PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motordan gelen ıslık sesi

dallix
12/03/2010, 19:35
Arkadaşlar dün aracıma anfi,4 componet,ve bass taktırdım dün sorun yoktu,bugün sabah motordan bi ıslık sesi gelmeye başladı kayış sesi gibi 1000 devirden sonra geliyor,turbo sesi kesinlikle değil kendim turbo servisi sahibiyim, gündüz işim vardı bakamadım akşam işten çıkarkende rahatsızlık veren bi ses olmaya başladı kenara çektim kaputu açtım gaz verdirdim ses yok araca biniyorum ses var deli olacam yarın bu işi öyle yada böyle halledicem ama sizede danışayım dedim başına böyle bi iş gelen veya sorunun ne olduğunu bilen varsa yardımlarınızı bekliyorum.

M@GIC
12/03/2010, 19:56
araca tesisat yaptırmışsınız eğer filtre yoksa motordan gelen paraziti anfi yükselterek kolonlara veriyor olabilir.
Anfiye gelen enerji kablosunu ya da sigortasını söküp deneyeyin.

bravo_sercan
12/03/2010, 19:58
Motor sesini içeri alıyor, parazit yapıyor.
amfiye takılan bi aparat var 30 tl. % 70 o sesi kesiyor, ben kullanmıştım.

GP COSKUN
12/03/2010, 20:10
her hangi bir elektronikçiye git
parazit kesici istiyorum de verirler
onu bağlatırsan ses büyük ölçüde kesilir

dallix
12/03/2010, 20:11
Yanlız ses motordan geliyor teybi kapatıncada geliyor.

M@GIC
12/03/2010, 20:18
Yanlız ses motordan geliyor teybi kapatıncada geliyor.

anfi sisteme hep bağlı çalışır, eğer ses sinyalı yoksa stand by konuna geçer, type açında remote sinyal alır ve çalışmaya başlar ama parazit bu ses sinyalı olarak algılar ve devreye girer.
sigortasını sökmeden tam anlamıyla kapatamazsınız.

puntoloji
12/03/2010, 20:20
Salih bey benımde aynı derdim vardı ve önce dediler turbo hortumu catlamıştır daha sonrada kesmeyince turboyu değiştiler ve ses bitti ve o zaman aracım 28000kmde idi he bir müddet sonra aracınız 120 yi gecmicek birde ışıklarda birden fırlamıyacak.

GP COSKUN
12/03/2010, 20:25
Salih bey benımde aynı derdim vardı ve önce dediler turbo hortumu catlamıştır daha sonrada kesmeyince turboyu değiştiler ve ses bitti ve o zaman aracım 28000kmde idi he bir müddet sonra aracınız 120 yi gecmicek birde ışıklarda birden fırlamıyacak.

yusuf seninki
tereciye tere satmaya benzedi:cool0000:
adam turbo tamircisi zaten
onun bahsettiği turbo dan gelen o bildiğimiz ıslık sesi değil
parazit sesinden bahsediyor

dallix
12/03/2010, 20:25
anfi sisteme hep bağlı çalışır, eğer ses sinyalı yoksa stand by konuna geçer, type açında remote sinyal alır ve çalışmaya başlar ama parazit bu ses sinyalı olarak algılar ve devreye girer.
sigortasını sökmeden tam anlamıyla kapatamazsınız.

Peki sadece gaza basmamla ve 1000 devirden sonra sesin gelmeye başlamasının ve bu durumun sistemi ilk yaptırdığım günde olmayıp bu sabah başlayıp 1-2 km sonra kesildikten sonra akşam tekrar başlamasının sebebi nedir?

M@GIC
12/03/2010, 20:42
Araç marş yapıldığında anfi on konuma gelir. çünkü çok güçlü bir akım geçtiğinden gerilim dalgalanır. (farların kısıp açılması buna örnek). bu konumda anfin deverede ve filtren yoksa motordan gelen bütün gürültüyü duyarsın. belli bir süre sonra anfinin remote yeterli şiddette gelmediği varsayarak (teyp açık değildir) anfiyi off yapar ve bütün sesler kesilmiş olur. beklem konumuna geçene kadar 1-2 km yol yapmış olabilrsinz. Akşam bu olay tekrarlarnır ve sürer gider...
motor devri ne kadar çok yükselirse sesde o oranda artar.
Dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım.

GP COSKUN
12/03/2010, 20:47
Araç marş yapıldığında anfi on konuma gelir. çünkü çok güçlü bir akım geçtiğinden gerilim dalgalanır. (farların kısıp açılması buna örnek). bu konumda anfin deverede ve filtren yoksa motordan gelen bütün gürültüyü duyarsın. belli bir süre sonra anfinin remote yeterli şiddette gelmediği varsayarak (teyp açık değildir) anfiyi off yapar ve bütün sesler kesilmiş olur. beklem konumuna geçene kadar 1-2 km yol yapmış olabilrsinz. Akşam bu olay tekrarlarnır ve sürer gider...
motor devri ne kadar çok yükselirse sesde o oranda artar.
Dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım.

eferim ule
ne güzel anlattın heeeee:cool0000:

M@GIC
12/03/2010, 20:51
eferim ule
ne güzel anlattın heeeee:cool0000:

tşk ederim çoşkun abi. iyi kaptırımışım ;)

dallix
12/03/2010, 21:03
Teşekkürler yarın tesisatı yapan çok bilinçli kişilere gidip sorucam neden filtre takmadıklarını,2 milyarlık sistemde 30 liralık filtreyi takamayacak kadar aciz insanlar konya nın en iyi ses sistemini biz yapıyoruz diye reklamı nasıl yapıyorlar onuda sorucam.

Erdem Bozdağ
12/03/2010, 21:44
Kesinlikle anlatılanlara katılıyorum aynı sorun bende de vardı ilk başlarda parazit gidericiyle kesildi

burhankutlu
12/03/2010, 23:17
arkadaşlar yeni sistem teyp taktırdım aynı sorun bende de oldu araca gaz verdikce o ıslık sesi geldi yani tamamen takılan aparatlarla ilgili bencede söylediğiniz gibi ama o ıslık sesi benm hoşuma gidiyordu hoş bi ses gaz verdikce :)

dallix
14/03/2010, 12:37
Sorunu işinin ehli bi tesisatçıya gittim ve artı eksi kablolarını birbirinden ayırarak çözdü.herkese çok teşekkürler.

GP COSKUN
14/03/2010, 20:03
Sorunu işinin ehli bi tesisatçıya gittim ve artı eksi kablolarını birbirinden ayırarak çözdü.herkese çok teşekkürler.

sorunun hallolduğuna sevindim
güle güle kullan :cool0000: