PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : anlık yakıt

karaşimşek
25/12/2006, 16:57
Arkadaşlar benim kafama takılan konu yokuş aşağı giderken ve ayağımı gazdan çekmeme rağmen anlık yakıtın 2.0 lt değerini göstermesi . Normalde anlık yakıtın sıfır göstermesi gerekmiyor mu çünkü araba kendi potansiyel enerjisiyle gitmez mi ? Bu durum dizel olmasından mı kaynaklanıyor yoksa benzinlilerde de mi aynı durum söz konusu bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum şimdiden teşekürler.

AWD
25/12/2006, 17:01
sen bide boşa alıp in yakıt miktarı artıyo çok saçma bi durum vitesteyken 6 da bile insen devir artıyo ama 2 lt gösteriyo bilgisayar ama boşa aldığında motor rölantide bile olsa hızlandıkça yakıt tüketimi artıyo buda bilgisayarın hataları işte çok fazla düşünmemek lazım ayrıca rölantidede benzin yakıyo araba bunuda unutmayalım ;)

karaşimşek
25/12/2006, 17:09
Doğru haklısın rölantide araba benzin yakar ama yokuş aşağı giderken ayağını gazdan çektin mi benzin pompası kapanır hatta abimin ibizasında anlık yakıt böyle durumlarda sıfırı gösteriyor acaba dizel olması bizimkilerde fark yaratır mı bilmiyorum.

h k
25/12/2006, 19:17
benzinlide de ayni 2.0 gösteriyor , hatta ayni yol bilgisayarini kullanan palio-albealarin dizel ve benzinlilerinde yine 2.0 gösteriyor. fiat bu şekilde programlamis yada 2 litrenin altini ölçemiyor bilemiyorum.

Ryu
25/12/2006, 19:39
25 inde üstünü gösteremiyor 8D

Gianfranco
25/12/2006, 19:40
Ben denedim bende 0.0 gosteriyor. Gazdan cektikten biraz sonra gosteriyor. Dizellerde cut-off olmadigi icin en az 2.0 gosterir. Ama benzinlide ole bir durumun soz konusu olmamasi lazim.

karaşimşek
25/12/2006, 19:44
dün ben de fark ettim 1. viteste ne kadar gaz verdiysem anlık yakıtta 25 i geçiremedim. Ama önemli olan diğer araçlar kendi hızıyla yol alırken yakıt harcamıyorda bizimkiler harcıyor ise buda yakıt sarfiyatını artırır umarım tahmin ettiğim gibi değildir sadece bilgisayardan kaynaklanan bi r durumdur.

karaşimşek
25/12/2006, 19:46
cut off derken benzin kesici mi oluyor o kardeş bütün dizeller için geçerli mi bu yoksa sadece bizimkiler demi.

Gianfranco
25/12/2006, 19:51
evet benzini kesiyor diye biliyorum. bu konularin uzmani . O gelsin cevap verir :D

karaşimşek
25/12/2006, 19:55
tamam kardeş bekleyelim de kafamızda soru işareti kalmasın .

h k
25/12/2006, 19:59
Ben denedim bende 0.0 gosteriyor. Gazdan cektikten biraz sonra gosteriyor. Dizellerde cut-off olmadigi icin en az 2.0 gosterir. Ama benzinlide ole bir durumun soz konusu olmamasi lazim.

bende 0 göstermiyor 2.0 gösteriyor , benimki 1.4 77 lik.

karaşimşek
25/12/2006, 20:17
benim şimdiye kadar bütün yol bigisayarlı arabalarda 0 gösteriyordu ilk gördüğümde baya şaşırdım acaba işin aslı ne gerçekten insanın canını sıkıyor.

Misafir2
25/12/2006, 20:29
hıç dıkkat etmedım?????????????:

Gianfranco
25/12/2006, 20:38
bende 0 göstermiyor 2.0 gösteriyor , benimki 1.4 77 lik.

Benimki de 1.4 95 lik, ama yarin tekrar bakiyim bi...

intro1
25/12/2006, 21:20
ilginç birde ben deneyeyim ama bilgisayarda bi tuaflık var 100 le giderken sabit hızda 2.0 ları gördüm olabilirmi??? ilginç bence 2.0 lık yolda9-10 luk sarfiyat ta ekranda gördüm bu kadar abes tüketim olabilirmi (dizel 75 hp)

BGRAYS
25/12/2006, 21:23
ewet bence gorebilirsin soyle ki illaki yokus asagi bi yoldur ve sende gazı cok cok hafif basıyosundur bende de aynı oluyo ..

h k
25/12/2006, 21:23
ilginç birde ben deneyeyim ama bilgisayarda bi tuaflık var 100 le giderken sabit hızda 2.0 ları gördüm olabilirmi??? ilginç bence 2.0 lık yolda9-10 luk sarfiyat ta ekranda gördüm bu kadar abes tüketim olabilirmi (dizel 75 hp)

önemli olan hiziniz degil gaza ne kadar bastiginizdir. eger gaz pedalina hic dokunmuyorsaniz ve motor devri belli bir degerin üstündeyse (bu deger motor tipine göre degisir) yakit tüketimi olmaz. cut-off devrinin altina inmedigimiz sürece yol bilgisayarinda 0 görmeliyiz ama 2.0 dan asagisi gözükmüyor.

erdiyilmaz
26/12/2006, 02:41
kişiseL fikrim.. yokş aşağı araç boşta da gitse.. motor stop etmiyor dikkat edersiniz. yani yine çaLışıyor 2.0Lt göstermesi normaL. zaten düşük hızLarda giderken boşa atın, 2.0Lt degerini degiL daha yüksek bir değeri okursunuz 4.3Lt gibi.

Araç boşta tamam ama.. yine de motor çaLışıyor..! BeLLi miktar benzin gidecektir eLbet. O da 2.0Lt oLarak gözüküyor. 0Lt göstermesi için o aracın motor stop etmiş haLde gitmesi Lazım. KişiseL fikrim böyLe.

heartfever
26/12/2006, 08:50
yorumlarınız bana göre doğru da diğer arabalarda arkadaşların dediği gibi neden 0 gösteriyor. arkadaşımın clio 3 ünde de gazdan çekip sabit hızda giderken defalarca gördüm anlık yakıt 0 gösteriyor. eğer bu firmalar yazılımı buna göre yapmışsa bizim ortalama yakıt tüketimimiz hep fazla çıkacaktır diğer araçlara göre.

usesw
26/12/2006, 11:49
Ben şahsen fiat'a güvenerek araç belli bir hıza ulaşınca viteste bırakarak, ayağımı gazdan çekiyorum ve 2.0 değerinde kalmaya çalışıyorum. Yani vitesi boşa almıyorum.. Yakıt tüketimi sanırım böyle daha az oluyor... Bilgisayara güvenmek lazım...

SANtO
26/12/2006, 14:06
Bendede 1.4 77bg var. eğer viteste ise ve ayağımı gazdan çekersem 2.0 oluyor aslında benzin gitmiyor ama 2.0 gösteriyo işte. yalnız 1500 devirin altına inince tekrar 2.0 lt. nin üstüne çıkıyor.yani tahminim cut off 1500 devire kadar aktif. ama bazen motor soğukken 2000 devir gibi yeniden yakıt yükselmeye başlıyor. heralde ecu motor stop etmesin veya herhangi bir düzensizlik olmasın diye kendi kendine ayarlıyor heralde.

Misafır
26/12/2006, 14:44
useswe katılıyorum.
bence de en doğrusu böyle yapmak.
viteste cutt of yapılması vitesin boşta olmasından çok daha karlı.

SANtO
26/12/2006, 14:45
Herhalde:)

İbrahimKC
27/12/2006, 14:49
kişiseL fikrim.. yokş aşağı araç boşta da gitse.. motor stop etmiyor dikkat edersiniz. yani yine çaLışıyor 2.0Lt göstermesi normaL. zaten düşük hızLarda giderken boşa atın, 2.0Lt degerini degiL daha yüksek bir değeri okursunuz 4.3Lt gibi.

Araç boşta tamam ama.. yine de motor çaLışıyor..! BeLLi miktar benzin gidecektir eLbet. O da 2.0Lt oLarak gözüküyor. 0Lt göstermesi için o aracın motor stop etmiş haLde gitmesi Lazım. KişiseL fikrim böyLe.

Aynen katılıyorum. WV Bora kullandığımda yol bilgisayarı gaza basmaya göre değeri hesaplıyordu. dolasıyla gaza basmadığınız anda yol bilgisayarı 0 gösteriyordu. Çokda gerçekci gelmemişdi bana.

Ama G.P. de sanki motor devrine göre tüketim hesaplanıyor gibime geldi. Yani oradaki değer gerçekten tüketilen benzin miktarını gösteriyor bence.

Boşta giderken aracın benzin harcamaması gibi bir durum söz konusu olabilir mi?. Pistonları hareket ettirmek için kesinle yakıta ihtiyacı olacaktır bence.

durumu şöylede özetleyebilir. Eger boşta yol bigisarı sıfır gösteriyorsa yani hiç yakıt tüketimi yoksa, bu durumda araç durdugu yerde rölantide ömür boyu çalışması gerekmez mi?

Bunlar benim fikirlerim. Ve ben yol bilgisayarına güveniyorum..

Mısafir
27/12/2006, 15:54
Arkadaşlar Bzi okulda İçten Yanmalı Motorlar dersinde hesaplamıştık. Bi güzergah belirledik ve inişler çıkışlar hesaplayarak bi ortalama yakıt tüketimi çıkardık. Yokuş aşağı vitesi boşa almak sanılanın aksine teorik olarak yakıt tüketimini arttırdı. Şu an hesabını kitabını tam hatırlamasamda bu sonuç aklımda kalmış (Soğutma sektöründeçalışıyorum. Motorla en son görüşmem o dersteolmuştu- sonra bi de ehliyet kursunda) Vel hasıl ana mantık aracın boşa alınması ile kaybedilen ivme tekrar çıkacağınız yokuşta size zarar olarak dönüyor. Araç yokuş aşağı giderken tekerleklerin dönüşü motorun yükünü çok hafiflettiğinden zaten viteste de olsa pek benzin yakmıyorsunuz. O sırada gazı aynı oranda tutarsanız hızınız düşmeyeceği için momentumunuz da düşmeyecek. Dediğim gibi valumetrik verim - strok oranı ile ilgili bi iki formülle çözmüştük olayları ama ayrıntı pekde hatırımda kalmadı. Ben o gün bu gündür yokuş aşağı aracı boşa almıyorum. (Bu arada rolantide de aracın düz yola göre fazla yaktığı hatırımdadır. ) Varsa otomotivde çalışan mühendis arkadaş bi bilgilendirsin bizi.

mkaksoyer
27/12/2006, 16:57
90 modelden sonra çıkan araçlarda karbüratörlü dahi olsa cut-off vardır.(sanayi ustalarının "elektrikli meme " dediği parça). sistem belli bir devirin üstünde rölanti memesinin kapatılması gibi yorumlanabilir (zaten karbüratörlü araçta böyle) . aklıma gelen yüksek kompresyonda motorun gömleklerinin aşırı ısınmasını önlemek için için az miktarda benzin püskürtülmesi veya hesabın kolay yapılabilmesi yazılımın böyle ayarlanmış olması.

padawantr
27/12/2006, 19:49
boş vitese geçtiğinizde motor kompresyonundayken gördüğünüz 2.0 değerinden daha fazla değer göstermesi gayet normal. bunun sebebi de bildiğim kadarıyla fren için gerekli kompresyonun ( yani fren için yapılan motor basıncı ) gerekliliğidir. eğer araç boş viteste gitmeye devam ediyor ise frenleme yapıldığında motor basıncı birden emilecek ve motor stop edecektir. fakat vites boştayken elektronik sistem bir miktar da olsa motorun bu gibi bir kompresyon kaybı sonucunda stop etmemesi için yapılan bir önlem olabilir.

dejavu
27/12/2006, 20:11
@padavantr
ya seni bende nerden tanıyorum diyorum.. hiç yabancı gelmiyordu resimlerim..
en sonunda çıkardım kardeş....
::)))))
tuna ya selamlar.... ona öğle söyle.. ha bu arada senin arabayıda gördüm birkaçkez...

mTk
28/12/2006, 15:08
Dizellerdede cut-off olması gerek. Babamın dizel C-maxında gaza basmadığınızda ve vitesdeyken araba 0.0lt/100km gösteriyor bilgisayar.

levcel
30/12/2006, 14:35
tabi ya 0.0 tüketim hiç yakmıyo anlamına gelir... yakmaz olurmuu stop halinde çalışAN Bir araç 3 dakikada 1 km.'lik yakıt harcar.. yani 2.0 göstermesi normal. ya bide anlık tüketime pek güvenmemek lazım dijital anlık tüketimler insanı yanılta biliyoo

xmann
30/12/2006, 21:46
Valla arkadaşlar ben daha 6.5 altında gösterdiğini görmedim yol bilgisayarının.Ya bigisayarda bi tuhaflık var yada bende...

Sezgintr
30/12/2006, 22:32
Bilgisayar fazla gösteriyo. Kaç kere depoyu fulleyip ölçtüm. İlk zamanlar doruyduda bu son zamanlarda yakıtın düşmesine rağmen bilgisayar hala aynı yakıt değerlerini gösteriyo.

erdiyilmaz
31/12/2006, 03:40
Valla arkadaşlar ben daha 6.5 altında gösterdiğini görmedim yol bilgisayarının.Ya bigisayarda bi tuhaflık var yada bende...

anLık tüketim (instant constamp) değerine baktığından eminsin degiL mi hocam?
Averaj'a (Average constamp) bakıyorsan degerin sabit kaLması normaLdir.

Ziyaretçi047
14/02/2007, 04:19
arkadaşlar bu sorunun cevabını o arabayı üreten mühendis bilir. araç viteste gazsızken yakıt kesiyorsa yakmayacaktır. yok bir miktar yakıtı ne olur ne olmaz diye gönderiyorsa yakacatır. skoda vw seat bu durumlarda 0.0 diyor. vitesi boşa alınca 0.5 felan diyor ki mantıklı. o esnada motor 800 devirle dönüyor. ama fiat ların tamamında 2 durumda da 2.0 yazıyor. araba dururken ---- çıkıyor. öteki markalar araba dururken de 0.5 diyerek "ama bu sefer saatte 100km de değil" ne yakacağını gösteriyor. fiat 2.0 ın altını göstermemesini programlamış. yani belki evet 0 yakıyor ama sisteme 2.0 göster demiş. hem böylece ortalama hesabı da yüksek çıkacağından bizi yolda bırakmayacaktır. ya da şöyle söyleyim bilgisayar 100km de 6 lt yakıyorsun derken siz 5 yakmış olabileceksiniz. böyle bir ayar var. ama yine de dediğim gibi en doğrusunu arabayı yapan mühendisler bilir.

Auto engineeR
14/02/2007, 13:51
benim bildiğim kadarıyla ; enjeksiyonlu tüm araçlarda (dizel benzinli) yüksek dewirlerde gazdan çekilince yakıt akışı kesilir. yol bilgisayarının 0 göstermesi lazım ama 2 gösteriyor.
yokuşaşağı witesi boşa atınca ise anlık tüketimin artması gayet doğal. boş witeste giderkenki hızınızla 100 km giderseniz ; motor ne kadar süre rölantide boş boş çalışcağını hesaplıyor we anlık tüketim yazıyor. dikkat edin : o an ne kadar yakıt gönderdiği değil : o şekilde kullanırsanız 100 kmde kaç L yakacağı yazıyor. boşta giderken hızınız artarsa anlık tüketimde az gözükür, azalırsa çok gözükür. gayet mantıklı 8O

ABNEW
14/02/2007, 15:05
Tüm modern enjeksiyonlu araçlarda -Cut off- denen sistem var diye biliyorum ben de.Araç yüksek devir ve hızda giderken ayak gaz pedalından çekildiğinde belirli bir hız ve devir değerine düşünceye kadar yakıt tüketimi sıfıra iner.Ancak bu Fiat ta denildiği gibi 2lt olarak gösteriliyor olabilir ya da Fiat ta Cut off yok:)...

Gajiin
14/02/2007, 15:20
Onno usta autoshow da bi soruyu cevaplarken motor yükte ve ayak gaz pedalından çekiliyken motor sadece rölanti devrinde yakacağı yakıtı yakar.
bende katılıyorum sonuçta:
cut off sistemi sadece karbüratörlü motorda olur. enjeksiyonlu benzinlilerde ve dizellerde zaten işletim sistemi ayarlıyor.
hiç gaz verilmediği zaman motorun yakıt tüketmemesi bana anlamsız ve imkansız geliyo. öyle olsaydı bu zamanlarda egzos emisyonu da olmaması gerekirdi ama gördüğüm kadarıyla bu esnada dahi egzosdan duman çıkıyo. soruçta yakılan bi yakıt var.

ayrıca şunu da düşünelim ki gaz verilmezken motora yakıt gitmese krankın hareketini dönen aksdan gelen güçle sağladığını düşünsek daha sonra gaz verip motora yakıt geldiğinda ateşleme zamanı bozulacaktır. yakıt silindire enjekte edildiğinde piston zaten üst ölü noktadaysa ya da stroğun ortasındaysa ateşleme zamanı bozulur.

ORACLE
14/02/2007, 15:24
Ya Arkadaşlar konu hakkında çok bilgim yok ancak yakıt olmadan motor çalışır mı yaw :)

ABNEW
14/02/2007, 17:33
cut off sistemi sadece karbüratörlü motorda olur. enjeksiyonlu benzinlilerde ve dizellerde zaten işletim sistemi ayarlıyor.

Karbüratörlüler de değil enjektörlülerde olur cut-off.Zaten bu sistem modern motorlarda oluyor.Onno Usta da bunu demiştir eminim.Enjeksiyon denen sistem mekaniktir ama kontrolü elektroniktir...

femoli
14/02/2007, 18:56
motorda yakıt kesme gibi bir şey söz konusu değil yokuş aşağıda gitse yokuş yukarıda gitse göstergeler sıfırı göstermez gösterende yalan söler araç çalıştığı andan itibaren yakıt yakaya başlar bu ölçüm olayıda vites ve de devir göstergesinin orantılı çalışmasıyla meydana gelir 1 . vitesle 4000 devirle yaptığın harçama 2 vites 4000 devirle yaptığınız harcamayla eş değer değildir yokuş aşağı giderken de aracın yakacağı en alt limit olan 2 lt göstermesi gayet normal bu 100 km de yakacağı yakıt anlamına da gelmez ama en asgari yakıt limiti olarak onu gösteriyor

bambogie
14/02/2007, 19:18
arkadaşlar sonuçta arabayı çalıştırırız ve bırakın gidin o benzin yada mazot siz gaza basmadığınız halde bitiyor mu?evet. :) sonuçta potansiyel ve kinetik enerji denen şey var buda momentum değeridir krank milinin dönmesi için gereken minimum devir vardır ki kontağı kapatmadığınız sürece o döner durur ve motor sonuçta su yakmadığı için pistonlarda kendi kendine dönmediği için bir miktar yakıt kullanarak bu işlemi sürdürür.bunun sonucunda gösterge doğru yada yanlıştır ama yokuş aşağı hem viteste kullanmak yakıt açısından yararlıdır çünkü tekerleklerin dönme hızı aynı anda krank milinede aktarılır bkz devir saatiniz ayağınızı gazdan çekmenize rağmen yükselebilir.ikincisi güvenlik açısından ani bir durumda savrulma ve aracın kontrolü için güvenlidir.bu arada ortalama yakıtta 6.9 altı göremedim ama her 100km de 0.1 düşüo ilk seferlerde 7.3 civarıydı motoru zorladıkça açtıkça düştüğünü takip edebiliyorsunuz...

ABNEW
14/02/2007, 20:00
motorda yakıt kesme gibi bir şey söz konusu değil

Yakıt kesme denen teknoloji kesinlikle var.Ama bizim araçlarda olmayabilir...

the_Algn
14/02/2007, 20:50
Karbüratörlüler de değil enjektörlülerde olur cut-off.Zaten bu sistem modern motorlarda oluyor.Onno Usta da bunu demiştir eminim.Enjeksiyon denen sistem mekaniktir ama kontrolü elektroniktir...

karbürotörlü araçlarada da varmışşş

the_Algn
14/02/2007, 20:54
Arkadaşlar Diğer markaların yol bilgisayarlarında 0,0L/100km olayı çok inandırıcı değil...o zaman bu araçlara 1lt yakıt koyalım 1litre ile 20km yol gidebilir diyelim bu 20km sonunda yol aşağı doğru eğimli olsun ve ayak gazdan çekilsin araç iniş aşağı yolda gaza basmadan ilerlemeye başlasın depoda 0 yakıt olduğu halde bu araç çalışır vaziyette inecek mi siizn aklınıza yatıyomu...

ABNEW
14/02/2007, 21:16
Arkadaşlar Diğer markaların yol bilgisayarlarında 0,0L/100km olayı çok inandırıcı değil...o zaman bu araçlara 1lt yakıt koyalım 1litre ile 20km yol gidebilir diyelim bu 20km sonunda yol aşağı doğru eğimli olsun ve ayak gazdan çekilsin araç iniş aşağı yolda gaza basmadan ilerlemeye başlasın depoda 0 yakıt olduğu halde bu araç çalışır vaziyette inecek mi siizn aklınıza yatıyomu...

Cut-off denen sistem sadece kısa süre için (devir ve hız belirli bir seviyeye düşünceye kadar) yakıt akışını durduruyor.Ancak tekrar belirtiyorum Fiat ta var mı yok mu onu bilemem.Hep yinelemeye başladık kendimizi forumda:)

the_Algn
14/02/2007, 21:47
Cut-off denen sistem sadece kısa süre için (devir ve hız belirli bir seviyeye düşünceye kadar) yakıt akışını durduruyor.Ancak tekrar belirtiyorum Fiat ta var mı yok mu onu bilemem.Hep yinelemeye başladık kendimizi forumda:)

bence vardır cut-off ama dediğim gibi cut off da olsa yakıt almayan bir motor çalışmazz bence ..burada fiat gerçekçi davranıp keslimiş haline 2lt diyor...neyse ben bunu onno ustaya yazim o ne diyecek...

ABNEW
14/02/2007, 21:53
bence vardır cut-off ama dediğim gibi cut off da olsa yakıt almayan bir motor çalışmazz bence ..burada fiat gerçekçi davranıp keslimiş haline 2lt diyor...neyse ben bunu onno ustaya yazim o ne diyecek...

Motor zaten teorik olarak çalışmıyor.Tekerlekler sayesinde pistonlar harekete devam ediyor belirli bir süre.Karbüratörlülerde var demişsin.Ben bilmiyorum açıkçası ama dediğim gibi sadece enjektörlülerde var olduğunu biliyorum ben...

Fangio
14/02/2007, 22:00

başıma gelen şu olayı anlatmak isterim arkadaşlar.izmir-manisa güzergahında sabuncubelini indikten sonraki eğimi bilen bilir eğer önünüze engel çıkmazsa boşa atıp ta manisa organize girişine kadar gitmek mümkün boşta.ben hazır gösterge bulmuşken deniyim demiştim.boşta anlık tüketim 2.0 lt idi.sonra 6. vitese attım ve hiç gaza basmadım tüketim 2.5-2.7 lt oldu...

the_Algn
14/02/2007, 22:02
Motor zaten teorik olarak çalışmıyor.Tekerlekler sayesinde pistonlar harekete devam ediyor belirli bir süre.Karbüratörlülerde var demişsin.Ben bilmiyorum açıkçası ama dediğim gibi sadece enjektörlülerde var olduğunu biliyorum ben...

geçen bu konuyu araştırmıştım karbürotörlü araçlarda da varmışş ama kaynak forumlardı ne kdar doğru bilmem....

the_Algn
14/02/2007, 22:03
başıma gelen şu olayı anlatmak isterim arkadaşlar.izmir-manisa güzergahında sabuncubelini indikten sonraki eğimi bilen bilir eğer önünüze engel çıkmazsa boşa atıp ta manisa organize girişine kadar gitmek mümkün boşta.ben hazır gösterge bulmuşken deniyim demiştim.boşta anlık tüketim 2.0 lt idi.sonra 6. vitese attım ve hiç gaza basmadım tüketim 2.5-2.7 lt oldu...

eğer devir 1500 altına ilerse yakıt almaya başlar o olabilir mii

ABNEW
14/02/2007, 22:07
Eğer hiç gaza basılmazsa tüketim 2lt. de kalır Fangio.Yalnız eğim bitim rampa çıkmaya başlayınca eğer araç rölanti devrindeyse bu durumda tüketim artmaya başlar...

Fangio
14/02/2007, 22:07
eğer devir 1500 altına ilerse yakıt almaya başlar o olabilir mii

eğimden dolayı hafif bi hızlanma başlamıştı sanırsam ondandır ama uzun yolda bööle sakin kullanımda ekonomik oluyo...

the_Algn
14/02/2007, 22:15
Eğer hiç gaza basılmazsa tüketim 2lt. de kalır Fangio.Yalnız eğim bitim rampa çıkmaya başlayınca eğer araç rölanti devrindeyse bu durumda tüketim artmaya başlar...

abi şimdi buldum bir kaynak araştırma link vereyim
https://kutuphane.uludag.edu.tr/Univder/PDF/muh/2006-11(1)/M5.pdf

47.sy ve 51,sayfada tam bizim tartışdığımız mevzuu
iniş aşağı ayak gazadan çekilmiş

Yokuş aşağı inerken değişik sabit hızlarda birinci taşıtın CO, CO2 ve HC emisyonlarının değişimi
her iki yakıt için Şekil 7’de gösterilmiştir. Bu taşıtta benzinli çalışmada, 20 km/h ve 30 km/h hızla yokuş
aşağı inerken CO emisyonu %2,85 ve %2,96’dır. Taşıt hızı arttığında CO değeri (50,70 ve 90) km/h hızlarda
%1’in altına düşmüştür. Karışım çok fakir olduğundan emisyon cihazı (50, 70, 90) km/h hızlarında
H/Y oranı değerlerini gösterememiştir. Yokuş aşağı inme durumunda gaz kelebeği kapalı olmasına rağmen,
yüksek hızlarda motor tarafından yapılan vakumla birlikte motora zorla hava emilmektedir. Karbüratörde
rölanti yakıtını kesen yakıt kesme sistemi olmasına rağmen, yüksek taşıt hızlarında karbüratör yüksek
hız fıskiyesinden bir miktar yakıt emilmekte ve karışım çok fakir olmaktadır. Bu yüzden CO emisyonları
da çok düşük olmaktadır. Ancak fakir karışımlarda silindirlerde tutuşma gerçekleşememekte ve yeterince
oksitlenme olmadığından egzozdaki CO2 azalmakta ve HC’lar önemli ölçüde artmaktadır

the_Algn
14/02/2007, 22:19
fiat bir mktar yakıt emilmekte denen şeyi 100 km de 2lt belirlemiş olabilir...

Ziyaretçi047
14/02/2007, 22:51
bence daha da azdır. fiat onun hesabını mı yapacak :D

ABNEW
14/02/2007, 22:56
fiat bir mktar yakıt emilmekte denen şeyi 100 km de 2lt belirlemiş olabilir...

Dediğin gibi karbüratörlülerde de varmış cut-off, bu kaynağa güvenebiliriz, forumları boşver:) Ancak araçlarımızdaki 2lt. lik değer bence çok fazla cut-off için bunu bir araştırmak lazım...

Auto engineeR
15/02/2007, 03:49
alialgan werdiğin yazı karbüratörlüler için değil mi?
enjeksiyonlularda yüksek dewirlerde gazdan ayağınızı çektiğinizde 0.00000 L yakar. soğuk bir hawada bu durumda egsozlardan gene duman (aslında buhar) çıkar neden? motorun içine hawa giriyor ama yakıt girmiyor. içerde ısınan hawa doğal olarak egsozdan buhar olarak çıkar.
motora yakıt gitmediği için dewir düşmek isterken tekerlerden gelen ters kuwwetin etkisiyle dönmeye dewam eder.
ben bu konuyu çok okumuştum we bunu öğrendim.

the_Algn
15/02/2007, 05:53
enjeksiyonlularda yüksek dewirlerde gazdan ayağınızı çektiğinizde 0.00000 L yakar. soğuk bir hawada bu durumda egsozlardan gene duman (aslında buhar) çıkar neden? motorun içine hawa giriyor ama yakıt girmiyor. içerde ısınan hawa doğal olarak egsozdan buhar olarak çıkar.
motora yakıt gitmediği için dewir düşmek isterken tekerlerden gelen ters kuwwetin etkisiyle dönmeye dewam eder.

evet cut-off meselesiydi bu sistem karbüratörlülerde de kullanılıyormuşş yakıt kesildiği halde bir miktar yakıt alıyormuşşş onu paylaştım...

belki enjeksiyonlularda belli bir miktar alabiliyordur diye düşündüm..

Gajiin
15/02/2007, 09:09
[QUOTE=Auto engineeR;18318]alialgan werdiğin yazı karbüratörlüler için değil mi?
enjeksiyonlularda yüksek dewirlerde gazdan ayağınızı çektiğinizde 0.00000 L yakar. soğuk bir hawada bu durumda egsozlardan gene duman (aslında buhar) çıkar neden? motorun içine hawa giriyor ama yakıt girmiyor. motora yakıt gitmediği için dewir düşmek isterken tekerlerden gelen ters kuwwetin etkisiyle dönmeye dewam eder.
QUOTE]

kompresyon kaçağı olmayan bi motoru iş olmadan (yakıt hava karışımının yakılması dizellerde patlatılması) aksdan gelen enerjiyle döndürmeye kalksak sürate göre inanılmaz kısa bi mesafe ancak hareketine devam edebilir. ayrıca böyle bi olasılıkta faz kesildiğinde motorda ve araçta olacak kasıntıyı da tahmin edebiliriz. vakit darlığından kesin güvenilir eknik bi kaynak bulamadım ama gaz verilmediğinde de rölanti devrinde yakıt beslemesi olduğu ısrarla düşünüyorum:icon_smile_big:
ha o zaman cut off ne ie yarıyo derseniz işte cut off bu noktada motor devrine göre yakıt beslemesini rölanti seviyesine düşürmeye yarıyo...
dediğim gibi teknik açıklama arayışına devam edeceğim...

CAGLARKA
15/02/2007, 09:58
benzinli araçlarda benim bildiğim 1600 devirden aşağıda yakıt geliyor. 1600 devirden yukarıda kalındığı taktirde yakıt akışı kesiliyor. kaynak:Onno usta-autoshow. ama dizel araçlarda da böylemi bilmiyorum

ABNEW
15/02/2007, 13:22

Evet Autoengineer Alialgan ın kaynağında karbüratörlülerden bahsediyor.Zaten silindirlere giren çok az miktardaki yakıtın da tutuşturma yapmadığı yazıyor.Bu sanırım karbüratörlerin çalışma karakterinden kaynaklanıyor.Yani kelebek kapalı ama pistonlar bir miktar yakıt çekiyor kompresör misali:)

Yalnız bana birisi 97 Doğan da cut-off var dese inanmazdım:D

the_Algn
15/02/2007, 16:45

Kardeş 0 litre konusunda dediğin doğruysa ya bizim yol bilgisayarında birşeyler var yada motor diğer markaların teknolojisini yakalayamamışşş...O zaman gerçekci olmayan örneğimde mesala bir clioya bir litre yakıt koyduk o yakıtla yirmi kilometre gidecek yakıtın tam bitmesine yakın yol aşağı eğimli abartıyorum yol sonsuza gitsin.. bu durmda bu araç yakıtsız motor çalışır vaziyette yol alacak.sonsuza kadar.... ama bizim araç eğimli yola girdikten belli bir süre sonra stop edecek..

Ziyaretçi047
15/02/2007, 21:03
Çok az bir miktar belki ara sıra giriyordur... Ama 0 a çok yakındır bence. ama fiat mühendisleri de forumlarda bizim kadar tartıştıktan sonra şunu demişlerdir: abi biz orada 0 yazarsak aracın depodaki yakıtla gidebileceği yol göstergesi otomatikman artacaktır ve de ortalama tüketim değeri azalacaktır. e o zaman da bu arabalar fiat olduğu için ne olur ne olmaz millet yolda kalalım. iyisi mi biz 2 yazalım içimiz rahat olsun dayak yemeyelim.
işte benim düşüncem :P

pdr42
16/02/2007, 00:13
arkadaşalr kesinlikle ayagınızı gazdan cektiğinizde yama olur yani benzin yine gelir ama cok az miktarını bilemem eger değdiiz gibi olsa yani ters kompreson var motora hava giriyo falan olsa diyelimki ateşleme yok araba yokus asagı atesleme olamdan calsııyor yani benzinde gelmiyor. oylemi bunun ispatı cok basit bin arabaya yokus asagı inerken arabanı stop et ne olur araba birden yıgar ve en kısa mesfede durur ama araba calsıırken boyle durum neden olmaz az miktarda yanma oldugu için yıgma durumu olmaz yani o sekilde bi yıggma olmaz ..

ABNEW
16/02/2007, 00:19
arkadaşalr kesinlikle ayagınızı gazdan cektiğinizde yama olur yani benzin yine gelir ama cok az miktarını bilemem eger değdiiz gibi olsa yani ters kompreson var motora hava giriyo falan olsa diyelimki ateşleme yok araba yokus asagı atesleme olamdan calsııyor yani benzinde gelmiyor. oylemi bunun ispatı cok basit bin arabaya yokus asagı inerken arabanı stop et ne olur araba birden yıgar ve en kısa mesfede durur ama araba calsıırken boyle durum neden olmaz az miktarda yanma oldugu için yıgma durumu olmaz yani o sekilde bi yıggma olmaz ..

Bir önceki sayfada verilen link de cut-off esnasında bir miktar yakıtın silindirlere alındığı fakat yanma(tutuşma) olmadığı yazıyor...

deha
16/02/2007, 16:00
Arkadaşlar 0 göstermemesi gayet normal. araba yokuş aşağı da olsa durmuş da olsa sonuçta araba çalışıyor. Çalışan bir araba hiç mi yakıt harcamayacak. Herşeyin bir bedeli var. Zira 0 gösteren arabalar bence hatalıdır.

pdr42
16/02/2007, 19:32
Bir önceki sayfada verilen link de cut-off esnasında bir miktar yakıtın silindirlere alındığı fakat yanma(tutuşma) olmadığı yazıyor...

yahu denildiği gibi olsa çiğ yakıt yakmıs olmuyomu araba arkadaslar ozman buda bi probem bence yanlıs silindirin içine giridğinde ateslem sistemi devredısımı oluyor. yakıtt yanıyor ama cok az yakıt ne zmna yanmaz at bosa dtop et hah ozaman haklısın

ABNEW
16/02/2007, 22:46
yahu denildiği gibi olsa çiğ yakıt yakmıs olmuyomu araba arkadaslar ozman buda bi probem bence yanlıs silindirin içine giridğinde ateslem sistemi devredısımı oluyor. yakıtt yanıyor ama cok az yakıt ne zmna yanmaz at bosa dtop et hah ozaman haklısın

Ateşleme sistemi çalışsa da sıkıştırılmış benzin/hava karışımı çok fakir olduğundan patlama gerçekleşmiyor...

ozdemir53
15/03/2007, 21:23
Ben de belli bir devirin (1500d/d) üstünde yakıtın çok azalacağını ancak tamemen kesilemeyeceğini düşünüyorum. Şöyle ki:

Biliyorsunuz dizelde sıkıştırma oranları çok yüksek. Motor silindirini düşünürsek, 20/1 gibi bir oranda silindirde sıkıştırdığınız havaya yakıt enjekte edip patlatmazsanız büyük bir enerji kaybı olur. Bir de bunu 4 silindir ve 2000-3000 devirde olduğunu düşünün. Dolayısı ile hareket halinde ve viteste olan aracın sahip olduğu atalet ile tekerleklerden aldığınız enerji yakıtsız bir motorda sürekli silindirlere çekilen havayı yüksek oranda sıkıştırmaya harcanarak hızla soğrulur. Hatta iyice yavaşlandığında aracın sahip olduğu enerji kompresyonu yenemez ve araba sarsıntılı bir şekilde durur (sarsıntı bu olayın homojen bir döner hareket olmamasından kaynaklanır. makinacılar buna birşey diyordu ama hatırlayamadım:)). Çalışmayan bir benzinli aracı vurdururken bu kompresyonun direncini hisstmişizdir. Kaldı ki konu dizel motor, yani kompresyon yani direnç çok daha yüksek.

Bu konuda kesin bilgi (cut off devri ve cut off taki yakıt tüketimi) için multijet motoru ve puntonun yazılımını bilen birinin gerçeği açıklamasını ummak fazla iyimser bi beklentimidir bilemem ama ben merak ediyorum doğrusu...

ozdemir53
15/03/2007, 21:32
pdr42 nin 64 nolu mesajına dikkat çekeyim bu arada. Güzel bir tespit...

ABNEW
15/03/2007, 22:35
Dolayısı ile hareket halinde ve viteste olan aracın sahip olduğu atalet ile tekerleklerden aldığınız enerji yakıtsız bir motorda sürekli silindirlere çekilen havayı yüksek oranda sıkıştırmaya harcanarak hızla soğrulur. Hatta iyice yavaşlandığında aracın sahip olduğu enerji kompresyonu yenemez ve araba sarsıntılı bir şekilde durur (sarsıntı bu olayın homojen bir döner hareket olmamasından kaynaklanır. makinacılar buna birşey diyordu ama hatırlayamadım:)). Çalışmayan bir benzinli aracı vurdururken bu kompresyonun direncini hisstmişizdir. Kaldı ki konu dizel motor, yani kompresyon yani direnç çok daha yüksek.

Sözkonusu kompresyon egsoz sübaplarının açık kalmasıyla azaltılabilir ama.(Genel olarak)

Lewent
16/03/2007, 12:13
Teknik olarak tam bilemiyorum ama motor çalışıyorsa belli bir değeri göstermesi olağan geliyo bana, en nihayetinde egzost yaptığına göre bi şeyler yakıyodur bu makina... Bu arada daha önce kullandığım araba da ( Citroen Xsara ) hareket halinde we boşa aldığımda gaha yüksek değerler gösteriyordu, hiç anlam weremedim ama wardır bi açıklaması elbet.

Ziyaretçi047
16/03/2007, 12:39
ben bir hata keşfettim. hareket halinde boşa alın 2.0 yazıyor. o esnada gaza basın bakalım ne olacak :D bu da bilgisayarın ne kadar saçma çalıştığını gösteriyor. aynı şeyi araba viteste ayağınız debriyajda iken de yapabilirsiniz. o esnada gazlayın. skodanın bilgisayarı gayet daha güzel kesinlikle. en azından dururken bile ne yaktığını gösteriyor.

the_Algn
16/03/2007, 13:07
dururken anlık yakıt veren araçları anlamıyorum birimleri 0,8 L/100km .gibi oysa ..duruken 100km şukadar litre yakar demek yanlışş ..duruken Litre/süre vermesi gerekir ...duran araç 100km de 0,8litre yakar gibi bir ifade yanlıştır..çünki araç duruyor.

Ziyaretçi047
16/03/2007, 14:06
ben öyle bişe demedim ki. :D dururken gösterge otomatikman değişiyor lt/saat oluyor. mesela 1.4tdi skoda fabia dururken 0.4 0.5lt/saat diyor. klimayı açarsam 0.7 ye felan çıkıyor. hareketlenince de lt/100km oluyor otomatikman.

the_Algn
16/03/2007, 14:56
cihancığım sana istinaden yazmamıştım..pejo değişim yapmıyor dururken ..ölçüyü değiştiriyorlarsa ii miş..

ozdemir53
16/03/2007, 21:58
Sözkonusu kompresyon egsoz sübaplarının açık kalmasıyla azaltılabilir ama.(Genel olarak)

supaplar eksantrik millerinden (multijette 2 adet) hareket alir, eksantrik milleri de triger kayisi (multijette zincir) o da kranktan hareketini alir. eksantrik uzerindeki iticiler her silindirin her supap cifti icin farkli konumdadir. Egsoz supaplarini motor dönmekte iken acik tutamazsiniz gordugunuz gibi. ancak bazi gelismis motorlarda bu supaplari zamanlamalari cok kucuk miktar degistirilerek farkli hizlarda motordan maksimum verim alinmaya calisilir. honda ve toyotanın motorlarinda var mesela. bmw ise bu konuda patentli mekanik bir sistem gelistirdi bildigim kadariyla. Ancak dedigim gibi bunlar supap zamanlamalarina cok az mudahaleler sadece. donmekte olan motorda herhangi bir supabın durması söz konusu değil.

gokhan_genc
29/03/2007, 18:37
Arkadaşlar benim kafama takılan konu yokuş aşağı giderken ve ayağımı gazdan çekmeme rağmen anlık yakıtın 2.0 lt değerini göstermesi . Normalde anlık yakıtın sıfır göstermesi gerekmiyor mu çünkü araba kendi potansiyel enerjisiyle gitmez mi ? Bu durum dizel olmasından mı kaynaklanıyor yoksa benzinlilerde de mi aynı durum söz konusu bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum şimdiden teşekürler.

Üstad geçen gün denedim anlık yakıt tüketimini sıfır olarak gördüm.

Auto engineeR
29/03/2007, 18:49
Üstad geçen gün denedim anlık yakıt tüketimini sıfır olarak gördüm.
alala bende en düşük 2 gözüküyor. ya da -- gözüküyor. sende ''0'' mı yazdı?

gokhan_genc
29/03/2007, 18:55
Ayağımı gazdan çektim.Kasis vardı.Yakıt tüketimi iyice azaldı ve ekranda çizgiler gözüktü(sıfırladığımız anda çıkan çizgilerden).Kasisi geçtikten sonra vites değiştirip gaza bastığımda ekranda tüketim değeri gözüktü.

microab
29/03/2007, 19:00
Alla Allaa herşeyi duymuştuk ama şimdi birde bu çıktı.Metrelerce boşta gittiğim oldu,gözümü almadan baktığım çok çookkk oldu ama hiç görmemiştim...

SANtO
29/03/2007, 19:01
belki de 2 lt yi silindir içi sürtünmeyi azaltmak için gönderiyordur. hani benzininde belli bir miktar yağlama etkisi varya. işte belkide aşınmayı engellemek içindir. bide bu yakıtsız motorun dönmeye devam etmesi ile aracı vurdurarak çalıştırmanın ne farkı var?
ama dediğim gibi o iki litre yanmıyorsa katalitik konvertörü tıkayabilir. buda mantıken olmaz.

SANtO
29/03/2007, 19:03
Ayağımı gazdan çektim.Kasis vardı.Yakıt tüketimi iyice azaldı ve ekranda çizgiler gözüktü(sıfırladığımız anda çıkan çizgilerden).Kasisi geçtikten sonra vites değiştirip gaza bastığımda ekranda tüketim değeri gözüktü.

hocam o normal zaten. belli bi hızın altına inince yakıtı çizgi çizgi gösteriyor. sıfır değil yani..

gokhan_genc
29/03/2007, 19:07
hocam o normal zaten. belli bi hızın altına inince yakıtı çizgi çizgi gösteriyor. sıfır değil yani..

Ben onu sıfırlanma diye düşünmüştüm üstad.Yanlış biliyorsam kusura bakmayın.

SANtO
29/03/2007, 19:09
estağfurullah hocam.. ne demek.

iljas
29/03/2007, 19:52
arkadaşlar onun 0 olması imkansız bişey sonuçta motorun rölantide bile bi enerji ihtiyacı war. opellerde 0 değerini gösterio boşta gderken ama bu bizim gp mizin kusuru deil bence

ABNEW
30/03/2007, 15:01
supaplar eksantrik millerinden (multijette 2 adet) hareket alir, eksantrik milleri de triger kayisi (multijette zincir) o da kranktan hareketini alir. eksantrik uzerindeki iticiler her silindirin her supap cifti icin farkli konumdadir. Egsoz supaplarini motor dönmekte iken acik tutamazsiniz gordugunuz gibi. ancak bazi gelismis motorlarda bu supaplari zamanlamalari cok kucuk miktar degistirilerek farkli hizlarda motordan maksimum verim alinmaya calisilir. honda ve toyotanın motorlarinda var mesela. bmw ise bu konuda patentli mekanik bir sistem gelistirdi bildigim kadariyla. Ancak dedigim gibi bunlar supap zamanlamalarina cok az mudahaleler sadece. donmekte olan motorda herhangi bir supabın durması söz konusu değil.

Zaten yazımın sonunda ''genel olarak'' ibaresi mevcut.Egsoz sübapları sürekli sabit kalmaz tabi ama kastettiğim gereğinden çok açık kalmasının kompresyonu azaltacağı idi...

Bu arada yol bilgisayarı gaza basmadan tüketimi 2lt. de sabitliyor ama cut-off gereği tüketim belli bir süre boyunca sıfıra yakın olabilir...

nejatb
02/04/2007, 21:37
konu ile ilgli olarak başka bir forumda gördüğüm bir yazı vardı. sanıyorum vw'nin tsı motorunda aynı şey varmış, yokuş aşağı belli bir devirin üstünde indiğinizde anlık tüketim sıfır oluyormuş..

bu ise tekerleklerden gelen enerjinin akslara ve oradan krank a motora aktarılmasından kaynaklanıyormuş. yani bir nevi yerçekiminin etkisi sayesinde araç hiç benzin harcamadan yokuşu iniyor.

bana mantıklı gelmişti, modern motor teknolojisi ile bu yapılabilir, ve motorun yokuş inerken, belli bir devir aralığında benzin harcamaması sağlanabilir.

belki ilgili yazıyı, yorumu aktarırım ama burada sayfalarda yeterince bilgi var.

yalnız bu karbüratörlü değil, enjeksiyon sistemler icin geçerliymiş. o yüzden enjeksiyon sistemlerde yokuş inerken vitesi boşa atmaktansa, uygun devirin ustunde tutan viteste tutmak gerekiyormuş. rolantide çalışma daha fazla yakıt tükettiğinden.

dizellerde durum nasıl bilmiyorum doğrusu.

pascal
03/04/2007, 00:55
sen bide boşa alıp in yakıt miktarı artıyo çok saçma bi durum vitesteyken 6 da bile insen devir artıyo ama 2 lt gösteriyo bilgisayar ama boşa aldığında motor rölantide bile olsa hızlandıkça yakıt tüketimi artıyo buda bilgisayarın hataları işte çok fazla düşünmemek lazım ayrıca rölantidede benzin yakıyo araba bunuda unutmayalım ;)

sanırım dediğin bir hata değil kardeş yaw.çünkü araştırdım ben bu işi, benim de kafama çok takılmıştı, çünkü ben de boşa atarsan daha az yakar diye biliyodum, ama bir çok arabada denedim bunu, denediğim bütün arabalarda boştayken yakıt tüketimi daha fazla gözüküyodu. bana hala saçma geliyor ama sanırım bilgisayarların bozukluğundan kaynaklanmıyor :)

pdr42
03/04/2007, 19:59
yaw arkadaslar nasıl olacak o değeri ya hiçbişey demiyelim o motordan gelen ses ne sesi subaplar baska ne içeride patlama oluyo onun sesi ee arkadaslar simdi hiç benzin yakmıyomu bu alet yaw yapmayın allah askına

neyse onu bosverin de ben sunu merak ettim benzinle gazın yogunluu br değil dir sanırım yada birmi bu konuda bilgisi olan varı arkadaslar merak ettiğim sey yol bilgisayrında lpg nin değerleri ne kadar dogru acaba

yine kendime cvp vereyim bari:(
simdi benim aracın yakıt gostergeis ortalma 8 litre diyor bakalım depouu btirdikten sonra hesaplıycam eger dogru cıkarsa suepr bişey olacak