PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alarm hakkında yardım

onn.off
05/03/2010, 22:22
selam arkadaşlar 2008 model fiat grande punto fire active 1.4 54.000 ikinci el alarak aranıza katılmış bulunuyorum GP çok sevdim bana göre çok konforlu kim ne derse desin fakat şimdi aklıma geldi bu arabada alarım varmı varsa nasıl anlarım yada yoksa nasıl anlarım

ayrıca bu forumu açan arkadaşlardan allah razı olsun çok yardımcı oldu bana

smartmavi
05/03/2010, 22:28
hayırlı olsun. alarm kapıları kitleyince 1 dk. kadar sonra devre girer-tabii varsa. Deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsin.

cann
05/03/2010, 22:37
%90 yoktur,çünkü araçlarımızın çalınabilmesi için kamyona koyup götürülmesi gerekiyor:) immobilizer olması dolayısıyla

onn.off
05/03/2010, 22:42
peki arabayı kilitlediğim zaman konsolda kilit ışığı yanıp sönüyor onun alarımla bir ilgisi yokmu ......
işe bak ya alırken herşeyi sorduk servise bi bunu unuttum :) gelde gülme şimdi

cevaplarınız için çok teşekkür ederim

34ozkankurtuldu34
05/03/2010, 22:43
Aramıza hoşgeldin en bilgili arkadaşlarımızla en kısa zamanda size yardımcı olacagımıza eminim bilgi paylaşıldıkça degerlenir bu form sitesinde saygılar..

onn.off
05/03/2010, 22:48
hoş bulduk hepinize teşekkürler bu arada ben türkmenim sanırım aranızda tek yabancı olan benim gerçi bende türküm ama kerkükten evliyim ve eşim bilecikli

34ozkankurtuldu34
05/03/2010, 22:52
Sonunda hepiimiz insanız ne mutlu türküm diyene...İstanbulun neresindensin peki?
Tekara aramıza hoşgeldin tanışmak dilegiyle...

onn.off
05/03/2010, 22:54
elbette hepimiz türküz öyle doğduk öyle öleceğiz istanbul üsküdar

cann
05/03/2010, 22:55
peki arabayı kilitlediğim zaman konsolda kilit ışığı yanıp sönüyor onun alarımla bir ilgisi yokmu ......
işe bak ya alırken herşeyi sorduk servise bi bunu unuttum :) gelde gülme şimdi

cevaplarınız için çok teşekkür ederim
o sahte alarm ışığı,caydırıcı olsun diye

operatormurat
05/03/2010, 22:58
ali kardeş hayırlısı olsun,mustafa abinin dediği gibi senin arabanda immobilizer denen çalınmaya karşı bir güvenlik sistemi var,alarm yok. tabi eski sahibi taktırmadıysa, bence yoksada taktırmaya çalışma,elektrik aksamını kurcalatıp arabanda pahalıya gelicek arızalara yol açma.anahtar olmadan çalıştıramazlar.tabii anahtarına sahip çık,anahtarın içinde immobilizeri çalıştıran bir devre var,hor kullanma,kırma, kaybetme.anahtarın çifti 300, 400tl arasında.....

mustafa abi o ışık kapılar kilitlendikten sonra immobilizerin faaliyete geçtiğini ,aracın koruma altında olduğunu gösterir....

onn.off
05/03/2010, 23:02
immobilizer teknolojisi güzel düşünülmüş inanın bilmiyordum abiler

cann
05/03/2010, 23:04
mustafa abi o ışık kapılar kilitlendikten sonra immobilizerin faaliyete geçtiğini ,aracın koruma altında olduğunu gösterir....
hehehe,yani bi nevi sahte alarm da sayılır işte:) hırsıza boşuna uğraşma çalamazsın diyo:)

onn.off
05/03/2010, 23:11
bu arabanın tasarımını yapan adamı öpmek lazım acayıp karizmatik az daha hataya düşüp peugeot 307 alacaktım ki tamirci arkadaşım bana GP önerdi

operatormurat
05/03/2010, 23:18
abi özel eşya yoksa içinde çalınacak,göğüste herşey yekpare tek parça gibi,içine hırsız girsede çalıştıramaz,bence alarma hiç gerek yok....

ali kardeş boş zamanlarında karşısına geç uzaktan doya doya seyret insanı tahrik ediyor,20li yaşlarımda gpm olsaydı çok canlar yakardım.gönlü genç olanların arabası ....kulanmaya devam et kullandıkça daha çok seveceksin eminim...

onn.off
05/03/2010, 23:25
yok alarım taktırmayacam immobilizer varken gerek yok ben böyle bir teknolojiden habersizdim.... zaten araba garajda duruyor alarıma hacet yok ta sadece merak ettim alarım varmı yokmu

GP COSKUN
05/03/2010, 23:27
I (https://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=immobilizer&btnG=Ara&meta=)mmobilizer (https://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=immobilizer&btnG=Ara&meta=), elektronik motor kilididir. Anahtar (https://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=Anahtarc%C4%B1&btnG=Ara&meta=) çıkarıldıktan sonra motorun elektronik kilitlenmesini sağlar. Ancak aracın kendisine ait elektronik anahtarı sokularak, belli bir elektronik şifre gönderildikten sonra, motorun tekrar çalışmasına izin verir.
İmmobilizer sistemli arabaların anahtarlarının içinde tranponder denilen chipler bulunur. Chip ile immobilizer beyni, birbirlerini tanıyacak yapıdadırlar. Anahtar kontağa sokulduktan sonra anten transponder’ı okur ve bu bilgiyi immobilizer beynine gönderir. İmmobilizer beyni chip teki bilgiyi onaylayarak araç beynine gönderir. Araç beyni de benzinli arabalarda ateşlemeyi, dizel arabalarda da mazot pompasını devreye sokarak aracı çalıştırır. Bu sebeple düz kontak immobilizerlı arabalarda işe yaramaz.Immobilizer, hırsızlığa karşı elektronik bir güvencedir. Kontak anahtarı çekildikten sonra aktif duruma geçer ve motor kontrol ünitesi vasıtasıyla aracın yetkisiz kişiler tarafından çalıştırılmasını büyük ölçüde engeller. Sistem, kontak anahtarına entegre edilmiş bir verici ve alıcı ünitesinden ( transponder ) yararlanır. Her marş işleminde transponder araç elektroniğine yeni bir kod bildirir. Ancak anahtar uygun bir yetki koduna sahip olduğunda immobilizer kontrol ünitesi blokajı kaldırır. Yeni bir şifreleme tekniği, sistemi elektronik olarak kopyalanmış araç anahtarlarına karşı emniyete alır

AGTANAHTAR.COM dan alıntıdır .

onn.off
05/03/2010, 23:35
aynen katılıyorum murat abi 20li yaşlardan 10 sene uzaktayız artık..... istanbulda araba kullanmaktan nefret ediyodum ama bu arabayı kullanıren zevk alıyorum motor sesi acayıp hoşuma gidiyor çoğu kişi izolasyon iyi yapılmamı çok ses alıyor araba diye şikayet okudum ama ben motor sesini çok sevdim bana eski GTİ arabaları anımsattı

operatormurat
05/03/2010, 23:53
ben sık sık izmirden konya ve aksaraya gidiyorum yollar çok güzelleşti araba dizel olmasına rağmen ses seda yok,yağ gıbi kayıp gidiyor insanı yormuyor,yolda biçok üst sınıf arabalar arkamda kalıyor,ali sen sadece bozuk yollarda yavaş sür,bakımlarını düzenli yaptır,bide sınırları fazla zorlama seni bağımlısı yapıcak inan....

onn.off
06/03/2010, 00:01
sabah 8 de arabaya biniyorum işe gidiyorum akşamı iple çekiyorum mesai bitsede tekrar sürsem diye .....:)komikmi bilmem ama eminim bu zevki tadmak isteyen çok kişi var
murat abi hız tutkum yok çok sakin araba kullanırım bide hor kullanmam

operatormurat
06/03/2010, 00:13
aynen kardeşim 8,den 5e mesai bitimine 20 dakika eve kadar sürmek bütün yorgunluğumu alıyor,ilk zaman benzinli paliodan dizel gpye geçiş yaptığım için kullanırken bocalıyordum,şimdi vücudumun bir parçası gibi,çarşıda zarif bir kuğu,otobanda iplerini koparmış bir at gibidir benim gp m...

Moosty
06/03/2010, 14:58
Hayırlı olsun, evet araçta alarm yok, en azından Active modelde yok. İlk öğrendiğimde ben de bozulmuştum olmamasına ama gerek yok, çünkü immobiliser ve güvenlik kodlu teyp var.

Immobiliser aracın komple çalınmasını engelliyor, güvenlik kodlu teyp çalınmasını engellemiyor ama çalan kişinin işine yaramamasını sağlıyor. Gerçi bazı teyipler için kod kırıcıların olduğunu görmüştüm ama bizimki için göremedim.

Tek sıkıntı, torpido gözününün kilitli olmaması, oraya değerli şeyler koymamak lazım. Yine forumda bahsi geçmişti, ön camda GPS vantuzu gibi bir şey olunca hırsızların dikkatini çekiyormuş, hatta vantuzun yapışma izini bile kontrol edenler varmış.

Ama içeri girdikten sonra bagaja ulaşma riskleri var, en azından arka koltuğu devirip bagaja ulaşılabilir

eris81
06/03/2010, 15:17
aramıza hoşgeldin kardeş.bende immobilizerden habersizdim.forum sayesinde öğrendim.Gercekten gp kullanmak cok zevkli ya.Ben alalı 1 ay oldu neredeyse markete bile arabayla gidecem:)araba hiç yormuyo insanı.sadece sehiriçinde dikkatli surmek gerekiyo
arabanın altı yere yakın olduğu için ist. yollarında cukurlara dikkat.
:)

muratokay
07/03/2010, 18:49
Ama içeri girdikten sonra bagaja ulaşma riskleri var, en azından arka koltuğu devirip bagaja ulaşılabilir

İçeri girdikten sonra bagaj açma tuşuyla bagajı açamaz mı zaten? Yoksa bagaj açma tuşunun çalışması için içeriye legal yollardan mı girmek gerekiyor.:D Ben kilitliyken içerden hiç denemedim de.

onn.off
07/03/2010, 23:56
ben zaten aracı kapalı garajda tutuyorum biraz zor çalarlar:)

demon
10/03/2010, 01:14
Ben bu konuda biraz şanslıyım. Benim aracımda Active modeli ama ilk sahibi araca Fiat servisinde Alarm taktırmış. Immobilizer var ama yinede alarm olması güzel birşey. Ekstradan bir ücret ödemedim bunun için.

SpyHunter33
02/04/2010, 16:38
Ben bu konuya bir hort yapacam :)

aracımı ikinci el aldığımda kendi uzaktan kumandalı anahtarı kayıp olmuş. Elimde sadece yedek anahtarı mevcut. Hani şu dtutma yeri plastik bildiğiniz adi anahtar :D Kapı açma ve kontak çevirme özelliği olan :).
Sormak istediğim bu anahtarı da kaybedebilme ihtimalim olduğunu da düşündüğümden ( daha önceleri çok kaybettim de ) Bu anahtarın yedeğini almam mümkün mü ??? iyi bir anahtarcı bulup anahtarı kopyalatabilirmiyim.

kaptan_ahab
02/04/2010, 17:02
Hemşerip kopyalatırsın ama araç çalıştırma dışındaki faaliyetlerde işe yarar.

LeoN48
02/04/2010, 17:03
Ben bu konuya bir hort yapacam :)

aracımı ikinci el aldığımda kendi uzaktan kumandalı anahtarı kayıp olmuş. Elimde sadece yedek anahtarı mevcut. Hani şu dtutma yeri plastik bildiğiniz adi anahtar :D Kapı açma ve kontak çevirme özelliği olan :).
Sormak istediğim bu anahtarı da kaybedebilme ihtimalim olduğunu da düşündüğümden ( daha önceleri çok kaybettim de ) Bu anahtarın yedeğini almam mümkün mü ??? iyi bir anahtarcı bulup anahtarı kopyalatabilirmiyim.

İlk sahibinden aracı aldığımda o da sustalı anahtarını kaybettiğinden senin dandik plastik anahtarla otoyu bana teslim etmişti. Ama code kartını vermişti. Bir ay önce serviste code'unu vererek 300 TL'ye sustalı anahtarı tekrar yaptırdım. Yine serviste plastik anahtarın susta görünümlüsünü 120 TL'ye yapabileceklerini söylediler. Yedek anahtar en basit haliyle 90'a falan malolur diye aklımda kalmış.

SpyHunter33
02/04/2010, 17:07
Valla işin güzel tarafı ben teslim aldığım da ne keykart nede başka bişi yoktu :) servise sordum toplam maaliyeti 450 lira civarı çıkar dediler :D Kaskoda yaptıramayacağım şu an için kaskodan yapsalar dicem oda olmuyor. Bende internette araştırma yaparken Kemaloto.com sitesin de sustalı anahtarlı oto alarmı gördüm. Zaten alarm taktırmayı düşünüyordum bu ihtimal olabilirmi diye merak etmiştim. teşekkrler cevaplar için...

LeoN48
02/04/2010, 17:20
Benim araçta da sonradan takılı alarm vardı. Yaptırdığım sustalı anahtar kendiliğinden onla uyumlu çalışıyor. Aynı frekansa sahip çıktı :) Kasko benim de yalan olmuştu, senaryo yazmak gerek :)

onn.off
02/04/2010, 17:24
şuraya (https://www.otomobilanahtari.com/acil-iletisim) bir danış bakalım benim anahtarım bir kaç gün önce cadde atlarken elimden düştü ve üstünden araba geçti hala kumandası ve anahtarı sağlamdı ama kabı kırıldı nihayet o verdiğim adreste ithal orjinal kabını buldum sende bir görüş belki yardımcı olurlar sana ben kabını 100 tl ye değiştirdim dediğim gibi orjinal ithal italyan di (bende birmot a yeni anahtar sormuştum 300 tl istediler)

SpyHunter33
02/04/2010, 17:33
Ali abi bu siteyi daha öncede görmüştüm. Hatta forumda sormuştum da güvenilir bulmamıştı kimse :) birde bana çok uzak tabi kargoya vermesi kargodan geri gelmesi baya bir iş :) yoksa google araştırmalarımda ilk çıkan site senin vermiş olduğun...

onn.off
02/04/2010, 17:44
güven konusunda bişey diyemem ben kendim gittim oraya gayet düzgün bir firma 20 dk da anahtarımın kabını değiştirip teslim ettiler yani hiç bir güvensizliğim olmadı olması için sebep yoktu hatta önce tel. aradım kurye ile yollayim dedim istanbuldasın kendin gel dedi hatta arabanı getirmene gerek yok sen anahtarı getir gel gözümün önünde yapıldı teslim edildi ayrıca fiat tın dışında neredeyse bütün marka arabaların yedek sustalı kabı vardı gerisini blemem erkan kardeşim

SpyHunter33
02/04/2010, 17:56
Ali abi Teşekkr ederim. Verdiğin bilgiler doğrultusunda Tarsusta bi yer ile görüştüm. Onlarda senin verdiğin sitedeki yer gibi elektronik anahtar üzerine iş yapıyorlar. elimdeki anahtarın bir yedeğini çipini mipini :) aracı açar ve çalıştırır halde uygun bir fiyata ( 60 lira ) yapabileceklerini hatta biraz fark ile sustalı anahtar kabına yerleştirip cihazı kodladıklarını söyledi en kısa sürede oradayım :) bilgiler için teşekkrler.

onn.off
02/04/2010, 18:08
rica ederim hadi hayırlısı sende benim gibi hırslısın en sonunda buldun

kralizmirli
06/04/2010, 21:57
arkadaşlar ben bugün araca bi alarm taktırdım.ama gelin görün ki bin defa pişmanım.çünkü araca bu alarmı taktıktan sonra gösterge de far lambasının üstündeki sarı renkli uyarı ışığı yanmaya başladı.Bu ışığın alarmla ilgisi olabilir mi?Çünkü adamlar çok kurcaladılar elektrik sistemini alarmı takmak için.Cevap verirseniz çok mutlu olurum arkadaşlariçimde şüphe var

GP COSKUN
06/04/2010, 22:00
arkadaşlar ben bugün araca bi alarm taktırdım.ama gelin görün ki bin defa pişmanım.çünkü araca bu alarmı taktıktan sonra gösterge de far lambasının üstündeki sarı renkli uyarı ışığı yanmaya başladı.Bu ışığın alarmla ilgisi olabilir mi?Çünkü adamlar çok kurcaladılar elektrik sistemini alarmı takmak için.Cevap verirseniz çok mutlu olurum arkadaşlariçimde şüphe var

o uyarı ampül uyarısı
ilk önce aracın bütün ampüllerini kontrol et
parklar
fren lambaları
plaka lambaları
sinyaller
bunlarda sorun yoksa alarmdan şüphelen

SpyHunter33
08/04/2010, 08:34
bu konuya bir hort yapayım. Geçen ki mesajlarım da bir yer ile görüştüğümü söylemiştim. immobilizerli araçlar için çözümler sunuyorlar allah var :)
dün yanlarına gittim. aracın direk olarak orjinal anahtarı gibi kapı açma kapama anahtarı veremediklerini ama immobilizerli bir anahtar yedekleyebileceklerini kapı açma kpama için de oto alarmı kurarak onun aç kapa komutunu kullanarak pratik bir çözüm üretebileceklerini söylediler. WW passatların oldukça etli bir sustalı anahtarını da bendeki orjinal anahtara monte ederk oldukça şık ve fiat logolu sustalı bir anahtar sahibi oldum. 5 saatlik bir çalışma sonucun da aracın kilitleme fonksiyonu çalışırken açma için gerekli olan tetikleme kablosunun olmadığını tesbit ettiler. :D usta eller gizlenmi olan kablonun sigorta tablasından tesbiti ile bütün fonksiyonları çalışır hale getirdiler. ayrıca bir arkadaşımız sarı uyarı ışığının yandığını söylemiş. aracın sigorta tablasından aldıkları bir şase ucu nedeniyle herhangi bir uyarı ikazının hata kodu alarak yanmasına neden oluyorlar. Benim de uyarı lambalarından birini yakarak arıza tesbit cihazı ile söndürdüler. ( şase bağlantısını verince beyin bunu algılayarak hata kodu ürettiğinden göstergede uyarı veriyrmuş ) bilginize...