PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 0 km şahin :)

ahmetkarakaş
22/02/2010, 14:57
Hollandalı bir firma Etiyopya'nın ilk otomobil fabrikasını kurarak TOFAŞ'tan giden parçalarla Şahin üretimine başladı. DOCC markasıyla üretilen aracın fiyatı 16 bin dolar.

Türkiye'nin otomobil tarihine damgasını vuran ve 2003 yılında banttan inen TOFAŞ'ın Şahin'i Etiyopya'ya uçtu. Etiyopya'nın ilk otomobil fabrikası üretimine Şahin'le start verdi. Geçen yıl Koç Grubu şirketlerinden TOFAŞ'la sessiz sedasız bir anlaşma yapan Holland Car, Türkiye'den giden parçalarla birebir Şahin üretiyor. Şahin'in Etiyopya'daki adı ise DOCC. Firma kasım ayının son haftasında aracın lansmanını yaparak satışa başladı.

Etiyopya'nın bozuk yollarına dayanacak bir otomobil arayışında olduklarını ve internette yaptıkları araştırmalar sonucunda TOFAŞ'a ulaştıklarını belirten Holland Car'ın Faaliyetlerden Sorumlu Genel Müdürü Tessema Alemu, "Gerek internetten TOFAŞ hakkında elde ettiğimiz bilgiler gerekse Şahin hakkında yapılan yorumlar bu kararı vermemizde etkili oldu. Etiyopya için en uygun araç bu. TOFAŞ'la yaptığımız bir yıllık görüşme sonucunda anlaşma imzaladık ve üretime geçtik. Hedefimiz Etiyopya'da yılda yaklaşık 4 bin araç satmak" diye konuştu.

Bütün parçalar TOFAŞ'tan gidiyor

Şahin üretimi yapan firma, Hollanda-Etiyopya ortaklığı ile 2005 yılında kurulmuş. Ortaklığın temelleri ise Hollanda'da yapılan ikinci el Lada ithalatı ile atılıyor. Ancak ikinci el Lada tedarikinde yaşanan sıkıntı firmayı farklı arayışlara yöneltiyor. Etiyopya'nın bozuk yollarına uygun otomobil bulmak için geniş kapsamlı bir araştırma başlatılıyor. Yapılan araştırma sonucunda uzun yıllar Türkiye'nin bozuk yollarında yüksek performans sergileyen ve önemli satış rakamlarına imza atan Şahin'e ulaşılıyor. TOFAŞ ile yapılan anlaşma sonrasında da DOCC markası altında üretime geçiliyor.

2006 yılının ortalarında faaliyete başlayan fabrika, Etiyopya'nın Madjo bölgesinde bulunuyor. Addis Ababa'da ise satış ve satış sonrası hizmet veriyor. Holland Car'ın batarya, plastik kablo gibi küçük parçaların dışında tüm parçaları TOFAŞ'tan temin ettiğini söyleyen Alemu, "TOFAŞ'tan aldığımız parçalar gemiyle Djibouti'ye oradan da karayolu ile fabrikanın bulunduğu Madjo'ya geliyor" açıklamasını yapıyor.

Açılışında Hollanda hükümetinin 510 bin euro bağış yaptığı fabrikada 50 Etiyopyalı çalışıyor.

Hedefte Afrika ülkelerine ihracat var

Ürettikleri araca pazar yaratmak için yoğun bir çalışma içinde olduklarını dile getiren Alemu, hedeflerinin sadece iç pazar olmadığını söyledi. "Talep giderek artacak. Ürettiğimiz araçtan yüksek bir satış performansı bekliyoruz" diyen Alemu, şöyle devam etti: "İç pazarda satışa başladık. Bundan sonra hedefte ihracat var. Kenya, Somali ve Sudan başta olmak üzere Afrika ülkelerine ihracat yapmayı planlıyoruz."

Şahin diğer adıyla DOCC'un hedef kitlesi alt gelir grubu. Ancak ülkedeki vergiler bu nedenle biraz sıkıntı yaratıyor. Firma yetkilileri otomobilin satış fiyatı üzerinde bulunan yüzde 60'lık verginin düşürülmesi için Etiyopya'daki üst düzey yetkililerle diyalog halinde. Aracın satış fiyatına gelince.. 8 farklı renk ve modele sahip olan DOCC'un satış fiyatı Etiyopya para birimi ile 140.000 Birr. Yani yaklaşık 16.000 dolar. Araçlara bir yıl garanti veriliyor.

'Kuş serisi' artık özel siparişle üretiliyor

1971 yılında faaliyete geçen TOFAŞ'ın Bursa'daki fabrikasında üretim bandından, ilk olarak "Murat 124" model otomobil çıktı. 1976 yılına kadar bu araçtan 134 bin 867 adet üreten TOFAŞ, 1977 yılında Murat 124'ün üretimine son vererek, çok büyük ticari başarı elde eden "Kuş Serisi"ni üretmeye başladı. "Kuş Serisi" üretimine önce Şahin'le başlayan TOFAŞ, seriye 1981 yılında Kartal ve Doğan'ı, 1983 yılında da Serçe'yi ekledi. TOFAŞ, 2001 yılında Kuş Serisi'nin seri üretimine son verirken son 2 yıldır bu otomobilleri siparişler doğrultusunda az sayıda üretmeyi sürdürdü. Kuş Serisi ile tarihi başarılar elde eden TOFAŞ, 1977 yılından 1 Temmuz 2003 tarihine kadar bu otomobillerden 1 milyon 257 bin 651 adet üretti. TOFAŞ'ın Bursa'daki fabrikasında, özel sipariş üzerine Şahin, Kartal ve Doğan'ın da üretimi yapılıyor.
https://www.holland-car.com/ (https://www.holland-car.com/)

KaGaN
22/02/2010, 15:13
Acaba nasıl birşey çıkıo ortaya :) merak ettim doğrusu resmi falan varmı nette

taneren
22/02/2010, 15:19
ben mısır'a satılmış diye duymuştum ama etiyopyaymış.
anlaşılan kaplumbağalar gibi efsane olmaya aday.

ahmetkarakaş
22/02/2010, 15:22
https://www.holland-car.com/ (https://www.holland-car.com/)

LİNKTEN GÖREBİLİRSİNİZ

KaMiKaZe
22/02/2010, 15:45
sanırım bu haber daha önce forumda yayınlandı.

JASMINE
22/02/2010, 15:48
Acaba nasıl birşey çıkıo ortaya :) merak ettim doğrusu resmi falan varmı nette

16bin dolardan satıldığına göre bizdekilerden iyi birşey ortaya çıkmıştır herhalde. :)

SpyHunter33
22/02/2010, 16:24
16bin dolardan satıldığına göre bizdekilerden iyi birşey ortaya çıkmıştır herhalde. :)
Yasamin hanım birebir aynısı diyorlar :) aynı parçalarla 16bin dolara araç :D vay beee :)

skydome
22/02/2010, 16:30
işte 10 yıl önce bizim durumumuz buydu...Elin adamı geliyor gidiyor afrikaya araba fabrikası kuruyor...Ah ulan ah Türkiye Otomotiv ve silah sanayiinde milli şeyler üretse satacak o kadar çok yeri var ki...Müthiş bir pazar potansiyeli var Türkiye'nin dışarıya satmak için...

Moosty
22/02/2010, 17:34
Allahım nedir bu Etiyopyalıların çektiği. Önce kıtlık, sonra açlık, şimdi de TOFAŞ. Hem de Şahin. ;(

ahmetkarakaş
22/02/2010, 17:36
Bire bir şahin hatta linkteki resimlerinde şahin yazıyor...

abulbul08
22/02/2010, 18:01
Allahım nedir bu Etiyopyalıların çektiği. Önce kıtlık, sonra açlık, şimdi de TOFAŞ. Hem de Şahin. ;(

şahine laf yok eski arabam şahindi
gitmediğim dağ taş yayla kalmadı hiçte yolda bırakmadı.
arada arıyorum varya bi özlem

alperyonar
22/02/2010, 18:22
Bu konu önceden yayınlanmıştı. Bende hatırlıyorum..

cann
22/02/2010, 20:57
her ne kadar uzun yıllar ederinin çok üstünde fiyatlara satarak yurdum insanını bu sayede iyi söğüşlemişlersede,bende de şahinin yeri ayrıdır,öncelikle birçok şöförün ilk göz ağrısıdır,ayrıca hayatımda görebileceğim en çok "kahır çekebilen" aractır.şahsen taşımadığım yük kalmamıştır kendisiyle,tamirci olayı mahalle bakkalı gibidir,neredeyse her mahallede bir tamircisi vardır,dolayısıyla yolda kalma derdi yoktur.en önemlisi de arabadaki ufak tefek arızalarının maliyeti cebinizdeki bozuk paralarla bile ödeyebileceğiniz türdendir.hatta çoğu zaman "siftah parasına" yaptırırsınız,
onun için şahine laf söylendiği zaman eski bir dostuma vefasızlık yapılıyormuş gibi
geliyor:)

EvoEreN
22/02/2010, 21:38
Rusyada Şahın ve doğanın aynısı fakat ismi değişik olan araçlar mevcut..tek farkı direksiyonunun airbaglı olması ve lada samaranınkıne benzemesi ****

Murat Gürakan
22/02/2010, 21:46
Bunlara tjet 150hp koysalar ne gider haaaa :) düşündümde kral olur:P

gurik
22/02/2010, 22:29
etiyopya bile yerli araçlarda çok ilerlemiş. biz hala montaj sanayi. yazıklar olsun bu ülkenin vizyonsuzluğuna. Atatürk'ün Türkiyesine bak.Montaj yapıp Türkiş Star demiyorlar mı bide.Öldüresim geliyor adamları.Marka Ford Fiat iş gücü ucuzluğu kölelik bizde. Milli hiç bişey yok olan da satılmış. Yuh be bize. Etiyopya araba tasarlayıp üretmiş ağlamak istiyorum. Devrim otomobilini sabote ederek ile hayallerimizi söndürmüş köpekler.

skydome
22/02/2010, 23:32
Devrim'i ve ona hayat veren bütün mühendis teknisyen ve işçileri saygıyla anıyorum...Benim için tek gerçek Devrim...

mix
22/02/2010, 23:58
şahine hiç bi şekilde laf yok lada samaralar dacia loganlar tatalar çokmu dayanıklı araçlar sanki... üretimden kalkması hata düşük bütçeli insanlarında araç sahibi olabilmesi adına üretilmeliydi... en güzel örnek taksiler hala yollarda ticari taksi şahin varken ticari albeası daciası 3-4 yıl zor dayanıyor takside

Fiassa_199
24/02/2010, 19:28
etiyopya bile yerli araçlarda çok ilerlemiş. biz hala montaj sanayi. yazıklar olsun bu ülkenin vizyonsuzluğuna. Atatürk'ün Türkiyesine bak.Montaj yapıp Türkiş Star demiyorlar mı bide.Öldüresim geliyor adamları.Marka Ford Fiat iş gücü ucuzluğu kölelik bizde. Milli hiç bişey yok olan da satılmış. Yuh be bize. Etiyopya araba tasarlayıp üretmiş ağlamak istiyorum. Devrim otomobilini sabote ederek ile hayallerimizi söndürmüş köpekler.

Şahin'den sonra Etiyopya'da üretilen araçlar (yani yeni modeller) aslında Çin'den getirilen CKD yani hazır gövde kitleriyle üretiliyor aslında. Böyle de olsa adamlar kendi otomotiv sektörünü kurmuş, ama gurik arkadaşın da dediği gibi, FIAT, Renault, Hyundai, Ford ve Toyota Türkiye'de ortaya çıkan markalar değil. Dışarıda tasarlanan araçları burada bize yaptırıyorlar ve gene onlara satıyoruz. Kimin parası kime gidiyor acaba?

Daha 2 zamanlı motosiklet motoru bile yapılmadı (yapıldıysa da yabancı lisanslıdır mutlaka). İhracat Şampiyonu Otomotiv Endüstrisi!! Dış ülkelere kendi arabalarından başka satacak şeyimiz mi kalmadı?

axi
24/02/2010, 22:01
Bunlara tjet 150hp koysalar ne gider haaaa :) düşündümde kral olur:P

piyasada bir sürü turbolu şahin doğan var internet subaru ile şahin kaldıranların videosu ile dolu... şahinin kaputunun altına bmw makinası koyanı bile gördüm walla:D:D:D

manisada var bi tane 124 1.6 tempra motorlu..punto megane filan hepsini tokatlıyo walla.. manisanın numunesi :D:D trafik polisleri bile bağıran egsozunu duymazlıktan geliyor artık onun;)

mix
25/02/2010, 20:00
sabote edilen yanlızca devrim mi? her gün duyuoruz artık neredeyse şu sözleri :kıroya bak şahine biniyo yok efendim anadol u inekler yiyiyor hala standart model bi çok araçta arka cam elektrik ısıtmalı ayna far yagmur sensor vs vs yokken milyarlar vermiyormuyuz aslında birasda milletce biz bu duruma getiriyoruz

burhankutlu
25/02/2010, 21:32
şahin meraklılarına:) aslında o markanın halen üretildiğini ve aynı arabanın dış bi ülkeye yanlış hatırlamıyo isem malezya ya satıldığını duyunca inanamadım.

Fiassa_199
25/02/2010, 21:38
şahin meraklılarına:) aslında o markanın halen üretildiğini ve aynı arabanın dış bi ülkeye yanlış hatırlamıyo isem malezya ya satıldığını duyunca inanamadım.

Burhan bey, Şahin şu anda Etiyopya'da DOCC Holland Car ve Mısır'da Nasr Otomotiv firması tarafından üretilmekte (ama şu anda üretim durdu mu, devam ediyor mu bilmiyorum). TOFAŞ, 2006 yılında Şahin'in üretimi durunca gövde kitlerini Etiyopya'ya sattı. Malezya'ya değil.

burhankutlu
25/02/2010, 21:44
buğra bi arkadaşım fiat da çalışıyordu geçen yıl fabrikaya geziye gitmişler orda tanık olmuş. halen üretilip yurt dışına gönderildiğine arabaları kendi görmüş tabi yalan söyliyeceğini sanmıyorum :)

Fiassa_199
25/02/2010, 22:00
Malezya'da?? Allah Allah, ilginç. Proton gibi daha kaliteli, Lotus teknolojisini kullanan otomobiller dururken Şahin'e ihtiyaç varmış demek ki... Ama benim bildiğim de bu. Yoksa haberi çıkardı :D

atmaca615
13/03/2010, 13:05
Yakında Türkiye'den CMS Jant falan filan ihracatınada Başlarız Asıl Ozaman görün siz olayı bir başladılarmı Şahin e modifiye yapmaya puufff yani :)

zyilmaz90
13/03/2010, 13:13
Dün Yolda Gördüm ya Uzakdan subaru ya Benzetim böğrüyo REsmen Yolda Giderken :d Yakınlaştı bi Baktım şahin miş :D Türkiyenin Araba Üretme gücü var Ama İşte DEvletin içinde Belkide Hala Avrupaya Calısan lar Var." Devrim Arabaları " Filmini İzleyen Varsa Bilir Onun Gibi Bazı Kişilerin Yüzünden Arac üretilmiyor. Arabanın Benzini bitti diye İzin vermediler İşte alt üstü Benzin Yani Ne olacak.Hem Koç ve Sabancı da İzin vermez. Koç. ve Sabancı Birleşse 2 si ORtak Olsa Bi Model Cıkartıp ARaç Üretseler Tabi İthal Ettiğinden Az Kazanacak Ama ihracat Yapacak Kendi Ülkesini Temsil Edicek Ama Malesef PAraya Doymadılar Glaiba.Bi ara İmza Cıkıcakdı O ne Oldu ? Onu Tanıdan Adamda Ortalıkda Gözükmüyor Glaiba Kestilermi Boğdularmı ARtık NE yaptılarsa ADamı.

sakinkaradas
13/03/2010, 13:14
desenize yakında etiyopyadada çıkacak sahibinden satılık dogan görünmlü şahin diye:)

SpyHunter33
13/03/2010, 14:54
Dün Yolda Gördüm ya Uzakdan subaru ya Benzetim böğrüyo REsmen Yolda Giderken :d Yakınlaştı bi Baktım şahin miş :D Türkiyenin Araba Üretme gücü var Ama İşte DEvletin içinde Belkide Hala Avrupaya Calısan lar Var." Devrim Arabaları " Filmini İzleyen Varsa Bilir Onun Gibi Bazı Kişilerin Yüzünden Arac üretilmiyor. Arabanın Benzini bitti diye İzin vermediler İşte alt üstü Benzin Yani Ne olacak.Hem Koç ve Sabancı da İzin vermez. Koç. ve Sabancı Birleşse 2 si ORtak Olsa Bi Model Cıkartıp ARaç Üretseler Tabi İthal Ettiğinden Az Kazanacak Ama ihracat Yapacak Kendi Ülkesini Temsil Edicek Ama Malesef PAraya Doymadılar Glaiba.Bi ara İmza Cıkıcakdı O ne Oldu ? Onu Tanıdan Adamda Ortalıkda Gözükmüyor Glaiba Kestilermi Boğdularmı ARtık NE yaptılarsa ADamı.

Bahsettiğiniz imza isimli araba JetPa ya ait bir araçtı ve JetFadıl lakaplı bir şahısındı sanırım dolandırıcılıktandı iflas etti :)

zyilmaz90
13/03/2010, 15:46
JETPA'NIN OTOMOBİL FABRİKASI ALANINDA HAYVAN OTLATILIYOR

https://images.habervitrini.com/haber_resim/jet_pa.jpghttps://archive.cardesignnews.com/events/geneva2000/gallery/images/jetpa-imza080.jpg
Jetpa Holding Yönetim Kurul Başkanı Fadıl Akgündüz'ün sahibi olduğu Türkiye'nin ilk yerli otomobil fabrikası "İmza"nın inşaatına geçtiğimiz aylarda kilit vurulmasından sonra, fabrika alanı mera olarak kullanılmaya başlandı.

M. VEYSEL AÇIKGÖZ SİİRT - Jetpa Holding Yönetim Kurul Başkanı Fadıl Akgündüz'ün sahibi olduğu Türkiye'nin ilk yerli otomobil fabrikası "İmza"nın inşaatına geçtiğimiz aylarda kilit vurulmasından sonra, fabrika alanı mera olarak kullanılmaya başlandı.
Siirt'e 14 km. uzaklıkta bulunan havaalanı yakınında kurulması planlanan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük ve Türkiye'nin ilk yerli otomobil fabrikası "İmza"nın temelinin atılmlasından kısa bir süre sonra, çalışmalar durdurulmuştu.
400 dönümlük arazi üzerinde kurulması planlanan otomobil fabrikasında yaklaşık 4 bin kişinin istihdam edilmesi hedefleniyordu. Ancak vergi borcu ve hakkındaki soruşturmalar nedeniyle Türkiye'ye gelmeyen Fadıl Akgündüz'ün, İmza otomobil fabrikasındaki çalışmaları durdurması üzerine fabrika arazisi tarlaya dönüştürüldü.
Araba üretimi hedefinden vazgeçmediklerini belirten Jet-Pa Holding Yönetim Kurul Başkanı Fadıl Akgündüz, sadece birkaç senelik bir ertelemeyle üretime geçeceklerini iddia ederken, yöre halkı, fabrikanın kurulacağı alanda hayvanlarını otlatmaya başladı.

Yalan Olmuş Yerli Araba Mevzusu :D

taneren
13/03/2010, 17:05
BU ARACIN ÜZERİNDEN BAYAĞI ZAMAN GEÇTİ AMA TASARIMI OLDUKÇA GÜNCEL VE GÜZEL.

ŞU BENCİLLİĞİMİZ ,KOLAY YOLDAN PARA KAZANMA HASTALIĞIMIZ OLMASA, TÜRK'ÜN GÜCÜNÜ DÜNYA GÖRECEK AMA.....

ARTIK TOPLUMLARI SİLAHLA DEĞİL,ZAAFLARI İLE VURUYORLAR.:boxin:

agabey3838
13/03/2010, 18:31
doğan slx ile araba kullanmayı öğrenmiştim severim kuş serisini herşeyden öte parçası çok ucuz daha ne olsun

pdr42
13/03/2010, 20:59
bu imzanın hayalini cok kurdum cok begenmistim ama adamı da harcadılar. hakkında bir suru dolandırıcık dosyası var . demekki suçu var keske dogru durust olsaydı su araba ne kadar guzel bi araba. simdi bile hayran kaldım araca

Fiassa_199
23/03/2010, 20:46
bu imzanın hayalini cok kurdum cok begenmistim ama adamı da harcadılar. hakkında bir suru dolandırıcık dosyası var . demekki suçu var keske dogru durust olsaydı su araba ne kadar guzel bi araba. simdi bile hayran kaldım araca

Desenize yerli malı otomobil koskoca bir hayal. Eskiden yani 40'lı yıllarda bildiğiniz filoluk uçaklar üretilirdi (Devrim Arabaları filminde anlatılan uçak fabrikasından bahsediyorum). Şimdi bir NATO savaş uçağının alt gövde panelini biz yapıyoruz diye on takla atıyoruz. Bunun da ondan pek bir farkı yok. Mesela Karsan... Bu firma belki de Türkiye'nin otomotiv teknolojilerinde en önde olan bir firma; ama gel gör ki yabancı firmalar (PSA, Hyundai vs.) adına çalışıyor. Bildiğin FASONCU!!! TOFAŞ da öyle, Halka yıllarca 124 ve 131'den bozma otomobilleri yapıp sattılar. Gerisini biliyoruz. Bizlere Grande Punto'ları, Bravo'ları, Linea'ları aldıran zihniyet utansın. Çünkü utanmadıkça daha fazla otomobil ithal edilecek, bunu adım gibi biliyorum.

silentscream
23/03/2010, 21:17
Babam 80 yılından 98 e kadar istanbulda taksicilik yaptı..Önce 81 model beyaz 131 şahin sonra 85 model bayrak kırmızı 131 şahin en sonunda da 93 model sarı şahinimiz vardı.O 93 model tofaş şahin 300bin km istanbulda taksi olarak yol yaptı sadece bir kez amerikan sekman ile motor rektifiye oldu ve sattığımızda 350BİN km ye gelmişti hala deli gibi kaçıyordu (LPG olmasına rağmen)

350BİN KM...Tofaş Şahin..

mesut eyvaz
13/04/2010, 23:08
JETPA'NIN OTOMOBİL FABRİKASI ALANINDA HAYVAN OTLATILIYOR

https://images.habervitrini.com/haber_resim/jet_pa.jpghttps://archive.cardesignnews.com/events/geneva2000/gallery/images/jetpa-imza080.jpg
Jetpa Holding Yönetim Kurul Başkanı Fadıl Akgündüz'ün sahibi olduğu Türkiye'nin ilk yerli otomobil fabrikası "İmza"nın inşaatına geçtiğimiz aylarda kilit vurulmasından sonra, fabrika alanı mera olarak kullanılmaya başlandı.

M. VEYSEL AÇIKGÖZ SİİRT - Jetpa Holding Yönetim Kurul Başkanı Fadıl Akgündüz'ün sahibi olduğu Türkiye'nin ilk yerli otomobil fabrikası "İmza"nın inşaatına geçtiğimiz aylarda kilit vurulmasından sonra, fabrika alanı mera olarak kullanılmaya başlandı.
Siirt'e 14 km. uzaklıkta bulunan havaalanı yakınında kurulması planlanan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük ve Türkiye'nin ilk yerli otomobil fabrikası "İmza"nın temelinin atılmlasından kısa bir süre sonra, çalışmalar durdurulmuştu.
400 dönümlük arazi üzerinde kurulması planlanan otomobil fabrikasında yaklaşık 4 bin kişinin istihdam edilmesi hedefleniyordu. Ancak vergi borcu ve hakkındaki soruşturmalar nedeniyle Türkiye'ye gelmeyen Fadıl Akgündüz'ün, İmza otomobil fabrikasındaki çalışmaları durdurması üzerine fabrika arazisi tarlaya dönüştürüldü.
Araba üretimi hedefinden vazgeçmediklerini belirten Jet-Pa Holding Yönetim Kurul Başkanı Fadıl Akgündüz, sadece birkaç senelik bir ertelemeyle üretime geçeceklerini iddia ederken, yöre halkı, fabrikanın kurulacağı alanda hayvanlarını otlatmaya başladı.

Yalan Olmuş Yerli Araba Mevzusu :D
kaç senelik imza prototipi çağımızın çizgilerini taşıyor üretime geçebilseydi ülkemizde iş yapardı milletçe yerli arabaya açız

justneedyou
25/05/2010, 04:56
şu gün ülkemizde tekrar şahin üretmeye başlasalar bayaa gider :D

utku952
25/05/2010, 19:05
Konu vardı önceden evet.. Yeni şahinleri görmek isteyenler ankarada bilkent köprüsünün ordaki selimoglu nakliyatta tırların uzerine baksınlar..:)

mix
25/05/2010, 21:04
özleyenlere hepimizin hayatına öyle yada böle girmiş kuş serisi

alperyonar
25/05/2010, 21:22
Türkiye de satmaya başlasınlar anında kapış kapış gider:D

murat17
25/05/2010, 21:41
FİAT mısırda üretiyor hemde kilımalı bıldıgım kadarıyla tofaş bir ara sipariş üzerine yapıyordu ama şimdi yapmıyor yanlış hatırlamıyorsam

grandecaglar
26/05/2010, 20:44
92-97 arası 2 şahin bir doğan s bide doğan slx aldık her birini sıfır almıştı babam bir ev parası veriyordu her yıl bu arabalara :sp_ike00:

Fiassa_199
27/05/2010, 00:24
Konu vardı önceden evet.. Yeni şahinleri görmek isteyenler ankarada bilkent köprüsünün ordaki selimoglu nakliyatta tırların uzerine baksınlar..:)

Temiz bir fotoğrafını da alabilir miyiz, daha makbul olur. Son model Şahin...:shifty:

Fiassa_199
27/05/2010, 00:29
Kartal Kargo mu????:sapsal::sapsal:

Bu araçtan hiç ama hiç haberim yoktu. FIAT 131'in Panorama kasasının ticarisi vardı. Coupe kapılarını camların yerine metal panelleri takılmış gövdeye uyarlamışlardı. Bu da ona benziyor. Ama herhalde hiç tutmadı ve yerine Doblo geldi...

mix
27/05/2010, 01:25
Kartal Kargo mu????:sapsal::sapsal:

Bu araçtan hiç ama hiç haberim yoktu. FIAT 131'in Panorama kasasının ticarisi vardı. Coupe kapılarını camların yerine metal panelleri takılmış gövdeye uyarlamışlardı. Bu da ona benziyor. Ama herhalde hiç tutmadı ve yerine Doblo geldi...

Kartalında arka koltukları yatırdığında aynı bagaj hacmi oluşurken insanlar neden kargo alsınki tofaş ın hatası işte:thumbdown: ... ptt falan kullanmış bi dönem sadece