PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buharlı oto yıkama

KaMiKaZe
09/03/2010, 18:29
Arkadaşlar buharlı oto yıkama sistemleri hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Geçen hafta farkettim mahalleye açılmış, gidip denemeyi düşünüyorum ama genede susuz biraz acayip geliyor.

Mysteam Buharlı Oto Yıkama (https://video.google.com/videoplay?docid=-645560586847779091#)

femoli
09/03/2010, 19:18
Çok komik bir olay bence hiç kalkışma derim hortumla yıkar gibi yıkıyor ama sünger fırça bişi yok bezle siliyor o araçta hiçmi taş toprak yok sildiği bez çizmiyormu yoksa o sıktığı buhar taşı toprağı hakikatten buharlaştırıp ucuruyormu :D

GP COSKUN
09/03/2010, 21:11
valla izledim ve ilk defa gördüm şaşırdım
benim fikrime gelince bu sistem ab ve abd ülkeleri şartlarına göre tasarlanmış bir sisteme benziyor bizim türkiyede her yer toz toprak biliyorsunuz
çamurlu bir arabayı bu yöntemle yıkamak oldukça riskli çizilme kaçınılmaz gibi duruyor
kaldıki bu sadece üstten göstermelik yıkama çamulukların arasındaki birikmiş tozu toprağı nasıl akıtacaksınız
bir de aklıma gelen sistem buhar ile temizlik yapıyor ve o arkadaşın tuttuğu tabancanın ucundaki havanın yani buharın sıcaklığı en az 100 derece civarıdır böyle bir sıcaklığa
maruz kalan boyada ileride hasarlar oluşabilir boya koruma ve pasta cila var ise 2 yıkmamada onlarda çıkar gider bir de iklim farkı olabilir yani dış ortam da hava sızaklığı 5-6 derece iken bu uygulanırsa ciddi deformasyon olabilir
bunlar benim düşüncem yanlış anlaşılmasın

alperyonar
09/03/2010, 21:14
+1000:)

renoskoda
09/03/2010, 21:17
buharlı yıkama türkiyede bir rant sistemidir .buharlı yıkama diye bir şey saçma zaten . yıkama şampuan ve su ile olur . ama avrupada arabalar bu kadar çok kirli olmadığı için orada uygulanabiliyor .

chngrrrrrr
09/03/2010, 21:20
ne çok biliyon be coşkun:)
chp gb adamsın:)
safi muhalefet:)

serdar2362
09/03/2010, 21:23
Alper'den +1000

Benden +10000

GP COSKUN
09/03/2010, 22:02
ne çok biliyon be coşkun:)
chp gb adamsın:)
safi muhalefet:)

ule düzgün okusana biliyom demedimki
bunlar benim fikrim dedim
sen iste icraatta yaparız gülüm
:busted_b:

KaMiKaZe
09/03/2010, 22:25
valla avrupayı gözümüzde o kadar büyütmeyelim heryer kırmızı halı değil oralardada çamur oluyordur.

Sistemin çalışma mantığını düşünürsek çok mantıksız gelmedi, yeni nesil köpüklü yıkama sıvısını soğuk veya ılık buhar olarak püskürtürseniz zaten kirler kendiliğinden akıcaktır. Taştı çamurdu buharı görünce yer çekimi kanununu hatırlayacak ve düşecektir.

predator_ant
09/03/2010, 22:37
Bence sucuksuz yumurta ne kadar saçmaysa,susuz yıkama da o kadar saçma bişey.

Erdem Bozdağ
09/03/2010, 22:40
Denemek lazım bence bizim bu düşündüğümüzü onlarda düşünmüştür kesin

KaMiKaZe
09/03/2010, 22:52
Bence sucuksuz yumurta ne kadar saçmaysa,susuz yıkama da o kadar saçma bişey.

sucuk yerine pastırma kullanıyor bunlar.

aykutay
10/03/2010, 00:58
Arkadaşlar buharlı yıkama,normal yıkama ve benim yıkatmam arasındaki farkları anlatayım size..
Öncelikle Buharlı yıkama sistemleri; artık normal sulu yıkama sistemlerine ruhsat verilmediği için (Su Sıkıntısı zamanında alınan tedbir) Türkiyede türemeye başlamıştır..
Buharlı yıkama istasyonunu ofis ruhsatı ilede alabiliyorsunuz, çünkü çevreye atık bırakmıyor..Tüm atıkları özel kullandıkları bezlerde topluyor..Ayrıca sıcaklıkla fitil araları yada nekadar kıyıda köşede kalmış kir yada bakteri varsa çıkartıyor...
Tabiki bu söyledikleri, bence uzun zamanda arabanın boyasına hasar verebilir..
Şampuanlı Yıkama sistemi ise bence gereksiz çünkü arabanın dış yüzeyinde oluşan kirler genelde çamurlardır..Şampuanlar da arabanın boyası üzerindeki ince cila tabakasını zamanla alır ve renk matlaşır..
Benim tavsiyem her ise ; Sonbaharda ve ilkbaharda buharlı yıkamanın ardından boya üzerine ve camlara cila atmak..Daha sonraki yıkamalarda ise sadece sulu yıkama yapmak yani şampuan kulllanmadan yıkamak..
Arabanız üzerindeki cila tabakası hem boyanızı dış etkenlerden koruyacaktır hemde arabanız hep ışıl ışıl olacaktır..
Teşekkürler..

OzzY
10/03/2010, 03:01
bu buharın sıcaklığı hakkında bilgi varmı?

magic
10/03/2010, 09:25
Suya sabuna dokunmadan temizlik mi olur arkadaş !!!
Adam buharı sıkıyor doğal olarak arabanın üzerinde ıslak bir tabaka oluşuyor, elindeki bezi de sürekli aynı yönde kullanarak arabanın pisliğini alıyor. Bu arada o bezin hali ne oluyor ??? Ayrıca arabanın içine de aynı uygulamanın yapılması şaşırtıcı. Diğer taraflar hadi neyse de özellikle ön göğüse doğru yapılan uygulama bence çok yanlış. Buhar sonucu oluşan küçük zerreciklerin hepsi radyo-cd çaların, yol bilgisayarının vb. diğer dijital aksamın arasına kaçıyor. Oraları kurulama şansın var mı, yok !!! Daha sonra ne olacak dijital ve elektronik aksamda çeşitli oksitlenmeler ve sonrasında da muhtelif arızalar. Yanlış mı düşünüyorum arkadaşlar ??? Bu işler bize gelmez bence, arabalarımızı göz göre göre mundar etmenin anlamı yok.

Kriminal
10/03/2010, 09:44
Susuz yıkamak benim içime sinmez..Kiri akıtıp görmeden içimiz rahat etmez..
bir bezle koskoca arabayı yıkıyosun toz kir çamur küçük taşlar arabayı mahveder...
Ben 1 kova suyla arabamı yıkayabılıyorum ...

BSK
10/03/2010, 10:21
Akan su kir tutmaz...

femoli
10/03/2010, 12:42
Sucuksuz yumurta :D ne biçim benzetme ule :D

serdar2362
10/03/2010, 12:55
Buharlı yıkama, inatçı lekelerin boya üzerinden sökülmesi için tasarlanmış uygulama. Türk aklı işin cinliğine çalıştığından sanki farklı bir uygulama gibi sunuyorlar. Önce araba yıkanır hemde ılık su ile, sonra buhar ile zift benzeri yapışkanlar için bu uygulama ile sökülür. Yıkama kesinlikle ılık su ile yapılmalıdır aksi taktirde boya zaman içinde kendini atar. Hele eski araba ve macunlu ise hemen atabilir.

Evo1
10/03/2010, 13:56
Abi valla bence de buhar olayı biraz garip duruyo akıl işi değil gibi. Zaten bu yıkama işinin cılkı çıktı şu zottirik köpük makinalarıyla. adam köpüğü sıkıyo, haydi hop bi su sık geçti gitti. artık kovayla gidip şampuanı koydurup güzelce köpürtüp yıkatmak lazım tabi farkını da vererek. Ben de pek bilgi sahibi değilim açıkçası bu köpük makineleri belki de daha iyi bişeydir ama ben ısınamadım gördüğüm kadarıyla içini bilemem.

kaptan_ahab
12/03/2010, 10:39
Araca ilaç sıkarak biraz beklemenin ardından tazyikli su ile kirleri temizlemenin boya koruma ve cilaya zarar vermeyeceği söyleniyor.Petrollerdeki yıkama makinelerini ve fırça ile yapılan yıkamayı önermiyorlar.Şimdi biz yıllarca arabayı güzelce ıslatıp ardından bi parti fırça ile yıkadıktan sonra tekrar fırça ile şampuanlayıp su tuttuk.Ardından bez ile kuruladık ve gerekli parlatmaları yaptık.Gayette güzel oldu.Yıkamada bence esas olan sünger kullanmamak.Asıl o arasına taş vs.gibi maddeleri alarak arabayı çiziyor.Her geçen gün birisi yeni bişey çıkarıyor.En iyi yol bilinen yol bence.

KaMiKaZe
12/03/2010, 10:59
neyse ben hayrıma gidip yaptırayım haftasonu, bakalım nasıl oluyormuş.

femoli
12/03/2010, 11:18
Sen kaportayı çizdir orhan güzel çizerlerse arkandan bizde yaptırmayalım :D

SpyHunter33
12/03/2010, 11:22
Buharlı oto yıkama bana da çok uzak geliyor ya :s videolarını izledim de araç zaten kirli değil tozlu :D yani gösterdikleri araç sadece tozlanmış ama mersinde istanbulda ankarada hele birde çamurlu yollar kullanılan yerleden gidiyorsanız bu buharlı yıkamayı kullanmak pekde mantık işi değil gibi. Yaşasın su ve şampuanlı araç temizliği... :D

JASMINE
12/03/2010, 11:44
neyse ben hayrıma gidip yaptırayım haftasonu, bakalım nasıl oluyormuş.

Orhan yazık etme güzelim arabaya. Sen normal bir yıkamacıya götür mis gibi olsun.

:D :D

Buharlı oto yıkama bana da çok uzak geliyor ya :s videolarını izledim de araç zaten kirli değil tozlu :D yani gösterdikleri araç sadece tozlanmış ama mersinde istanbulda ankarada hele birde çamurlu yollar kullanılan yerleden gidiyorsanız bu buharlı yıkamayı kullanmak pekde mantık işi değil gibi. Yaşasın su ve şampuanlı araç temizliği... :D

Aynen katılıyorum Erkan. Bu arada videodaki arabanın pisliğine maşallah dedim. İnşaat işlerinde mi kullanıyorlar acaba. 4 aydır yıkanmayan arabam bile ondan çookkk daha temiz :) :)

KaMiKaZe
12/03/2010, 13:24

mehmet benim boya başkalarınınki gibi 3. sınıf boya değil öyle buharla tozla çizilmez.

Orhan yazık etme güzelim arabaya. Sen normal bir yıkamacıya götür mis gibi olsun.

:D :D

Aynen katılıyorum Erkan. Bu arada videodaki arabanın pisliğine maşallah dedim. İnşaat işlerinde mi kullanıyorlar acaba. 4 aydır yıkanmayan arabam bile ondan çookkk daha temiz :) :)

tozlu halde götürecem sistemi görmeden karalamak yanlış olur.

Evo1
12/03/2010, 13:46
Araca ilaç sıkarak biraz beklemenin ardından tazyikli su ile kirleri temizlemenin boya koruma ve cilaya zarar vermeyeceği söyleniyor.Petrollerdeki yıkama makinelerini ve fırça ile yapılan yıkamayı önermiyorlar.Şimdi biz yıllarca arabayı güzelce ıslatıp ardından bi parti fırça ile yıkadıktan sonra tekrar fırça ile şampuanlayıp su tuttuk.Ardından bez ile kuruladık ve gerekli parlatmaları yaptık.Gayette güzel oldu.Yıkamada bence esas olan sünger kullanmamak.Asıl o arasına taş vs.gibi maddeleri alarak arabayı çiziyor.Her geçen gün birisi yeni bişey çıkarıyor.En iyi yol bilinen yol bence.

Ben de fırça kullanmayın sünger daha iyi diye biliyorum, hatta iki sünger olacak biri alt kısımlar için diğeri de üst için, ya da biri tekerlek ve camlar diğeri kaporta için, (bu konuda da bi söylenti hakim var yani) ama fırçanın daha çok çizik yaptığına ben de inanıyorum en azından siyah ya da koyu renkli araçlarda daha fazla belli ediyor.

kaptan_ahab
12/03/2010, 13:54
Ben de fırça kullanmayın sünger daha iyi diye biliyorum, hatta iki sünger olacak biri alt kısımlar için diğeri de üst için, ya da biri tekerlek ve camlar diğeri kaporta için, (bu konuda da bi söylenti hakim var yani) ama fırçanın daha çok çizik yaptığına ben de inanıyorum en azından siyah ya da koyu renkli araçlarda daha fazla belli ediyor.
Evet iki konu arasında değişik fikirler var ama yumuşak uçlu ve dolgun araç yıkama fırçalarından kullanmak lazım,petrollerde bulunan otomatik yıkamalardaki gibi sert değil.Hortumu fırçaya taktığınızda o tazyik ile zaten taş vb.maddeler fırçaya yapışmayarak akıyor.Ama sungere yapışan küçük taş parçalarını temizlemek çok zor.

femoli
12/03/2010, 16:28
mehmet benim boya başkalarınınki gibi 3. sınıf boya değil öyle buharla tozla çizilmez.

.
Aman dikkat et burnun havada girme orayada sürter duvara :) ne hiketse senin arabanda sende orjinalsiniz :Dorjinal orhan :)

usermm1
12/03/2010, 16:55
peki hiç yıkatmamanın bir zararı olurmu, ben öyle yapıyorumda :)

kara kız
13/03/2010, 00:24
2 kova su 2 adet sünger uygulandığı yerler ayrı olmak sureti ile..parça parça yıkama olaya tavandan başlayıp yıkayın köpürtün durulayın ve kurulayın ardından camlar ,daha sonra ön kaput ve arka kaput ve diğer tüm bölgeler tek parça halde yıkanmalı durulanmalıve kurulanmalaı..aracı komle yıkayıp sonrada kurulamak yapılan en buyuk hatadır arkadaşlar..oto şampuanı en güzel çözücü maddedir..oyoksa kendi şaçlarınızı yıkadığız şampuanıda kullanabilirsiniz..bunlar yeterli olucaktır..3 ayda birde kendi ugulayabilldiğiniz cila ile aracınızı parlatın..bakın bakalım arcınızın boyası ne durumda..benim aracım siyah ve 4 yaşını bitirmek uzere..gören hayrete kapılıp bunu nasıl başarıyorsun diyo..bu anlattığım uygulama sizin aracınızı bitirmenizi sadece 20 dakika uzatır..unutmayın arkadaşlar araç yuzeyindeki çiziklerin %80 ini kurulama esnasında bilinçsizce kullanılan bezden meydana gelir..tabikullanılan beznde ço büyük faktörü var..buyuzden aracınızı micro fiber bezle hafifce silin silmeden öncede suyu cekmeyi unutmayın çekçek kullanabilirsiniz yada arka cam sileceğini ben şahsen arka cam sileceğini kullanıyorum..

KaMiKaZe
13/03/2010, 10:40
Aman dikkat et burnun havada girme orayada sürter duvara :) ne hiketse senin arabanda sende orjinalsiniz :Dorjinal orhan :)

gene bazı arkadaşlar gibi yan sanayi kullanmıyor, kullandırtmıyoruz ondan olsa gerek orjinallik.:hotornot:

femoli
13/03/2010, 10:56
Orjinal Buhar Orhan (OBO) ;)

zyilmaz90
13/03/2010, 12:36
Madem Fırca Kullanmıcaz Tanzikli Su Daha İyi Bence. Aman Ne Ugrasıcam Ya Benzin İStasyonlarında 1.5 TL veirp Yıkama Makinesine Koyarım Sonra Temiz Fiber Bezle Kuruturum ^^ Ama Yeni Araçlarıda OrayA sokmamak Lazım Sıfır Arac Nasıl Yıkanır Peki ?

theblight
13/03/2010, 12:48
Geleneksel yıkama yöntemlerini kullanan biri olarak susuz,fırçalı,buharlı gazlı havalı yıkamalara karşıyım :)

Sıfır olsun 2. el olsun her araç bir değerdir ve iyi bakılması adettendir o sebeple aynı özenle yıkanmalıdır.Ben mikrofiber eldiven,sonax konsantre araç şampuanı ve çift kova yöntemini kullanıyorum gayette memnunum tavsiye ederim. ;)

KaMiKaZe
13/03/2010, 15:56
az önce yıkamacıdan çıktım, gözümle görmüş birisi olarak, görmeden yapılan yorumların yanlış olduğuna kanaat getirdim.

theblight
13/03/2010, 16:54
az önce yıkamacıdan çıktım, gözümle görmüş birisi olarak, görmeden yapılan yorumların yanlış olduğuna kanaat getirdim.

Gözlemlerinizi gerek yazı gerek fotoğrafla paylaşırsanız deneyimlerinizden herkes faydalanmış olur . . .

KaMiKaZe
13/03/2010, 17:00
cem bey fotoğraf dediğiniz aracın temiz fotoğrafıysa çekip koyarım.

Gözlemlere gelince sistem çok basit, dış kısım sulu buhar ile yumuşatılıp bez ile temizleniyor, iç kısımda ise sadece buhar kullanılıyor. Su kullanamıyacağınız yerlere buhar kullanılabiliyor.

Erdem Bozdağ
13/03/2010, 17:04
Çok mantıklı gerçekten fiyat ne kadar tuttu?

KaMiKaZe
13/03/2010, 17:08
fiyatı iç dış 20 tl sadece dış 15tl, 1 saatten fazla uğraşıldı aracın üzerinde.

Punto_Can
13/03/2010, 17:12
orhan abi nerde yıkattın peki?

KaMiKaZe
13/03/2010, 17:15
1 sokak aşağıda :D aşağıdaki sitede adresleri var. farklı ürünleride mevcut.

Bu?haar eski oto yıkama tekniklerine son vererek yeni ve kalıcı buhar temizliği teknolojisiyle otomobilinde temizliğe önem verenleri çevreci bir gelecekle buluşturuyor? (https://www.buhaar.com/)

Punto_Can
13/03/2010, 17:54
ooo bana da çok uzak sayılmaz. bende bi hevesle bugün yıkatayım dedim ama meteorolojinin sitesine baktığımda yarından itibaren ank 3-4 gün yağışlı gözüküyor. Cuma gününe inş :)

femoli
13/03/2010, 18:59
Ne olursa olsun mantık aynı görmeden yorum bile yapsak yorumlar yerinde yorumlar :) ne yorummuş bee :P

demon
13/03/2010, 19:19
İzmirde nerde var.Araç içinin buharla yıkanması ekstra bir temizlik sağlıyormu ? Koltukları filan buharlamı yıkıyorlar?

KaMiKaZe
13/03/2010, 19:50
Ne olursa olsun mantık aynı görmeden yorum bile yapsak yorumlar yerinde yorumlar :) ne yorummuş bee :P

valla bizim ne dükkanımız var, nede dükkanda eleman var bir kova su ile arabayı yıkatalım. mehmet dükkanı buharlı yıkamacıya çevirene kadar buharlı yıkamacılar kötü olur :D

İzmirde nerde var.Araç içinin buharla yıkanması ekstra bir temizlik sağlıyormu ? Koltukları filan buharlamı yıkıyorlar?

parasını verirsen neden olmasın kuaför temizliğine girer o.

he bu arada yıkamadan sonraki resimleride garaja koydum.

zyilmaz90
13/03/2010, 20:01
Valla Bizim de 2 sokak Aşşağıda Bi Oto Yıkama var. eleman Kazakistanlı Cocukları toplamıs 4-5 Tane.İç tış 10 TL veriyordum. Köpük Atıyo Sonra Tanzikli Suyla Duruluyor. Abi Sonra 5 kişi Bi Saldırıyo 15 dk ya Pırıl Pırıl Oluyor Araç ^^ Buharlıda Tam bizlik Ya Onunla Yıkamak Zevkli Olur aslında

zyilmaz90
13/03/2010, 20:02
Sonradan Aklıma Geldi Bide Buharlıda Pek su Harcamıyor. Su Tasarruıfunu Unutmamak Lazım ^^

KaMiKaZe
13/03/2010, 20:04
valla aletin haznesi 3 lt alıyormuş, 1 lt ile yıkadılar arabayı.

kaptan_ahab
13/03/2010, 20:11
Marketlerde buharlı temizlik makineleri satılıyor,perdeleri filan yerinden sökmeden temizleyebiliyormuşsunuz,acaba araç koltuklarında nasıl bir netice verir? Döşeme içinde sünger olduğundan sanırım biraz kurutma ile iyi sonuçlar elde edilebilir.

OzzY
13/03/2010, 20:15
bornova ve gaziemir kipada görmüştüm

demon
14/03/2010, 01:42
Önceden bende görmüştümde artık göremiyorum. Bornovada bir yerde gördüm. Bir ara deniyecem

alperyonar
14/03/2010, 02:03
Su tasarrufu olduğunu sanmıyorum. Çünkü tazzikle le yıkandığı zaman harcanılan su 2 lt yi geçmiyormuş..

KaMiKaZe
14/03/2010, 11:44
Su tasarrufu olduğunu sanmıyorum. Çünkü tazzikle le yıkandığı zaman harcanılan su 2 lt yi geçmiyormuş..

alper az daha araştır sen kardeş 2 lt su ile ancak 1:32 model araba yıkanır. :D
basıncı yüksek makinalar dakikada 13-15 lt arası su püskürtebiliyor.

kara kız
15/03/2010, 00:55
yeni boya koruma yapılmış yada hiç yıkanmamış yeni bir aracı gidip yıkatın bakalım buharla..sonrada bezle silinen yerleri dikkatli bir bakın ne görüceksiniz.özellikle koyu araçlarda daha belirgin sekilde anlaşılır..çiziklerr aaa nezaman oldu diye sorarsınız gordüğünüzde bu işler böyledirr ne yazıkkı.ben arabamı yıkamak için 3 saat gibi bir zaman harcıyorum..bahsettiğiniz yerler 3 saatte kım bilir kaç araba yıkamakta..mal nasıl olsa onların değil..yıkamacıda araba yıkatmak para verip arabanı çizdirmekten farksız değil benim için..kirli gezerim yinede yıkatmam..aklınız varsa sizde yıkatmayınn..

KaMiKaZe
15/03/2010, 00:59
ezberden okumayalım arkadaşlar, gittim gördüm aracınızı çizdikleri falan yok.

kara kız
15/03/2010, 01:00
ezber mezber yok hocam olanı soyluyorum ben..sen demekki işten anlamıyosunn..

KaMiKaZe
15/03/2010, 01:02
yıkama işindenmi :D

Erdem Bozdağ
15/03/2010, 01:04
arkadaşlar tecrübe sabittir ama gidip yapılıp sonuc guzelse bence sorun yok
bence onlarda bunu fazlasıyla dusunmustur yoksa tutunamayacaklarını bılıyordur onlarda

renoskoda
15/03/2010, 01:07
yeni boya koruma yapılmış yada hiç yıkanmamış yeni bir aracı gidip yıkatın bakalım buharla..sonrada bezle silinen yerleri dikkatli bir bakın ne görüceksiniz.özellikle koyu araçlarda daha belirgin sekilde anlaşılır..çiziklerr aaa nezaman oldu diye sorarsınız gordüğünüzde bu işler böyledirr ne yazıkkı.ben arabamı yıkamak için 3 saat gibi bir zaman harcıyorum..bahsettiğiniz yerler 3 saatte kım bilir kaç araba yıkamakta..mal nasıl olsa onların değil..yıkamacıda araba yıkatmak para verip arabanı çizdirmekten farksız değil benim için..kirli gezerim yinede yıkatmam..aklınız varsa sizde yıkatmayınn..

aynen size katılıyorum

kara kız
15/03/2010, 01:10
yok yıkama işinden bahsetmiyorumm boya üzerindeki bez çiziklerini farkedememenden bahsediyorum tabiki 1-2 yıkamada bu farkı goremessin ama ben görürüm herkez işinde prof tur diye bi deyım vardır..ben işin butun dalga dümenini bilen bi kişi olarak yıkatan arkadaşlara yıkatmayın diyorum ne kendinden kopuklu yıkmacılarda ne de yeni çıkan buharlı yıkamacılarda karar size kalmışş..farkı anlamak çok zor değil..alındığından beri yıkamacılarda yıkanmış bir arabayla kendi sahibi tarafından yıkanmış bi arabayı yan yana koyunca ne demek istediğimi anlarsınn.araç sahıbını yıkama işini hiç bilmiyo olarak göze alalım...sonrada bakıp boyana gülersinn ne olmuş diye arkadaşım

alperyonar
15/03/2010, 01:15
alper az daha araştır sen kardeş 2 lt su ile ancak 1:32 model araba yıkanır. :D
basıncı yüksek makinalar dakikada 13-15 lt arası su püskürtebiliyor.
13-15lt??? Sende ticaret kafası yok galiba?? Arabaya yaklaşık 5 dk su tutuyor. Bu da dediğine göre 75-80 lt su demek. Değil 5tl ye 10 tl bile kurtarmaz. Sana kim dediyse bunu iyi keklemiş seni kardeşş..

KaMiKaZe
15/03/2010, 01:20
yok yıkama işinden bahsetmiyorumm boya üzerindeki bez çiziklerini farkedememenden bahsediyorum tabiki 1-2 yıkamada bu farkı goremessin ama ben görürüm herkez işinde prof tur diye bi deyım vardır..ben işin butun dalga dümenini bilen bi kişi olarak yıkatan arkadaşlara yıkatmayın diyorum ne kendinden kopuklu yıkmacılarda ne de yeni çıkan buharlı yıkamacılarda karar size kalmışş..farkı anlamak çok zor değil..alındığından beri yıkamacılarda yıkanmış bir arabayla kendi sahibi tarafından yıkanmış bi arabayı yan yana koyunca ne demek istediğimi anlarsınn.araç sahıbını yıkama işini hiç bilmiyo olarak göze alalım...sonrada bakıp boyana gülersinn ne olmuş diye arkadaşım

herkezin evinin önünde hortum yok, hadi hortumda olsa artık hortumla araba yıkamak yasak, yasak olmasına bile gerek yok biraz içinde bulunduğumuzu düşünürsek biraz sudan tasarruf etmemiz gerektiğini farkederiz.

13-15lt??? Sende ticaret kafası yok galiba?? Arabaya yaklaşık 5 dk su tutuyor. Bu da dediğine göre 75-80 lt su demek. Değil 5tl ye 10 tl bile kurtarmaz. Sana kim dediyse bunu iyi keklemiş seni kardeşş..

alper bende ticaret kafası yok sende hiç kafa yok arkadaşım 15 lt su püskürtebiliyor dedim püskürtüyor demedim. Birisinin demesiyle değil aç internetten bir tane püskürtmeli yıkama sistemi satıcısının sitesini oku orda dakkada kaç lt püskürtüyor.

alperyonar
15/03/2010, 01:24
herkezin evinin önünde hortum yok, hadi hortumda olsa artık hortumla araba yıkamak yasak, yasak olmasına bile gerek yok biraz içinde bulunduğumuzu düşünürsek biraz sudan tasarruf etmemiz gerektiğini farkederiz.

alper bende ticaret kafası yok sende hiç kafa yok arkadaşım 15 lt su püskürtebiliyor dedim püskürtüyor demedim. Birisinin demesiyle değil aç internetten bir tane püskürtmeli yıkama sistemi satıcısının sitesini oku orda dakkada kaç lt püskürtüyor.
Kafa yok derken???

kara kız
15/03/2010, 01:34

benim hortumla yıkadığımı nerden biliyosunn peki yanımdmıydın hocam. ezberden okumuyalım kardeşş.. 5 ay yıkanmamış araba getir 3 kova suyla en kral yıkamacıya taş çıkartımm.işi bilmek önemli sadece...tasarrufun ne olduğunu çok iyi bilirim bunuda söylemene gerek yok ben sadece işi bilmiyen arkadaşlara neyin ne olduğunu anlatmaya çalışıyorum....sen 3 ayda bir arabını boya korumaya sokuyo olabilirsin bu durumdan dolayıda farketmiyoda olabilirsin elinden gelip kendinde yapabilirsin ama herkez bir değil..umarım ne demek istediğimi anlayabilmissindir...sen benim dusunceme saygı gostermiyo olabilirsin..senin kararın bu..ama savunduğun seyin gercekte ne olduğunu bilip bilmeden insanları farklı yonlendirme..derim be sana..

magic
15/03/2010, 01:35
Yüksek Basınçlı Oto Yıkama Makineleri - CLEANVAC - TEKTEM MAKİNA (https://cleanvac.com/tr/urunler/oto-yikama-makinalari/yuksek-basincli-oto-yikama-makineleri/)

SUTEM Yüksek Basınçlı Soğuk Su Yıkama Makinaları High Pressure Cold Water Cleaners (https://www.egeozgur.com/yikama_1.htm)

CARWASH Oto Yıkama Makinaları - www.carwashmakina.com (https://www.carwashmakina.com/?lang=tur&pg=yuksek-basincli-sicak-soguk-sulu-temizlik-makinalari)

Sadece birkaç örnek. En kötüsü dakikada 11 lt su harcıyor arkadaşlar...

kara kız
15/03/2010, 01:39
dakıkada kaç lt su harcaması makınenin kaç barda kullanılmasıylan alakalı..yani bu durumu yıkamayı yapan arkadaş ta ayarlayabilir..bu makınelerin sabit bir basıncı ve su sarfiyatı yok..nekadar yuksek basınç istersen okadar su sarfiyatı olur..500 barda 11 lt yada 15 lt harcıyabilir..250 barda bu durum yarı yarıya duser 250 barda bu işi yapmak için yeterli bir rakamdır..

alperyonar
15/03/2010, 01:43
Şu saatten sonra değerli bilgilerimi hak etmeyen kişilerle paylaşmıyorum..

Erdem Bozdağ
15/03/2010, 01:45
mesajınıza sizde ticaret kafası yok diye bşalarsanız böyle bi cevap alırsınız bence

renoskoda
15/03/2010, 01:51
forumlarda her zaman saygılı olalım .bu gün biz karakız arkadaş ile bir ürün hakkında aynı fikirde değildik ama kibarca ürün hakkında yorum yaptık .birbirimizi hiç kırmadık

kara kız
15/03/2010, 02:13
forumlarda her zaman saygılı olalım .bu gün biz karakız arkadaş ile bir ürün hakkında aynı fikirde değildik ama kibarca ürün hakkında yorum yaptık .birbirimizi hiç kırmadık

olması gerekende bu değilmi zaten??

alperyonar
15/03/2010, 02:55
mesajınıza sizde ticaret kafası yok diye bşalarsanız böyle bi cevap alırsınız bence
Arkadaşlar burada kimsenin bi avukata ihitiyacı yok.Değilmi??.Bi kaç mesaj öncesini oku istersen. Üslup önemli kimse durup dururken bi mesaj a böyle başlamaz.

Erdem Bozdağ
15/03/2010, 04:56
forumda bı durumu savununca avukat yanında olunca yandaş mı olunuyor
amaç herkesın fıkrını soylemesı degıl mı
konuya en basından berı yazı yazıor ve ıcındeyım sadece yorumumu soyledım ben
konu ıyıce amacından cıktı baska cevpa yazmıyacam
bu durum için herkesten ozur dılerım

renoskoda
15/03/2010, 08:42
bence konu amacına ve anlatımına kavuşmuştur . yönetimin işine karışmak gibi olmasın bu konu kilitlenebilir

KaMiKaZe
15/03/2010, 09:45
sayın yıkama uzmanı, ticaret experti ve diğer arkadaşlarım,
konuyu bilgi amaçlı açmıştım ama baktımki hakkında bilgi sahibi olan olmayan herkez ezberden, denemeden benim gibi sadece videoyu izleyerek yorum yapmaya başladı bunun üstünede son mesajlardan sonrada seviye düşmeye başladığına göre bu konu amacının dışına taşmıştır, arşive gönderilebilir.

femoli
15/03/2010, 10:12
Olm bir konu açtın ortalığı birbirine kattın :D Bi sus artık git kovayla yıka yada gel biz yıkayalım ücretsiz ücretsiz :D

kara kız
15/03/2010, 13:09
sayın yıkama uzmanı, ticaret experti ve diğer arkadaşlarım,
konuyu bilgi amaçlı açmıştım ama baktımki hakkında bilgi sahibi olan olmayan herkez ezberden, denemeden benim gibi sadece videoyu izleyerek yorum yapmaya başladı bunun üstünede son mesajlardan sonrada seviye düşmeye başladığına göre bu konu amacının dışına taşmıştır, arşive gönderilebilir.

ben bu konu hakkında bilgi sahibiyimki bu şekılde konusuyorum..zaten burası biligi paylaşım yeri değilmi?..sende paylaşım için açtığını soyluyosun ne kadar güzel.herkez her konu hakkında bir seyler yazabilir yorum yapabilir bilir yada bilmez farketmez budurum, önemli olan paylaşımdır..ama kimsede bilmediği konuyu bukadar savunamaz..sanki yıkama dükkanı seninde senin ekmeğine çomak sokuyoruz..o şekilde tepkiler gösteriyosun..

Man37
22/07/2011, 22:42
Konu üzerinden oldukça zaman geçmiş ama buharlı oto yıkama işine girmek istediğimden dolayı tekrar dan devam etmek istedim.
Sn Kamikaze , geçen bu süre içinde buharlı yıkamayı kullanmaya devam ettiniz mi? Tekrardan tecrübenizi paylaşır mısınız? Tabi aracını buharlı yıkamaya götüren arkadaşlar varsa onlarda lütfen paylaşsınlar. Buharlı sistem temizliği makinaya göre değişiyor araştırdıklarımdan sonra ilk anladığım bu oldu. Sisteme de inanıyorum. Ama genel olarak kullanan kişilerinde yorumlarına ihtiyacım var .
Teşekkür ederim

KaMiKaZe
23/07/2011, 00:06
zenci arkadaşım ben yıkama makinesi vs bir sürü malzeme aldım bu ara zaman ve yerimde müsait kendim yıkıyorum. Ama apartmandaki komşum sürekli lüks araç alır satar aldığı araçları yıkatmak, kuaför yaptırmak için orayı tercih ediyor gayette mennun.
Adamlarda 1 senedir orda işleride gayet güzel demekki susuzda araç yıkanıyor.

Man37
23/07/2011, 01:32
hahaha :D gece gece güldürdünüz beni Sn Orhan. :))) zenci arkadaşım* :D
doğru isim belirtmedik öyle çıktı orada.:)
cevap için teşekkür ederim. Sistem yeterli ise ben de en az normal yıkama kadar etkili olduğunu düşünüyorum. Acaba kullanılan sistem yerli midir? biliyormusunuz? ve son olarak ta yıkama ücreti ne kadar oluyor?
teşekkür ederim

eexelanss
23/07/2011, 01:32
bu buhar aletinin bende ev için olanlarından var. 180derece sıcak buhar veriyor. Bu sıcaklığı arabanın kaportasına tuttuğunuzda nekadar sağlıklı olur bilemiyorum ama aracın koltuklarında başarılı olabilir.. Daha deneme fırsatım olmadı:)

Man37
23/07/2011, 10:10
En başta benimde tereddütlerimden biriydi buharın kaportaya etkisi. Ama anladığım kadarıyla bu kullanma şekline ve kullanılan makinanın yeterliliğine bağlı. buharı 0 mesafeden tutarsa 100C ısı veriyor. Kullanma şeklinde 20-30cm bir mesafeden tutuluyor bu da kaportaya gelen buharın 60-70C dereceye düşmesini sağlıyor. Ki kaldıki motor sıcaklığından dolayı araç boyalarının belli bir dereceye kadar dayanıklı olması gerek. Yanlış okumadıysam 170C ye kadar dayanıklı.
İç temizlikte oto yıkamacı arkadaşlar dahil etkili olduğunu duydum. Ucuna bez takılıp koltuk bir yandan silinip diğer yandan buhar veriliyor. Yada vakum özelliği olanlarda var o da kullanılabilir.

KaMiKaZe
23/07/2011, 10:24
Espiriden anlıyormuşsunuz mennun oldum. :D
Sistemi italyadan getirdiklerini biliyorum. Makinanın verdiği buharın sıcaklığı ayarlanabiliyordu. Yıkama içinde 15 tl gibi bir ücret talep ediyorlardı. Benim izlenimim bu yöntemle dış yıkamadan çok iç yıkamada iddalı olunur.

Man37
23/07/2011, 10:42
Zenci esprisi çok iyiydi :D
Evet genelde italya üretim yeri.Yerli üretimlerde var ama doğruyu söylemek gerekirse nasıl çalıştığını videolardan izledim ve genelde iyi yorum fazla yok. Vede 2-3 ay sonra makinalar sahibinden vs sitelerde satışa çıkmış. Ben yurtdışından getirtmeyi düşünüyorum. Önümüzde ki hafta bir benzin istasyonunndan haber bekliyorum İnşallah olur. Ama ben dış yıkamada da etkili olacağını düşünüyorum. Videolarda izledikten sonra buharla yumuşatıyor bezle siliyor diye bir düşünce hakim oluyor. Bu video da sistemi kullananın hatası bence. Buhar o sıcaklıkta ve 8-10bar basıncta çamur vs çözüp atıyor. Arkada nemli kalan yüzey bezle kurulanıyor. Ama işte bu yapan kişilerinde her ayrıntıyı bilmesi lazım. A tabi önyargı da var . O ayrı bir konu :)

thedetailing
26/01/2015, 17:20
buharlı yıkama daha çok sterilizasyon için uygun gibi geliyor bana. Mesela tuvalet, banyo temizliği gibi. Otomobilin dışında yapışmış bir yığın kimyasal var. hepsine etki eder mi? Sonuçta kil, degreaser, ironx gibi kimyasallar var. En basidi çift kova yıkama yapın, tozlar boyayı çizmesin diye bağırıyor herkes :O