PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 97 oktan benzin?

clax22
12/03/2010, 22:32
surekli 97 oktan benzin kullanmanın ne gibi yararları olabilir kısaca 95 ve 97 oktan arasında nasıl bir fark var bilgilendirebilirseniz sevinirim tesekkurler

GP COSKUN
12/03/2010, 22:48
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/658-v-power-95-97-oktan-mi.html

bu konuda soruna yanıt bulabilirsin nuri

burhankutlu
12/03/2010, 22:53
Öncelikle, Oktan sayısı bir referanstır ve benzinin içindeki gerçek oktan sayısını belirtmez, ayrıca oktanın PERFORMANSLA, TÜKETİMLE ALAKASI YOKTUR.

Bildiğiniz gibi içten yanmalı benzinli motorlar benzin ile havayı sıkıştırdıktan sonra buji ile ateşleyerek çalışırlar. Her motorun sıkıştırma oranı farklıdır. Her yakıt belli bir miktar sıkıştırma basıncına kadar buji olmadan dayanır bir süre sonra buji olmasa bile kendiliğinden yanıverir. Bu tehlikeli bir durumdur vuruntu olarak kendini belli eder ve motora hasar verebilir. Ayrıca performansıda düşürür. Dolayısı ile belli bir motorun belli bir sıkıştırma ile vuruntu yapmadan (yani benzin buji çakmadan önce kendiliğinden yanmadan) çalışabilmesi için bir minimum oktan gereklidir. BU MİNİMUM MOTONUZUN KİTAPÇIĞINDA BELİRTİLİR. Ama nadiren 95 oktanın üzerinde benzin gereklidir.

95 oktan benzin demek aldığınız benzinin içinde 95 oktan var demek değildir. 95 oktan benzinin anlamı, aldığınız benzinin kimyasal olarak vuruntuya karşı direncinin %95 isooktan ve %5 heptan karışımıyla AYNI olduğu anlamına gelir. Yani benzinin oktanı, içeriğinden dolayı değil gerçek isooktan-heptan karışımın belli yüzdelerinde elde edilen vuruntu direncine karşılık gelecek şekilde belirlenir. Bu sebeple 100 oktandan daha yüksek yakıtlar olabilir. Çünkü dünyadaki en vuruntu-dirençli yakıt isooktan değildir.

Bunun ölçümünde iki farklı ölçüm standardı vardır fakat ülkemizde RON kullanılmaktadır. RON dışında birde MON ölçüm sistemi vardır. Örneğin Amerikada RON ve MON'un ortalaması alınır, bu sebeple amerikada 87 oktan olan bir benzin avrupada 95 oktan olabilir. Dolayısı ile size bir yararı olmayacaksa,
- ben denedim yüksek performans verdi
- bir depoyla 50km fazla gittim
- kaliteli abi bu benzin çekişi arttı
GİBİ LAFLARA ALDANMAYIN. Yüksek oktanlı benzin pahalıdır. Kazıklanmayın.

Ayrıca yüksek oktanlı benzinin yanması daha güçtür, buda ilginç bir ironi. (ARKADAŞLAR ALINTIDIR Bİ YERDE OKUMUŞTUM AZ UZUN AMA CEVABI İÇERİSİNDE)

GP COSKUN
12/03/2010, 23:13
kısacası
araçlarımız 95 oktan kullanımana uygun arkadaşlar
97 oktan kullanmak gereksiz
ve fabrika bile 95 oktan kullanmanızı öneriyor

kara kız
13/03/2010, 00:35
bende 95e döndüm..97 kullandığımda sarsıntı artıyo ve 60 km daha az yol yapıorumm..buda benim tespitim..

ugurozer
13/03/2010, 11:35
burhan kardeşimiz çok güzel yazmış özetleyecek olursak. Oktanı yuksek yakıt daha fazla sıkıştılabilir yakıttır. Bujiden once yanma olmaz ve vuruntu yapmaz. Oktanı yuksek yakıttan fayda sağlayabilmek için motorlardaki avans ayarını bu yakıtlara gore yapmalı. Bu seferde gidip ayardan daha dusuk oktanlı bir yakıt kullanırsanız vuruntu yapacaktır. Şahsi fikrim bulaşmayın aynı kalitede yakıtı ulkemizde bulmak çok zor.

95 den daha yuksek oktanlı yakıt kullanmak kesenize zarar vermekten başka bir etki yaratmaz.