PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyondan gelen ses :(

k@pl@n
25/02/2010, 23:20
arkadaşlar direksiyonu çevirdikçe önden takır tukur sesler gelmeye başladı. az miktarda geliyordu ama bu akşam çok fazlalaştı. direksiyondan da titreşim olarak bir yerlere dokunuyormuş gibi hissediliyor.:agri:

GP COSKUN
25/02/2010, 23:43
murat arıza tesbiti için senden bir şey istiycem
birisidireksiyonu çevirsin sende tekerleğin iç tarafında bulunan helozon yayı tut
eğer titreşim ve sesi yayda hissediyorsan amortisör takozundan geliyor demektir
bunu heriki taraf için dene bir tarafıda bozabilir iki tarafıda bozabilir
bu şekilde rahatça anlarsın
amortisör takozlarımız bilyalı olduğu için takozun içindeki bilya bozulup bu sesi yapabiliyor bu durumda takozun değişmesi gerekiyor
son zamanlarda sıkça karşılaşmaya başladık bu arızayla galiba bir kronik problemimiz daha doğuyor yavaş yavaş

k@pl@n
25/02/2010, 23:48
ses sol taraftan direksiyonun tam hizasından geliyor. sabah servise götüreceğim. 2009 da city arızası nedeni ile direksiyon değişmiş. umarım basit bir arızadır. dediğini sabah deneyeceğim coşkun.

GP COSKUN
25/02/2010, 23:51
ses sol taraftan direksiyonun tam hizasından geliyor. sabah servise götüreceğim. 2009 da city arızası nedeni ile direksiyon değişmiş. umarım basit bir arızadır. dediğini sabah deneyeceğim coşkun.

mutlaka dene
ayrıca sonucu da bizlerle paylaşırsan seviniriz
inşallah takozlardandır da fazla bir masraf çıkmaz

oki48
25/02/2010, 23:53
Slm aynı sorun bende de var. Bakıma gittiğimde kontrol ettiler amortisör takozlarından olduğu tespit edildi. Mali bakımdan müsait olmadığım için sonra değiştirelim dedim. Direksiyonu sağa sola çevirirken sanki bi yerler yağsız kalmışta homurduyo gibi ses geliyor ve direksiyonu çok yavaş çevirince dişlileri hissediyor gibi oluyo. Umarım fazla masraf çıkarmaz

k@pl@n
25/02/2010, 23:53
mutlaka dene
ayrıca sonucu da bizlerle paylaşırsan seviniriz
inşallah takozlardandır da fazla bir masraf çıkmaz

takoz ise garantiye girermi ?

oki48
25/02/2010, 23:56
Garantin bitmediyse ve yanlış hatırlamıyorsam garantiden değiliyor diye hatırlıyorum. Tabi fiat gereksiz yere kullanıcı hatasından demezse:)

GP COSKUN
25/02/2010, 23:57
takoz ise garantiye girermi ?

araç garantideyse tabiki
hatta fiyatıda söyliyim
sağ sol 2 si 180-200 tl arası
80-100 tl de işçiliği servislerde
sanayide falan yaptırısan tek tafı 70 tl ye hallediyorlar

k@pl@n
25/02/2010, 23:59
araçlarımız fabrika garantisi 2 seneyse daha 4. aya kadar var. 1 senede ben uzattım garantiyi. sanırım , inşallah, umarım garantiden hallederler.

bowler
26/02/2010, 00:02
Arkadaşlar ben punto'mu yeni aldım ama bu forumda okuduğum bazı şeyler beni çok ürküttü.City arızası,kule arızası vs vs.Bu konudaki görüşleriniz nedir.

oki48
26/02/2010, 00:05
Çok hayati bişey değil (tabiki şimdilik)ama bizim gibi aracına titiz olanlar için sinir bozucu bi ses. Garantin varsa hiç bekleme derim:)

k@pl@n
26/02/2010, 00:08
gerçekten araçtan gelen farklı her türlü ses sinirlerimi bozuyor. yarın sabah işe gitmeden servise bırakacağım. gelişmeleri sizlere bildiririm. gitmişken arka kapı kollarını da göstereceğim. umarım yarın herşeyi hallederler..

oki48
26/02/2010, 00:11
Arkadaşlar ben punto'mu yeni aldım ama bu forumda okuduğum bazı şeyler beni çok ürküttü.City arızası,kule arızası vs vs.Bu konudaki görüşleriniz nedir.
Arkadaşım korkma hemen:) sonuçta otomobiller kul yapısı arızaları hataları olabiliyo. Her aracın kendine göre bi problemi çıkıyor. Benim aracımın hiç kusuru yok diyeni görmedim vardır elbette ama onlarda bizi aşan araçlar. Önemli olan için rahat etmesi. ufak tefek arızalar canını sıkmasın.Sen puntonun keyfine bak. herşeye rağmen puntolarımız güzel:)

k@pl@n
26/02/2010, 09:00
saat 08:30 itibari ile aracımı servise bırakmış bulunmaktayım. Amors. takozlarından geldiğini söylediler %90.. garantiden onarımını yapacaklarmış. Bilgilerinize.

GP COSKUN
26/02/2010, 09:20
saat 08:30 itibari ile aracımı servise bırakmış bulunmaktayım. Amors. takozlarından geldiğini söylediler %90.. garantiden onarımını yapacaklarmış. Bilgilerinize.

TEŞHİSİ DOĞRU KOYMUŞUZ
senin adına sevindim

KaGaN
26/02/2010, 09:21
Geçmiş olsun garantiden değişmesi sevindirici ): ama bu ara şu takozlardan çok sıkıntı çıktı :) buda kronikleşme yolunda ilerliyor...

kolombo
26/02/2010, 09:24
arkadaşlar direksiyonu çevirdikçe önden takır tukur sesler gelmeye başladı. az miktarda geliyordu ama bu akşam çok fazlalaştı. direksiyondan da titreşim olarak bir yerlere dokunuyormuş gibi hissediliyor.:agri:
benim araçtada geçen yağmurlardan sonra hissetmeye başlamıştım. Geçen hafta servise götürdüm sağını solunu sıktılar sorun geçti sanırım. Hissetmez oldum. Ümit abi senin dediğini uygulayamadan servise götürdüm. İnşallah murat abi sen denersinde bizide aydınlatırsın.

kolombo
26/02/2010, 09:28
konunun tamamını okumadan yorum yapmışım arkadaşlar özür. Geçmiş olsun murat abi.

k@pl@n
26/02/2010, 09:43
TEŞHİSİ DOĞRU KOYMUŞUZ
senin adına sevindim

evet erken teşhis doktoru coşkun :) , gece geç olmasaydı dediğini yapacaktım ozamanda öğrenebilirdik..

ancester
26/02/2010, 10:19
murat selam hangi servise bıraktın? aynı problem bende de var yarın baktırmayı düşünüyodum, garantiden. ve işlem ne kadar sürüyor?

k@pl@n
26/02/2010, 10:21
murat selam hangi servise bıraktın? aynı problem bende de var yarın baktırmayı düşünüyodum, garantiden. ve işlem ne kadar sürüyor?

Merkez Serviste araba. ama randevu ile gitmeni tavsiye ederim. Akşam 17:30 da alacağım arabayı.

ancester
26/02/2010, 10:24
merkezden randevu almıştım yarın 8.30a ama öğlen 13.00e kadar çalışıolar diye biliyorum. yetiştirirler artık bi şekilde.
akşam alınca sonucu da yazarmısın? eski dadını vermeyecekse boşuna kurcalamasınlar:)

k@pl@n
26/02/2010, 10:28
merkezden randevu almıştım yarın 8.30a ama öğlen 13.00e kadar çalışıolar diye biliyorum. yetiştirirler artık bi şekilde.
akşam alınca sonucu da yazarmısın? eski dadını vermeyecekse boşuna kurcalamasınlar:)

eğer sesi uzun süre duyarda oralı olmazsan ozaman takozlar değişiyor. eğer önceden müdahale edersen takozlar deforme olmadan yağlanarak sorun çözülüyor. garantisi olmayanlar için sordum 100 TL takoz değişmeden, 220 TL takoz değişirse..

ancester
26/02/2010, 10:32
benim 1 haftadır falan çıktı bu ses. ayrıca garanti de olduğu için sorun yok. yani umarım...

KaGaN
26/02/2010, 21:07
benim 1 haftadır falan çıktı bu ses. ayrıca garanti de olduğu için sorun yok. yani umarım...

araç garantideyse sıkıntı çıkmaz hollolur takmayın kafanıza

k@pl@n
27/02/2010, 00:12
akşam üzeri servisten aldım arabamı. ses filan kalmadı ve garantiden halloldu. Bilgilerinize...

KaGaN
27/02/2010, 00:16
geçmiş olsun murat kazasız belasız kullan gönül rahatlığıyla...

magic
27/02/2010, 00:45
Geçmiş olsun, senin adına sevindim, kazasız belasız inşallah.

ABNEW
27/02/2010, 14:29
Geçmiş olsun Murat, sorunun hallolmasına sevindim.Servis ne yaptığını söyledi mi?

k@pl@n
27/02/2010, 14:32
Geçmiş olsun Murat, sorunun hallolmasına sevindim.Servis ne yaptığını söyledi mi?

teşekkür ederim. servis söküp temizleyip yağladı sadece..

karizma
27/02/2010, 22:38
Ayni ses benim aracimda 1 haftadir başladi. Arizanin ne olduğunu daha önceki konulardan takip ettiğim kadariyla tahmin ediyordum. özellikle coşkun bey'in tahminleri doğru çikiyor. Ancak benim kafama takilan servis hiçbir sorun olmaz sadece ses yapar dediler bu konuda kararsizim.

k@pl@n
28/02/2010, 00:25
Ayni ses benim aracimda 1 haftadir başladi. Arizanin ne olduğunu daha önceki konulardan takip ettiğim kadariyla tahmin ediyordum. özellikle coşkun bey'in tahminleri doğru çikiyor. Ancak benim kafama takilan servis hiçbir sorun olmaz sadece ses yapar dediler bu konuda kararsizim.

sen servis ses yapar dediysede servisine bırak git. ses çıkarsa da gene gelirim başınızın etini yerim de.. :) o zaman bir sorunun kalmaz....

demon
01/03/2010, 23:07
Amortisör takozları zaten bu arabanın kronik sorunlarından birisi. Garanti varsa serviste ücretsiz değiştiriyorlar. Sadece Punto ile alakalı bir durumda değil. Linea, Fiorino v.s

erdal1984
02/03/2010, 10:09
Slm arkadaşlar ,aynı sorun gecen ay ben dede oldu servise gittim amortisör takozu ile bilyelerin değilmesi gerektiğini söylediler garantim olmadığı için sol takoz 80 sağ takoz 80 bilye sol 50 sağ bilye 50 artı 60 TL de işçilik yazmışlar kağıda verdiler bana şaştım kaldım :) bende kendi ustama gittim parçaları aksaray'dan orj, Fiat yedek parçaları satan firmadan aldım bire bir orj, opar marka ve ne kadar tutu biliyor musunuz 150 TL inanın hepsi 150 TL ustada 30 TL aldı :) bende sorunumu böyle çözmüş oldum.

SpyHunter33
07/03/2010, 19:59
Arkadaşlar bu ses şöyle bişi mi :)

Direksiyonu sağa sola çevirirken şöför mahalinden tekerlek hizzasından direksiyon döndükçe lık lık lık diye bir ses gelmesi mi :) iki gün önce çok az olan ses bu gün oldukça hissedilir seviyede olmaya başladı bende servo motordan korkuyorum ama inşallah değildir :S

k@pl@n
07/03/2010, 20:30
aynen öyle Erkancım. çok büyük bir problem değil. yorumları okursan Coşkunun teshiş tekniği vardı. denersen kafanda soru işareti kalmaz.

koyublack
07/03/2010, 20:47

Direksiyonu sağa sola çevirirken şöför mahalinden tekerlek hizzasından direksiyon döndükçe lık lık lık diye bir ses gelmesi mi :) iki gün önce çok az olan ses bu gün oldukça hissedilir seviyede olmaya başladı bende servo motordan korkuyorum ama inşallah değildir :S

erkan doğrudur bende de bu şekildeydi. Bilen Otoda usta Coşkun Bey'in dediği gibi baktı ve teşhisi koydu. ellerinde parça olmadığı için 2 hafta kadar bekledim. parça geldiği zaman randevu verdiler sabah bıraktım öğleye kadar işi bitirdiler. aracın garantisi devam ettiği için hiç bir ücret ödemedim. eğer garantin varsa hiç beklemeden servise git bence.

SpyHunter33
07/03/2010, 21:01
:D ya bu garantiyi nerden öğreniyoruz benim aldığım adamın dnyadan haberi yok ya :D aracım 2007 model kaç yıl bunların garantisi ?? :)

burhankutlu
07/03/2010, 21:04
erkan benmkide 2007 benim garanti bu ay içinde bitti dedi aldığım sahibi :) seninkide ya bitti ya bitmek üzeredir sanırım. ama bitip bitmediğini nasıl öğrenebiliriz yardımcı olabilecek varsa seviniriz biz bitti diyoruz ama belkide devam ediyor :)

koyublack
07/03/2010, 21:17
servise uğradığınızda orda kayıtlardan çıkar ne zaman bittiği ya da biteceği, belli bir ücret kaşılığında garantiyi uzatabiliyorlar bunu da 12 takside bölüyorlar.

jakabo_ank
07/03/2010, 22:10
benim aracın takozlar 3 ay önce değişti. garanti devam ediyordu. muğladaki servisinde değiştirmişler. garanti bitti şimdi ama aynı sıkıntı tekrar azda olsa başladı. direksiyonu çevirirken sanki paslı gibi takılıyor bişeylere. şimdilik çok az ama takılan parçada sorun varsa servis yaptığı işin arkasında dururmu acaba. gerçi değiştiren servis muğlada ben ankarada bizim ankaranın servisleri bakalım ne kadar anlayışlı göreceğiz.

ae3494
08/03/2010, 15:53
Gectigimiz Persembe, benim arabanin da amortisor takozlari garantiden degistirildi. Birmot Zincirlikuyu'ya yardimlarindan dolayi tesekkur ediyorum.

SpyHunter33
12/03/2010, 09:26
Dün Direksiyondaki ses sorununu hallettik.
Parça maaliyeti iki bilya 160 lira artı başındaki burç benzeri bir şey varmış onlarda 50 lira gibi bişi miş :S
Aracımın garantisi olmadığı için Yetkisiz :D fiat servislerinden birine gittim gözümün önünde söktüler içi gıcır gıcır zedelenen bozulan bir yeri yok iki tekeri de söküp yağladılar tertemiz yaptılar maaliyet 50 lira. Teşhis yapanlardan Allah razı olsun :) bilinçli gidince ustalarda şaşırıyor.

- Ustam Kolay Gelsin Araca baktıracaktık direksiyondan ses geliyor.
- Ooo abicim çek kenara hemen bakarız.
- Amortisör takozlarından geliyor. direksiyonu çevirince helezon yaylarından da geliyor ses. Takozları kontrol et. bir bakalım.
- Hemen Ustam :D

Usta biz olduk bir anda :)

k@pl@n
12/03/2010, 12:45
[QUOTE=Usta biz olduk bir anda :)[/QUOTE]

hadi geçmiş olsun Erkan usta :)

SpyHunter33
12/03/2010, 12:49
Hehehe teşekkr ederim Ordaki usta biz olduk bir anda lafı elbetteki espri :) yoksaki ustalık yaptığımız yok yanlış anlaşılma olmasın bu site ve bilinçli kullanıcılar bana çok şeyler kattı doğrusu :)

k@pl@n
12/03/2010, 12:52
Haklısın erkan. mesela bende bu arabalara yabancıyım ve sesin nerden geldiğini bilmiyordum. Coşkunun uyarısı sayesinde arızayı dediğin gibi bilerek gitmek oradaki konumunu değiştiriyor. ama sende bende bundan sonra o sesin neden geldiğini bilip ona göre hareket edeceğiz ;)

ABNEW
12/03/2010, 17:23
Gözünaydın Erkan, sorunun hallolması güzel, hem de uygun fiyata :)

GP COSKUN
12/03/2010, 21:24
erkan sorunun halolduğuna sevindim
güle güle kullan kardeşim

SpyHunter33
12/03/2010, 21:25
Teşekkr ederim Coşkun abi :) valla bu forumu da arabamı da daha çok sever oldum :)

hhhed
13/03/2010, 16:11
beyler benim garanti devam ama uzatılmış garanti, takozlar ses yapmaya başladı bugün gittim servise fakat uzatılmış garanti bunu karşılamıyormuş? siz ne dersiniz?

hakansozen
24/03/2010, 21:17
2007 model grande puntom var 52000 km de direksiyondan gıcır gıcır ses geliyor servive götürdüm normal diyor ses gelmesi aracı 3,4,5 ci vitesler araı geçiş yaptığımda ise debriyajı bıraktığımta tık diye ses geliyor servisin dediği buda normal miş.
bu sorunlar ile karşılaşan arkadaşlar bilginize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler...

SpyHunter33
25/03/2010, 08:21
beyler benim garanti devam ama uzatılmış garanti, takozlar ses yapmaya başladı bugün gittim servise fakat uzatılmış garanti bunu karşılamıyormuş? siz ne dersiniz?

Hadi Ordan be Derim. Madem karşılamayacak neden garanti uzatıyoruz. Yada uzatılmış garanti neleri kapsıyor. Servsler artık işlerine geleni garanti gelmeyeni garantı dışı bırakıyor gibi. Bence servisle uğraşmadan da yetkisiz bir fiat servisinde çok düşük bir fiyata söktürün yağlatın olay kapansın derim...

SpyHunter33
25/03/2010, 08:25
2007 model grande puntom var 52000 km de direksiyondan gıcır gıcır ses geliyor servive götürdüm normal diyor ses gelmesi aracı 3,4,5 ci vitesler araı geçiş yaptığımda ise debriyajı bıraktığımta tık diye ses geliyor servisin dediği buda normal miş.
bu sorunlar ile karşılaşan arkadaşlar bilginize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler...

Hakan bey abicim tanışma bölümünden kendinizi de tanıtırsanız çooook çok seviniriz :)

Ayrıca benim de 2007 model gp 1.3 mltjt 77hp aracım var ve kmsi 103bin oldu :D ve dediğiniz gibi direksiyonda bir gıcırtı söz konusu değil ama bahsettiğiniz şey direksiyonu çevirirken ki gelen vurma sesi gibi yani direksiyon döndükçe sanki bi yerden kurtulup başka bir şeye takılıyormuş gibi bir ses ise amortisör takozları. ama yok direk gıcırdıyorsa ve servis te buna normal diyorsa direksiyonu değil servisi değiştirin :) Ve o bahsettiğiniz vites geçişlerddeki Tık sesine ben daha önce hiç tanık olmadım. Sorun aracınızda değil servisinizde gibi görünüyor.
Bu normal dediklerinde başka bir Gp ile kıyaslama yapmalarını söyleyin hatta varsa tanıdık eş dost Gpli onun aracını kıyaslattırın. Farkı fark ettiklerinde ses çıkarmayan araçta sorun var derlerse basın kalayı. Saygılar.

kaptan_ahab
27/03/2010, 10:49

Sevgili hemşerim aynı ses 3 gündür bendede peydah oldu.City açık kapalı farketmiyor.Seyahat halinde ve durmuş vaziyette iken direksiyonu çevirdiğinde ses geliyor.Sesi tarif etmek bile zor.Sanki birbirine dolaşmış bir yayı gerersinde gerildikçe lınk lınk ses yapar öyle bişey.Bugün bir ustaya gidip göstereceğim, umarım fazla maliyetli bişey değildir.Birkaç arkadaş bunların jant lastiklerin 17" 205/45 olmasından ağırlık yapıp zorlamadan dolayı olabileceğini söyledi.Birde city moduna bastığımda direksiyon düz yolda dahi sola doğru dönmeye başladı.

GP COSKUN
27/03/2010, 10:51
amortisör takozlarınıza baktırın
cıty değil

kaptan_ahab
31/03/2010, 11:41
Evet sorun o takozlarda,bahsettiğiniz uygulamayı yaptırdık.Aracı kriko ile kaldırıp direksiyon çevrildiğinde sol yaya dokunduğunuzda o sesi hissedebiliyorsunuz.Sanayide bir kişi bunu kendi yöntemleri ile halledebileceğini söyleyerek eline birkaç bilye aldı bakmaya başladı.Tabiki ben bu işleme izin vermedim.Servisten fiyat aldığımda ise bir tanesine 90-TL isteyerek işçilikte 60-TL dedi.Araç bana acıdımı artık bilmiyorum bugünlerde o ses yok denecek kadar kendiliğinden azaldı.Yinede bi ara söktürerek yağlatmakta fayda var sanırım.Aracımın garantisi ise 2009/12.ayda bitmiş,uzatılmış garantiye 750-TL dedi servis.Aracım 82.000 de.130.000 e kadar garantiye alıyorlarmış.Tabiki bu arada aracı servis dışında bir yere götürmemiş olmanız gerekiyor.

GP COSKUN
31/03/2010, 11:56
Evet sorun o takozlarda,bahsettiğiniz uygulamayı yaptırdık.Aracı kriko ile kaldırıp direksiyon çevrildiğinde sol yaya dokunduğunuzda o sesi hissedebiliyorsunuz.Sanayide bir kişi bunu kendi yöntemleri ile halledebileceğini söyleyerek eline birkaç bilye aldı bakmaya başladı.Tabiki ben bu işleme izin vermedim.Servisten fiyat aldığımda ise bir tanesine 90-TL isteyerek işçilikte 60-TL dedi.Araç bana acıdımı artık bilmiyorum bugünlerde o ses yok denecek kadar kendiliğinden azaldı.Yinede bi ara söktürerek yağlatmakta fayda var sanırım.Aracımın garantisi ise 2009/12.ayda bitmiş,uzatılmış garantiye 750-TL dedi servis.Aracım 82.000 de.130.000 e kadar garantiye alıyorlarmış.Tabiki bu arada aracı servis dışında bir yere götürmemiş olmanız gerekiyor.

doğru teşhis koymuşum demek
cıty olmadığına sevindim

Fuzuli
29/05/2010, 00:11
Direksiyon çevirirken olan tıkırtılar ben de de başladı ..
City mi derken konular içinde bunu buldum rahatladım :)
Bu siteyi seviyorum valla...:muz:

brabus
29/05/2010, 02:18
Dün Direksiyondaki ses sorununu hallettik.
Parça maaliyeti iki bilya 160 lira artı başındaki burç benzeri bir şey varmış onlarda 50 lira gibi bişi miş :S
Aracımın garantisi olmadığı için Yetkisiz :D fiat servislerinden birine gittim gözümün önünde söktüler içi gıcır gıcır zedelenen bozulan bir yeri yok iki tekeri de söküp yağladılar tertemiz yaptılar maaliyet 50 lira. Teşhis yapanlardan Allah razı olsun :) bilinçli gidince ustalarda şaşırıyor.

- Ustam Kolay Gelsin Araca baktıracaktık direksiyondan ses geliyor.
- Ooo abicim çek kenara hemen bakarız.
- Amortisör takozlarından geliyor. direksiyonu çevirince helezon yaylarından da geliyor ses. Takozları kontrol et. bir bakalım.
- Hemen Ustam :D

Usta biz olduk bir anda :)

Ustam, nerede yaptırdığını da paylaşır mısın?
baksana 50 TL'ye halletmişsin tabi parça değişikliği olsa daha çok tutardı ama olsun bilelim biz de

SpyHunter33
29/05/2010, 09:08
Ustam, nerede yaptırdığını da paylaşır mısın?
baksana 50 TL'ye halletmişsin tabi parça değişikliği olsa daha çok tutardı ama olsun bilelim biz de

Ben Mersindeyim Mersin de Fiat yetkisiz :) servislerinden birinde yaptırdım aslın da fiyat yine çok çünki verdiğim para iki teker sökümü ve yağlaması parça falan değişmedi çünki içindeki takozlarda bilyalarda gıcır gıcır duruyordu sadece yağ çamur su süper üçlüsü artık doğru çalışmasını engellediği için o sesler geliyormuş. Yani verdiğim para sadece yağlama parası istanbulda da gittiğiniz her hangi bir fiat yetkisiz servisi ( bu arada fiat yetkisiz diyorum ben aracımı başka araçlara bakan servislere götürmekten se fiat araçlarla ilgilenebilen özel servislere ---- Küçük işler için ---- götürmeyi tercih ediyorum...) işinizi cüzzi bir miktara halledebilir.

smartmavi
15/06/2010, 10:24
Beyler bu takozların sadece bilye setini alabiliyor muyuz? benim araç 47000'de, lastik kısımları yemiş olabileceğibni sanmıyorum.

İstanbul'da servis dışında orjinal parça nereden alınır?

whitegold
15/06/2010, 11:23
murat arıza tesbiti için senden bir şey istiycem
birisidireksiyonu çevirsin sende tekerleğin iç tarafında bulunan helozon yayı tut
eğer titreşim ve sesi yayda hissediyorsan amortisör takozundan geliyor demektir
bunu heriki taraf için dene bir tarafıda bozabilir iki tarafıda bozabilir
bu şekilde rahatça anlarsın
amortisör takozlarımız bilyalı olduğu için takozun içindeki bilya bozulup bu sesi yapabiliyor bu durumda takozun değişmesi gerekiyor
son zamanlarda sıkça karşılaşmaya başladık bu arızayla galiba bir kronik problemimiz daha doğuyor yavaş yavaşcoskun abıcıgım merhaba. aynı ses bende gelıyordu ıkıgun once servıse gıttım ayyynen dedıgın gıbı sag ve sol takoz bılyalarım degısmesı gerekıyormus ben once cıty moddan veya dıreksıyon kutusundan sanıyordum ama takoz bılyasındanmıs. bu arada pazar gunu catalcada gozumuz yollarda kaldı abım:)

smartmavi
15/06/2010, 17:47
arkadailar az önce aksaray'dan takozları aldım. yan sanayi tanesi 40 lira. uygun mu?

ozdem
15/06/2010, 22:41
Arkadaşlar 2-3 gündür benim de direksiyondan
homurtu sesleri gelmeye başladı ya da vardı da ben yeni farkettim.
Yalnız seyir halindeyken hiç bir ses gelmiyor.
Acaba giderken duyamıyor muyum diye bugün tekrar
camları kapatıp, iyice dinledim hiç bir ses gelmedi.
Şimdilik sadece dururken, park ederken direksiyonu sağa sola çevirince
direksiyon kutusundanmış gibi mırıltılı bir ses geliyor.
Bu arada city modunu da kullanmıyorum.
Sizce benim ki de takozlarla mı ilgilidir?

murti82
17/06/2010, 22:16
Benim de takır tukur sesler geliyordu geçen bakımda takozları yağlattırdım, şimdi ses yok ve arabanın direksiyonu oldukça hafifledi. Her bakımda bu işlemi yaptırmayı düşünüyorum.

antibiyotik
03/07/2010, 15:19
Merhaba arkadaşlar , ben 2 aylık gp kullanıcısıyım 2 aydır da foruma üyeyim.
Benim de birkaç gündür derdim bu direksiyondan gelen seslerdi.Ve ilk servis deneyimimi de bu sayede yaşamış oldum. Aracımı bugün servise götürdüm (erkay) sağolsunlar ilgilendiler ve sesin amortisör takozundan geldiği tespit edildi. City arızası ihtimali canımı sıkıyordu.Allah dan değilmiş . Zaten servisten aracın geçmişine baktırdım city motoru değişmiş daha önce böööyle büyük bir yük kalktı üzerimden :)300- 350 lira arası fiyat verdiler iki takoz için ama yetkilide yaptırmayı düşünmüyorum. Aracı alırken de ekspertiz raporunda çıkmıştı ama ben daha farklı birşey düşünüyordum direksiyonu çevirince ses gelir diye tahmin etmemiştim. Cahillik kötü şey :) Şimdi aracımı nereye götürüp yaptıracağımı düşünüyorum. Böylelikle ilk servis deneyimimi yaşamış oldum her ne kadar işlem yaptırmasam da. Bu arada city arızasını sordum , her ne kadar forum kullanıcılarının çoğu bilse de, fiatın ücretsiz değiştirdiğini söyledi garanti bitmiş olsa da.. Hepinize keyifli forumlar ve haftasonu diliyorum..

bu arada beni tanımıyorsunuzdur tanışma linkimi de ekleyeyim :)

https://forum.grandepuntotr.com/tanisma/17343-merhaba-biz-de-geldik.html

onurrun
22/08/2010, 17:51
benim direksiyondan gelen sesi gece eve girmeden cep'ten video ya kaydettim
görüntü çok iyi değil ama 24-25 ve son 5 saniyede baya belli oluyor
sol ön taraftan tekerin oralardan geliyor
:g0000000:
linkten izleyin tarif ettiğiniz ses bu mu acaba?

GICIRTI SESİ--> TIKLA (https://www.izlesene.com/video/arabalar-direksiyondan-gelen-ses/2500105)

GP COSKUN
22/08/2010, 23:54
onur videoyu dinledim ama maalesef anlaşılır bir ses alamadım
ben sana bir yöntem önereyim
bir dene ve sonucu yaz adım adım giderek sorunu bulalım
bir kişi direksiyonu hem sağa hem sola çevirsin bu esnada sende çamurluğun içindeki yayları elinle tut titreşim ve ses hissediyorsan amortisör takozların
ses sadece direksiyon simidinde ve aracın içinde hissediliyorsa direksiyon milinde boşluk
yok ses ile beraber direksiyonda ağırlaşma yada dururken direksiyonu bıraktığında bir tarafa doğru 2-3 cm lik dönme eğilimi varsa cıty motoru diyebiliriz
şimdi bu incelemeleri yap ve gözlemlerini yaz daha net konuşalım

onurrun
23/08/2010, 17:16
onur videoyu dinledim ama maalesef anlaşılır bir ses alamadım
ben sana bir yöntem önereyim
bir dene ve sonucu yaz adım adım giderek sorunu bulalım
bir kişi direksiyonu hem sağa hem sola çevirsin bu esnada sende çamurluğun içindeki yayları elinle tut titreşim ve ses hissediyorsan amortisör takozların
ses sadece direksiyon simidinde ve aracın içinde hissediliyorsa direksiyon milinde boşluk
yok ses ile beraber direksiyonda ağırlaşma yada dururken direksiyonu bıraktığında bir tarafa doğru 2-3 cm lik dönme eğilimi varsa cıty motoru diyebiliriz
şimdi bu incelemeleri yap ve gözlemlerini yaz daha net konuşalım

video çok amatör oldu telden çekince bide gece olunca pek anlaşılmadı galiba tam olarak
önerin için teşekkür ederim, kardeşim de araç bikaç gün sonra söylediklerini tek tek deniyip paylaşıcam

emin tahir
23/08/2010, 19:00
bugün bende yaptım aynı testi sonuçlar şöyle;

1.yayları tutup direksiyonu çevirince tıkırtıları çok net şekilde hissediyorum sol yay ve sağ yayda farklı noktalarda tıkırtılar ve burulmalar hissediliyor.(sanırım takoz problemi)

2.genellikle sıkıntı ilk kalkışlarda ve uzun süreli(aracı 6-7 saat kullanmayınca) ortaya çıkıyor yolda ve bi süre kullanınca çok fazla olmuyor(sanırım takozlar tamamen elden çıkmamış yağlanırsa bi süre daha idare eder)

3.bu sorun zaman zaman özellikle sabah ilk kullanmaya başladığımda city modu'da dahil sertleşme yapıyor(bu biraz city motor arızası gibi geliyor)

sizce sorun nedir arkadaşlar???

GP COSKUN
23/08/2010, 20:43
bugün bende yaptım aynı testi sonuçlar şöyle;

1.yayları tutup direksiyonu çevirince tıkırtıları çok net şekilde hissediyorum sol yay ve sağ yayda farklı noktalarda tıkırtılar ve burulmalar hissediliyor.(sanırım takoz problemi)

2.genellikle sıkıntı ilk kalkışlarda ve uzun süreli(aracı 6-7 saat kullanmayınca) ortaya çıkıyor yolda ve bi süre kullanınca çok fazla olmuyor(sanırım takozlar tamamen elden çıkmamış yağlanırsa bi süre daha idare eder)

3.bu sorun zaman zaman özellikle sabah ilk kullanmaya başladığımda city modu'da dahil sertleşme yapıyor(bu biraz city motor arızası gibi geliyor)

sizce sorun nedir arkadaşlar???

test sonuçlarına bakılırsa amortisör takozlarının elden geçmesi gerekli başka bir sorun gözükmüyor

emin tahir
23/08/2010, 21:03
Coşkun abi genelde değerlendirmelerin doğru oluyor inşallah bu seferde dediğin gibi olurda fazla masraf açmaz,Bu aralar 80000 bakımına gircem orda baktırırım artık.

GP COSKUN
24/08/2010, 02:16
Coşkun abi genelde değerlendirmelerin doğru oluyor inşallah bu seferde dediğin gibi olurda fazla masraf açmaz,Bu aralar 80000 bakımına gircem orda baktırırım artık.

her ne kadar burada aracı kullanmadan ve test etmeden ve incelemeden yorum yapsamda genelde doğru teşhis koyabiliyoruz bu daha çok sizin gözlemleriniz ve hadiseyi anlatmanızla alakalı bir durum
umarım bu seferde doğru bir tesbit yapmışızdır ve sen mutlu olursun

2006punto
03/09/2010, 11:20
bu problemleri okudukça korkmaya başladım

htackin
01/11/2010, 14:35
arkadaslar selam benim sorum direksiyon ile alakali: direksiyonu hafif saga sola cevirdigimde garip bir ses vapur dudugu gibi ve akabinde arabayi sallayacak bi titresim duyuluyor. bu garip ses baslamadan once; direksiyon haddinden fazla yumusakti. su an ses geldigi an sertlesiyor sonra eski haline donuyor. dedigim gibi titresimler arabayi salliyor. nedeni ne olabilir yardim edebilirmisiniz tesekkur ederim...

alpercabuk
08/12/2010, 11:15
50 lira bi el emeği masrafıyla bu sorundan kurtulabilirsiniz forumda diğer başlık altında ayrıntılı bir şekilde yazdım isteyen arkadaşlar olursa burayada yazabılırım.

Nokta.
24/01/2013, 14:05
[QUOTE=osmannamso;794148]Selamunaleyküm Benim araçtanda dreksiyonu sağa ve sola çevirince sanki birşeyden kurtuluyo bide çukurladan geçerken önden ses gelmeye başladı.[/QUOTE

geçen hafta bende tamirciye gittim amortismr takozun bozlmuş dedi 85 tl dedi 1ine mecbur ikiside degişmesi gerekiyormuş ;
sonra bir arkadaşım rot balansçıya gidelim dedi gittik ve rot başın gevşemiş dedi sıktı ses falan kesildi bende şaşırdım
ve buradan aldıgım ders herkeze güvenmememk oldu
adam 170tl parça parası ve 100tl işçilik alacaktı benden
rot balansçı çayda ısmarladı borcun yok abi yine gel dedi :D böyle dürüst insanlar bulmak çok zorlaştı
bence tamiriye gitmeden önce rot balansçınıa gidin bi baktırın

acRep
24/01/2013, 14:08
Selamunaleyküm Benim araçtanda dreksiyonu sağa ve sola çevirince sanki birşeyden kurtuluyo bide çukurladan geçerken önden ses gelmeye başladı.

geçen hafta bende tamirciye gittim amortismr takozun bozlmuş dedi 85 tl dedi 1ine mecbur ikiside degişmesi gerekiyormuş ;
sonra bir arkadaşım rot balansçıya gidelim dedi gittik ve rot başın gevşemiş dedi sıktı ses falan kesildi bende şaşırdım
ve buradan aldıgım ders herkeze güvenmememk oldu
adam 170tl parça parası ve 100tl işçilik alacaktı benden
rot balansçı çayda ısmarladı borcun yok abi yine gel dedi :D böyle dürüst insanlar bulmak çok zorlaştı
bence tamiriye gitmeden önce rot balansçınıa gidin bi baktırın

Abi hangi rot balanscıymış O ? nerde tükkanı yeri işin ehli demekkii ? :)

Nokta.
24/01/2013, 14:11
sefaköy şimşek otosanayi sitesi onur adamlar çok düzgün temiz insanlar arabayı ilk aldıgımdada oraya gitmiştim dükkanları eczane gibi pırıl pırıl kesinlikle tavsiye ederim adını hatırlamıyorum ama gitmek istersen birlikte gideriz

Chatoon
27/01/2013, 02:37
Bu ses bende de var, Garantiden değişiyor olması sevindirici. Peki bu neden kaynaklanır. Her sene değiştirecekmiyiz bu parçayı. Arabam daha bir yaşında :(

Ziyaretci040
27/01/2013, 12:11
sefaköy şimşek otosanayi sitesi onur adamlar çok düzgün temiz insanlar arabayı ilk aldıgımdada oraya gitmiştim dükkanları eczane gibi pırıl pırıl kesinlikle tavsiye ederim adını hatırlamıyorum ama gitmek istersen birlikte gideriz

Kardeşim önümüzdeki hafta beraber gidelim şuraya :) Benimde gitmem gerekiyor :)