PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zeytinyağı

patchwork
24/02/2010, 16:40
dostlar:
alışverişten sonra eve giderken aldığınız zeytinyağı delik olsa ve taban halısını vıcık vıcık yapsa ve bu olay acayip bir kokuya sebep olsa, sabunlu su ve bilumum temizlik malzemelerine banamısın demese ne yapardınız?

bir yakınımın başına geldide ondan soruyorum..:wallbash:

serdar2362
24/02/2010, 16:57
Cevabı basit. Bolca tuz yada talk pudrası dökülür. Emilmesi sağlandıktan sonra elektrikli süpürge ile alınır.

GP COSKUN
24/02/2010, 17:06
bir tanıdığımın başına buna benzer bir durum gelmişti
her yolu denedi en sonunda aracı sattı
dökülen malzemede 5lt lik süttü
aman ha süt kadar kötü kokan ve asla kokusu çıkmayan başka bir şey yok

h k
24/02/2010, 17:11
süt yoğurt peynir çok pis kokar. çabuk üreyen bakteriler için bulunmaz besin kaynağıdır , kokuyu da bakteriler yapar.

neyle temizlenir bilmem ama sonax vs bir yerde temizletmek çözüm olur.

patchwork
24/02/2010, 17:12
Cevabı basit. Bolca tuz yada talk pudrası dökülür. Emilmesi sağlandıktan sonra elektrikli süpürge ile alınır.

cumartesi deniyorum sonuçları yazıyorum.
teşekkürler teşekkürler..

Kriminal
24/02/2010, 17:18
Walla onu bilmemde kedisi işemişti arkadasımın aman allahım onasıl bır kokudur hala burnumda hıssedıyorum

KaGaN
24/02/2010, 17:24
Zeytinyağına bişi demiyorum ama sütün kokusu çıkmıo abicim hele birde hava sıcaksa :****( dayanılmaz bir koku oluyo

GRDEDE
24/02/2010, 19:03
Yumurtanın üzerine pis koku tanımıyorum.Bu tür temizlikler için uzman bir oto kuaförüne gitmenizi öneririm.Aracınızı ilk günki gibi yapıyolar.

alperyonar
24/02/2010, 19:13
Bende tuz ve elektirk süpürgesi öneriyorum..

gogo61
24/02/2010, 19:34
geçmiş olsun kötü bir durum

Evo1
24/02/2010, 20:02

Serdar abi kosla oxi reklamı gibisin valla maşallah :D

patchwork
24/02/2010, 20:28
An itibariyle 3 kg (üç kilo) iyotlu billur tuz alınıp döşeme tuzla kaplandı.süpürgeyle çekme işlemi için bir kaç gün bekleyeceğim, sanırım iyice nüfuz etmesi lazım, sonuçları yazacağım.resim olarakta paylaşsammı dedim ama kimin neyine yarar bilemedim vazgeçtim :busted_b:

cevap yazma nezaketi gösteren tüm dostlara teşekkürler..

axi
24/02/2010, 21:17
Tolga abi tuz yolunu dene ama benim mesleğim oto kuaför ve işyerimde bu tarz durumlarla sık sık karşılaşıyorum... et süt peynir yumurta yağ kedi köpek insan pisliği vs lerin kokusu sinmiş araçların içine komple koltuk döşeme tavan taban temizliği şeklinde giriyoruz. marka vermemin bir sakıncası varmı bilmiyorum ama würth ürünlerini kullanıyoruz.(çok marka kullandım ama en etkilisi bu) Bütün bunlar fayda etmezze yani koku çıkmaz ise ( çok ufak bir ihtimal ama) en son aracın içine komple buharlı temizlik yapıyoruz. bu şekilde kesin çözüme ulaşıyoruz.. şimdi sizin durumuza gelirsek tuzlama ve çekme geçici bir çözüm olacaktır. ubaralar hava serin rahatsız edici bir koku olmaz fakat yaz sıcaklarında veya uzun yola çıkıp kalerüferi uzun süre kullandığnızda yani arabanın içi kokunun yayılması için yeterli sıcaklığa ulaştığında bu koku sürekli rahatsızlık verecektir.. ve artık o koku arabanın içine sinip sürekli sası bir koku ile kalacaktır araba... bence o koku daha fazla sinmeden bulunduğnuz şehirde işini uzman yapan bir oto kuaföre danışın.

tempesty
24/02/2010, 21:58
Daha kötüsü de var ; RAKI :) Nasıl oldu demeyin walla oldu işte :D

patchwork
24/02/2010, 22:41
Daha kötüsü de var ; RAKI :) Nasıl oldu demeyin walla oldu işte :D

Onun kokusuna alışığım, bilimum zeytinyağlı mezelerinde başımızın üstünde yeri var,, lakin zeytinyağı arabada olunca çekilmiyor bora :agri:

ata orkun
01/03/2010, 21:28
Sayın patchwork öncelikle geçmiş olsun pudra tuz gibi öneriler dökülür dökülmez uygulansa işe yarayacaktı ama sanırım uygulamadınız. Size önerim saflık derecesi yüksek alkol dür. İspirto saf alkol bunlar yağları çözen maddelerdir. Bilirsiniz yağlar eter benzen aseton kloroform gibi maddelerde ancak çözünür asetonda iyibir temizleyicidir ancak dökülen yerin renk dokusunu bozar ancak saflığı yüksek alkol sizin sorununuzu çözecektir . deneyiniz sonuç alacaksınız selamlarımla

patchwork
02/03/2010, 14:17
döşemeye döktüğüm 3 kilo tuzu bir kaç gün harmanlamak suretiyle karıştırdım ve kabasını opette elektrikli süpürgeyle, incesinide evde elektrik süpürgesi ile çektim rengi değişerek sarıya dönen tuz beni oldukça umutlandırdı ancak parmağımı döşemeye sürdüğümde yine parlıyor, yani henüz problem çözülmedi.
hafta sonu alkol ve pril - yağ çöz cinsi kimyasallarla tekrar işe girişeceğim bakalım ne olacak?

gurik
02/03/2010, 23:38
Tolga galiba olay senin başına geldi. Geçmiş olsun. Alkol veya sonax döşeme temizleme spreyi olayı bitirir.

yusuf_1977
03/03/2010, 11:08
Büyük raslantı zeytinyağı fabrikasında çalışıyorum gerçi ben ofisteyim ama yağçöz diye bir ürün var gayet ucuz onu kullanabilirsin.Yanlız sen yağı oradan çözüyorsunda oradan alamıyorsun diye düşünüyorum.kağıt havluya emdirsen vs.etkili olur bence.

magic
03/03/2010, 12:18
Bence bu kadar sıkıntıya hiç gerek yok, en güzeli işinin ehli bir oto kuaförde bu kaosu sonlandırmak. Eminim sorunu kökünden halledecek kimyasalları vardır.

theblight
06/03/2010, 16:50
Denediğiniz yöntemler sonuç vermedi sanırım benim size önerim döşemenizi daha fazla yıpratmayın zeytinyağı temizlendikten sonra o bölgenin rengi değişsin istemezsiniz herhalde bu daha kötü ve çözümü mümküğn olmayan bir durumdur.
Benzer olaylara amway in L.O.C isimli ürünüyle müdehale etmiştim ben biraz nüfuz etmesini bekledikten sonra pazardan aldığım fazla sert olmayan döşeme temizliği için kullandığım 1 tl lik fırçayla çok bastırmadan fırçaladım sonra kabasını aldım mikrofiber havluyla imkan varsa ıslak çekim yapan bi makinayla da girişilebilir.Lekenin kalmadığını göreceksiniz.Uğraşamam diyorsanız "profesyonel" yardım alın.Geçmiş olsun umarım en kısa zamanda çözülür probleminiz

patchwork
10/03/2010, 10:31
Dün akşam sadece fikrini almak için bir profesyonel oto kuaförüne uğradım arkadaş baktı etti "abi kendini yorma 3 saat arabayı bırak istersen gitme bekle sende izle 3-4 kez kimyasalla yıkayıp vakumlayım sonrada örümcekle kurutayım 40 tl de borcun olur" dedi. Sanırım en temizi bu..

birde dipnot eklemek isterim:
yıkamacı ısrarla dökülen maddenin tam olarak ne olduğu konusunda dürüst olmamı telkin edince dayanamayıp yağ işte yahu ne farkeder deyiverdim.
Meğer adamın derdi geçen hafta bir ablamız gelip yağ döküldü bla bla bla anlatmış durmuş 40 liraya anlaşıp arabayı bırakmış gitmiş adamlar saatlerce uğraşmışlar yinede tam sonuş alamayınca bir gariplik olduğunu anlamışlar.
kadın geri geldiğinde bakmış ortalık karışık , "yahu demiş yağ dediğim bol sarımsaklı domatesli imambayıldı tenceresi halıya devrildi ben kabasını aldım sonrada buraya getirdim" ..
Çok güldüm :=)))

CaTch
11/03/2010, 13:44
abi koptum gülmekten cok iyiymiş ya:)yemeğin kabasını almış cok iyi ya:)

atalays
28/12/2010, 12:50
Araç içine ve koltuklara dökülen sıvılara en pratik çözüm ; halı yıkamacıya gidin ,varsa kendiniz de yapabilirsiniz küçük halı yıkama makineleri ile (eskiden çok satılırdı ihlasın fakirin vs çoğu evde vardır) yıkamacıya söyleyin 10 dk temizliyor.bu kadar çaresiz yorumlar yapıldığına göre halı yıkama makinesini bilmeyen çok sanırım , aynı anda deterjanlı suyu göndermesiyle çekmesi bir oluyor ve bulaşan sıvıyı da suyla beraber geri çekiyor.......... çok az nem kalıyor.

yolcu27
28/12/2010, 13:11
bizim 93 model broadway a yoğurt dökülmüştü ne yaptıysak gitmemişti. süt ve süt ürünleri ekşiyip bozulduğundan çok kötü kokuyor. zeytinyağı için tuzla pudra çözümü ilgimi çekti işe yarar bir çözüme benziyor.