PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yanan sarı ikaz ışığı ne anlama geliyor

gizemlisan
12/03/2010, 17:31
slm arkadaşlar gösterge panelinde yanan sarı ikaz ışığı ne anlama geliyor.dün akşam yanmaya başladı sabah yoktu ama akşam üzeri tekrar yanmaya başladı sürekli yanıyor.aracı kullannırken bi sorunum yok .bulunduğum yerdede yetkili servis yok .acaba kullanmam tehlikelimi yorumlarınızı bekliyorum...

sowhat788
12/03/2010, 17:33
Marş basmadan yanması doğaldır,motor çalışırken yanarsa tehlikeli ;)
(Resim çektiğinizde araç çalışmıyormuş)

gizemlisan
12/03/2010, 17:36
motor çalışırken yanıyor

kaptan_ahab
12/03/2010, 17:37
Motor arıza ikaz lambasıdır,aracı kullanmamakta fayda var.Bulunduğunuz yerde yetkili servis yok ise diğer ustalar arızayı bulmakta zorlanabilir

gizemlisan
12/03/2010, 17:38
peki bu şekilde yola çıkmak ne kadar güvenli olurki:(

kaptan_ahab
12/03/2010, 17:41
Günlük kat ettiğiniz yol kısa olmalı,bu ikaz lambası yanar iken uzun yola çıkarsanız araç kendini büyük ihtimal belirli bir süre sonra stoplayacaktır.

sowhat788
12/03/2010, 17:42
peki bu şekilde yola çıkmak ne kadar güvenli olurki:(

Arızanın boyutu ile ters orantılı meydana çıkaracağı güven,çözüm için bilgisayara bağlanması lazım servisde

SpyHunter33
12/03/2010, 17:46
Aslında yapacak şeyde kısıtlı arkadaşlar neden derseniz arkadaşımızn nerde olduğunu biliyorum :s çok sapa bi yerde kalıyor mersinde yetkili bir servise gelmesi için 160 km yol kat etmesi lazım :S servislerin çekicileri garanti kapsamında yetişiyor mu ki imdada :)

gizemlisan
12/03/2010, 17:50
Arızanın boyutu ile ters orantılı meydana çıkaracağı güven,çözüm için bilgisayara bağlanması lazım servisde

Bulunduğum yerde servis yok yarın normal bi tamirciye götürüyüm olmadı mersine götürecemde sorun orda yolda arıza verirse...

GP COSKUN
12/03/2010, 17:51
bence en iyisi siz servise gidemiyorsanız en yakın yetkili servisi arayıp
yol yardım aracı talebinde bulunun
bir de aklıma gelmişken motor yağını bir kontrol edin bazen yağ ışığı yanmasada
motor arıza ışığını yakabiliyor

Kriminal
12/03/2010, 17:52
Muhtemelen yakıtınızda bır problem var...

kaptan_ahab
Aslında yapacak şeyde kısıtlı arkadaşlar neden derseniz arkadaşımızn nerde olduğunu biliyorum :s çok sapa bi yerde kalıyor mersinde yetkili bir servise gelmesi için 160 km yol kat etmesi lazım :S servislerin çekicileri garanti kapsamında yetişiyor mu ki imdada :)
Kasko varsa araçta onlarında çekici hizmeti var sanırım, yada il merkezine gidildiğinde bir çekici ile fiyat konusu pazarlık edilebilir.Yoksa telefonu açıp gelin dediğinizde çıkacak faturaya ağzınız açık kalabilir :)

sowhat788
Yağ ve su ihtiyacı yoksa normal tempo ile giderseniz sorun olacağını sanmıyorum

Kriminal
12/03/2010, 17:54
Muhtemelen kirli benzin yada mazottan kaynaklanmıstır..deponuzu tam bitirmeden yakıt almalısınız..akü başlarını cıkarıp 5 dk bekleyın ısık sonecektır eger sonmezse servise başvurunuz

GP COSKUN
12/03/2010, 17:55
yol yardım aracı çağırırsanız
kilometre hesabı ücret alır
yanlış hatırlamıyorsam km de 1 ytl alıyorlar
bulunduğunuz yer servise 160 km ise
tahminim aracın yanına gelmek için 150-200 tl arası bir ücret fatura ederler

gizemlisan
12/03/2010, 17:58
Muhtemelen yakıtınızda bır problem var...
anahtar derken ?

Kriminal
12/03/2010, 18:04
anahtar derken ?

Akü başlarını sokup takın sorun kalmaz

gizemlisan
12/03/2010, 19:10
Marş basmadan yanması doğaldır,motor çalışırken yanarsa tehlikeli ;)
(Resim çektiğinizde araç çalışmıyormuş)

Resimdeki araç bana ait değil siteden aldım ışığı göstermek için

GP COSKUN
12/03/2010, 21:00
Resimdeki araç bana ait değil siteden aldım ışığı göstermek için

hehe
sen kubi ye bakma fatoş
bazen lapin lik yapıyo
tez canlı napsın işte
:hotornot:

gizemlisan
12/03/2010, 21:21
hehe
sen kubi ye bakma fatoş
bazen lapin lik yapıyo
tez canlı napsın işte
:hotornot:

bayanların biraz saf şöförlük yanı vardır ya arkadaş onu kastedti galiba :)o kadarda değiliz biliyozda yazıyoz :):)

sowhat788
12/03/2010, 21:33
Sonuçta ne çıkacak bakalım merak ettim,o kadar olmadığınızada sevindim ;)

SpyHunter33
12/03/2010, 21:34
bayanların biraz saf şöförlük yanı vardır ya arkadaş onu kastedti galiba :)o kadarda değiliz biliyozda yazıyoz :):)

:) yok daha neler senin Şöförlüğn iyidir fatoş....

gizemlisan
12/03/2010, 21:38
Aman Fatoş :) öyle deme nasıl şöförlüğün olduğunu biliyorum :D bazen ben bile cesaret edemiyorum sen gibi kullanmaya :D
Ama sen sen ol ben gibi tek elle kullanma sen iki elle kullan :)

allah allah sen tek ellemi kullanıyosun direksiyona yapıştığını bilirim :D:)

SpyHunter33
12/03/2010, 21:40
allah allah sen tek ellemi kullanıyosun direksiyona yapıştığını bilirim :D:)
O senin puntoyu ilk kullandığım zamanlardı. Kıyamamıştım Opel gibi kullanmaya :d ondan iki elle tutuyordum :)

gizemlisan
12/03/2010, 21:42
:) yok daha neler senin Şöförlüğn iyidir fatoş....
benim şöförlüğüm iyi demiyorum var eksik yönlerimiz önemli olan kapatmak ama motor açılmadan o ışıkların sönmeyeceğinide biliriz hayrett bişey :)3 yıllık gp kullanıcısına yaptığınıza bakın:)

sowhat788
12/03/2010, 21:47
Ralli eğitimi almadan bende yıllarca tek el kullanırdım ama gereksiz olduğunu gördüm ve kendimi disipline ettim o konuda,çift el gibisi yok ;)

gizemlisan
12/03/2010, 21:58
Ralli eğitimi almadan bende yıllarca tek el kullanırdım ama gereksiz olduğunu gördüm ve kendimi disipline ettim o konuda,çift el gibisi yok ;)

ralli eğitimi süper :)bizede bişeyler öğretirsiniz artık dediğiniz gibi tek elle kullanmak tehlikeli ve gereksiz ama alışkanlık bırakmak istiyorum çift elle kullanıyorum sonra bi bakıyorum tekrar tek ele dönmüşüm :)

SpyHunter33
12/03/2010, 22:00
Niye acaba :D :D

gizemlisan
12/03/2010, 22:04
Niye acaba :D :D

alışkanlık dedim ya:)konu nerden nereye geldi yeni bi konu açın tek elmi çift elimi diye :):D

SpyHunter33
12/03/2010, 22:07
tmm Sustum :)

sowhat788
12/03/2010, 22:16
Nerde kalmıştık ışıktı dimi :)

krasimir
12/03/2010, 22:53
aynı arıza ışıgı bende yandı EGR eksoz valfi arızası çıktı eger oyleyse servis temizlemek icin 300 tl çekti degişim gerekirse 1000 tl civarı dediler ben kendim hallettim.

SpyHunter33
12/03/2010, 23:01
aynı arıza ışıgı bende yandı EGR eksoz valfi arızası çıktı eger oyleyse servis temizlemek icin 300 tl çekti degişim gerekirse 1000 tl civarı dediler ben kendim hallettim.

ben Kendim hallettim derken ? Orasını tam anlayamadım ustam nasıl hallettiniz ?

gizemlisan
12/03/2010, 23:03

çok fazla istemişler ...siz kendiniz nasıl hallettiniz?

GP COSKUN
12/03/2010, 23:08
katalizör iptali yaptırarak mı hallettiniz

sowhat788
12/03/2010, 23:14
Egr yi fiziksel yada yazılımsal olarak iptal edebilirsiniz temizleme derdiniz kalmaz

gizemlisan
12/03/2010, 23:15
EGR eksoz valfi arızasında araba titrer ve stop eder. bende bu sorun yok araç normal çalışıyor .iyice kafam karıştı :(

kaptan_ahab
13/03/2010, 00:00
Arızadan çok aracı il merkezine nasıl götüreceğinize odaklanın bence :)

SerhanOz
13/03/2010, 17:45
sarı ikaz ısıgı ile yazı cıkmıyor mu?
farlarda sorun oldugunda da cıkıyor o sarı ikaz isareti

Erdem Bozdağ
13/03/2010, 18:07
2 si farklı lambalarda sorun olunca ucgen yanıyor bu daha degısık oval bı resım ılk resımde bakarsanız gorursuuz motor arıza ısıgını

gizemlisan
14/03/2010, 12:55
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar dün burda arkadaşımın tanıdığı bi ustaya gösterdik. aracıı servise götürmemi burdakilerin sorunu anlamayacağını söyledi bende mersin bilen servisni aradım problemi anlattım. alınan kirli mazottan olabileceğini ,yanan ışığın takılmış olabileceğini söyledi eğer hararet yoksa mersine kadar rahat getirebileceğimi söylediler. içim rahatladı .servis işi haftaya kaldı.

61TS61
14/03/2010, 13:19
Alternatör,konjektör(regülatör)veya endiksiyon bobinin araç giderken yoğun suya sert girilmesi veyahutta araç motoru yıkanırken oralara su kaçmasından dolayı bu arıza ışığınız olmaktadır .Çünkü benim diğer aracımda aynı arıza bu yüzden meydana gelmişti.

gizemlisan
19/05/2010, 23:09
Arkadaşlar bundan 1 ay önce aracı motor arıza ışığı yanıyor diye servise götürmüştüm servis bilgisayara bağladı bişeyi yok dedi ışık o zaman sönmüştü .1 gün sonra tekrar yandı ve ben il dışımda olduğum için servise götüremedim aradım bana ışık takılmıştır dediler.fakat bugün servise götürdüğümde tam 4 saat sonra arızayı tespit ettiler ve sonuç enjeksiyon sisteminde arıza olduğu .tam net hatırlamıyorum kırık olduğu ve bu kırığında içinde kaybolduğu yönünde bir açıklama .sonuç 1399 parça fiyatı ve bu parça üzerindeki seri noya göre istetilecek elimize ulaşması bile 1 haftayı geçer dediler.peki bu parça neden kırılmıştı neden çürümüştü sorusuna cevap çok komikti.su kaçmış .su nasıl kaçabilir arkadaşlar motorun kapağını bile açmadım motor şimdiye kadar hiç yıkanmadı.araç 12 binde .yağmur suyu bile oloabilirmiş peh peh peh .peki bu kadar önemli bir parça bir yağmur suyundan gidecek kadar dandik yapılabilirmi.aracımı çok seviyordum ama bu olanlar beni çok soğuttu.

attserkan
19/05/2010, 23:25
aynı sorun bizim araçta da var markası ducato yaklaşık 50_60 bin km belki daha fazla motor arıza ışığı yanarak çalıştık hala bişey olmadı arada yana bize göz kırpar geri kaçar:)tabi defalarca servise gittik çözüm aradık herşeyi yaptık dediler bide yakıtınızı değişitirn dediler onu da yaptık ama hala yanar biz artık o ışığı kabullendik ve seviyoruz:)))

gizemlisan
19/05/2010, 23:38
bende o ışığı kabullenmiştim .alışmıştım tam 1 buçuk aydır yanıyor.arabada bir sorun yok rampalar dışında..ama daha büyük sorunlara yol açabilir götürmenizde fayda var .işte size benim gibi bir örnek.

kaptan_ahab
19/05/2010, 23:56
1399 parça fiyatı mı?:ban?:
büyük geçmiş olsun.

murat17
20/05/2010, 00:07
aracın dizelse turbo calışmıyordur3000 devirden yukarı cıkmıyorsa torbo hortumu cıkmıştır benim de basıma geldi servise goturdum turbo hortumu cıkmış dediler

poyraz
20/05/2010, 00:15
yakit sisteminde bir ariza bu sekilde kullanirsan araban biraz fazla yakar ve egzoz emisyonun biraz fazla olur bende eski kasa punto var onda sondurmenin yolu var belki sendede ise yarar bende oluyor motor normal sicakliginda iken bosta gaza bas devir 4500d/dak 2 saniye bekle birak rolanti devrine inince tekrar 4500 e bunu islemi 3 defa yap ve sonra stop et .ve tekrar calistir .bunu bir alman sitesinde okumustum bizzat denedim ve oldu tecrubeyle sabittir

gizemlisan
21/05/2010, 08:52
yakit sisteminde bir ariza bu sekilde kullanirsan araban biraz fazla yakar ve egzoz emisyonun biraz fazla olur bende eski kasa punto var onda sondurmenin yolu var belki sendede ise yarar bende oluyor motor normal sicakliginda iken bosta gaza bas devir 4500d/dak 2 saniye bekle birak rolanti devrine inince tekrar 4500 e bunu islemi 3 defa yap ve sonra stop et .ve tekrar calistir .bunu bir alman sitesinde okumustum bizzat denedim ve oldu tecrubeyle sabittir

yok bendeki öyle bir arıza değil.enjeksiyon sistemindeki bir parça kırılmış içinde kalmış.bunuda tam 4 saatte çözebildiler.yeni parça seri numarasına göre sipariş verildi beklemedeyim.

sancak26
21/05/2010, 10:46
arkadaşlar aynı ikaz lambası dün akşam benim gp dede yandı ve motoru kontrol ettiriniz yazısı çıktı
. sabah işe gelirkende hala yanıktı. çok şükür ki eskişehir birmot 500mt yakınımda. sabah birmota götürmek için çalıştırdığımda söndü. ama ben genede birmota götürdüm.
sorunu anlattığımda "beyin bir arıza algılamış ve kaydetmiştir bunu bulmamız için bilgisayara bağlamamız lazım buda 2-3 saat sürer, eğer lpg den kaynaklanan bişeyse yapacak bişey yok dediler "
yani işi lpg ye bağlayıp gönderecekler galiba. lpg taktıralı 2 hafta oldu. bakalım sonuca göre lpg taktırdığım yerle irtibata geçecem galiba.

sancak26
21/05/2010, 13:57
arkadaşlar aynı ikaz lambası dün akşam benim gp dede yandı ve motoru kontrol ettiriniz yazısı çıktı
. sabah işe gelirkende hala yanıktı. çok şükür ki eskişehir birmot 500mt yakınımda. sabah birmota götürmek için çalıştırdığımda söndü. ama ben genede birmota götürdüm.
sorunu anlattığımda "beyin bir arıza algılamış ve kaydetmiştir bunu bulmamız için bilgisayara bağlamamız lazım buda 2-3 saat sürer, eğer lpg den kaynaklanan bişeyse yapacak bişey yok dediler "
yani işi lpg ye bağlayıp gönderecekler galiba. lpg taktıralı 2 hafta oldu. bakalım sonuca göre lpg taktırdığım yerle irtibata geçecem galiba.
aynen yazdığım gibi oldu. 3 saat sonra birmota vardığımda, belkide araba yerinden bile kımıldamamıştı. hataları sildik. birdaha tekrarlarsa lpg taktırdığınız yere bi baktırın. bukadar.

zeki_0532
08/06/2010, 14:21
Arkadaşlar dün akşam aracımın sarı renk üçgen (içerisinde ! işareti var) ışığı yandı.Frene basınca sönüyor,sonra bazen tekrar yanıyor.
Ayrıca normal arıza lambasıda sürekli yanıyor.Motor yağını kontrol ettim,2 gün önce tam olan yağ bugün hiç yok! 2 gün içerisinde yağ nereye gitti,niye diğer arıza lambası yandı anlamış değilim.LPG ile alakası olabilir mi sizce?
Arabayı alalı 20 gün oldu ve miğdem bulanmaya başladı.
Araç 2006 model,6 vites,95bg ve en full olan modeli.BRC sıralı lpg var...
Cevaplarınızı bekliyorum...

brabus
08/06/2010, 14:30
Arkadaşlar dün akşam aracımın sarı renk üçgen (içerisinde ! işareti var) ışığı yandı.Frene basınca sönüyor,sonra bazen tekrar yanıyor.
Ayrıca normal arıza lambasıda sürekli yanıyor.Motor yağını kontrol ettim,2 gün önce tam olan yağ bugün hiç yok! 2 gün içerisinde yağ nereye gitti,niye diğer arıza lambası yandı anlamış değilim.LPG ile alakası olabilir mi sizce?

çok geçmiş olsun. Bence eski sahibi ile de konuş, kesin bilgisi vardır. Bir de iyi bir ustaya göster karter delik olmadan 2 günde 4 lt yağı yakan araba hiç görmedim

SpyHunter33
08/06/2010, 14:34
bu sorunu kendi gözlemlemeleriniz ile çözmeniz zor. Servise en kısa sürede göstermenizi öneririm. Zira arkadaşların da dediği gibi 2 günde 4 litre yağ nasıl gider !!!

hsyn28
08/06/2010, 14:38
O dediğiniz üçgen bendede yanmakta ara sıra aracım 5000 km ve 35 gün oldu alalı yalasık 1 hafta önce yandı servise sordum köprüde mi yandı dedi evet dedim bazı vericiler (Çamlıca tepesi gibi)bu sarı üçgen ikaz lambasının yanmasına neden oluyormus.Gerci ben 3 kez camlıca tepesine cıktım ama orda yanmamıstı.gecen bir kez daha yandı ama verici felan var mıydı bilmiyorum yandı stop ettirip calıstırdım söndü.Birde herhangi bir lamba yanmadıgında yada temassızlık oldugunda yanabilir dediler genel arıza lambasıymış o ücgen.frene basınca sönüyo demişşiniz belki o anda temassızlık gidiyo ve sönüyo olabilir.

zeki_0532
08/06/2010, 14:42
bu sorunu kendi gözlemlemeleriniz ile çözmeniz zor. Servise en kısa sürede göstermenizi öneririm. Zira arkadaşların da dediği gibi 2 günde 4 litre yağ nasıl gider !!!

Bu arada ekranda check engine ve bazende lights check uyarıları çıkıyor.Lpg ile ilgisi olabilirmi bunların sizce?
Çok beğenerek aldım ama 20 gün içinde tüm fikrim değişti punto ile ilgili.Kuş demekte haklı galiba insanlar.Ve zararda etsem galiba satıcam arabayı :****wallbash:

brabus
08/06/2010, 14:47
O dediğiniz üçgen bendede yanmakta ara sıra aracım 5000 km ve 35 gün oldu alalı yalasık 1 hafta önce yandı servise sordum köprüde mi yandı dedi evet dedim bazı vericiler (Çamlıca tepesi gibi)bu sarı üçgen ikaz lambasının yanmasına neden oluyormus.Gerci ben 3 kez camlıca tepesine cıktım ama orda yanmamıstı.gecen bir kez daha yandı ama verici felan var mıydı bilmiyorum yandı stop ettirip calıstırdım söndü.Birde herhangi bir lamba yanmadıgında yada temassızlık oldugunda yanabilir dediler genel arıza lambasıymış o ücgen.frene basınca sönüyo demişşiniz belki o anda temassızlık gidiyo ve sönüyo olabilir.

35 günde 5bin km yol mu yaptın ?
Bir de servislerin bu şekilde demesine çok karşıyım temassızlık anında yanar, takılı kalmıştır vs gibi. Bir arıza bildirme sistemi var çoğu durumda bu cevapları alıyoruz. Malesef çok sağlıklı çalışmıyor.
Vericilerden de lamba yandığını ilk defa duyuyorum ve Çamlıca Tepesinden geçerken oluşan dalga'nın aracın içinde cep telefonu ile konuşurken çok daha fazlası olacağına eminim veya bir jammer'ın yanından geçseniz tüm ışıkları mı yanacak. Eğer bu şekilde etkiliyorsa o zaman ciddi bir probleme de yol açabilir :(

SpyHunter33
08/06/2010, 14:51
Bu arada ekranda check engine ve bazende lights check uyarıları çıkıyor.Lpg ile ilgi olabilirmi bunların sizce?
Çok beğenerek aldım ama 20 gün içinde tüm fikrim değişti punto ile ilgili.Kuş demekte haklı galiba insanlar.Ve zararda etsem galiba satıcam arabayı :****wallbash:

Zeki Arkadaşım. Öncelikle sakin :D hemen öyle soğunacak bir durum yok ;)... bu arada LPG li araçlarda dediğin uyarıları alman muhtemel forum içersindeki bir kaç konuda, LPG takıldıktan sonra arıza lambasının yandığı ( sarı motor simgesi ) ile ilgili açılmış olan topicler mevcut. Aracı size satan şahıs ile görüşüp ondan da bilgi alabilirsiniz. birde aracı alırken kontrol etmemişmiydiniz arıza ışıkları falan yanıyormu diye ??? Servis size gerekli bir açıklama yapacaktır özellikle Yağ konusun da ve arıza ışığı konusunda. Lpg nin takıldığı yerden de LPG kitinizi kontol ettirmenizi öneririm....

zeki_0532
08/06/2010, 14:58
[QUOTE=SpyHunter33;327270]Zeki Arkadaşım. Öncelikle sakin :D hemen öyle soğunacak bir durum yok ;)... bu arada LPG li araçlarda dediğin uyarıları alman muhtemel forum içersindeki bir kaç konuda, LPG takıldıktan sonra arıza lambasının yandığı ( sarı motor simgesi ) ile ilgili açılmış olan topicler mevcut. Aracı size satan şahıs ile görüşüp ondan da bilgi alabilirsiniz. birde aracı alırken kontrol etmemişmiydiniz arıza ışıkları falan yanıyormu diye ??? Servis size gerekli bir açıklama yapacaktır özellikle Yağ konusun da ve arıza ışığı konusunda. Lpg nin takıldığı yerden de LPG kitinizi kontol ettirmenizi öneririm....

Doğru sakin olmak lazım ama tek malınız ve birikiminiz bu araba olursa ve arabaya ihtiyacınız varsa sakin olmak zor oluyor biraz.:wallbash:.Bi de aracı alalı daha 20 gün oldu.
Alırken check-upp a soktum aracı ve hiç bir problem yoktu.Lambalar yanmıyordu,yağı normaldi.Sabah akşam toplam 30 km yol yapıyorum sadece.Ayrıca 13 yıllık şoförüm ve iyi araç kullandığımı düşünüyorum.(kullanımdan olmadığını düşünüyorum.)
Henüz 48.ooo km de ve 4 yaşında bir araç bu...

hsyn28
08/06/2010, 14:59
35 günde 5bin km yol mu yaptın ?
Bir de servislerin bu şekilde demesine çok karşıyım temassızlık anında yanar, takılı kalmıştır vs gibi. Bir arıza bildirme sistemi var çoğu durumda bu cevapları alıyoruz. Malesef çok sağlıklı çalışmıyor.
Vericilerden de lamba yandığını ilk defa duyuyorum ve Çamlıca Tepesinden geçerken oluşan dalga'nın aracın içinde cep telefonu ile konuşurken çok daha fazlası olacağına eminim veya bir jammer'ın yanından geçseniz tüm ışıkları mı yanacak. Eğer bu şekilde etkiliyorsa o zaman ciddi bir probleme de yol açabilir :(
ewet 5200 civarında günlük 150 km yol yapıyorum ortalama..zaten o servisten nefret ettim başka bir servistede ECU ya baglatcam bide onlar baksın ama adamın aklına ilk gelen sey köprüde mi yandı dedi ben bişe söylemeden ama gercektende köprüdeydim tam vericilerin hizasında saga yanastım stop ettim 3 dk sonra calıstırdım söndü.

hsyn28
08/06/2010, 15:01
Doğru sakin olmak lazım ama tek malınız ve birikiminiz bu araba olursa ve arabaya ihtiyacınız varsa sakin olmak zor oluyor biraz.:wallbash:.Bi de aracı alalı daha 20 gün oldu.
Alırken check-upp a soktum aracı ve hiç bir problem yoktu.Lambalar yanmıyordu,yağı normaldi.Sabah akşam toplam 30 km yol yapıyorum sadece.Ayrıca 13 yıllık şoförüm ve iyi araç kullandığımı düşünüyorum.(kullanımdan olmadığını düşünüyorum.)
Henüz 48.ooo km de ve 4 yaşında bir araç bu...[/QUOTE]
Acaba gercekten 48000 demiydi arac bi oynama felan olmasın sakın aklınıza kötü bişey gelmesin baktırmıssınızdır muhtemelen.

SpyHunter33
08/06/2010, 15:04
Sende Haklısın.

Sarı ünlem işareti Ampullerle alakalıydı sanırım aracının parklar sisler plakalık far ampulleri bunları bir kontrol et. Birde bir ustada yada serviste kartere baktırabilirsin. Öncelikle kul yapısı dün bir şey yokken bu gün bir arızanın kaynaklanması muhtemeldir. İnnnşallah çok önemli bir sorun değildir. Bu arada Foruma Hoş geldin.. :)

zeki_0532
08/06/2010, 15:07
Sende Haklısın.

Sarı ünlem işareti Ampullerle alakalıydı sanırım aracının parklar sisler plakalık far ampulleri bunları bir kontrol et. Birde bir ustada yada serviste kartere baktırabilirsin. Öncelikle kul yapısı dün bir şey yokken bu gün bir arızanın kaynaklanması muhtemeldir. İnnnşallah çok önemli bir sorun değildir. Bu arada Foruma Hoş geldin.. :)

İlginiz için teşekkür ederim.Birazdan aracı servise götüreceğim.Sonucu yazarım buraya.İnşallah kötü bişey çıkmaz.
(Evet gerçekten 48.000 km de)
Ayrıca hoşbulduk,sağolun...

SpyHunter33
08/06/2010, 15:21
Büyük bir merakla servisten sonraki mesajınızı bekliyor olacağız.

GP COSKUN
09/06/2010, 00:08

öncelikle sarı ünlem ampül ve elektrik arıza ışığıdır
frene basınca söndüğünü söylüyorsunuz muhtemelen fren lambalarında kısa devre
olabilir yada ampüllerde sorun olabilir
aşırı şekilde yağ eksiltme durumuna gelince
arkadaşlarımında belirttiği gibi normal durumda bu kaar yağ eksiltemez motor
muhtemel bir yerde yağ kaçağı meydana gelmiştir
ilk başta akla gelen karterde bir delinme olabilir
aracı yeni aldığınızı belirtmişsiniz eğer yağ ve yağ filtresi değişti ise yağ filtresini düzgün takamamış olabilirler filtreden kaçırıyor olabilir yada karter tapasında yanlış takılma veya sızdırma olabilir
aracınızı çektiğiniz yeri de bir inceleyin aracın altında yağ sızıntısı varmı acaba

zeki_0532
09/06/2010, 09:54
Evet arkadaşlar aracı dün bu işlerle ilgilenen bir arkadaşıma verdim ve ustaya götürdü.
- 2 tane arıza lambasının yandığını söylemiştim.Genel arıza lambası,beyindeki karışıklıktan olmuş ! ne olduğunu anlamadım ama yeniden veri girerek lambayı söndürmüşler.(30 TL karşılığında)
- Üçgen lambanında söndüğünü söylediler ancak akşam eve giderken yine yandı !
- Yağın bitmesine gelince,aracı satın aldığım kişi 50.000 e kadar bakıma ihtiyaç olmadığını ve yağın 20.000 lik olduğunu söylemişti.Koca bi yalanmış,10.000 lik yağmış ve özelliğini yitirdiği için uçmuş.
Yeniden yağ koyuldu,yağ filtresi değiştirildi,LPG filtresi değiştirildi.(85 TL)
Genel olarak görüşlerimi belirtmem gerekirse; punto almakla hata yapmışım... Neden mi?
1- Arabada süspansiyon diye bişey yok.Takır takır gidio.Yollarımızda malum.
2- LPG BRC olmasına rağmen uyum sağlamıyo.Otomatik vites arabalarda vites değişirken oluşan sarsıntı sürekli oluo.(Sanki otomatik araba kullanıyorum.)
3- Yol tutuşu çok kötü,savruluo.
4- Sabah zor çalışıyo.
5- 2.eli zayıf
6- Ve araba gitmio.Otobanda 140'ı geçemedim! 98 model Palio 1.6 16V 'im vardı onu çok arıyorum.
Özetlersek pişmanım,pişmanım,pişmanım...

hsyn28
09/06/2010, 10:01
Dün servise gittim sarı ünlem işareti için ECU ya bagladılar fren baglantı hatası yazdı makinede, hemen sorunla ilgilenip tekrar baktılar ve hata yok olarak gözüktü fakat aklıma bişey takıldı alette hatanın ismi aynen yazıyodu usta önceden olan hatayı hafızasında tutuyo makine o yazıyo dedi.

brabus
09/06/2010, 10:07
Evet arkadaşlar aracı dün bu işlerle ilgilenen bir arkadaşıma verdim ve ustaya götürdü.
- 2 tane arıza lambasının yandığını söylemiştim.Genel arıza lambası,beyindeki karışıklıktan olmuş ! ne olduğunu anlamadım ama yeniden veri girerek lambayı söndürmüşler.(30 TL karşılığında)
- Üçgen lambanında söndüğünü söylediler ancak akşam eve giderken yine yandı !
- Yağın bitmesine gelince,aracı satın aldığım kişi 50.000 e kadar bakıma ihtiyaç olmadığını ve yağın 20.000 lik olduğunu söylemişti.Koca bi yalanmış,10.000 lik yağmış ve özelliğini yitirdiği için uçmuş.
Yeniden yağ koyuldu,yağ filtresi değiştirildi,LPG filtresi değiştirildi.(85 TL)
Genel olarak görüşlerimi belirtmem gerekirse; punto almakla hata yapmışım... Neden mi?
1- Arabada süspansiyon diye bişey yok.Takır takır gidio.Yollarımızda malum.
2- LPG BRC olmasına rağmen uyum sağlamıyo.Otomatik vites arabalarda vites değişirken oluşan sarsıntı sürekli oluo.(Sanki otomatik araba kullanıyorum.)
3- Yol tutuşu çok kötü,savruluo.
4- Sabah zor çalışıyo.
5- 2.eli zayıf
6- Ve araba gitmio.Otobanda 140'ı geçemedim! 98 model Palio 1.6 16V 'im vardı onu çok arıyorum.
Özetlersek pişmanım,pişmanım,pişmanım...

Öncelikle geçmiş olsun sorunlar konusunda bunlar konusunda ama satın almadan güzelce araştırsan inceletsen hiç soroun yaşamazdın.
Hata yaptığın konularda ise.
1- Gayet güzel bir süspansiyon var. Sana özel bir durum. alt takımında sorun vardır. Alt takımı çabuk bozuluyor dersen anlarım ama ucuza da yapılabiliyor. Temiz kullanan kişilerde de kolay kolay sorun çıkartmıyor
2- BRC olması etkilemez uygun şekilde takıldı mı vs bakılması lazım. Bu da sana özel bir durum.
3- Emotion var sende. ESP, ASR vs elektronik sistemleri var. Hangi arabayla karşılaştırıyorsun yol tutuşunu? bende ESP ve ASR olmadığı halde memnunum araçtan bu segmentteki tüm araçlar öyle.
4- Sana özel bir durum. Keşke güzelce aracı almadan inceleseydin
5- Piyasası çok iyi arabanın uygun fiyata aldıysan hemen uygun fiyata satabilmen lazım. Tabi temizse! araç ben 1 ay önce aldığım aracı 2 günde 1 milyar fazlasına! hemen satarım
6-Sana özel bir durum. Malesef aracın mekanik olarak kötü ve gitmişsin bu aracı almışsın.

Bu dediklerinin hiç birini ben yaşamıyorum örnek. Ben de 1 ay önce starjet aldım.

hsyn28
09/06/2010, 10:07

Cünkü sen şansızsın cünkü detaylı inceletmemişsin arabayı.savrulmasına gelince lastik havalarını kontrol et cünkü bizde kullanıyoruz bu aracları ve savrulma yok, 95bg araba alıyorsun ki aldıgın arac starjet 140 ı gecmiyo diyorsun bakmadan almıssın galiba genel anlamda punto aldıgım için pişmanım değilde bu puntoyu aldıgım için pişmanım derseniz bütün puntoları karalamamıs olursunuz iyi niyetimle anlatmak istedim yanlıs anlama sakın saygılar.

zeki_0532
09/06/2010, 10:31
Arkadaşlar evet punto aldığım için pişmanım ama sizede pişman olun demiyorum.Memnunsanız araçlarınızdan ne mutlu size.
Aracı alırken Check-Upp'a soktum ve aklınıza gelecek herşeyi kontrol ettirdim.Raporlar yanımda ve hata yoktu arabada.Ya 20 gün içinde herşeyi ben bozdum yada bilmiyorum artık

brabus
09/06/2010, 10:37
Arkadaşlar evet punto aldığım için pişmanım ama sizede pişman olun demiyorum.Memnunsanız araçlarınızdan ne mutlu size.
Aracı alırken Check-Upp'a soktum ve aklınıza gelecek herşeyi kontrol ettirdim.Raporlar yanımda ve hata yoktu arabada.Ya 20 gün içinde herşeyi ben bozdum yada bilmiyorum artık

Bu konu hakkında başka araç da alsan aynı durum geçerli. Hatta parçası sorunu daha fazla bir araç alırsan daha da kötü olabilir.
140 'a çıkmıyor, takır tukur ses geliyor gibi sorunlar araca oturduğun anda anlaşılır diye düşünüyorum. Check-Up dediğin expertiz raporu mu? Hiç onlara gerek yok bunlar için

car_audio96
12/06/2010, 10:04
Turbo arızası olabilir

gitarist27
12/06/2010, 11:31
Arkadaşlar bu bir enjeksiyon arızası olduğunu gösterir. Bu koşullarda motora fazla yüklenilmeden ve yüksek süratlere çıkılmadan yola devam edilebilir. Ama en kısa sürede bir yetkili servise aracı götürmek gerekir.

mkykaya
29/07/2012, 13:52
arkadaşlar bu motor ikaz yada arıza lambası yandığında tek bir arıza içinmi yanıyor yoksa her arıza içinmi yanıyor
bunu sordum çünkü benim aracımda 3 4 günde bir yanıyor ve ben söndürmekten bıktım o yanmaktan bıkmadı :) yanma sebebi kat iptali olduğu için her defasında aynı arızadan yanıyor sönmesi içinde içi dolu kat almam gerekiyormuş