PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jant kapağı hakkında

patchwork
14/03/2010, 11:10
Arkadaşlar selamlar..
hafta sonu femoliye uğradım, benim jant kapaklarının kenarları torna ile alınmış gibi aşınmış ve bazı yerlerinde çatlaklar olduğundan bir takım jant kapağı aldım.(kendisine selam ve teşekkürlerimle:)

Aklıma gelen bir konuda fikirlerinizi almak istedim;
çıkan kapakları direk depoya kaldırmaktansa cumartesi pazarda tesadüfen işim olmadığından biraz oyalanmak için ince zımpara ve su ile kapakları tamamen temizlenene kadar zımparaladım ve güzelce kuruttum ..
mat siyaha boyama işleminide geçmişten gelen tecrübelerime dayanarak yine bir boş zamanımda rahatlıkla uygulayabileceğimi düşünüyorum.

sorum şu: kapakların etrafını aracın renginde çember şeklinde boyamak istiyorum.Elimde oldukça geniş boya malzemesi mevcut,bant kullansam tam bir yuvarlaklık sağlayamam,,, kapağı ölçüyorum 39 cm çapında bir kalıp çıkarsam kapak dış bükey olduğundan nizami oturmaz, bir çözüm üretemedim işin açığı..

belki çok çok önemli değil ama havalar ısınıp yağmurlar bitince arada takarım diye düşündüm ..
Bu çember hakkında fikir yazan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler..)

alperyonar
14/03/2010, 11:35
Evet. Kapağın etrafını aracın renginde bayarsan bence gayet hoş durur:)

atmaca615
14/03/2010, 16:27
Öyle bir soru sormuşsunki abi ben okurken bile içinden çıkamadım buna cevap verebilmek için bu konuda iktisat yapmak falan gerekebilir yani :) ama belkide ben anlayamadım tam anlamıyla benden daha akıllı arkadaşlarımız yardımcı olacaktırlar :)

GP COSKUN
14/03/2010, 19:54
tolga önce kapağa göre bir kalıp çıkar daha sonra kalıbı jant kapağındaki bijon deliklerini karşılayacak şekilde delik aç
daha sonra kapağın iç tarafınada bir flanş yap ve flanşın üstündede bijon sıkmak için 4 adet vida deliği yap
daha sonra kalıbı ve kapağı bu falnşa sık sıktıkça dışa bombesi kaybolacak ve dümdüz olacak ondan sonrada boyama işlemini yap

patchwork
14/03/2010, 22:04
[QUOTE=atmaca615;293929]Öyle bir soru sormuşsunki abi ben okurken bile içinden çıkamadım buna cevap verebilmek için bu konuda iktisat yapmak falan gerekebilir yani :) ama belkide ben anlayamadım tam anlamıyla benden daha akıllı arkadaşlarımız yardımcı olacaktırlar :)[/QUOTE

biraz karışık yazdıysam kusura bakma bir resim ekleyeyim ne demek istediğim tam anlaşılsın (optik mouse un pili yoktu eski tip toplu mouse ile bu kadar oldu kusura bakmayın:=)

femoli
15/03/2010, 10:27
Coşşkun allah iyiliğini versin ne yazdığını bile anlamadım :D:D umarım iyi bişidir :D

En basit kapağı komple boya tamamen kurusun sonra kağıt bantla extra boya atacağın yeri kapla yuvarlak gitmeye özen göster kenarlarını bastır ve boyanı at kurumadan bantları çıkar ve kurut hepsi bu kadar ;)

patchwork
15/03/2010, 11:27
En iyi çözüm bu gibi...
gerçi düz bantla yuvarlak şerit nasıl çekilir, çekilirsede boyadan sonra sökülünce nasıl bir manzara ortaya çıkar denemeye korkuyorum doğrusu..
hafta sonu uygulama yapıp resimleri yükleyeceğim, teşekkürler.

femoli
15/03/2010, 11:55
[QUOTE=atmaca615;293929]Öyle bir soru sormuşsunki abi ben okurken bile içinden çıkamadım buna cevap verebilmek için bu konuda iktisat yapmak falan gerekebilir yani :) ama belkide ben anlayamadım tam anlamıyla benden daha akıllı arkadaşlarımız yardımcı olacaktırlar :)[/QUOTE

biraz karışık yazdıysam kusura bakma bir resim ekleyeyim ne demek istediğim tam anlaşılsın (optik mouse un pili yoktu eski tip toplu mouse ile bu kadar oldu kusura bakmayın:=)
resim telifi isterim :D

atmaca615
15/03/2010, 12:10
Bugün keyfin yerinde Mehmet abi:)
Resime bile telif hakkı istedin:)

patchwork
15/03/2010, 12:33
google'a grande punto jant kapağı yazınca direk bu çıkıyor naapiim kardeşim yaaa:=)
cezamız neyse öderiz:cool:

scarrow
15/03/2010, 14:38
Merkezdeki FIAT logosunu çıkarttığınızda ortaya bir delik çıkacaktır. Çıkmazsa da matkapla delebilirsiniz :) O deliğe uygun bir mil takıp kapağın yarı çapı kadar bir ip bağlayıp ipin ucuna da boya fırçası bağlayarak düzgün bir çember elde etmiş olursunuz. Bilmiyorum anlatabildim mi ama ip ve mil ile yapılmış bir çeşit pergel yapmış oluyoruz böylece. :)

patchwork
15/03/2010, 15:43
güzel bir alternatif , teşekkürler..

dj_sisart
21/03/2010, 00:05
En mantıklısı içe bir daire kalıp ve içe doğru bastır sonra boya ya da orta logodan ve daire kartondan bir delik ve bir vida ile kartonla jantı tuttur sonra da boya.

has555
13/05/2010, 14:49
tencere kapakları aklıma geldi evde uygun çaplı tencere kapağı vaardır bence . o ölcüyü kullanarak kağıt üzerina bir daire çizebilirsi . konuyu doğru anladım sa bu fikir iyi olur:)