PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. elde dizel punto mu yoksa benzinli mi?

possseydon
11/03/2010, 19:32
Merhaba arkadaşlar,
Yakın zamanda bir gp almayı düşnyorum.Ancak yılda 18000den fazla km yapacağımı zannetmiyorum 2.el de benzinli mi dizel mi alsam daha iyi olur.Performans konusundan ziyade maliyete önem veriyorum.Yardımcı olursanız sevinirim

GP COSKUN
11/03/2010, 21:09
eğer fazla kilometre yapmıyorsan ve aracı alırken ekonomik ve fiyatı daha uygun olsun istiyorsan benzinli 77 bg lik almanı tavsiye ederim
dizeller yakıt olarak daha ekonomik ama alırken 2-3 bin lira daha pahalı ve masrafları biraz daha ağır oluyor

burhankutlu
11/03/2010, 21:16
valla onu bunu bilmem o arabayı alan şu km yaparım derse yalan olur o kapıda öyle masum masum durunca insan yoldan çıkıyor sen en güzeli 3-5 deme dizel araca bak benim görüşüm lpg filan uğraşacağına az km yapmış bi dizel araca bak sonra keşke deme. adı üstünde gp gece arabayı aşağıda görünce bile yataktan kalkıp gezesim geliyor :)

k@pl@n
11/03/2010, 21:20
bende bundan önce 6 araba değiştirdim. hiç dizel kullanmadım. senede 15-20 bin arası km yol yapıyorum.arabayı 17 ocakta aldım ve 2 aydır kullanıyorum. iyiki dizel almışım diyorum.

kaptan_ahab
11/03/2010, 21:37
Yılda 18.000 km az sayılmaz kaldıki günümüzde dizel araçların gördüğü ilgiyide düşünürsen dizel almak ileride satarkende seni üzmeyecektir.

chngrrrrrr
11/03/2010, 21:44
bencede dizel al
bende senede en fazla 10bin falan yapıyorum ama yinede keşke dizel alsaydım diyorum
ama sen illa sen benzinli alıcam diyorsan satayım arabayı sana kendime dizel bulayım:)

Erdem Bozdağ
11/03/2010, 22:02
tamam alırken dizel pahalı veya bakımda daha pahalı olabilir ama şunu da unutmamak lazım.Dizelle fire kullanım olarakta farklı.Dizelle herzaman turbonun fakrını yaşarsınız.Dizel hem tüketim hem de perofrmans acısından çok daha tatmin edicidir.

chngrrrrrr
11/03/2010, 22:04
hele bi de 90lık olursa tadından yenmez

ABNEW
11/03/2010, 22:08
İkinci elde en önemli şey herzaman söylediğim gibi aracın sorunsuzluğu ve kaza durumu.Temiz, sorunsuz bir araç başka kriterlere bakmadan tercih edilmeli,

Kullanılmış araçta lpg seçeneği de düşünülmeli.Çünkü maliyet önemliyse lpg li aracın yakıt tüketim maliyeti dizele göre de daha düşük.Ben olsaydım dizelde yoğunlaşırdım ama dediğim gibi benzinli temizse düşünmeden benzinliyi seçerdim,

Umarım temiz bir araç bulursun Emrah, hayırlısı olsun...

muratx41
11/03/2010, 22:11
benzinli araclar adamının canını yakıyor megan2 1.4 verdı ortlama 7.8 lt gp aldım 5.4 sehir içinde yazıyor 10.000 km yapsam yılda gene dizel alırım artık

ik77
12/03/2010, 08:28
10000 yapıyorum dizel aldım.kesinlikle tavsiye ederim.

nerhal61
12/03/2010, 09:35
8 lt yakan bir benzinli araç 5 lt yakan bir dizele göre evet oldukça külfetli görünüyor. Rutün bakımlar cok degismez ama agır bakımda ne kadar tutacagını kestiremezsiniz. Dizelden ettiginiz karı bakımda ödersiniz. Turbosu ya da mazot pompası gitmiş bir arabanın etkiledigi diger organları da sayarsak agır bakımları cok külfetli olabilir. Kaldıki benzinli motor sizi yolda bırakmaz, ama mazotlu araba bi bıraktı mı çekiciyle gidersiniz. Dizeller yakıtta cok hassas, özellikle ülkemiz koşullarında...Dizel kullanan arkadaşlarımız alınmasın, keyiflidir de sürüşü, torku hissetmek güzeldir de ama maliyet acısından lpg takmasanız bile uzun vadede benzinli araçlar daha hesaplı bana göre...Benzinlide ayda 1000 km gezersiniz, dizel olursa genel yaklaşım "aman oraya ne yakacak ki hadi gidelim" deyip binersiniz 1500 km gezersiniz ayda. Bunu da unutmamak lazım...İstisnalar kaideyi bozmaz tabi....Ben de aracımı sıfır aldım ve bu sebeplerle benzinliyi tercih ettim.

magic
12/03/2010, 10:12
Bence de kesinlikle dizel GP, asla pişman olmazsın :)

ancester
12/03/2010, 10:17
kesinlikle dizel.

LeoN48
12/03/2010, 10:24
Benim görüşüm yılda 5000 km'de yapsan seçiminin dizel olması. Çılgın performanslar aramıyorsan 75'lik de alabilirsin.

Delidavsan
12/03/2010, 11:29
tamam alırken dizel pahalı veya bakımda daha pahalı olabilir ama şunu da unutmamak lazım.Dizelle fire kullanım olarakta farklı.Dizelle herzaman turbonun fakrını yaşarsınız.Dizel hem tüketim hem de perofrmans acısından çok daha tatmin edicidir.

Ayni gucte hp ureten ve ayni hacimdeki dizelle benzinli kiyaslandiginda, dizel turbo dahi olsa benzinlinin performansini veremez. Turbo dizel olan arac sadece dusuk devirde yuksek tork urettigi icin yokusta benzinliden daha rahat hareket eder fakat kalkista, duz yolda ve normal sartlarda kesinlikle ve kesinlikle benzinli aracin performansina yaklasamaz.

Mevcut teknolojideki dizellerin maksimum torku aldigi devirde benzinli araclar hizlanmaya devam eder ve daha yuksek devirlerde ulasir maksimum tork'a. Haliyle daha uzun devir araligi, daha yuksek hiz ve iyi performans demektir dizele nazaran.

Dizel & Benzinli konusuna gelince. Bunun hesabini kaba olarak yapmistik baska bir platformda ve psikolojik sinir 18.000 km. Eger yilda 18.000 km'nin uzerinde yol yapiyorsaniz, dizel arac odediginiz parayi amorte edip sizi kar'a gecirmeye baslayacaktir. 18.000 km'nin altinda yapiyorsaniz eger dizel almanizin efektif bir mantigi yok ama arkadaslara ben de katiliyorum. Yilda 15000 km dahi yapiyorsaniz dizel almanizda fayda var. Yoksa aklinizin bir kosesinde hep bir soru isareti olacak ve ayni rahatlikla binemeyeceksiniz araca.

IVAA
12/03/2010, 12:04
bence olay tamamen pisikolojik iki aracında yakıt deposu 45Lt dizelde fulledikten sonra 800-900 kilometre giderek benzin istasyonuna girmek var aynı yakıtla 500-600 kilometro sonra istasyona girmek var benzinin deposu 170TL ye dolarken dizel aracın deposu 135TL ye doluyor. tamam bakım aralıkarı daha yakın ama hayatım boyunca benzinli araç kullanmış biri olarak bende 3000TL fark vererek dizel aracımın siparişini verdim.

burhankutlu
12/03/2010, 12:55
bugune kadar hep benzin/lpg kullandım ama vay efendim araba stop ediyor vay efendim lpg ayarı lazım vay efendim lpg beyni değişecek vay efendim araç kekme yapıyor sallıyor vay efendim tankda sızma var gotur vay vay vay bu vaylar bitmedi en son dedim daha lpg li araca binmem bu şartlarda benzinle zaten gezmek imkansız km yapanlar için hepsini öveceksin dizele bineceksin birazda performansı az olsun bişey olmaz :)

Erdem Bozdağ
12/03/2010, 13:24
Ayni gucte hp ureten ve ayni hacimdeki dizelle benzinli kiyaslandiginda, dizel turbo dahi olsa benzinlinin performansini veremez. Turbo dizel olan arac sadece dusuk devirde yuksek tork urettigi icin yokusta benzinliden daha rahat hareket eder fakat kalkista, duz yolda ve normal sartlarda kesinlikle ve kesinlikle benzinli aracin performansina yaklasamaz.

Mevcut teknolojideki dizellerin maksimum torku aldigi devirde benzinli araclar hizlanmaya devam eder ve daha yuksek devirlerde ulasir maksimum tork'a. Haliyle daha uzun devir araligi, daha yuksek hiz ve iyi performans demektir dizele nazaran.

Dizel & Benzinli konusuna gelince. Bunun hesabini kaba olarak yapmistik baska bir platformda ve psikolojik sinir 18.000 km. Eger yilda 18.000 km'nin uzerinde yol yapiyorsaniz, dizel arac odediginiz parayi amorte edip sizi kar'a gecirmeye baslayacaktir. 18.000 km'nin altinda yapiyorsaniz eger dizel almanizin efektif bir mantigi yok ama arkadaslara ben de katiliyorum. Yilda 15000 km dahi yapiyorsaniz dizel almanizda fayda var. Yoksa aklinizin bir kosesinde hep bir soru isareti olacak ve ayni rahatlikla binemeyeceksiniz araca.

Yani demek istiyorsunuzki 77 fire 75 mtj den daha performanslıdır dogru mu anladım?

GP COSKUN
12/03/2010, 13:36

evet aynen katılıyorum
77 lik fıre 75 lik dizelin canına okur
yalnız chiplenmiş boxlanmış dizellerle ölçmeyin bunu
fabrika verilerindende anlaşılacağı gibi ara hızlanma ve son sürattede 77 lik gp 75 lik dizelden daha performanslı

ABNEW
12/03/2010, 17:10
Arkadaşlar zaten turbo dizelle atmosferik benzinliyi karşılaştırıyorsanız benzinlinin performanslı olduğunu kabul etmişsiniz demektir :)

Dizelleri günümüz anlayışıyla dizel yapan iki neden var.Birincisi turbo, ikincisi ise gelişmiş yakıt besleme sistemleri,

Her iki motoru objektif olarak kıyaslayabilmek için ikisini de turbo ya da ikisini de atmosferik olarak ele almak gerekli.Bu durumda da tüketim ve uzun ömür dışında dizelin hiçbir üstünlüğü kalmaz.Zaten dizel almamızın sebebi de bu ikisi değil mi?

Benim tercihim temiz ve sorunsuz ise 2. el bir mjtd dir önceden de söylediğim gibi...

Erdem Bozdağ
12/03/2010, 17:18
Arda abi dediklerine katılıyorum benzinli daha fazla devir çevirdiği için herzaman daha performanslıdır ama mtj lerin firelardan daha az performanslı olduguna katılmıyorum.2 si ni de kullandım tecrube ettim.Dizelle ufak bir oynamayla alt devirde aldıgımız yuksek torkla ozellıkle ara hızlanmalarda inanılmaz fark oluyor.Benzinli torkunu yuksek devırlerını beklerken ben cok rahat 2000 e dogru alıyorum.ozellıkle 60-100 80-120 gbi ara hızlanmalarda bu kendını bariz hissediyor.mtj ile fire kıyasında kullanım zevkı olarak kesınlıkle mtj derım

M@GIC
12/03/2010, 18:09
kesinlikle dizel derim. hem sürüşü daha keyifli hemde cüzdan dostu. dizel bakımların zamanında yapılması çok daha fazla önemli çünkü yakıt besleme sistemi daha karmaşık ve hassas.

Alp
12/03/2010, 18:29
Sozum 77 ve 95 lik benzinlilere getirin araclarinizi gostereyim dizelin gucunu :)
bu arada tjetlede 0-400 m drag ve rolllingte denemek isterim

demon
12/03/2010, 18:52
Kesinlikle dizel derim. Satarkende ona göre satarsınız. Bir zararınız olmaz.

GP COSKUN
12/03/2010, 21:05
Sozum 77 ve 95 lik benzinlilere getirin araclarinizi gostereyim dizelin gucunu :)
bu arada tjetlede 0-400 m drag ve rolllingte denemek isterim

allahın ekicisi :cool0000:
arabayı box layıp chıp leyip atıp tutması kolay :agiskavgasi:
getir standart 90 lığı bak starjet onu napıyor seyret sen
hala anlayamıyorsunuz sizin tek farkınız turbonuz var
yiyosa bizim motorun turbolusu tjet le boy ölçüşünde görelim
içinizden geçer buda yetmez alttan üstten yandan her yerden dans eder

ABNEW
12/03/2010, 21:35
Arda abi dediklerine katılıyorum benzinli daha fazla devir çevirdiği için herzaman daha performanslıdır ama mtj lerin firelardan daha az performanslı olduguna katılmıyorum.2 si ni de kullandım tecrube ettim.Dizelle ufak bir oynamayla alt devirde aldıgımız yuksek torkla ozellıkle ara hızlanmalarda inanılmaz fark oluyor.Benzinli torkunu yuksek devırlerını beklerken ben cok rahat 2000 e dogru alıyorum.ozellıkle 60-100 80-120 gbi ara hızlanmalarda bu kendını bariz hissediyor.mtj ile fire kıyasında kullanım zevkı olarak kesınlıkle mtj derım

Haklısın Erdem, ben de sürüş zevki olarak mjtd yi tercih ederim atmosferik benzinlilere,

Ara hızlanmalar da dizelin avantajı var evet yüksek torktan kaynaklanan.Ancak hızlanma ve son sürat benzinlilerde biraz daha iyi olabilmekte geniş devir bandı sayesinde...

Erdem Bozdağ
12/03/2010, 21:42

Aynen öyle Çoşkun abi yoksa dizelin turboyu sök ben bisikletle kapışırım:)Dizeli dizel yapan zaten turbo ama hakkaten turbo benzinli aracın zevkini tartışmam bile o hakkaten son noktadır.

alicanveliy
12/03/2010, 22:23
Dizel, benzinliye göre biraz daha pahalı olabilir. Fakat satarken de daha pahalı satılıyor. Bunu dert etmemek lazım. Dizelin artısı daha çok. En başta, yakıtta çok ekonomik. Ve daha keyifli. Sesi biraz daha çok ama rahatsız edici değil.
Dizel alırsan 1.3L ile 1.4L arasında vergi farkı olduğundan, ondan bile kardasın. :)
Bakımları hiç de benzinliye göre pahalı değil.
Yılda 18000km yapacak olsam kesin dizel alırdım. Paranız yetiyorsa hiç düşünmeyin, dizel alın. Dynamic öneririm.

Alp
12/03/2010, 22:46

Sen ne anlarsin boxtan chipten dizelden binsen binsen iste anca 77 lil essege binersin :) onemli olan stock araci eskisinden daha iyi bir hale getirebilmek biz en azindan onu yapabiliyoruzda sen 77 ye ne yaparsin onu bilmek lazim... Gerci essege altin semer vursan essek yine essektir hesabi seninki ;)
neyse konunun amacini cok saptirdik isin ozu benzine selam dizele devammmm...

jakabo_ank
12/03/2010, 23:36
arkadaşım ben yeni GP aldım.dizel almak için piyasaya çıktım ama orjinal km de ve temiz bir araç bulamadım benzinli aldım. tüpüde 3 gün önce taktırdım. harika yakıt, harika konfor. kardeş temiz ne bulursan al. dizel alcaksan eğer mutlaka servis kayıtllı olsun. inanılmaz oyunlar dönüyor. senelerdir araba alır satarım. bu sene puntolarda dönen dalavere kadar hiçbir arabada görmedim. GP alda hangisini alırsan al.

KaMiKaZe
12/03/2010, 23:36
ben hazırım starjetle denemeye.

demon
12/03/2010, 23:47
arkadaşım ben yeni GP aldım.dizel almak için piyasaya çıktım ama orjinal km de ve temiz bir araç bulamadım benzinli aldım. tüpüde 3 gün önce taktırdım. harika yakıt, harika konfor. kardeş temiz ne bulursan al. dizel alcaksan eğer mutlaka servis kayıtllı olsun. inanılmaz oyunlar dönüyor. senelerdir araba alır satarım. bu sene puntolarda dönen dalavere kadar hiçbir arabada görmedim. GP alda hangisini alırsan al.

Valla arkadaş güzel araba çokta fiyatıda ona göre olur. Hem dizel, hem düşük km, hem orjinal, hem boyasız, hem temiz kullanmış, komple servis bakımlı, motoru, yürüyeni sağlam, düzgün araç arıyorsan emsallerine göre paraya daha çok kıymak lazım. Buda bir gerçek. Ama birçok kişi ucuza kapatmaya çalıştığı için ve alırkende üç beş kuruşuna kıyıp adam akıllı servise göstermekten kaçıyorsa çakallarda adama kitler döküntü arabayı. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Ben temiz araba almak için kalktım izmirden istanbula gittim. 3 gün adamı bekledim. Servisten rapor aldım. Öyle satın aldım. Satarkende elimde ekspertiz raporumla ona göre satarım. Çünkü kıl adamım. Arabamı biliyorum, nasıl kullandığımı biliyorum.Yolda çukur olsun kenardan geçerim,20 ile yavaş giderim, kasis vardır trafiğe aldırmam yavaşlarım geçerim, sigara içmeme rağmen arabamda sigara içmem, içirtmem. Bakımını atlamam. Temizliğine özen gösteririm.

jakabo_ank
13/03/2010, 00:07
doğru diyorsun da 2006 active dizelde temiz diye 22 etmez ama ddemi her aracında bir bedeli var. temiz GP olsunda ister benzinli ister dizel valla araba harika.

demon
13/03/2010, 00:26
doğru diyorsun da 2006 active dizelde temiz diye 22 etmez ama ddemi her aracında bir bedeli var. temiz GP olsunda ister benzinli ister dizel valla araba harika.

2006 içinde o kadar demedik :hotornot: GP gerçekten bağımlılık yapıyor.

possseydon
13/03/2010, 00:34
teşekkrler fikirleriniz için ben de en son dizelde karar kıldım hatta bir araç buldum yarın baktırmaya gideceğim servise.2007 model 70000kmde 1.3 dynamic boyası var ama kazası yok.zaten boyası olması pek fak etmiyor benim için çnkü istanbul trafiğinde ben de yarın öbür gün bir yere vurursam(mazallah) sırf boyasız olsun diye verdiğim fazla para da anında bana zarar olarak dönecek.Bahsettiğim araç için tahmini bir fiyat verebilir misiniz.Ben 19000e anlaşmayı planlıyorum.sizce çok mu?

demon
13/03/2010, 00:46
Fiyat arabaya göre değişir. O sizin anlaşmanıza bağlı. Düşük gibi fiyat. Araba nedir ne değildir bilmeden fiyat belirlemek mantıklı değil.
Birde anlaştınızmı anlaşacakmısınız? Öyle planlamakla olmuyor çünkü. Bu paraya alırım dersiniz adam inmez. Evdeki hesap çarşıya uymaz filan.

jakabo_ank
14/03/2010, 20:21
kardeş 19 a veriyosa hemen al. hatta bana sat sonra ön tarafta boyası yoksa.

pdr42
14/03/2010, 20:45
yahu baska bir topictede dizelin ustunlugunden soz ediliyordu hatta videosu bile vardı dizel ve benzinli gp kapısıyordu dizel geciyordu. ve orada da torkunun yuksek olmasından bahsedilerek aracın one gectigi vurgulanıyordu. tum bilgilerimi karıstırdınız ha.

HasanAliz
14/03/2010, 21:46
turbo dizelle atmosferik benzinli karşılaştırılması hatası var bu konuda da. dizel almanın tek mantığı yakıtta ekonomidir. bu kadar basit. düşük devirde max. tork veriyordu ondan aldım, düşük devirlerde araba sürmeye meraklı olduğum için dizel aldım vs diyen bir allahın kulu gördünüz mü etrafınızda? göremezsiniz. Şirket araçları ya da çok fazla km. yapılacak araçlar dizeldir. tek sebebi ekonomidir. yoksa benzinlinin verdiği sürüş zevkini dizel veremez arkadaşlar boşuna kendinizi kandırmaya çalışmayın. hele ki nasıl 1,4 95 beygirlik araçla 1,3 75 beygirlik aracı kıyaslıyorsunuz hayretler içerisindeyim. arada 20 beygir fark var. onu bırak motor hacminde fark var. o kadar da değil yani.abartmayalım.

yılda 15 -20 bin km.nin ve üzerinde yol yapıyorsan gidip dizel alacaksın. bu kadar basit. bu konunun yol ayrımı budur.

Erdem Bozdağ
14/03/2010, 22:03
gp benim ilk dizel arabam bundan once çok sayıda benzinli aracım oldu(honda jazz(83ps),opel vectra(136ps),honda civic(90ps)...vs

Dizelin yaygınlaşmasıyla ben de arkadaşlarımın araclarına binme ve kullanma fırsatı buldum.Dizel kesinlikle performans olarak alıncak bir araba olduguna karar verdım.Hem ekonomı,hem performans,hem de bu performansı kısa sureden saglayan bır motor oldugunu anlamam daha dogrusu turbonun farkını anlamam çok uzun surmedı.

Ayrıca hasan abi istediin starjetle performans denemeye ben hazırım abartıyoruz dedin ya istenilen starjetle kalkarım haa desenki motorda oynama vardır ne guzel ıste oyle bı ımkan bıle var benzınlı de oyle bı ımkan bıle yok.Nasılkı artık 320 dizel 320 benzılınden çok daha performanslı gelecekte de oyle olcak.Artık performansı dizel araçlardan çok rahat alıyorlar.Bence abi benzinller biraz kendini kandırıyor.

İyili dizel almışım diyorum eski benzinli araçlarımı dusununce.

GP COSKUN
14/03/2010, 23:28
burada herkesin fark edemediği asıl nokta dizel motorun performans verdiği değil
sadece ve sadece TURBO nun size o performansı sunduğudur arkadaşlar
eğer karşılaştırılacaksanız turbo dizel ile turbo benzinliyi karşılaştırın bakalım
sonuç ne olacak
ayrıca erdem bana darılma ama starjet havada karada oynar senin arabanda chıp yada box yoksa araçta

Erdem Bozdağ
15/03/2010, 01:03
abi oynama oldugu ıcın dedım :):):)
yoksa yer tabiiki ama araç dolu :)
abi ben de onu dıorum zaten yoksa turbo olmasa hiç bi numarası yok dizelin