PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat'ın yeni Logosu

serdalm
22/03/2007, 12:18
https://www.gencruh.com/Images/Main/fiat_logo_w.gifBu sene mayıs ayında çıkacak Linea ve ekim ayına doğru çıkacak Bravo'da kullanılması planlanan logo ektedir.Bununla alakalı bi anket açıcaktım ama beceremedim modlar açarsa sevinirim.Güzel olmuş beğendim yada beğenmedim şeklinde.:type:

zeynepc
22/03/2007, 12:23
ben beğendiim valla..şuankinden çok daha iyi..yeni bravoyada çok yakışmış

06kaymak
22/03/2007, 12:26
kesinlikle güzel....

flu
22/03/2007, 12:26
Ben beğendim, kademeli olarak tüm Fiat modellerinde kullanılacak logo, Robilant Associati ve Fiat Tasarım Merkezi tarafından ortaklaşa yaratılmış.
Verilen bilgiye göre yeni logo ''devinim içinde değişim'' mesajını iletirken, bu mesaj bugünün Fiatını, yani geleceğin mücadelelerine açık ama aynı zamanda tarihsel kimliğin de bilincinde olan bir markayı temsil ediyormuş :) ilgin dimi?

Gajiin
22/03/2007, 12:37
alt tarafı kırmızı fon üstünde fiat yazıyo. bu kadar anlamı nereye sıkıştırmışlar ya da nereden çıkartmışlar merak ettim yahu. logo denilen şey marka ismini içerdikten sonra logo bile sayılmaz bence.

Akincl
22/03/2007, 12:37
linea da eski logo çıkarsa şaşırmayın

akin78
22/03/2007, 12:39
Çok fark göremiyorum renk değişikliği dışında önemsiz bir yenilik bence.

flu
22/03/2007, 12:42
Bir de şöyle bir olay var, hatırlayın Arçelik logosunu değiştirdiğinde de kimse beğenmemişti. Bunun pekçok örnekleri var, sanırım eskİye alışmak yeniyi benimsemeyi zorlaştırıyor. Yine de değişim iyidir, işte Fiat da bu kadar yapabilmiş :) koskoca tasarım merkezinin de sanırım bi bildiği vardır ;)

AWD
22/03/2007, 12:42
bence gayet güzel bu logo eskisine göre :ok:

Akincl
22/03/2007, 12:43
Çok fark göremiyorum renk değişikliği dışında önemsiz bir yenilik bence.

Önemsiz değil.

fiat atağa kalktığını belirtmek için bu kadar maliyetin altına girdi.

sadece renk değişti gibi görülebilir işin aslı öyle değil.

fiat bu logoyu daha evvel de avrupada çok iddialı olduğu dönemlerde zaten kullanıyordu

linea,yeni bravo,yeni 500,yeni scudo,minicargo bu sene ortalığı darmadağın edecek modeller.

logo değişikliği iyi gelecek.

sadece fiat ın değil grubun içerisinde de büyük yenilikler geliyor.

meo
22/03/2007, 13:16
linea da eski logo çıkarsa şaşırmayın

Linea yeni logo ile çıkacak. Ayrıca, bu yeni logo fiatın 1930-1965 arasındaki dönemde kullandığı logolardan esinlenerek yapılmış. Altın çağa geri dönüş gibi bir fikir de var altında.

https://www.cartype.com/images/page/Fiat_logo-evo.jpg

Akincl
22/03/2007, 13:23
Linea yeni logo ile çıkacak. Ayrıca, bu yeni logo fiatın 1930-1965 arasındaki dönemde kullandığı logolardan esinlenerek yapılmış. Altın çağa geri dönüş gibi bir fikir de var altında.

https://www.cartype.com/images/page/Fiat_logo-evo.jpg

Nerden biliyorsun seri üretim aracı gördün mü?

femoli
22/03/2007, 13:39
biraz eski modelleri yansıtmış gibi..

matrox
22/03/2007, 13:46
Fiat sürekli amblem değiştirmeye başladı. Yanlış bilmiyorsam bu amblem 1950 60 lı yılların amblemiydi biraz revize görmüş
bence 2 amblemde güzel

afozgen
22/03/2007, 14:01
Logo güzel güzel olmasına da bakalım linea da güzel çıkacak mı?

Linos
22/03/2007, 14:05
Bu muhabbet dönmüştü daha önce de... Anket var diye birleştirmedim!

https://www.grandepuntotr.com/forum/showthread.php?t=171&highlight=logo

Yenisi güzel ama amblemin sık sık değiştirilmesi taraftarı değilim şahsen!

serdalm
22/03/2007, 14:13
Logo güzel güzel olmasına da bakalım linea da güzel çıkacak mı?
Linea gerçekten güzel bir araç olacak.Grande punto 2006 şubat ayında(14 şubat)çıkmıştı.Linea ise Nisan ayında çıkacak Puntonun hedefi 10.000 di ve 10.000 hedefi gerçekleşti.Linea'nın hedefi ise 17.000 ve bu hedef Puntonun hedefinin nerdeyse 2 katı hedef 20.000'ede çıkabilir.Bu kadar büyük bir hedefi boşuna düşünmez tofaş.Herşey bu arabaya endeksli.Punto'nun ağbisi olucak bu arabaya herkes büyük umut bağlıyor.C segmentinin daha geniş olduğunu düşünürsek hedef gayet gerçekçi.Araçda güzel :icon_smile_wink: hadi hayırlısı :ok:
https://www.gencruh.com/Images/Content/Gallery/pg16_b.jpg

https://www.gencruh.com/Images/Content/Gallery/pg17_b.jpg

https://www.gencruh.com/Images/Content/Gallery/pg18_b.jpg

kadoku
22/03/2007, 14:18
şuanki logoya göre daha güzel olmuş...

Lewent
22/03/2007, 14:28
Logo ya da amblem her neyse, bence pek bi özelliği yok. En azından görünüm olarak, başka manalar ifade ediyo olabilir ama bunnarı kim biliyoki?!...
Bu logo konusu bence de markanın isminden çok, şık bi şekille ifade edilmeli.
Mesela GP' larımızda bile modelin "P" logosu çok şık we markanın önüne çıkıyo bi yerde! Yapılmaya çalışılan her şeyde ( damla logo, T-Shirt, anahtarlık vs. ) hep "P" war. Demek ki Fiat' ın logosunu genel olarak pek beğenmiyoruz.

Lewent
22/03/2007, 14:37
Bu arada Linea çok güzel we iddialı görünüyor. Hafta sonu serwistekilerle biraz konuştuk we 5 Mayıs' ta lansmanının burdan dünyaya yapılacağını öğrendim! Tamamen burda üretilecek araç we edindiğim bilgiye göre İtalya' dan bile daha kaliteli bi işçilik vs. yakalamış bizimkiler :ok: Fiat' takiler C segmenti alt-üst olacak diyolar :) Bi de Auto Show' da sergilenen Linea' nın içi boşmuş ( camları tamamen siyahtı gidenler hatırlar ) :D Boşuna ısrar etmişim görmek için, hafta sonu anladım ancak :)

utku952
22/03/2007, 14:41
çin motorundan ne cıkar abi sorarım sana??? :) ne logoyu nede fiatın bu ikidebir logo deiğişimi olayını..

serdalm
22/03/2007, 14:45
çin motorundan ne cıkar abi sorarım sana??? :) ne logoyu nede fiatın bu ikidebir logo deiğişimi olayını..
Bu Çin motoru olayı nedir?

Akincl
22/03/2007, 14:57

Fiat ,çinde üretilecek linea için 1.6 ve 1.8 benzinli motor üretimi için chery ile anlaştı.sebebi yakıt ve iklim şartlarına uygun motor kullanmak.

linea sadece Bursa'da değil.çin ve brezilyada da üretilecek.

bu motorlardan linea ya bizim şartlara da uyacağı tespit edilmesi sonucu 1.6 tipi de takılacağı açıklandı..1.8 ise bizd eüretilirse ihraç edilir.

chery yıllardır motor üretiyor üstelik bu motorlar avusturyanın avl firması tarafından geliştirilmiş gayet de modern motorlar

https://paultan.org/archives/2006/11/11/fiat-to-use-cherys-avl-designed-acteco-engines/

mavigitar
22/03/2007, 15:31
Bence fena olmamış ama çok da ahım şahım bişiy diil. Gerek yoktu aslında böyle bi değişime. zaten fiatın mavi kendi logosu gayet hoş. İstikrar her marka için önemli diye düşünüyorum. Ama değişikliği de açık olmalıyız derseniz o da ayrı bi düşünce.

PuNToGiRL
22/03/2007, 15:31
Güzel, beğendim ;)

matrox
22/03/2007, 15:33
fiat ceo sunun basın açıklamasın ben de izledim hatta çok da şaşırdım ama doğru çin firması cerry ile motor anlaşmasına varılmıştır ve bu motor ilk olarak linea da kullanılacaktır
1.4 77 hp motor deneme aşamasındadır linea da olup olmayacağı kesin değildir

arkadaşlar lütfen üsluplara dikkat edelim
herkes herşeyi bilmek zorunda değil ama birisi biliyorsa saygıda bulunalım lütfen

saygılar

Mısafir
22/03/2007, 15:38
Üsluplara Dikkat!

matrox
22/03/2007, 15:48
ben linea ilk olarak bizde denenip çıkacak diye biliyorum yanlış mı diğer ülkelerdeki çalışmalar bu doğrultuda gidecek

bilgisi olan?

serdalm
22/03/2007, 15:56
Tamam dostum okuduğun siteyi bende inceledim.Şimdi daha iyi araştırma yapmam lazım.Belkide ben yanlış biliyorumdur.Ama dün çıktığım bayii bilgilendirme toplantısında https://img440.imageshack.us/img440/7216/motorru7.jpg zaten kısa bir süre sonra tüm bayiilerden bu bilgileri öğrenebileceksiniz.
Herkesten özür dilerim konuyu boşu boşuna tırmandırdım sanırım.

Akincl
22/03/2007, 15:58
ben linea ilk olarak bizde denenip çıkacak diye biliyorum yanlış mı diğer ülkelerdeki çalışmalar bu doğrultuda gidecek

bilgisi olan?

Evet

Çin ve brezilyadan sonra

Rusya'da da linea tofaş desteği ile üretime geçecek.tıpkı doblo da olduğu gibi
ancak resmi açıklama gelmedi.fizibilite çalışmaları yapılıyor.

ülke şartlarına göre farklı motor adaptasyonları uygulanacağı baştan beri açıklandı .

belki bayi toplantısına katılan arkadaşın 1.6 mjet motordan da haberi yoktur.

1.4 turbo nun da eylül-ekim gibi üretime geçeceği söyleniyor.

fiat yaptığı iyileştirmeler ve yeni modelleriyle eski günlerine dönecek.

şubat 2007

gp avrupa da en çok satılan araç ünvaını yakaladı bile.

bundan en ufak kuşkusu olan varsa

bana özelden yazsın.cevap verebilirim.

matrox
22/03/2007, 16:01
teşekkürler

birde linea konsolu ile ilgili çok dedikodu var
yanlış bilmiyorsam ilk denenen arabada konsol gp ile neredeyse aynı idi ama galiba seri üretimde bu konsol yerini daha modern bir çizgiye bırakacak

bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim

birde 1.4 77 hp motor tam olarak kesinleştimi linea da yani eger bu doğru ise yaklaşık 1300 kg dan agır bir arabayı hareket ettirmekte zorlanmayacakmı?

şimdiden teşekkürler

SANtO
22/03/2007, 16:07
77 hp kullanılırsa 17- 18 sn. de ancak çıkar 100 km ye.

Akincl
22/03/2007, 16:09
77 hp kullanılırsa 17- 18 sn. de ancak çıkar 100 km ye.

Arkadaşlar

linea nın ağırlıklı olarak 90 hp 1.3 multijet motoru iş yapacak.

şanzıman ise punto gibi 6 ileri değil 5 ileri olarak ağırlığa göre ayarlandı

serdalm
22/03/2007, 16:09
teşekkürler

birde linea konsolu ile ilgili çok dedikodu var
yanlış bilmiyorsam ilk denenen arabada konsol gp ile neredeyse aynı idi ama galiba seri üretimde bu konsol yerini daha modern bir çizgiye bırakacak

bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim

birde 1.4 77 hp motor tam olarak kesinleştimi linea da yani eger bu doğru ise yaklaşık 1300 kg dan agır bir arabayı hareket ettirmekte zorlanmayacakmı?

şimdiden teşekkürler

Motor seçenekleri birebir verdiğim tablodaki gibidir.1.4 77 Hp motor seçeneği diğer motor seçeneklerine oranla daha uygun fiyatlı satılacak olan enalt baz versiyonda olucaktır.Elbette ağır bir aracı hareket ettirmek için biraz güç fazla harcaması lazım ama FIRE teknolojili bu motora FİAT çok güveniyorki bu seçenek mevcut.Konsol konusunda henüz birşey söyleyemiyeceğim (sır:icon_smile_wink: ) ama güzel olacağı aşikar.Araçsa Fuarda sergilenen araçtan farklı olucak.Farklılığı kasdederken boyutlar bazında diyorum.Son halini ise İZMİR'deki Autoshow fuarında görebileceksiniz.

Lewent
22/03/2007, 16:10
Linea ile ilgili dediğim gibi hafta sonu gittiğim servisin müdürüyle konuştuk we araçla alakalı yaptıkları toplantılardan bahsetti biraz... Aracın ilk defa we bir süre Türkiye' de üretileceğini we lansmanının da çok değişik bi şekilde burdan yani İstanbul' dan tüm dünyaya yapılacağından flan bahsetti. Çok görkemli bi organizasyon olacak gibi şeyler demişti. ( daha şimdiden Line ile yatar, Linea ile kalkar olduk flan yaptı ) Çok üstünde duruyorlar sanırım, GP' den sonra...

matrox
22/03/2007, 16:23
Motor seçenekleri birebir verdiğim tablodaki gibidir.1.4 77 Hp motor seçeneği diğer motor seçeneklerine oranla daha uygun fiyatlı satılacak olan enalt baz versiyonda olucaktır.Elbette ağır bir aracı hareket ettirmek için biraz güç fazla harcaması lazım ama FIRE teknolojili bu motora FİAT çok güveniyorki bu seçenek mevcut.Konsol konusunda henüz birşey söyleyemiyeceğim (sır:icon_smile_wink: ) ama güzel olacağı aşikar.Araçsa Fuarda sergilenen araçtan farklı olucak.Farklılığı kasdederken boyutlar bazında diyorum.Son halini ise İZMİR'deki Autoshow fuarında görebileceksiniz.

teşekkürler

1.4 77 hp nin düşük şanzıman oranıyla denendiğini biliyordum son hız diye bişey kalmayacak yani

keşke çıkmasaydı :)

fuarda gördüğümüz arabadan daha mı küçük olacak yani eger öyle olursa çok üzülürüm ben
jettanın bittiği nokta olarak görmüştüm lineayı
ama bu motor ve eger araç küçülüyorsa çok yazık olur

yasayanadam
22/03/2007, 16:23
Yeni logoyu ben beğendim ama biraz nostaljik olmuş.

Eskiye dönüş yerine yeni bir tasarım daha iyi olurdu aslında.

fiatın tüm logoları:s15: :smiley2k:
https://img110.imageshack.us/img110/531/fiatlogos1bo9.jpg
https://img410.imageshack.us/img410/6296/fiatlogoevocp1.jpg

zeynepc
22/03/2007, 16:24
arkadaşlar lineada çin motoru kullanılmayacak..sadece çin için ayrı bir proje vardır buda linea kasaları çine ihraç edilecek ve motor montajı çinde yapılacaktır.yani çinliler linea üzerinde kendi motorlarını kullanacaklar..bize eğitimde böyle bahsedildi...

serdalm
22/03/2007, 16:27
arkadaşlar lineada çin motoru kullanılmayacak..sadece çin için ayrı bir proje vardır buda linea kasaları çine ihraç edilecek ve motor montajı çinde yapılacaktır.yani çinliler linea üzerinde kendi motorlarını kullanacaklar..bize eğitimde böyle bahsedildi...
Araç tüm rakiplerinden daha büyük olacak Jetta-Focus-Megane-Civic

zeynepc
22/03/2007, 16:29
yeni logo lineada yok arkadaşlar ;)

serdalm
22/03/2007, 16:35
yeni logo lineada yok arkadaşlar ;)
olucak desem yine polemikmi yaratmış olurum :2talk:

matrox
22/03/2007, 16:37
yahu araba çıktıda logosu kaldı
eger o kadar logo gerekirse yenisini alıp takarız arkadaşlar

zeynepc
22/03/2007, 16:37
iişaalah olur

PredatoR
22/03/2007, 16:39
evet uyarmı acaba bizimkilere? damla sticker mi yapmalı direksiyona ve jantlara acaba?

matrox
22/03/2007, 16:40
kerem senin arabaya renk de uyar iyi olur bekle yeni logolar gelsin olmasada biz uyduruuz :)

Akincl
22/03/2007, 16:43

o motor zaten çin motoru değil.çin üretimi.

geliştiren avusturya.

ayrıca gayet de modern bir motor.aşağılanıcak bir durumu yok.

chery-crysler ile küçük araç üreticek.

çin pazarında söz sahibi olmak için bütün firmalar yarış halindeler.

matrox
22/03/2007, 16:47
ya biz neden tartışıyoruz

ceo demiş chery ile anlaşma yaptık diye
sonuçta öyle yada böyle bu motorlar bu arabalarda olacak amma bize hemen gelir amma 2 sene sonra ama illlaha gelecek

eger ceo yalan söylemiyorsa yada dönek değilse anlaşma anlaşmadır arkadaşlar motorun aşağı yukarı yapısını biliyorum fiat da kendini riske edecek bir motor kullanacak kadar parası bol bir şirket değil bencede teknolojisi yeterli bir motor
ama ömür nedir dayanıklılık nasıldır göreceğiz ???

yasayanadam
22/03/2007, 16:49
Logodan lineaya geldik burdan nereye gideriz bilmem artık...

yasayanadam
22/03/2007, 16:51
eski kırmızı yüksek logonun biraz yuvarlanmış hali yenisi, hoş ama farklı olabilirdi...

GaladrieL
22/03/2007, 17:29
bence yazı tipi süper ama şu fondaki rengi biraz daha modernleştirseler süper olurmuş.. bu arada logodan konuşurken, etrafta alfa romeo logosuyla ilgili ilginç bir e-mail dolaşıyor.. en eski logoda yılanın ağzında bir çocuk varmış, ta yıllar öncesinde buna ait heykeller bile mevcutmuş, zamanla revizyonlara uğrayarak şu anki haline gelmiş ve o çocuk bir Türkü simgeliyormuş.. e-mailde bizi aşağılayan epey bi detaydan da bahsediliyordu.. çok onur kırıcı eğer gerçekse..niye gerek duyulur ki böyle şeylere bi türlü anlayamıyorum..

brvhgt
22/03/2007, 17:33
bence yazı tipi süper ama şu fondaki rengi biraz daha modernleştirseler süper olurmuş.. bu arada logodan konuşurken, etrafta alfa romeo logosuyla ilgili ilginç bir e-mail dolaşıyor.. en eski logoda yılanın ağzında bir çocuk varmış, ta yıllar öncesinde buna ait heykeller bile mevcutmuş, zamanla revizyonlara uğrayarak şu anki haline gelmiş ve o çocuk bir Türkü simgeliyormuş.. e-mailde bizi aşağılayan epey bi detaydan da bahsediliyordu.. çok onur kırıcı eğer gerçekse..niye gerek duyulur ki böyle şeylere bi türlü anlayamıyorum..

benim bildiğimde eski romada yalnış olmasın insanları yiyien dev bir yılan varmış onu simgeliyormuş tabi bide milano şehrini simgeliyor diye biliyorum tam hatırlayamadım ama buna benzer birşeyler di

shoparr_
22/03/2007, 17:41
Fiat temsilcilerimiz ne derse o!:D
ben beğendim GP ile başlayan yenilik harekatına uygun.renkleri ve dizaynı da o dinamizmi içeriyor.

GaladrieL
22/03/2007, 17:46
benim bildiğimde eski romada yalnış olmasın insanları yiyien dev bir yılan varmış onu simgeliyormuş tabi bide milano şehrini simgeliyor diye biliyorum tam hatırlayamadım ama buna benzer birşeyler di
ya efet yılan ve insan yeme kısmı doğru, ama bana gelen e-mail de bu hikayenin biraz detayı ve ucunun bize dokunuşu anlatılıyordu... umarım gerçeklik payı yoktur!

lithium
22/03/2007, 17:52
FIRT yazıyo be :D

Mısafir
22/03/2007, 17:53
Konuyu dağıtmış olmayayım ama biraz bilinçli olmak gerekiyor. Bu olay için söylemiyorum belki de doğruluk payı vardır. Ama bazen öyle mailler geliyor ki altında savaşta ölmüş insanlar ,tecavüz edilen kadınlar ,efendim afrikada açlıktan ölenler var ve an altta da bu firmalar bunları destekliyo işte şunlar irlandalı şu şirketle ortak gibi bi sürü ayrıntı vererek inandırıcılığı arttırıp rakip firmalarını altına yazıp gazlıyorlar e-mail ortamına. Sende inanıp o firmaların ürünlerini kullanmıyosun da diğer firmayı kullanıyosun. Bi ikisine denk geldim bahsettikleri firmaların menşeini biliyordum ve adamlar açık açık yalan söylüyordu. Sonradan uyandım hadisenin bilinçli pompalanan bi reklam kampanyası olduğuna. Bu e-mail lerin büyük reklam gücü var. Gelen her bilgiyi doğru kabul etmemek lazım. Özellikle de Milliyetçilik - Din gibi sömürülmesi kolay öğeleri kullanmışlarsa. Araştırmak lazım. Altına imzanızı koyamayacağınız şeyi forwardlamayın lütfen. Bende bi uyarayım dedim. Konuyu dağıttığım için özür dilerim.

serdalm
22/03/2007, 17:54
Konu nereye geldi be :band: :rockband:

GaladrieL
22/03/2007, 17:55
nerde yazıyo anlamadım ben..

ozalin
22/03/2007, 17:57
Paylaşım icin tşkler kardeşim

microab
22/03/2007, 17:57
Bir ekleme de ben yapayım şu forward olayına konu dağılmışken( pardon) hiçbir mail forward edilmemeli birçok pc virüsü bu yolla yayılıyor,çoğalıyor.Hatta hack edilen mailler bile bu yola kurban oluyor...

Konuya dönersek;keşke değişmese idi...

Akincl
22/03/2007, 18:18
Alfa logosundaki yılanın yediği çocuk ya da insan rivayete göre "Saracen" dir yani araptır.

Türk değil.

mail lerde dolaşan haçlı sohbeti burdan kaynaklanıyor.arapların müslüman olması.

dersiniz ki avrupalılar haçlı

ben de derim ki daha yeni mi anladınız.

ayrıca arap din kardeşine dost değil.yıllardır savaştığın mı sana dost olucak

çok siyasete girmeden toparlamaya çalışıcam.

fiat ve diğer yabancı ortaklı bazı üreticiler babalarının hayrına olmasa da en azından bizim hayrımıza da yatırım yapıyorlar.

gönül isterdi ki her segmentte %100 yerli araçlarımız olsun.

tren kaçtı mı bilinmez ama polemik yaratarak yerimizde saymaya devam ederiz.

bugün yeni kasa doblo projesini ağırlıklı bizim mühendislerimiz geliştirmek üzere fiat ile anlaşma sağlanmaya çalışılıyor.

yıl sonu çıkacak minicargonun lisans hakları da tofaşta.

tofaş bu ülkenin en büyük otomobil üreticisidir ve %100 kendi aracını da umarım üretecektir.

GaladrieL
22/03/2007, 23:42
sanırım bunun üstüne "nokta" demek kalıo :)

GaladrieL
22/03/2007, 23:43
Nokta

microab
22/03/2007, 23:46
Bu kadar kısa aralıklarla peşpeşe mesaj yazmamaya önem gösterelim dostlarım :ok:

BGRAYS
22/03/2007, 23:49
kırmızıya yakısır gıbı sankı suandakı logolarla aynı boyutta mı olur belkı bu mavının yerıne bunu takarım :)

GaladrieL
22/03/2007, 23:53
Bu kadar kısa aralıklarla peşpeşe mesaj yazmamaya önem gösterelim dostlarım :ok:

ösür dilerim :aman: 8W
örenicem yawaş yawaş walla :)

jagar
23/03/2007, 00:19
bencede şimdiki logoya göre güzel ....

specter05
30/03/2007, 01:04
valla arkadaşlar lineada eski logo ile piyasaya girecek lansmanında eski logo vardı üstünde bravada yeni logo olacak sanırım

EmraH
30/03/2007, 14:30
Arkadaşlar konu meksika dalgası gibi dalgalanmış neredeyse siyasete girecekmiş yani o derece :D

FİAT markası bence kendisi bir logo yaratmalı ve o logoyu kullanmalı!
Ama dediğim gibi bir logo üzerinde FIAT yazmayan...

Ayrıca Bu kullanacağı logoyu küçük bir renk değişimi ile ticari ve binek oto araçlarda ayırabilmelidir. Açıkçası ben kullandığım aracın üzerindeki logoyu bir ticari aracın üzerinde de görünce irite oluyorum. ( mevcut logolara örnek vermek gerekirse mavileri ticari, kırmızıları bineklerde kullanmak gibi bir şey diyorum.)

Bence FİAT'ın bu logo dediği şeyi tamamen değiştirmesi gerekli..

Alfa Romeo Yonca şeklinde bir logo kullanıyordu eskiden Ferrari'yi üretirken. daha sonrasında ise değişim yaparak günümüzdeki logoya döndüler. zamanla küçük yenilemeler olsada bu sadece güncellenmeyi gösteren değişimlerdi.

Ama iddialı bir değişimi temsil etmek istiyorsa bir firma logoyu tamamen değiştirmelidir. Örnek: Alfa Romeo, Arçelik gibi..

Özetle : Ben Logo denilen bu şeyi beğenmedim...

SANtO
30/03/2007, 15:14
hocam ticari, binek ayrımı hangi markada varki? mercedes tede aynı vw dede aynı.

ufuk61
30/03/2007, 15:21
bence şuanki logoda 10 kat daha iyi

EmraH
30/03/2007, 23:50
hocam ticari, binek ayrımı hangi markada varki? mercedes tede aynı vw dede aynı.

Bu sadece benim düşüncem...

Ayrıca diğer markalara baktığın zaman ya binek araçları yada ticari araçları ile ön plana çıkıyorlar.. Örneğin Mercedes diyince ilk akla gelen SL ve CLK serileridir daha sonra otobüsü v.s. gelir.VW deyincede ilk akla gelen panelvanlar değildir, GOLF, PASSAT v.s. (tabii ticaretle uğraşmıyorsan :) )

FIAT ise ucuza sahip olabilme avantajı ile her ikisinde de ön plana çıkıyor. Diğer markaları şöyle bir gözünüzün önüne getirin. Logoları ticari araçlarda daha büyüktür, bineklerde daha küçük ve genelde fontu olmayan logolar kullanıyorlar o nedenle logo araçtan daha çok ön plana çıkamıyor. FIAT'ta ise ticaride de aynı boy logo var binektede ve araçlarda fontu olan bir logo kullanılıyor bu nedenle araçtan daha çok logo ön plana çıkıyor buda etiketi sökülmemiş giysiyle dolaşmaya benziyor. Çok çirkin bir görüntü.. Tabii bu benim görüşüm!

Ben renk farkı derken FIAT'ın şu anda kullandığı logoları örnek gösterebilmek için söylemiştim.

Neyse konuyu dallandırmayalım bence..

Ne demişler zevkler ve renkler tartışılmaz..
Bende fikrimi beyan ettim.
Saygılar..

blue shadow
31/03/2007, 00:02
ben beğendim aslında yine çok aşırı güzel bi logo olmamış ama fiatın eski mavi ağırlıklı logosu o kadar kötü ki bu onun yanında oldukça güzel duruo...

Dartagnan
31/03/2007, 13:07
fiat ın amblemlerini beğenmiorm ama bu diğerlerine nazaran daha güzel olmuş.

serdalm
21/05/2007, 22:10
valla arkadaşlar lineada eski logo ile piyasaya girecek lansmanında eski logo vardı üstünde bravada yeni logo olacak sanırım

:lamer: