PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sol ön ve arka kapı kolonlarından ses gelmiyor

heavyboy
07/03/2010, 13:23
arkadaşlar aracın sürücü tarafındaki kolonlardan çok az ses çıkıyor . ilk zamanlarda ayarlardandır dedim ama değil. Yanlış bağlantı yapılmış yada kolonlarda problem var sanırım . sorunun tam olarak nasıl çözülebileceğini bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Bu sorunla ilgili güvenilir bir yer bilen var mı?

chngrrrrrr
07/03/2010, 17:24
ömer önce tanışma bölümünde
kendini tanıtırsan seviniriz
aramıza hoş geldin
bu arada sadece sol kolonlarda problem varsa bence ayarlardan(teypteki menude balance kısmından )
kaynaklanıyordur.
tabi kolonlarını değiştirmediysen

heavyboy
08/03/2010, 12:19
balans ayarlarından sol tarafa yüklendiğimde çok az bir ses çıkıyor yani balans ayarlarından olmadığını düşünüyorum

bu arada evet gruba yeni üye oldum
GP' yi de yeni aldım zaten

heavyboy
08/03/2010, 12:25
balans ayarlarından değil benim de aklıma geldi ama öyle değilmiş arabayıda yeni aldığım için tam bir fikrim yok

SpyHunter33
08/03/2010, 12:38
Ömer kardeşim aynı sorun bende de var. Sol kapıdan ses gelmiyor diğer kapılardan geliyor. önceleri kapıyı biraz açınca ordan da geliyordu şimdi oda gitti büyük ihtimal içindeki kablolardan kopukluk var.
bnu servise mi yoksa bir oto ses sistemleriyle uğraşan birine mi göstertmeli orda kararsızım bende....

heavyboy
08/03/2010, 15:16
bende korkuyorum yanlış bir işlem yapılıpda başka bir hataya neden olmasından

sowhat788
08/03/2010, 16:25
Balance ve fader ayarlarınız sıfır olmasına rağmen belli kolonlardan ses gelmiyorsa;
Sorun:
1-Kolon yanmıştır
2-Tesisatta kopukluk vardır
3-Teyp çıkışlarında sorun vardır

Hangisi olduğu bulmak için;
-Kolonu başka kaynakda test edin (başka yerde çalışırsa kablo tesisatında yada çıkış sorunu vardır)

-Kolona gelen tesisata sağlam olan başka kolon bağlayın (bağlanan kolon çalışıyorsa önceki kolon patlaktır)

-Kolona gelen tesisata sağlam olan başka kolon bağlayın (bağlanan kolon çalışmıyorsa ya tesisat bozuktur yada çıkışlarınız gitmiştir.)

heavyboy
08/03/2010, 16:45
muhtemelen bunlardan birisidir sorun ama istanbulda kime götüreyim kime güveneyim

SpyHunter33
08/03/2010, 16:49
Valla Ömer kardeşim ben gözü kararttım bi ses tesisat işiyle uğraşan birine göstertecem :)

SpyHunter33
28/03/2010, 10:42
Konuya birazcık HORT ypayım.

dün aracımı kolondan ses gelmediği için servise götürdüm servis cumartesi bu gün eleman yok p.tesi gelin dedi :) Ben p.tesi uğrarım deyip çıktım. Mersinde Pioneer yetkili servisi var oraya götürdüm. Oradaki abimize durumu güzelce izah ettim yaparmısınız dedim gerekirse kopmle ses sistemini söker yeniden sistem çekerim merak etme diyerek yüreğime su serpti. Neyse hemen bir arkadaşı görevlendirdi ve kapı kartonumu söktü soketleri söktü bir elinde avometre bir elinde takım edavat daldı konuya. Vel hasıl kelam tam kapı soketinin oradaki kablonun bıçakla kesilmiş gibi koptuğunu tesbit etti. bir güzel ilgilendi fiyat olarak da 15lira işçilik aldılar oldu bitti. Ayrıca kapı kolonlarımdaki twiter larımın bağlanmamış olduğunu tesbit etti. Sanırım fabrikasyon hatası çünki twiter jaklarının giriş kısmın da jelatine benzer bir bant vardı onları da taktı tam oldu.

Euphrates
12/05/2010, 00:19
aynı sorun bende de var... aracın bütün kolonları çalışırken birden bire sol her iki kapınında sesi kesildi.

teybin arkasındaki tesisat taş gibi bağlı sorun yok.
teybin çıkışları yandı desem her iki sağların çalışıp sol ön sol arkanın aynı anda yanma ihtimali neredeyse sıfır.

kapı içlerini henüz sökmedim ama iki hoparlörün bağlantısında aynı anda kesiklik olması da imkansız.

geriye bir ihtimal kalıyor; o da sol ön kolonun bağlantısının kesilmesi ve sol arka kolonunda eksi elektiriği sol ön üzerinden alıyor olması. fiat'ın bağlantıyı böyle saçma yapmasına da ihtimal vermiyorum ama bakıcaz artık.

kubilai
16/05/2010, 23:50
evet o jack kısmı benimde ilgimi çekti benim tavsiyem şu olur jackları tamamen söküp kabloyu hoparlöre lehimletmeniz yönünde gayet sağlıklı olur bence...

Euphrates
26/05/2010, 11:51
ben sorunumu çözdüm. kolonlardan ses gelmeme durumu yaşadığınızda kapı menteşesinin altındaki lastik körüğün içindeki kablo demetini kontrol edin. bu kısım hareketli olduğundan en çok kesiklik burada oluyor.