PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mazot hakkında bir soru

SpyHunter33
06/03/2010, 10:55
Günaydınlar arkadaşlar. Bir soru sormak istiyorum. 1.3 mjet active kullanıcıyım. Eurodizel haricindeki yakıtı kullanabilirmiyiz. Şirketimizdeki araçlarında kullanmış olduğu bir yakıtı kullanmak zarar verirmi ? Yanlız mazotumuz eurodizel değil. Çünki anlaşmalı bir istasyondan değl şantiyemiz içindeki mazot pompasından veriliyor. Buradaki bütün araçlar bu mazotu kullanıyor ve araçlarımız dizel. Hatta sıfır alınan dizel araçlarımız bile ( iş makinaları da dahil ) bu mazotu kullanmakta ve hiç bir sorun olmamakta ( en son alınan sıfır ford mondeo aracı servis yakıtla ilgili sorun olduğunda garantiden bir şey yapmayız demiş sadece ) aracımın da garantisi olmadığnı düşünürsek ne yapmamı önerirsiniz :) Normal mazot bir sıkıntı oluştururmu bana

( ücretini alayım dedim ama ona yanaşmıyorlar )
Evet görüşleriniz benim için önemli- Ayrıca bu şekilde anlaşırsam ayrıca bir katkı malzemeleri ilave etmem konusun dada beni aydınlatırsanız sevinirim.

GP COSKUN
06/03/2010, 11:17
ERKAN
hani bir söz vardır
karamanın koyunu sonradan çıkar oyunu
dizel motorlar benzinli motrlara göre her türlü petrol türevi yakıtı yakabilir ve çalışabilirler
bunlar
solvent
10 numara yağ
bıçkı yağı
hidrolik
benzin
gaz yağı
kırsal motorin
bio dizel gibi
ancak
senin aracının mazot pompası enjektörleri euro dizel yakıta göre ayarlıdır
yakıt kalitesi düşük yakıt kullanırsan motora ve aracın yakıt pompasına enjektörlere
ciddi zararlar verirsin
şirketin kullandığı yakıt tahminim ağır vasıtalartda kullandığımız kırsal motorin
bu yakıt euro dizele göre daha kalın ve yanıcı özelliği daha düşük bir yakıt sen bu yakıttan koyarsan aracını çalıştırabilir belli bir zaman kullanabilirsin ama sana vereceği zararlar kaçınılmaz olacaktır
en başta aracın çekişten düşecek enjektörler ve enjektör iğnelerinde sorunlar başlayacak egsozdan duman motorda vuruntulu çalışma ve mazot pompasının
arızaları gibi ilerleyen kilometrelerde turboya bile zararları olacaktır
benim sana tavsiyem aracına fabrikanın uygun gördüğü yakıtı kullanman

yolcu27
06/03/2010, 11:20
bende benzinli araç kullanıcısıyım aracım daha 2 aylık ve suriye sınırında bir ilçeye baglı köyde görev yapıyorum. lt si 2.3 liraya suriyede kullanılan benzinlerden satıyorlar. fakat açıkcası cesaret edemedim kullanmaya. ama araştırmalarıma göre suriyede okadar lüx aracın bu benzinler ile kullanıyor oldugu ve hiç bir sorun yaşamadıkları. yinede kullanmaya çekiniyorm biraz daha kıvamlı oldugu söyleniyor, kullansam enjektörleri yakma gibi bir durumla karşı karşıya gelebilirmiyim, böyle bir durumda garanti dışı kalırmıyım bilen varsa cevaplayabilrise çok sevinirim.

alperyonar
06/03/2010, 11:21
Şirket niçin böyle bir uygulamaya gidiyor. Dışarıya göre litre fiyatı daha mı ucuza geliyor??

serdar2362
06/03/2010, 11:22
Aslan Coşkun. Tek kelime ile bravo.

Erkan'cım aracın yakmam demez bio dizel dahi yakar ama sonradan seni yakar. Aman diyeyim sakın kırsal kullanma.

serdar2362
06/03/2010, 11:27
Şirket niçin böyle bir uygulamaya gidiyor. Dışarıya göre litre fiyatı daha mı ucuza geliyor??

Şirket bir süre için belli bir miktar alım yapacağını taahhüt etmiştir, eritmek zorunda.

Sınırda satılan benzinlerin hem oktanları düşük hem pis, iyi bilirim. Geçmişte benzin tankları yapıyordum ordan.
Coşkun'nun anlattığı sorunlar bu benzin için de geçerli. Alırsan çok tamirci ile tanışırsın.

yolcu27
06/03/2010, 11:29
Şirket bir süre için belli bir miktar alım yapacağını taahhüt etmiştir, eritmek zorunda.

Sınırda satılan benzinlerin hem oktanları düşük hem pis, iyi bilirim. Geçmişte benzin tankları yapıyordum ordan.
Coşkun'nun anlattığı sorunlar bu benzin için de geçerli. Alırsan çok tamirci ile tanışırsın.

yapma be abi ilk duydugumda sevinmiştim ama sonra böyle şeyler duydukça yaza lpg dönüşümüne girmeye karar verdim takarım bir brc bakarım işime:D

SpyHunter33
06/03/2010, 11:34

Şirketimiz Mazot alımlarını yaparken tankerler ile birlikte almakta yani alırken tonajlı alım yapıyorlar bunlar yine türkiyedeki bulunan akar yakıt tesislerinden temin edilmekte yakıtın tam cinsi konusunda bir bilgim de yok açıkcası ama detaylı bir araştırmasın yapacağım.
Şirket neden böyle bir şeye girişiyor onu da ilave edeyim :) ev ile şantiye arasındaki mesafe 25km kadar. Her gün sabah ve akşam bizi aldırmak için servisi şantiyeden bize .bizden de şantiyeye günde 4 sefer sefere çıkarması gerekmekte :) bu yüzden de genelde kendi dizel aracı olanlara yakıtlarını temin edip bu yakıt masrafını yarı yarıya düşürmekte.

Bu arada yukarıdaki güzel yorumları okuduktan sonrada aracıma koyduracağımı hiç sanmıyorum :) Yorumlarınız düşünceleriniz ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkr ederim.

cemal arslan
06/03/2010, 13:15
bazı araçların depo kapağı içinde bio dizel yakıt koyma diye sticker var

euro dizel kullanın ve en temiz istasyonu bulun. hangi marka değil
hangi istasyon...

yaptığınız km den aracın çekişinden belli olur...

siz siz olun euro dizel alın

burhankutlu
06/03/2010, 13:31
benim bildiğim kadarı ile iş makinalarında sorun çıkarmıyor ama bizdeki dizel araçlarda arıza yapma ihtimalı 100 kat fazla ben iki kez dediğin gibi aldım ikisindede yolda kaldım:). zaten çoğu aracın yakıt kapağında ne alması gerektiği yazıyor bide aracın garantili ise ve uero diosa garanti euro koyduğun sürece kapsama hem fiat hemde yakıt aldıgın istasyon dahi kabul ediyor garantiye; ama diğerini bi kez dahi koymuş olsan kırsal motirini ikiside kabul etmiyor yani her türlü sıkıntı :)

SpyHunter33
06/03/2010, 14:01
Hımm anladım Teşekkrler arkadaşlar yorumlarınız için. Zaten kıyamıyorum :D hiç kıyamam artık. Kuş sütüyle beslerim ben onuuuuuuu :D

ugurozer
06/03/2010, 20:24
bidona doldur benzinlikte takas et :)

StrawBeeRy
06/03/2010, 20:33
aman abi sakın koyma önceden bizde hyundai accent vardı 2004 kasa ona kırsal motorin koyuyorduk kamyon gibi çalışıyordu araba 190.000 km ye geldi bir sabah çalışmadı o gün bu gündür araba fatih ramide bir tamircide yatıyor :D