PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İntercooler

000001
10/03/2010, 14:14
T-jet te daha büyük intercooler uygulaması araca nası bi katkı sağlar, yapan, deneyen varsa bilgi verebilir mi? Bide bizim araçlara uygun büyük intercooler tavsiyesinde bulunabilecek var mı? Bu ara intercooler'a takmış durumdayım da fiyatı falan gibi bilgilerde verirseniz sevinirim. Teşekkürler...

Murat Gürakan
10/03/2010, 14:54
güç olarak ekstra bişey bekleme biraz soğuk havanın vereceği katkı işte üstlerde canlılık hissi. İlerde turbo büyütme olayın olmayacaksa hatta girmene bile gerek yok deneyen birisi olarak sana tavsiyem..
Malum turbomuz çok ufak olduğundan zaten cooler belli seviyelerde geçerli seviyede ama sana katkılarını anlatayım;
Eski intercoolermla bir araba ile denerken misal geçtiğim bir araba ile 3 4 denemeden sonra kafa kafaya hatta geçilmeye başlıyordum malum artık o ufak cooler bi halta yaramıyordu daha doğrusu varolan sıcaklığı soğutnmaya yetmiyordu ancak sonrasında bu deneme süresi belki 10 belki daha fazlasına çıktı.
---
dezavantajı ise turbo dolma süresi biraz artıyor bu sürede taktığın intercoolerin büyüklüğü ile alakalı benim taktığımda mesela dolma süresi 300dd arttı çokta önemsencek bir değer değil benim için ama üstlerdeki ısınıp yığılma bariz geçti.

Ve yine benim sana tavsiyem yok forge imiş yok bilmemneymiş onlara cep dolusu para harcama piyasadaki mevcut araçların çıkma güzel intercoolerlarından bul kaportacı halleder uydurur her halukarda. Örneğin benim intercoolerim bir arkadaşımın astrasından çıkma. Eski kasa astra gsi ni turbolamıştı (250-300hp civarları idi ve sorunsuz kullanıyordu) ve bunuda ebayden getirtmişti 4lt civarlarında aliminyum güzel bi intercooler sonra turbo büyüttü yetmeyeceğini düşünerek değiştirdi.

Resimleride garajda mevcut bakmak istersen. Orjinalide gözüküyor resimde takmadan hemen önceki resim aradaki büyüklük farkını görebilirsin.

GP COSKUN
10/03/2010, 15:55
eğer turboyuda büyüteceksen tamam
ama standart turbonun üstüne intercoolere büyüteceksen çok gereksiz bir şey olur

Romeo_er2
10/03/2010, 21:28
çok büyük olamamak kaydıyla değiştirebilirsin yoksa alet dolduramayacağı için araban lag a düşecek..ama t-jetlerdeki intercoolerlar hiç iyi değil onu söylileyim sıcaklığı çok fazla artıyor ve bir süre sonra havayı soğutamamaya başlıyor..

ABNEW
10/03/2010, 21:42
Sonuçta turbo sabit kalacağı için intercoolerı büyütmenin pek bir artısı olmayacaktır.Hatta belirli bir büyümeden sonra performans kaybı bile yaşanabilir.Sonuçta basınç sabitken manifolda giden yol-hacim artacak bu da basıncı olumsuz etkileyecektir bence,

Orijinal olarak sıvı soğutmalı intercoolerımız olsaydı çok daha verimli çalışırdı...

dallix
10/03/2010, 22:18
Turbonun egzos tarafı sabit kalıp havayı basan emme pervanesi büyütülürse 2 kata kadar fazla hava basar, ve intercooler 2 kat büyütülebilir ,yazılımlada oynanması lazım ki tubonun bastığı fazla hava yüzünden beyin benzini kesmesin artı enjektörlerinde ayarlarıyla oynayıp misal 1 gr benzin veriyorsa 1.5 gr a çıkartılması lazım tüm bunları yaptıktan sonra forged piston ve dövme piston kolu gerekecektir yani aracın 300 hp leri zorlanmadan görecektir fakat sadece intercooler büyütmek turbonun büyük intercooler ı dolduramayıp aracın gecikmesinden başka işe yaramayacaktır.

BoostER
10/03/2010, 23:37
Turbonun egzos tarafı sabit kalıp havayı basan emme pervanesi büyütülürse 2 kata kadar fazla hava basar, ve intercooler 2 kat büyütülebilir ,yazılımlada oynanması lazım ki tubonun bastığı fazla hava yüzünden beyin benzini kesmesin artı enjektörlerinde ayarlarıyla oynayıp misal 1 gr benzin veriyorsa 1.5 gr a çıkartılması lazım tüm bunları yaptıktan sonra forged piston ve dövme piston kolu gerekecektir yani aracın 300 hp leri zorlanmadan görecektir fakat sadece intercooler büyütmek turbonun büyük intercooler ı dolduramayıp aracın gecikmesinden başka işe yaramayacaktır.

Merhabalar

öncelikle bu konuda yanlış düşündügünüzü soylemek istiyorum.. Öncelikle turbonun emiş pervanesi vs buyutulerek 2 katına kadar guc almak imkansız.. Öyle birsey asla olamaz.. onun dısında İntercooler, araca giren havayı sogutur.. Bunu güzel bir hesapla yeteri kadar buyuturseniz, motorun performansının artmasının ötesinde, aracınızın yakıt tuketimi bile bir miktar dusecektir. Bu durum araca ve ihtacı oldugu duruma gore değişkenlik gosterir..

Murat Gürakan
10/03/2010, 23:55
Bi pal büyütmeyle imkansız iki katı verim alabilmek :) Tornacının yaptığı işçiliğe güvendiğin kadar boost vereceksin sonra stock halinden illaki farklı olcak ama bu 150+ hp değil maksimum +50 hp dir. Ben öyle düşünüyorum açıkcası.

Romeo_er2
11/03/2010, 00:02
müdürler konuya el attı ahaha:D

BoostER
11/03/2010, 00:07
estagfurullah :)

+50 hp bile buyuk birsey.. Housing değişmeden emecegi miktarı cok artıramazsın.. olacak fark max 20 - 25 hp olur.

Intercooler büyütmesiyle neler oalcagını da ertugcum senin arabanda cok detaylı bir sekilde gostericez gibi gorunuyor :) öncesi ve sonrası intake temp sıcaklıklarını ölçerek, güzel bi makale paylasırız burda yaparsak :)

Murat Gürakan
11/03/2010, 00:33
estagfurullah :)

Intercooler büyütmesiyle neler oalcagını da ertugcum senin arabanda cok detaylı bir sekilde gostericez gibi gorunuyor :) öncesi ve sonrası intake temp sıcaklıklarını ölçerek, güzel bi makale paylasırız burda yaparsak :)

Vay çakalll :) Ertuğcum coolermı alacan şimdide ;) Şaka maka al yaa bakarsın bende alırım daha güzeliyse malum turbo büyüyünce havaya ihtiyacım olcak :D...

----
varsın intercoolerim büyük olsun, büyük olursa fazla gelen havayla hava atarım ne olcak :P

skydome
11/03/2010, 20:18
Kankam o egsoz ne öyle çakal çukal işi ahahaha:)

Alp
11/03/2010, 21:05
Benim tavsiyem yaptir guzel bir yazilim gazlamaya devam... Intercooler v.s bos bizim tjetlere findik kadar turboyla performans vermez

Romeo_er2
11/03/2010, 22:11
malum havalar ısındıkça deneyip görürsünüz gidişteki düşüşü =) o yüzden chip in ardından intercooler iyi oluyo

BoostER
11/03/2010, 22:15
Benim tavsiyem yaptir guzel bir yazilim gazlamaya devam... Intercooler v.s bos bizim tjetlere findik kadar turboyla performans vermez
tam tersine.. tjetlerde arabada yazılım olmasa bile intercooler yetersiz geliyo bu yurtdısında da bilinen bir durum.. aracları kucumsemeyin..