PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yıkama ve temizlik hakkında görüşler

serdar2362
04/03/2010, 11:10
Malum hepimiz arabalarımıza kendimizden daha fazla özen gösteriyoruz.

Bu başlık altında yıkama ve temizlik için önerileriniz, pratik çözümler, yıkamada dikkat edilecek hususlar, kullanılan temizlik maddeleri vs. hakkında görüşlerinizi belirtmenizi rica ederim.

En son harici temizlemeyi Ziebart'ta yaptırmıştım. Boya koruma+cam için su kaydırıcı yapılmıştı. Sonraki temizliği hep kendim yaptım. Yetkili bana "arabanızı bebe şampuanı ile yıkamanızı öneririm" demişti. Harici yıkamalarda kullanılan kimyasallar boya ve cila üzerinde olumsuz etkileri olduğu bir gerçek. Siz ne yapıyorsunuz bu durumda...?

keykavus
04/03/2010, 11:13
TurtleWax ağır kirli araç için yıkama şampuanı ve mikrofiber yıkama eldiveni de aldım, yıkamacıya veriyorum ve bunlarla yıkıyor.

Kriminal
04/03/2010, 11:17
En güzeli pril inanılmaz parlaklık saglıyor:P

SpyHunter33
04/03/2010, 11:26
Bak bu Pril meselesine bende katılıyorum :D
Benimde bir kaç uyguladığım şey var. Aracı Pril :D yada kendnden cilalı oto şampuanıyla yıkıyorum mikro fiber bez yada eldivenlerlede detaylandırıyorum. ayrıca siyah araç kullanıcısı olduğum zamanlarda suyun içine sirke koyarak sonradan olacak kireçlenmeleri öngelliyorum. yani köpüklü suyun içine sirke ilavesiyle. Ayrıca koltuklardaki temizlik için de kosla oxi nin döşeme spreyleri var köpük halinde oldukça etkili :)

serdar2362
04/03/2010, 11:34
En güzeli pril inanılmaz parlaklık saglıyor:P

Aman diyim Deniz'cim sakın ha. Cilayı resmen yoluyor. Gözle farkedilmiyor ancak sonraki aşamada cila, boya filan tamamen söküyor.

zyilmaz90
04/03/2010, 11:38
Bak bu Pril meselesine bende katılıyorum :D
Benimde bir kaç uyguladığım şey var. Aracı Pril :D yada kendnden cilalı oto şampuanıyla yıkıyorum mikro fiber bez yada eldivenlerlede detaylandırıyorum. ayrıca siyah araç kullanıcısı olduğum zamanlarda suyun içine sirke koyarak sonradan olacak kireçlenmeleri öngelliyorum. yani köpüklü suyun içine sirke ilavesiyle. Ayrıca koltuklardaki temizlik için de kosla oxi nin döşeme spreyleri var köpük halinde oldukça etkili :)

Sirkemi Öhğhh Abi Kokusu Cıkmıyodur İnş :D O kadar Deterjan Arasında cıkmaz ama Ne bilim :D

SpyHunter33
04/03/2010, 11:40
Sirkemi Öhğhh Abi Kokusu Cıkmıyodur İnş :D O kadar Deterjan Arasında cıkmaz ama Ne bilim :D

:D Tercihen elma sirkesi :D kokusuna da tadına da bayılırım ( her ne kadar şarabı andırsa da değil ) kovanın içine boca etmiyorum zaten kafi miktarda atıyorum bir şişe sirkeyi kovaya boca etsem sirkeciler her araba yıkayışımda bayram eder...

zyilmaz90
04/03/2010, 11:41
Bazen Evde Salatanın İçine Koyuyo Annem Niyemiş Babam Seviyomuş Kalkıyom Masadan ya Hİç Sevmem. Cocuklugumda Dolapda Gördüm Meyve suyu Diye Dikmiştim O Gün bugun ağzıma Sürmem :D

SpyHunter33
04/03/2010, 11:45
Aracın içindeki kokuyu nasıl muhafaza ediyorsunuz arkadaşlar ???

Yani harici bir oto parfümü mü yoksa başka kullanabileceğimiz bişey varmı. Aracım 2007 model ve hala ilk binişmde yeni çıktığındaki kokusu duruyor. ama ilerleyen zamanlarda ne olur bilemem :) Önerisi olan !!!

serdar2362
04/03/2010, 12:03
Şahsen eğer araba içinde yoğun toz ve sigara gibi kokular varsa Ozon'lamayı tavsiye ederim. Kendi arabamda Glade nin top şeklinde kokusundan bulunduruyorum. Arabaya binen ilk önce kokuyu soruyor. :D

zyilmaz90
04/03/2010, 12:10
Glade di Zannedersem Ufak Küre Şeklinde turuncu Renginde Kavun Kokulu Bir Koku Cok Güzel Kokuyor Tavsiye Ederim

air Wick miş https://images.gittigidiyor.com/2314/Air-Wick-Mango-Kavun-Koku-45-gun-etkili__23142483_0.jpg

serdar2362
04/03/2010, 12:41
Sağolasın Zafer. Tam bu koku işte. Kapağının sadece üstünü kesip koymak lazım yoksa koku çok ağır gelir.

magic
04/03/2010, 13:57
Hemen almam lazım zira arabada kalıcı bir koku sağlayamadım bir türlü. Hele Glade'in havalandırmaya takılan kokuları hiç bir işe yaramıyor, kokmuyor bile...

theblight
06/03/2010, 16:43
Araç yıkarken çift kova yöntemi kullanılması oluşacak çizikleri azaltır diyor uzmanlar.Ben elimden geldiğince bu yöntemi uyguluyorum bir kova normal su bir kova sonax konsantre araç şampuanlı su araç yüzeyini köpüklediğim mikrofiber eldivenim kirliyken önce normal suya daldırıyorum ve içine hapsettiği tozu toprağı atmasını sağlıyorum böylece köpüklü suyum hep temiz duruyor ve araç yüzeyine temiz köpüklü suyu ve kirden arındırılmış mikrofiber eldiveni temas ettirmiş oluyorum.Araç içinde ben de airwick parfümünü kullanıyorum kokusundan çok memnunum kalıcılığı gayet iyi,araç içinin temizlenmesinde ise meguiars markasının all purpose cleaner 1 e 4 sulandırılmış halini kullanıyorum ya da muadil olarak amway markasının L.O.C isimli ürünü kullanılabilir ikisinden de çok memnunum tüm yüzeylerde kullandım araç boyası dahil hiçbir sıkıntım olmadı.Kurulama bezi olarak yine meguiars ın water magnet isimli bezini kullanıyorum su emiciliği gayet iyi bunun dışında kipadan temin ettiğim jant fırçası bir sürü mikrofiber bez ve çeşitli boy ve tipte fırçalar da detay için tarafımdan kullanılmakta . . .

siyahinci83
06/03/2010, 17:38
cem şengün boya'dan mı aldın hepsini :)

StrawBeeRy
06/03/2010, 18:44
würth ün ilacı ve tazyikli bolca su cila olarak ıslakken sonax hızlı cila kuruyken amway veya turtle wax(hangisi varsa elimizde :) )

no_fear
06/03/2010, 18:56
sonax şampuan sonax hızlı cıla zıftler için gaz yağı ve basınclı yıkama tabancası yeterlı oluyor

kubilai
06/03/2010, 23:06
Bende sonax konsantre oto şampuanı kullanıyorum ben 2 kova yöntemi değil ama 2 sünger yöntemi ile yıkıyorum aracı :) Önce bir kısım tavan camlar falan sonra alt kısım gibi 2 adet ayrı ayrı tiftik tiftik yolunmuş sıva süngeri iş görüyor:D İç kısımda ise göğüse sarp deri vinil koruyucu üzerine nemli bezle silerek uyguluyorum koltuklarımı da nemli bezle silerim. Lastiklerime de sarp deri vinil kouruyucu uyguluyorum kurulama bezlerim normal penye yumuşak bezler. Cila olarak ise sonax metalik boya cilasını kullandım memnunum...

theblight
07/03/2010, 14:59
cem şengün boya'dan mı aldın hepsini :)

evet şengünden aldım açık halde de satılıyor illa ki galon alınmak zorunda değil orada Gökhan diye bir arkadaş vardı saolsun çok yardımcı olmuştu bana
www.sengunboya.com

Tufan
07/03/2010, 15:35
meguris hangi ürüni satılıyor sengul boyada ve ne kadar ?

theblight
07/03/2010, 19:23
Meguiars ın neredeyse tüm ürünleri satılıyor Şengün Boya'da fiyatlar değişken olmakla beraber web sitesinden fikir edinilebilir.
Ayrıca web sitesindeki iletişim bilgilerinden telefonla da irtibata geçip istediğiniz ürünün o anki fiyatını öğrenebilirsiniz.Web sitesine gitmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Sengun Boya Web Sitesi (https://www.sengunboya.com)

Meguiars Ürün Çeşitleri ve Fiyat Listesi (güncel değil) (https://www.sengunboya.com/boya/meguiars-fiyat-listesi.html)

Tufan
07/03/2010, 20:47
teşekkürler cem bende izmirde elden almak için cila arıyorum malum koçtaşın sattıgı ürünlere takıldım kaldım.

iyi oldu bu teşekkürler

SpyHunter33
07/03/2010, 21:04
bu gün koçtaş'da bi cila makinası gördüm 49 lira diyordu :d alsam mı ki diye düşündüm :) ama tabi bu işi ticari olarak yapmayacağım için evde 50 liralık makinanın ytması pek mantıklı gelmedi :)

Tufan
07/03/2010, 21:35
valla alanlar o makineden memnun dğeil diye duydum ama bence elden iyidir.

theblight
09/03/2010, 17:55
bu gün koçtaş'da bi cila makinası gördüm 49 lira diyordu :d alsam mı ki diye düşündüm :) ama tabi bu işi ticari olarak yapmayacağım için evde 50 liralık makinanın ytması pek mantıklı gelmedi :)

Erkan aracında boya ve hata düzeltme işlemi yapmayı düşünüyorsan devir ayarlı avuç taşlama yada yine devir ayarlı polisaj makinası alabilirsin bauhaus da 99TL ye alpha tools marka devir ayarlı polisaj makinesi var sanırım kullanıp memnun kalanlar var.
Ancak sadece cila yani wax atıyorsan wax zaten makinayla atılmaz gereksiz olur elle cila atmak daha iyidir bu durumda evet makina alman gereksiz hale gelmiş olur ölü bir yatırım yapmış olursun :)

Tufan
09/03/2010, 18:44
100 tlyede bosh marka var .coğu cila ile ilgilenen bilir,skodacı irfanı onun tavsiyesi bosh

siyahinci83
09/03/2010, 19:23
bosch polisaj'ın fiyatını nereden aldın? merak ettim :)

Tufan
09/03/2010, 19:43
valla nette gördüm 100 ile 110 arası dğeişiyor

theblight
10/03/2010, 12:42
Bende de o makina var devir ayarlı avuç taşlama makinesi
670Watt güce sahip Bosch GWS-115-E modelidir arkadaşlar fiyat aralığı 100 ile 135 TL arasında değişiyor.

Tufan
10/03/2010, 15:48
cem makinayı netten mi aldın yoksa yapı marketlerde var mı ?

ve sengül boyada meguirs açık ürünü satılıyormu.

benim aslında istediklerim collinite merguirs show glaze yeter bana

theblight
10/03/2010, 20:49
Istanbuldan babam almıştı makinayı heryerde bulabilirsin netten de almak mantıklı yapımarketlerde de illa ki vardır.
Şengün boya açık ürün satar ama her ürünü değil mesela show car glaze 7 yi açık olarak alamazsın.
Şengünde sadece meguiars 3m gibi markalar var collinite filan yok.
Bu arada aracın ne renk?Eğer beyaz,gri ya da tonlarında bir renkse boşuna glaze alma zira açık renk araçlarda glaze in hiçbir etkisi olmaz.Siyah,Lacivert,Kırmızı vb renklerde glaze ekstra parlaklık sağlar üzerine mutlaka wax atılması gerekir.

Tufan
10/03/2010, 23:18
teşekkrüler öncelikle bilgilerin için.

bende nette okudum biri opel vectra gümüş renge glaze uygulamış maa hiç bir fark yaratmadı yazmış

benim aracımda gümüş renkli sanıım etkisi olmaz.

collinite yok evet . nette görmüştüm sende yazmışssın katı waxını çok iyi bence almak lazım.

şuanda turtle wax premium cilası ile gloss guard kullanıyorum.eğer sengül boyada meguirs açık wax varsa meguirsa geçiyim istiyorum.

nxt yi çok iyi diyorlar ama o da 70 tl.
teşekkürler

serdar2362
11/03/2010, 09:37
Peki arkadaşlar iç temizlik için, mesela tavan ve döşemeler için ne yapıyoruz..?

BuRaK-BG
11/03/2010, 09:41
kosla oxi ile onun sıvısı var abi onu iyice köpürttükten sonra köpükle 3 kez siliyoruz.incitmeden nazikce.sonra kar beyaz:)

kaptan_ahab
11/03/2010, 15:32
Az önce detaylı iç temizlik ve boya koruması için bi yerle görüştüm.230-TL istedi ve kredi kartına 3 taksit yaparım dedi.Kullandıkları malzeme sonax.Ayrıca arka koltukta sigara yanığı var onuda döşemeciye gönderip halletiririz dedi, buda fiyata dahil.İşlem daha fazla sürer dedim ama 1 günde teslim ederiz dedi.Koltuklar için kurutucu kullanıyorlarmış.Tavan için ıslak malzeme kullanmamalarını söyledim.Ayrıca cila yapmıyoruz boya koruma 6 işlemden oluşuyor en son cila yapılıyor dedi.Yarın veya pazartesi aracı bırakıp foto eklemeye çalışacağım.

SpyHunter33
11/03/2010, 15:49
Az önce detaylı iç temizlik ve boya koruması için bi yerle görüştüm.230-TL istedi ve kredi kartına 3 taksit yaparım dedi.Kullandıkları malzeme sonax.Ayrıca arka koltukta sigara yanığı var onuda döşemeciye gönderip halletiririz dedi, buda fiyata dahil.İşlem daha fazla sürer dedim ama 1 günde teslim ederiz dedi.Koltuklar için kurutucu kullanıyorlarmış.Tavan için ıslak malzeme kullanmamalarını söyledim.Ayrıca cila yapmıyoruz boya koruma 6 işlemden oluşuyor en son cila yapılıyor dedi.Yarın veya pazartesi aracı bırakıp foto eklemeye çalışacağım.

Sayın abicim nerdedir bu dediğiniz yer :) benimde bir detaylı temizlik yaptırasım varda koltuklara bir işlem yaptıklarını bilmiyordum. Zira benden önceki kullanıcısı ön koltuğu sigarayla yakmış ben sigara ile içeri bile almıyorum kimseyi :)

kaptan_ahab
11/03/2010, 15:58
Sayın abicim nerdedir bu dediğiniz yer :) benimde bir detaylı temizlik yaptırasım varda koltuklara bir işlem yaptıklarını bilmiyordum. Zira benden önceki kullanıcısı ön koltuğu sigarayla yakmış ben sigara ile içeri bile almıyorum kimseyi :)
Hemşerim iki tane buldum ama bir tanesi 300-TL dedi,gönlüm ona yaptırmaktı ama 230-TL daha cazip geldi.Seyhan Oteli nin arkasında Reşatbey mah.de.İki yerde birbirine yakın.İstersen hemen yaptırmak yerine benim görüşümü bekle.Memnun kalırsam yaptır.Kalmazsam ikinci 300-TL lik yer garanti iyi yapıyor oraya verirsin.

SpyHunter33
11/03/2010, 16:17
Eyvallah abcim sen bir yaptır bakalım memnun kalırsan bizde oraya doğru yol alırız :)

Evo1
11/03/2010, 16:44
Arkadaşlar Ankara için Sonax, Ziebart falan hikaye. Müslüm Abi diyorum tek geçiyorum. Boya koruma, kaput filmi, motor koruma yaptırdım ben, son derece memnunum, meguiars malzeme kullanılıyor. Vicdansız hava şartları müsaade etmiyor ki arabanın fotolarını çekeyim sizinle paylaşayım, yıkatıyorum ertesi gün çalçamur. Yıkamadaki elemanlar bile abi işçilik çok güzel gerçekten çok özenmişler dedi varın gerisini siz hesap edin artık.

Tufan
13/03/2010, 01:47
teşekkrüler öncelikle bilgilerin için.

bende nette okudum biri opel vectra gümüş renge glaze uygulamış maa hiç bir fark yaratmadı yazmış

benim aracımda gümüş renkli sanıım etkisi olmaz.

collinite yok evet . nette görmüştüm sende yazmışssın katı waxını çok iyi bence almak lazım.

şuanda turtle wax premium cilası ile gloss guard kullanıyorum.eğer sengül boyada meguirs açık wax varsa meguirsa geçiyim istiyorum.

nxt yi çok iyi diyorlar ama o da 70 tl.
teşekkürler
güncel

theblight
13/03/2010, 12:35
Öncelikle tavan ve koltuklar için soru soran arkadaşıma cevap vermek isterim;tavanda kesinlikle ıslak temizlik yapmayın turtle wax döşeme temizleyici köpük ya da meguiars ın quik out ürünü yine o da köpüktür bu ürünler basınçlı kutuda satılıyorlar ve tavanda iyi iş çıkartıyorlar,döşeme temizliğine gelince kosla oxi actionı hiç kullanmadım bilemem ama daha önce forumun çeşitli yerlerine defalarca yazdığım gibi meguiar's All Purpose Cleaner ya da Amway L.o.C ürünleriyle döşeme temizliğinde çok iyi sonuçlar aldım bi de 3M in 38050 genel temizlik sıvısı var onunda performansı çok iyi,bunlar bir litresinden 5 ile 10 litre(ihtiyaca göre sulandırma ile) temizlik solüsyonu elde edebileceğiniz ürünler döşemeye sıkın daha sonra bekleyin sonra biraz daha sıkarak çok sert olmayan bir fırçayla dikkatlice fırçalayın sonrasında mikrofiber havlu ile kabasını alın ve halı yıkama makinası ya da ıslak çekim yapabilen başka bir makinayla koltuğunuza işlemiş olan kirle karışık temizlik solüsyonunu koltuktan çekin iyice çektikten sonra bile hafif nemli kalacaktır kurumaya bırakın ve kesinlikle ıslakken koltukları kullanmayın.

Tufan arkadaşımın sorusuna gelince,
Collinite waxı netten temin edebilirsin,Nxt yi de yurtdışından getirtme şansın varsa oradan al derim ama collinite mi nxt mi dersen bence collinite katı waxın kalıcılığını ve performansının yerini hiçbir sıvı wax tutamaz.
ŞengüN boya açık wax satmıyor bildiğim kadarıyla ama Meguiars ın detailer adlı bir ürün gamı var galonluk olarak satılıyor APC,Super Degreaser,Shampoo Plus bunlardan bazıları o ürün gamı içinde wax olması lazım yanılmıyorsam,eğer var ise belki onu açık olarak satabilirler çünkü şengüNde sadece galon bazındaki ürünler açık satılıyor kapalı kutu ürünlerini açıp içinden bir miktar alıp açık satış yapmak zaten yanlış ve bunu yapmıyorlar yinede 0232 461 10 53 numaralı telefondan Bornova 3. sanayiideki şubeleriyle görüşebilirsin ben yolumun üzeri olduğu için alışverişimi buradan yaptım sana yakın olan başka şubeleri de vardır web sitesinden de bilgi edinebilirsin.

koyublack
13/03/2010, 20:03

Erkan ben bugün boya koruma + motor koruma + detaylı iç temizlik yaptırdım gayet de güzel oldu toplamda 250 tl tuttu. resimlerini de garaj bölümüne ekledim https://forum.grandepuntotr.com/garaj/15169-en-egzotiginden-bir-tane-daha.html#post278532 sen de istersen iletişim bilgilerini özelden yazabilirim.

kaptan_ahab
17/03/2010, 15:58
Erkan aracı sadece detaylı iç temizlik için dediğim ikinci yere (300 isteyen) pazartesi saat 10:00 da bıraktım, dün 13:30 gibi aldım.Sadece iç temizliğe 150-TL verdim.Bu arada motor ve altıda yıkattırdım.İşin detayını bilmem ama görünen kadarı ile çalışma gayet iyi olmuş.Kullandıkları malzeme ise meguiars.Döşemedeki sigara yanığı olayına gelince geçen hafta sonu birkaç işlem için döşemeciye gittim.Daha önceki aracımıda bu kişiye götürmüştüm.Mahalle arasında öylece bilinen ve işleri çok olan bi yer değil.Arka koltukta sigara yanığı olan yere küçük bir sünger parçası keserek üstüne siyah bir kumaş yapıştırdı ve ardından yanık yere yapıştırdı,hafif sırıtma var ama küçük bir iki siyah boya rütuşu ile sanırım anlaşılamayacak hale gelir.Bir döşemeciye uğrarsan sanırım şu halinden daha iyi olacaktır.

kara kız
17/03/2010, 21:40
Öncelikle tavan ve koltuklar için soru soran arkadaşıma cevap vermek isterim;tavanda kesinlikle ıslak temizlik yapmayın turtle wax döşeme temizleyici köpük ya da meguiars ın quik out ürünü yine o da köpüktür bu ürünler basınçlı kutuda satılıyorlar ve tavanda iyi iş çıkartıyorlar,döşeme temizliğine gelince kosla oxi actionı hiç kullanmadım bilemem ama daha önce forumun çeşitli yerlerine defalarca yazdığım gibi meguiar's All Purpose Cleaner ya da Amway L.o.C ürünleriyle döşeme temizliğinde çok iyi sonuçlar aldım bi de 3M in 38050 genel temizlik sıvısı var onunda performansı çok iyi,bunlar bir litresinden 5 ile 10 litre(ihtiyaca göre sulandırma ile) temizlik solüsyonu elde edebileceğiniz ürünler döşemeye sıkın daha sonra bekleyin sonra biraz daha sıkarak çok sert olmayan bir fırçayla dikkatlice fırçalayın sonrasında mikrofiber havlu ile kabasını alın ve halı yıkama makinası ya da ıslak çekim yapabilen başka bir makinayla koltuğunuza işlemiş olan kirle karışık temizlik solüsyonunu koltuktan çekin iyice çektikten sonra bile hafif nemli kalacaktır kurumaya bırakın ve kesinlikle ıslakken koltukları kullanmayın.

Tufan arkadaşımın sorusuna gelince,
Collinite waxı netten temin edebilirsin,Nxt yi de yurtdışından getirtme şansın varsa oradan al derim ama collinite mi nxt mi dersen bence collinite katı waxın kalıcılığını ve performansının yerini hiçbir sıvı wax tutamaz.
ŞengüN boya açık wax satmıyor bildiğim kadarıyla ama Meguiars ın detailer adlı bir ürün gamı var galonluk olarak satılıyor APC,Super Degreaser,Shampoo Plus bunlardan bazıları o ürün gamı içinde wax olması lazım yanılmıyorsam,eğer var ise belki onu açık olarak satabilirler çünkü şengüNde sadece galon bazındaki ürünler açık satılıyor kapalı kutu ürünlerini açıp içinden bir miktar alıp açık satış yapmak zaten yanlış ve bunu yapmıyorlar yinede 0232 461 10 53 numaralı telefondan Bornova 3. sanayiideki şubeleriyle görüşebilirsin ben yolumun üzeri olduğu için alışverişimi buradan yaptım sana yakın olan başka şubeleri de vardır web sitesinden de bilgi edinebilirsin.

peki hocam o ilaçlı solusyonu araçtan vakum makınesiyle yada halı yıkama makınasıyla çektikten sonra olay bitiyomu..size göre..asıl onemli olan o solusyonu temiz suylan beraberce cekmektir..aksi taktirde kumaş içinde kımyasallar kalarak kumaşta solma ve en ufak bir su damlasında tekrar lekelenmesine neder olur..buda bender senin yazdıklarına artı olsun..

theblight
18/03/2010, 10:58
peki hocam o ilaçlı solusyonu araçtan vakum makınesiyle yada halı yıkama makınasıyla çektikten sonra olay bitiyomu..size göre..asıl onemli olan o solusyonu temiz suylan beraberce cekmektir..aksi taktirde kumaş içinde kımyasallar kalarak kumaşta solma ve en ufak bir su damlasında tekrar lekelenmesine neder olur..buda bender senin yazdıklarına artı olsun..

Ben bugüne kadar bahsettiğiniz gibi bir sorun yaşamadım ancak tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.Bir dahaki koltuk temizliğimde dediğiniz yöntemi deneyeceğim