PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto ve Arka Fren Kampana

zyilmaz90
01/03/2010, 21:05
Bazı Araçlarda B Segmenti Oldugu Halde Arka Fren Sistemleri Disk Oluyor.Ya Pek Fark Yok Ama NE bileyim Disk Hastalıgı Var Bende :D Çelik Jant Lı Bir Araçda Arka Tekere Bakmakdan İğreniyorum.ßenim Öğrenmek İStediğim Bir ESP li ARaç da Disk Olabilirmi Yoksa Kampana İle de Esp Oluyormu.Cogu Zaman VW Transporter Sürüyorum Ve Geçenlerde Egzozuna Baktırmıştım ve altına Bende İndim Bi Baktım 4 Tekerlerden Bi Kablo Geliyordu Ve Ortada Parmak Kadar Bi Zımbırtı Vardı Galiba ESP Denge Cubugu idi O.Dualogic Lerde ESP standart Oldugu İçin NE bileyim Belki Disk vardır Eğer Yoksa da Kampanayı Bana Anlatırmısınız İçim RahatLasın.Neden Disk Yok da Kampana Var ?

KaGaN
01/03/2010, 21:19
Çoşkun abi el atar oyüzden hiç kafanı bulandırmayalım şimdi :) destan gibi bi yazı gelir ondan

GP COSKUN
01/03/2010, 21:22
tamamiyle maliyeti düşürmek için desek
disk frenler kampana frenlere göre daha pahalıdırlar ama bununla birlikte frenleme kapasiteleri de daha yüksektir
eskiden çoğu arçlarda önlerde bile kampana fren kullanılıyordu
kampana lı frenlerin en kötü özelliği çabuk ısınıp zor soğumalarıydı devamlı düzenli aralıklarla ayar yapmak gerekliydi
teknoloji geliştikçe diak fren sistemleri ortaya çıktıki bunlar soğuma ve fren bakımından kampana frenlerden kat ve kat üstündü
üstelik balata bitene kadarda ayar gerektirmiyordu
ancak maliyetleri yüksek olduğu için firmalar düşük segmentlerdeki araçlarda önler disk arkalar kampana kullandılar
grande punto tjetin sport modelinde de arkalar orjinal disk fren
bu kadar yeterli dimi kağan

KaGaN
01/03/2010, 21:27
abi çok kısa oldu be :D bak mahçup ettin beni :) şu diskle kampana arasındaki olumlu olumsuz yararlı yararsız bilgileride alsak :)

zyilmaz90
01/03/2010, 21:30
Zaten Biliyorum Maliyetten Kıstıklarını Ama Biraz Teselli Edici Bir Yorum Bekliyordum Ben.Coşkun Abi Üzdü Beni ^^

GP COSKUN
01/03/2010, 21:33
yaw arkadaşlar 9 satır yazdım düzenliyordum şimdi okuyun

KaGaN
01/03/2010, 21:35
tamamiyle maliyeti düşürmek için desek
disk frenler kampana frenlere göre daha pahalıdırlar ama bununla birlikte frenleme kapasiteleri de daha yüksektir
eskiden çoğu arçlarda önlerde bile kampana fren kullanılıyordu
kampana lı frenlerin en kötü özelliği çabuk ısınıp zor soğumalarıydı devamlı düzenli aralıklarla ayar yapmak gerekliydi
teknoloji geliştikçe diak fren sistemleri ortaya çıktıki bunlar soğuma ve fren bakımından kampana frenlerden kat ve kat üstündü
üstelik balata bitene kadarda ayar gerektirmiyordu
ancak maliyetleri yüksek olduğu için firmalar düşük segmentlerdeki araçlarda önler disk arkalar kampana kullandılar
grande punto tjetin sport modelinde de arkalar orjinal disk fren
bu kadar yeterli dimi kağan

Sen yazarsında olmazmı abicim :) ağzına sağlık uğraştırdık biraz ama kusurumuza bakma valla şu arabalarla ilgili kulaktan dolma bilgileri senin sayende attım napım :) böyle teknik bi konu açılınca yazmaya yüzüm yetmio :)

gogo61
01/03/2010, 22:34
peki sonradan arkaları da disk yapabilirmiyiz? yaparsak fren denge sistemi falan noolur?

GP COSKUN
01/03/2010, 22:41
peki sonradan arkaları da disk yapabilirmiyiz? yaparsak fren denge sistemi falan noolur?

elbette yapılabilir ama
yapılacak masrafa değmez
fren limitörü porya dağıtıcı ventil hepsinin değişmesi gerek

gogo61
01/03/2010, 22:46
anlıyorum hocam teşekkürler.

ABNEW
02/03/2010, 19:38
Zafer zaten esp nin diskle bir alakası yok, arkalar kampana da olsa, hatta 4 teker de kampana olsa esp uygulanabilir,

Aradaki farkı ve nedenlerini Coşkun da belirtmiş zaten.Değişim oabilir ama tahminim en azından 2000TL yi gözden çıkarmak gerekli.

Bu arada GP da sadece t-jetlerde 4 disk fren mevcut.Evonun (Şuanda Tr ye gelen) hiçbir donanımında 4 disk fren yok...