PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Carbon clean soygunu-dikkatli olun!

smartmavi
09/03/2010, 23:36
Arkadaşlar sayenizde CarbonClean uygulamasının 40binde bir yapılacağını öğrendim, geç olsada. Tabii bu arada olan oldu. Saygıdeğer, müşteri memnuniyetinden başka gayesi olmayan(!) yetkili servislerim her 10binde CarbonClean'i kitlemiş bulunuyorlar bana.

Bu kadar mı? Tabiiki hayır.

10/04/2009 Ö**** Oto Carbon Clean 20 tl (30bin yağ-filtre değişimi esnasında)

16/07/2009 Haliç Oto Carbon Clean 40 tl (40bin bakımında)

21/10/2009 Ö**** Oto Carbon Clean 55+20(ek ürün)75 tl (50bin yağ-filtre değişimi esnasında)

Hadi bilgisizliğimden yararlanıp her defasında CC yazdılar,
fiyat bu kadar mı fark eder be kardeşim. Şiddetle kınıyorum.

Yarın 60 bin bakımına gidiyorum. Eski faturaları kurcalarken yine dellendim. Aman siz siz olun neye para verdiğinize dikkat edin, faturalarınızı iyice okuyun ve bakımınız 40bin ve katları değilse, CC istemediğinizi özellikle vurgulayın sevgili GPciler...

Soruma gelince,
Faturalarınıza bakıp son 2-3 ay içinde Carbon clean'e verdiğiniz rakamları bildirirseniz sevinirim. Yarın ona göre bir duruş sergileyeyim.

Haberlerinizi bekliyorum,

Saygılar...

Alp
09/03/2010, 23:40
Gecmis olsun gercekten :) yanliz fazla CC enjektorlere zararli ! Benden soylemesi

smartmavi
09/03/2010, 23:46
Ya onu ben bile düşünebiliyorum, servisteki adam düşünemiyor. Tek düşündüğü senin cebindeki para-cirosunu arttırmak.

ABNEW
09/03/2010, 23:48
Sertaç geçmiş olsun,

Örneğin araçlarımızda 10000 bakım diye birşey yokken bizler hala bunu bakım olarak görüyoruz (sadece mjtd ler için yağ değişimi) Bunu bilen servislerde 100TL yerine 200TL hesap çıkarıyorlar,

Kullandığımız araçların en azından periyodik bakım aralıklarını bilmemiz gerekmekte, bilinçli olursak aleyhimize sonuçlanan faturaların miktarı da azalacaktır,

Bunu genel olarak söyledim Sertaç, şahsına değil.Carbonclean çok daha ayrıntı olmakta.Gözden kaçabilir kesinlikle...

smartmavi
09/03/2010, 23:54
Kahretsin işte, ağız alışkanlığı. Bu arada gerekli değişikliği yaptım.

soruma geri dönelim, Carbon clean için standart fiyat var mıdır, varsa ne kadardır?

operatormurat
09/03/2010, 23:57
sertaç kardeşim sen her bakıma götürdüğünde sana sormuyorlarmı carbon clean yapalımmı diye? benim bildiğim 40 binde bir yapılır,2. ci c clean imi 80 binde aralıkta yaptırmıştım 50tl falan gibiydi, ya sertaç düşünsene bukadar carbon clean dan sonra senin motorun içi ayna gibi ışıl ışıldır,birdaha istemez.sana sormadan nasıl yaparlar sertaç bakımlarda zorunlu değilki...

ABNEW
10/03/2010, 00:02
Kahretsin işte, ağız alışkanlığı. Bu arada gerekli değişikliği yaptım.

soruma geri dönelim, Carbon clean için standart fiyat var mıdır, varsa ne kadardır?

Sertaç, yanlış hatırlamıyorsam 40TL olması gerekiyor ve yetkili servise göre değişmez fiyat,

Carbonclean 40000km de 1 yapılmalı, yani periyodik bakım cetveline göre yapılması zorunlu bir işlemdir (dizel-benzinli)

smartmavi
10/03/2010, 00:14
Doğrudur Murat abi benim motor parlamıştır artık herhalde. Utanma diye bişey kalmamış adamlarda, kimlere güveniyoruz görün işte... Utanmadan müşteri memnuniyetinde bir numarayız diye bağırıp duruyorlar işte..

Akıl var mantık var; garantisi dolan kaç kişi servise gidiyorki... Bir sene daha garantim var şuan bile acaba garantiyi yaksam mı diye düşünüyorum. Neden? Bu kendini bilmez adamların marifetleri yüzünden...

Şimdiye kadar bana hiçbir serviste CClean yapalım mı diye sorulmadı. (40 bin OK, o zaten mecburi)

operatormurat
10/03/2010, 00:44
sertaçım senin servisin işi ticarete dökmüş,sertaçın fazla c cleanden popası enjektörü valfleri aşınmış umrundamı acaba,sorun yaratırsa masrafını karşılayacaklarmı sor bakalım. 40 binde bana c cleanın tanıtımını yaptılar benim isteğimle uyguladılar,80 bine kadar sormadılar 80 bine gelince zamanı geldi yine sordular benim onayımla tekrar yaptılar.servis farkı sertaç,servisini iyi seç kardeşim......

siyahinci83
10/03/2010, 01:00
bence bu durumu müşteri hizmetlerini arayarak şikayette bulunun bu kadar da olmaz!!!!

Romeo_er2
10/03/2010, 01:21
ben 40 tl ye yaptırdım..araç 20.000 deyken..ama pek doğru bi iş yapmadım..aracın chipli ve 97 oktanla çalıştığı aklımdan çıktı yaptırırken sonradan çaktım:D ve pek hayrıma olmadı iş..bi süre garip çalıştı araba..

Kriminal
10/03/2010, 10:01
Gecmıs olsun kardesım 3-4 farklı servıs hep aynı seyı yapmıs sana..
Aracın arkasına cc li arac dıye yazdır bari:)
Bu cc nin artıları nedir eksileri nedir? :)

nerhal61
10/03/2010, 10:34
Carbon clean doğru zamanda uygulandığında araca artıları çoktur. Ancak motor bloğu içindeki kurumları ve tıkanıkları açan bir tür kimyasala sahip olduğu için 10 bin km de bir uygulanması ilave aşınmaları düşündürür. Motorun bazı bölgelerinde yağlama etkisini bile azaltabilir. Dizel araçlarda hem egsoz manifoldu, katalitik konvertör ve yanma odasındaki partiküllerin atılmasında oldukça iyi bir etkisi olduğu bilinmektedir. bu da performansı arttırır ve tüketimi düşürür. Ayrıca enjektörlere (zamanında yapıldıgında) temizlenmesi bakımından büyük katkısı vardır. Ben 60-70 bin km'de bir uygularım. Şimdi aracım yeni oldugu icin uzunca bir süre sıkıntısı olmaz. CC işlemi sonrasında bujilerin değişmesi önerilir çünkü ateşleme pimleri bu işlemde eriyor. Kısacası çok sık yapılmasının yan etkileri olacaktır. 10 bin km de bir bunu dayatan zihniyete ne denmeli o ayrı bir konu...Tam bir soygun. Kimi ustalar ne carbonu deyip aracı ver diyor, cıkıyor otobana aracı yüksek devirlerde gezdiriyor geliyor ve tamamdır da diyor. Yani böyle yapanlar da var...

GP COSKUN
10/03/2010, 10:47
sertaç faturaların elinde ise müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildir
eski köye yeni adet getirmesinler her 10 binde cc nerde görülmüş yahu

kaptan_ahab
10/03/2010, 10:51
Arkadaşlar cc yapılmış bir araç anlaşılabilirmi?
İkinci el aldığımız bir aracın cc yapılıp yapılmadığını öğrenmemiz mümkünmü?

GP COSKUN
10/03/2010, 11:00
Arkadaşlar cc yapılmış bir araç anlaşılabilirmi?
İkinci el aldığımız bir aracın cc yapılıp yapılmadığını öğrenmemiz mümkünmü?

üzerinden 1000 km den fazla bir zaman geçemediyse silindir üst kapak sökülüp anlaşılabilir

nerhal61
10/03/2010, 11:01
Motor üst kapağı söküldğünde belki anlaşılabilir ama zor. CC yaptırıldığında egsozdan kurum falan cıkmıyorsa ya motor cok temiz demektir ya da CC uygulanmış denebilir bence...

ahmetkarakaş
10/03/2010, 11:05
Karbon temizleme işlemini 40000 de bir yapiyoruz

zaten sirf merağimdan dolayi denedim 20000 de bir yaptim kendi aravcima bir değişim olmuyor

siz siz olun bazi servislerin çakalliğina uğramayin

smartmavi
10/03/2010, 11:25
aynen... 30 bin'de ilk yapıldığında farkı hemen anlamıştım da, sonrakilerde gram farketmedi. Faturalarım duruyor. Bugün bi bakım işini halledelim de, sonra yaptıklarımı ve yapacaklarımı buradan paylaşırım sizlerle...

femoli
10/03/2010, 12:46
Sürekli carbon clean aracın enjektörlerine zarar varir aşındırmayı artırır 40 000 yada 50 000 de bir yaptırın derim yada depoya katkı koyun...

selimoglu
10/03/2010, 13:54
Arkadaşlar dün yaptırdım motor bakımı ve carbon clean 60 tl verdim. Ama serviste değil özel serviste..

smartmavi
10/03/2010, 15:09
Bugün konuştum 55+KDV olmuş-muş fiyat. Rekor zam. Aynı yerde 11 ay evvel 20 liraya yapılan iş bugün 60 lira. İyiymiş..

Bu arada Fiat'ın toplam üç motoriçi temizlik uygulaması varmış. CC bunlardan sadece birisi-(imiş).

1. Carbon Clean şuanki fiyatı 55 lira
2. Manifold carbon temizliği 20 lira(?)
3. Motoriçi temizlik solusyonu 20 lira(?)

İlk sayfada belirttiğim, 50bin kilometre yağ değişiminde bana sorulmadan yapılan 55+20=75 liralık işlemler 1 ve 2 no'lu işlemler-miş.

Bunları kim mi söyledi? Araç kabulde kayıt işlemlerini yapan ve Fiat'taki aynı görevi yapan meslektaşları arasında Birinciliği bulunduğunu iddia eden yetkili arkadaş..

Olumlu şeylerde var; 80 bin'deki CarbonClean işlemim ücretsiz yapılacak, sisteme kaydetmiş bile. Ölmez sağ kalırsak, 80binde CC'ye para yok yani :)

Yorum sizin...

Kriminal
10/03/2010, 15:15
Enrico Aliberti çiğli servisine sordum bugun bende..
60 tl + kdv dedi =70,80 tl
Son olarak bşraz pazarlık yapıyım dedım
Kdv dahil 60 tl olur dedı..

JuzZz
10/03/2010, 15:24
Bugun bende 10bin bakımına gittimm adamlar sordu lar cc yapalımmı?dedim gerek varmı dedi her 10binde bir yapılması gerekli biz yapıyoruz falan dedim kaç para 60 tl yok abi kalsın dedimm..ama eskiden birmota gidiodum simdi değiştirdim ve servisden inanılmaz memnun kaldım gerek ilgi gerek bekleme salonları gerekse fiyat cok iyidi ama CC e 60 tl demeleri simdi kafamı karıştırdı:S

smartmavi
10/03/2010, 15:37
nereye gittin Doruk, Özkar mı? onların bekleme salonu çok iyi. :)

JuzZz
10/03/2010, 16:48
Özkar evet sabah ya bilg. ps2=)sabah poçası fln cay=))memnun kaldım şahsenn=))

HasanAliz
10/03/2010, 16:55
benim aracıma en son 40 bin km bakımında CC yapıldı. 40 Tl tutmuştu. 1 ay falan oluyor.

M@GIC
10/03/2010, 17:54
Her 10 binde carbon clean yapılmaz ki servislerin para tuzağıdır.
Yakında araçları 5000 km de bir yağ değiştirmek için çağırırlarsa artık hiç şaşmam. işin çivisi çıkmadan bir son vermek gerek.
Bu tarzda hiç gerek olmadığı halde işlem yapmaya çalışan servisleri muşteri hizmetlerine bildirmek gerek.

pdr42
10/03/2010, 18:19
cc ssanırım silindire bir gaz salınımından ibaret degil mi? benm arac 60 bine geldi daha cc yapılmadı.

Genius
10/03/2010, 18:31
Birde dışarda bilmediğiniz bir yerde Carbon Clean yaptıracaksanız dolu depo gitmeyin. Yakıtınızıda çekerler haberiniz olsun ;)

dj_sisart
12/03/2010, 00:02
ben aracı bir buçuk ay önce aldım.önce bakım yaptırdım.carbon clean denen bişey olduğunu internette öğrendim.sonra yaptırdım bakımı yapılmış 50bin km lik araçta dahi fark etti.motorun sesi değişti.60 tl verdim .konya.tavsiye ederim 40binlik periyotlarla yapılıyor.dizeller için özellikle çok önemli.mağlum sonra masraf boyumuzu aşar.

smartmavi
12/03/2010, 10:44
sizin araç 40bin bakımını yetkili serviste gördüyse o zaman da yapılmıştır diye düşünüyorum. Buna göre bahsettiğiniz kadar fark hissedemezsiniz.. 40bin de yapılmadıysa kesin ciddi bir fark olmuştur...

utktoti
12/03/2010, 14:25
Özkar evet sabah ya bilg. ps2=)sabah poçası fln cay=))memnun kaldım şahsenn=))
özkar istanbulda nerdeydi bilgi verebilirmisiniz:ohmy0000:

nerhal61
12/03/2010, 17:07
ben aracı bir buçuk ay önce aldım.önce bakım yaptırdım.carbon clean denen bişey olduğunu internette öğrendim.sonra yaptırdım bakımı yapılmış 50bin km lik araçta dahi fark etti.motorun sesi değişti.60 tl verdim .konya.tavsiye ederim 40binlik periyotlarla yapılıyor.dizeller için özellikle çok önemli.mağlum sonra masraf boyumuzu aşar.

Dizellerde gercekten işe yarar,egsozdan cıkan kara dumanı görünce aracınıza ii bisey yaptıgınızı anlıyorsunuz. özellikle egsoz manifoldu ve bilimum egsoz kurumlarını, motor blogunu, enjektörlerdeki krumları temizliyor....

sabanci
12/03/2010, 17:34
ben dün yaptırdım 60 tl aldılar fakat çok memnunum tabiki bu kadar sık yapılmasına gerek yok fakat söylediğin gibi 40 bin ve katlarında mutlaka yapılmalı :)

llcemll
12/03/2010, 19:19
özkar otomotıv sefakoy metrobus duraqına yakın .polıs meslek yuksek okulunun az ılersınde ıstanbul aydın unıversıtesının tam yanında =) florya dıe gecıyor

llcemll
12/03/2010, 19:22
arkadaslar buqun bakım yaptırdım da aklıma takıldı tapa,karrter gp bırde motor ıc temızleyıcı dıe gecıyor faturada bu uygulamaların net acıklamasını bılen var mı ?

smartmavi
12/03/2010, 23:56
Benim karter tapasini da değişmişler nerden icap etti anlamadım. Motor iç temizleyici de yeni moda, kaliteli bir Alman ürünü.. Servisler nerden para alacağını şaşırmış durumda.

yusuf_1977
13/03/2010, 10:13
Arkadaşlar FIAT otomobilleri özellikle benzinli olan modelleri yağ yakan araçlardır.Bu motorların karakteristik özelliğidir.Km arttıkça motor içerisinde doğal olarak kurumlanma oluşur.cc bu kurumları temizlemeye yönelik bir işlemdir.Ancak bu kurumlar km arttıkça aşınan motor parçaların arasındaki boşlukları doldurmakta ve motorun yağ yakışını önlemektedir.Siz bu kurumları temizlemekle aslında zaten aşınmakta olan motor parçalarının kurumlarını temizleyip birde cc işleminin doğası gereği aşındırma işlemine daha destek veriyorsunuz.benim kişisel tavsiyem 40bin km de yapılması haricinde ilerleyen kmlerde kesinlikle düşünülmemesidir.Bu konu onno ustanın köşesindede tartışılmıştı.onun fikirleride bu yöndeydi. aklınızda olsun.

SerhanOz
13/03/2010, 17:41
istanbul anadolu yakasında tavsiye edeceginiz cc yapan yer var mı? uygun rakamlı ve düzgün iş yapan.

araba 74 binde daha cc yaptırmadım. okuyunca topigi 10binde filan yaptırmalar utandım vall bende yaptırayım artık .

ABNEW
13/03/2010, 18:16
Benim karter tapasini da değişmişler nerden icap etti anlamadım. Motor iç temizleyici de yeni moda, kaliteli bir Alman ürünü.. Servisler nerden para alacağını şaşırmış durumda.

Sertaç, bunun değişimi gerekli.Sızıntı olmaması açısından arada bir değiştirmek gerekiyor...