Servis müdürü arkadaş daha sonra beni aradı... Durumun gerçekten baskı balata ve volan olduğun volanın dış yüzeyinin oldukça aşındığını ve değişmesinin gerektiği söyledi... Ok değiştirelim dedi... Arada bir şeyler söyledi bu iki parçayı aracın robotunun tetiklediğini ve bu anca baskı balata değişip daha sonra robotun incelenmesiyle ortaya çıkacağını söyledi... Burada korkum 35000 km birden aracın bu şekilde arıza vermesi oldu... Robot 2000-3000 tle civarındaymış ... Bende zaten bu vites kutusunun arad böyle bir sorun çıkardığını biiyordum... Değiştimemesini söyledim... Sizce yanlış bir yol mu izleniyor ve yanlış bir bilgi aktarımı olabilir mi dostlr... Yardımcı olursanız sevinirim oldukça strestyim ve üzüntüdeyim robot olayı gerçekte ciddiye dönecek ise puntoyla yollarımı ayırmam gerekiyor sanırsam... :(((((((((((

Ziyaretci046
27/07/2011, 19:16
konuyu başka yere açsaydınızı iyi olurdu konu bütünlüğü bozulmuş

autoergin
03/04/2013, 10:34
Araç ların amortisörleri teknik bilgi ve özel apartlarla sökülp takılır çok dikkat isteyen tehlikeli onarımlardır bence işinin ehli ustalara yaptırmak ta fayda vardır bu video yu izlemenizi tavsiye ederim .... KL-9002 Changing a Spring/Shock Absorber, Example on a Fiat - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=3CAbzCKDGKE)

krm1983
03/04/2013, 10:44
Araç ların amortisörleri teknik bilgi ve özel apartlarla sökülp takılır çok dikkat isteyen tehlikeli onarımlardır bence işinin ehli ustalara yaptırmak ta fayda vardır bu video yu izlemenizi tavsiye ederim .... KL-9002 Changing a Spring/Shock Absorber, Example on a Fiat - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=3CAbzCKDGKE)

Bu şekilde tefferuatlı değiştiren usta görmedim :)

Sent from my iPad using

Evren_c
03/04/2013, 11:50
Sağlam hort olmuş :D

fthaksu
03/04/2013, 16:28
O değilde konuyu görmüşken yazayım benim direksiyondanda döndürürken hışırtı gibi bilye oynuyormuş gibi sesler geliyor bu şekildeyse çözüm bulabildinizmi

ametist
04/04/2013, 00:13
Bu şekilde tefferuatlı değiştiren usta görmedim :)

Sent from my iPad using

bursa carrefourdaki speedy tam da bu şekilde değiştirdi amortisörlerimi.. tek fark, videodaki kişinin yayı sıkıştırdığı teleskopik kıskaç taşınabilirken, speedynin üzerinde sabitlenmiş aynı böyle çalışan bir kıskacın olduğu tekerlekli bir tezgah kullanmış olması... şekil farkı hariç süreç aynen böyleydi...

krm1983
04/04/2013, 08:15
bursa carrefourdaki speedy tam da bu şekilde değiştirdi amortisörlerimi.. tek fark, videodaki kişinin yayı sıkıştırdığı teleskopik kıskaç taşınabilirken, speedynin üzerinde sabitlenmiş aynı böyle çalışan bir kıskacın olduğu tekerlekli bir tezgah kullanmış olması... şekil farkı hariç süreç aynen böyleydi...

Tebrik ediyorum o zaman Speedy'i

Sent from my iPad using

bykacar
04/04/2013, 09:16
ben kendi aracımını amortisör takozlarını değiştirdim 35 tl adet fiyat ve orjinal opel astra h kasalarla aynı cıkıyor opelin orjinalini aldım zaten tek tip yan sanayi 20 tl fiyatı var silecekleri sökcem ızgarayı sökcez amortisörü sökücez yaydan ayıraz :) sonra yağlayıp takıcaz en güzeli alıp sıfırnı takmak :)

hakiee
06/06/2014, 12:29
Geçen ay 97 tl fiyat verdiler bana sanayide. Düzgün döşenmemiş arnavut kaldırımı gibi yollarda araba dağılacakmış gibi oluyor. Nerede bu 35 liralık takozlar hemen alıp değiştirelim biz de. Gerçi ben yakında Alfa 156'ya geçmeyi düşünüyorum ama :)

khanunl
06/06/2014, 13:01
Geçen ay 97 tl fiyat verdiler bana sanayide. Düzgün döşenmemiş arnavut kaldırımı gibi yollarda araba dağılacakmış gibi oluyor. Nerede bu 35 liralık takozlar hemen alıp değiştirelim biz de. Gerçi ben yakında Alfa 156'ya geçmeyi düşünüyorum ama :)

Sizin Z Rotlarınız arızalı 2 adet 40 TL civarı !