PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto 1,4 problem yumağı

yusuf_1977
08/03/2010, 17:48
Arkadaşlar herkese merhaba.
arkadaşımda 2009 grandepunto var.punto şu anda yaklaşık 30000km.
puntoda problemler 9000 kmde yağını kontrol etmemizle başladı.Motorda çok az yağ kaldığını görüp hemen servise gittik.Bu arada aracı devirsiz ve sakin kullanıyoruz günlük 60 km yol yapıyor.Servis normal olduğunu söyledi.Yağ ekledi gönderdi.Servise girince geçer dedi.Araç ilk servise girdi.bir süre sonra yine ölçüm yaptık yine azalmıştı ve servis yine yağ ekledi.Herhalde motorun karakteristik özelliği diyerek üstünde durmadık çünkü böyle söylentiler vardı.neyse şimdi bir haftadır kaloriferi açınca egzos dumanı kokusuna benzer bir koku aracın içerisine doluyor.nefes alamıyoruz.servise gittik polen filtresini değiştirdiler 32 tl para ödedik.2-3 gün geçti aynı koku devam ediyor.Ne önerirsiniz?forumu incelediğimde bir arkadaş fazla yağ tahliye borusunun kelepçesinin çıkmasından dolayı koku geldiğini yazmış bundan başka aklıma gelen birşey yok ama servisin gözünden kaçarmı bu?
Saygılar

GPS2
08/03/2010, 18:05
Aslında devirsiz araba(motor) kullanmak bile problemin kendisi olabilir...şimdi burdan yorum yapmak doğru olmaz ama bence aracı normal devirlerinde torkundan şanzımanından maksimum faydalanarak kullanmalısınız ...motor daha az yıpranır ve yorulur...ve düşük devir herzaman düşük yakıt tüketimi demek değildir...

sakinkaradas
08/03/2010, 18:13
arkadaşım yeni motorun ilk 30-35 km boyunca belli bir oranda yag eksiltmesi normaldir.bunda oran ne dersen 10 binde 1/2lt arasıdır.aracın km si çogaldıkça bu eksilme oranı azalarak gider.ancak düşük devir yag yakma sebebi olsada 10bin km de 3lt gibi bir yag eksilmeye sebeb vermemesi lazım diye düşünüyorum.bence aracında bir sıkıntı var.sen tofaş müşteri hizmetlerini ara ve konuyu anlat.daha önceki girdigin bakımlarda mutlaka bu konuyu servis kayıtlarına işlemiş olmaları lazım.senden aracını en yakın tofaş bayisi mutlaka geri çagıracaktır.

dallix
08/03/2010, 19:16
Motorun komple sölükmesi lazım yağ kaçağı olan bi yer olmalı karter delik olabilir turbo hortumu delik olabilir yağ hortumlarında çatlak olabilir olurda olur her yeri yağla çalışır motorun sizin araçta turbo yoktu ama olanlar için söylüyorum ..

operatormurat
08/03/2010, 20:42
düşük ve uygunsuz viteste kullanmanız motoru aşırı ısıtmış ve yağ yakmasına sebep olmuştur, içeri giren koku öndeki aracın ekzost gazı olabilir değilse kalorifer fan motoru arızalı olabilir...

arkadaşlar yusuf 3 litre yağ yaktı demiyor ki,belki servis 1/2 litre yağ koymuştur,zira motor 3lt yağ alıyor,3lt yi yakmış olsa motorun bitip kilitlenmesi lazım. yağ çubuğu sizi yanıltmasın,çubuktakı alt ve üst çizgi karterin en üstündeki 1litreyi gösterir, yani yağ çubuğunu çektiğinizde yağ çubuğun ucunda azcık (1mm) değmişse bile motorda en az 2 litre yağ vardır .......

GP COSKUN
08/03/2010, 22:58
yusuf servisin aracın motoruna ne kadar yağ eklediği ile ilgili bilgi verirsen
daha mantıklı yorum yapabiliriz
eksoz kokusu içinse söyliyebileceğim manifoltta yada eksozda kaçak olabilir
manifolt contası manifold boğaz contalarında kaçak olup olmadığına bakmak gerekli

yusuf_1977
09/03/2010, 14:11
arkadaşlar cevaplar için çok teşekkürler
araç 9000 kmde gittiğinde 1 litreden fazla yağ koyuldu ikinci gidişinde 500ml kadar yağ koyuldu.motorda yağ akıntısı kesinlikle yok.
gelen koku ise sıcak üflemede geliyor.

yusuf_1977
13/03/2010, 10:02
Bugün gelen yoğun koku ve is üzerine servis problemi çözdü kalorifer hortumu yırtılmış.Yerinden çıkmış olsa anlarım ama yırtılması çok garip.

sakinkaradas
13/03/2010, 10:59
zaten aracın 30bini buldugunda yag eksiltmesinin kesilmesi gerekiyor.ama senin kullanında önemli bu işte çok yüksek devir veya çok düşük devirlerde aracın yag yakması kaçınılmazdır.

gaziantepunto9676
13/03/2010, 14:42
arkadaşlar benim araçın 10000 bakımından sonra 20000 kadar ben hiç yag koymadım çünkü ara ara kontrol ettim araçımda hiç eksilme yok bence servisi sıkıştır arızası bulsunlar bence normal degil yag eksiltmesi......

Punto_Can
13/03/2010, 15:04
bende dün 10,000 bakımını yaptırdım, hiç yağ eksiltmemişti....