PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracımın üstü ve camlar puslu olmuş

erdal1984
22/02/2010, 10:22
[/B]Slm arkadaşlar dün aracımı yıkayım dedim hazır hava güzelken ama aracı tavanı ön kaporta ve neredeyse tüm camlar puslu olmuş nasıl yani diyeceksiniz küçük küçük benek benek beyaz noktalar oluşmuş yıkayınca çıkmadı :( ancak tırnak ucunla kazıyınca çıkıyor bende sinirlendim bıraktım o şekil evin önünde sizce neden olmuş olur ve nasıl çıkacak :(

hhhed
22/02/2010, 12:47
Babamın eski arabasına da olmuştu aynısı, sebebide yandaki apartmanın dış cephelerinin boyanması ve havanın biraz rüzgarlı olmasıydı. küçük küçük yüzlerce noktacık.

serdar2362
22/02/2010, 13:59
Sanki çimento tozundan bahsediyorsun gibi geldi bana. Yada boya yapılan bir yerde bulunmuşsun. Heriki durumda da pasta ve cila gerekir bence.

Murat Gürakan
22/02/2010, 14:02
Bence acilen boyacınızla konuşun ve gidip pasta cila, boya koruma gibi işlemleri yaptırın sonuçta boya ise ve boyayada işlerse sonuç kötü olabilir.

erdal1984
22/02/2010, 15:35
arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler, az önce aradım boyacımı çimento tozu yada boya tozu olabilir diyor pasta cila yapılması gerekmiş, hadi kaportayı yaptık diyelim camlardakiler ne olucak off yaa :( tırnağımla kazıdığımda çıkıyor

seysey37
22/02/2010, 15:41
geçenlerde bi arkadaş yazmıştı gaz yağıyla silmiş camları ve çok memnun kalıp tavsiye etmişti sende onu deneyebilirsin..

JASMINE
22/02/2010, 15:43
Geçmiş olsun. Camlardaki lekeleri Sonax ve benzeri şirketler çıkartabilirler diye düşünüyorum. Yada kullanılacak maddeyi kendin temin ederekte yapabilirsin. Bir arkadaşımız geçenlerde gazyağı kullanarak camlarındaki lekeleri çıkarttığını yazmıştı. Bu yöntemde denenmeye değer.

Kriminal
22/02/2010, 17:40
Bazı agaçların altındayken bal gibi maddeler bulasıyor araca..

Fakat zamanla yıkandıkca gecıyor..

Pasta cilayla cıkar bence aracı komple pasta yaptırmana gerek yok

savagi
22/02/2010, 19:27
aynı sorun bendede var arkadaşlar.özellikle cam tavanda kendini çok belli ediyor.uygulama yapan arkadaşlar burada fikirlerini paylaşırlarsa memnun olurum.

ABNEW
22/02/2010, 20:56
Erdal geçmiş olsun,

Özellikle kireçli suyla ya da kuyu suyuyla yıkanan araçlarda da bu problem olmakta.Bence bu ihtimali de düşün...

serdar2362
22/02/2010, 21:53
arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler, az önce aradım boyacımı çimento tozu yada boya tozu olabilir diyor pasta cila yapılması gerekmiş, hadi kaportayı yaptık diyelim camlardakiler ne olucak off yaa :( tırnağımla kazıdığımda çıkıyor

O konuyu hiç kafana takma, boya için gittiğin yerde onu da hallederler üstelik camlar orjinal haline gelir, anlayacağın sıkıntı yok.

GP COSKUN
22/02/2010, 21:58
[/B]Slm arkadaşlar dün aracımı yıkayım dedim hazır hava güzelken ama aracı tavanı ön kaporta ve neredeyse tüm camlar puslu olmuş nasıl yani diyeceksiniz küçük küçük benek benek beyaz noktalar oluşmuş yıkayınca çıkmadı :( ancak tırnak ucunla kazıyınca çıkıyor bende sinirlendim bıraktım o şekil evin önünde sizce neden olmuş olur ve nasıl çıkacak :(

sevgili erdal
sıkıntını giderecek bir yöntem önericem sana
hem çok ucuz hem çok kolay hemde kesin memnun kalacağın ve sorununu halledeceğin bir yöntem
bakkala git kardeşim iki şişe bildiğin sirkeden al
bunu bir kovanın içine boşalt çok az da su ekle ve bir fırçayla aracının her yerini güzelce fırçala daha sonra güzelce sabunlada fırçala ve aracını bol su ile durula bak bakalım o lekelerden iz kalıyormu
ondan sonrada foruma gir ve bu mesajım için teşekkür butonuna bas:busted_b:
sonucu bakliyoruz,

abulbul08
22/02/2010, 22:06
sevgili erdal
hem çok ucuz hem çok kolay hemde kesin memnun kalacağın ve sorununu halledeceğin bir yöntem
bunu bir kovanın içine boşalt çok az da su ekle ve bir fırçayla aracının her yerini güzelce fırçala daha sonra güzelce sabunlada fırçala ve aracını bol su ile durula bak bakalım o lekelerden iz kalıyormu
sonucu bakliyoruz,

abi sirke asitli boyaya zarar vermesin.ben hiç denemedim sadece merakımdan soruyorum.

GP COSKUN
22/02/2010, 22:10
abi sirke asitli boyaya zarar vermesin.ben hiç denemedim sadece merakımdan soruyorum.

yok yok ahmet bir zarar vermez
ben bunu defalarca denedim ve faydasını çok gördüm
ayrıca sirkeli suyla fırçalayıp hemen duruluyosun bekletmene falan gerek olmadığı için bir zararı olmuyor

serdar2362
22/02/2010, 22:38
Sağolasın Coşkun. Bunu bende iyi bilirim. Ama burda söyleyemedim millet dalga geçiyorum sanır diye. Ama dikkat edilmesi gereken husus üzerindeki boya mı çimento tozu mu. Boya ise sirke kesin çözüm sağlamaz.

GP COSKUN
22/02/2010, 22:43
Sağolasın Coşkun. Bunu bende iyi bilirim. Ama burda söyleyemedim millet dalga geçiyorum sanır diye. Ama dikkat edilmesi gereken husus üzerindeki boya mı çimento tozu mu. Boya ise sirke kesin çözüm sağlamaz.

serdar abi
öncelikle doğru bildiğin bir yöntem ve durum hakkında kesinlikle kimse dalga geçecekmiş kafa bulacakmış diye düşünme buna en başta ben karşı çıkarım
bilgi içimizde kaldıkça değil paylaşıldıkça büyür
önemli, olan burada bir arkadaşımızın sorununa çare bulabilirsek ne mutlu bize
sirkeyle ilgili yorumuna gelince su bazlı bir boya ise veya kireç yada çümento tozu ise sirke bunu çıkaracaktır ve aracada gözle görülür bir parlaklık sağlayacaktır
ama dediğin gibi boya ise etki etmeyebilir ama benim tahminim sorunun bu yöntemle hallolacağı yönünde

ABNEW
22/02/2010, 23:59
serdar abi
öncelikle doğru bildiğin bir yöntem ve durum hakkında kesinlikle kimse dalga geçecekmiş kafa bulacakmış diye düşünme buna en başta ben karşı çıkarım
bilgi içimizde kaldıkça değil paylaşıldıkça büyür
önemli, olan burada bir arkadaşımızın sorununa çare bulabilirsek ne mutlu bize
sirkeyle ilgili yorumuna gelince su bazlı bir boya ise veya kireç yada çümento tozu ise sirke bunu çıkaracaktır ve aracada gözle görülür bir parlaklık sağlayacaktır
ama dediğin gibi boya ise etki etmeyebilir ama benim tahminim sorunun bu yöntemle hallolacağı yönünde

O zaman ben dalga geçeyim Coşkun: sirke, elma... aracına sürmediğin gıda kalmamış senin:D

serdar2362
23/02/2010, 11:44
O zaman ben dalga geçeyim Coşkun: sirke, elma... aracına sürmediğin gıda kalmamış senin:D

Bak Coşkun tam bunu kastetmiştim işte. Hadi buyur Arda'ya cevap yaz şimdi. :D

GP COSKUN
23/02/2010, 11:57
hele erdal anlattığım yöntemi bir denesin sonra memnuniyet mesajı yazsın sen o zaman
dalga nasıl geçilirmiş gör bak
vallahi tusunamiye boğacam arda yı

kara kız
23/02/2010, 12:21
buyuk ihtimalle boya tozudur..son zamanlarda oto sanayı tarzı bır yere gittiysen olmuş olabilir diğer arkadaşlarında yazdığı gibi yakın bir cevrede bır bınanın dış cephe boyası yapılırken ruzgarında etkısıyle aracınıza gelmiş olabilir..sorunu gidermeniz çok basıt..pasta cilada sorununuzu giderebilir ama..asıl yapılması gereken aracın kil lenmesi..özel boya kil leri vardır koçtaş ve bauhouse da sonaxın urun rafında bulunur..mavi renkte macunumsu bir malzemedir..suylan beraber aracın kaportasına uygulanır..herhangi bir cizme ve soldurma meydana getırmez..aksıne boya yuzeyındekı tum yapancı maddeleri pas lekesi,boya tozu,demir tozu,agaç reçinesi kalıntıları ve bır çok kmyasal maddeyı zarar vermeden boya yuzeyınden çıkrtır..aynı sekılde camlardada uygulayabilirsin..ama biraz zamanın alır ..camlara farklı bir çözümde sunabilirim sana bilmem bilirmisin eskı tip traş bıcakları vardır metalık yaprak jılet takılıp kullanılır aynı sekılde suyle beraber camlardakı boyaları en ufak bir cızık bırakmadan cıkartabilirsin..su ile beraber yapmak sartıyla ..tekrardan boyaya gelirsek.pasta cila yaptırarakta iyi bi sonuç elde edebilirsiniz ama bence pasta yaptırma hakkınızı bu durumda kullanmayın .çünkü bir araca maximum 3-veya 4 kere pasta atılabilir her seferinde boya uzrinde koruyucu vernık incelecektir ve her pasta ciladan sonra aracın boya yuzeyı daha cabuk çizilecektir..ben derimki aracınızı kılleyıp sonradan kendinizin uygulayabileceği bir parlatıcı cila uygulamanız......

bu arada sevgili coşkun sirke sadece boya uzerindeki ve cam uzerindeki kireç lekelrine hızlı,sağlıklı ve pratik bir sekılde çıkartır diğer kimyasallara ne yazıkkı etkı etmemektedir..özellikle otoparklarda betondan araç yuzeyıne damlayan sularda çok etkılıdır ..denemeyen varsa deneyıp görebilir

xcruelx
23/02/2010, 13:02
sirke ne sirkesi olacak :)
elma var üzüm var dimi ama

GP COSKUN
23/02/2010, 13:14

en makbul olan üzüm sirkesi tabi
geçin bakalım dalganızı soracam ben size bunları :busted_b:

serdar2362
23/02/2010, 13:35

Varan 2. Coşkun'cum.

erdal1984
23/02/2010, 15:33
sevgili erdal
sonucu bakliyoruz,

ilgi ve alakanız için gerçekten çok teşekkür ederim, inş. çözüme ulaşırım ama bunu anca hafta sonu deneyebilirim işteyim dolayısıyla

buyuk ihtimalle boya tozudur..son zamanlarda oto sanayı tarzı bır yere gittiysen olmuş olabilir diğer arkadaşlarında yazdığı gibi yakın bir cevrede bır bınanın dış cephe boyası yapılırken ruzgarında etkısıyle aracınıza gelmiş olabilir..sorunu gidermeniz çok basıt..pasta cilada sorununuzu giderebilir ama..asıl yapılması gereken aracın kil lenmesi..özel boya kil leri vardır koçtaş ve bauhouse da sonaxın urun rafında bulunur..mavi renkte macunumsu bir malzemedir..suylan beraber aracın kaportasına uygulanır..herhangi bir cizme ve soldurma meydana getırmez..aksıne boya yuzeyındekı tum yapancı maddeleri pas lekesi,boya tozu,demir tozu,agaç reçinesi kalıntıları ve bır çok kmyasal maddeyı zarar vermeden boya yuzeyınden çıkrtır..aynı sekılde camlardada uygulayabilirsin..ama biraz zamanın alır ..camlara farklı bir çözümde sunabilirim sana bilmem bilirmisin eskı tip traş bıcakları vardır metalık yaprak jılet takılıp kullanılır aynı sekılde suyle beraber camlardakı boyaları en ufak bir cızık bırakmadan cıkartabilirsin..su ile beraber yapmak sartıyla ..tekrardan boyaya gelirsek.pasta cila yaptırarakta iyi bi sonuç elde edebilirsiniz ama bence pasta yaptırma hakkınızı bu durumda kullanmayın .çünkü bir araca maximum 3-veya 4 kere pasta atılabilir her seferinde boya uzrinde koruyucu vernık incelecektir ve her pasta ciladan sonra aracın boya yuzeyı daha cabuk çizilecektir..ben derimki aracınızı kılleyıp sonradan kendinizin uygulayabileceği bir parlatıcı cila uygulamanız......

bu arada sevgili coşkun sirke sadece boya uzerindeki ve cam uzerindeki kireç lekelrine hızlı,sağlıklı ve pratik bir sekılde çıkartır diğer kimyasallara ne yazıkkı etkı etmemektedir..özellikle otoparklarda betondan araç yuzeyıne damlayan sularda çok etkılıdır ..denemeyen varsa deneyıp görebilir

iligin için teşekkür ederim eğer sirke işe yaramazsa bunu deneyeceğim söz ;)

GP COSKUN
23/02/2010, 16:06
ilgi ve alakanız için gerçekten çok teşekkür ederim, inş. çözüme ulaşırım ama bunu anca hafta sonu deneyebilirim işteyim dolayısıyla

mutlaka dene erdal
şahsen bu benim içinde önemli bir durum olduda o bakımdan bazı arkadaşlarla dalga geçmem lazım

kara kız
23/02/2010, 23:23
sirke bide işkembe çorbasında çok etkili oluyorrr........

erdal1984
24/02/2010, 11:18

hehehee :) onu şahsen hep deniyorumm gerçekten süper oluyor

serdar2362
24/02/2010, 17:02

:D :D katılıyorum. :D

axi
24/02/2010, 21:40
Erdal kardeş ben senin yerinde olsaydım önce gazyağı ve sirkeyi denerdim çözüm olmaasa Onur'un dediği gibi killeme yöntemini denerdim. yine çözüm olmassa pasta cila ya başvururdum çünkü gazyağı sirke ve killeme yöntemlerinin hiçbirisinin boyaya zararı yoktur... geçmiş olsun sonucu bekliyoruz..

xcruelx
25/02/2010, 13:07
en makbul olan üzüm sirkesi tabi
geçin bakalım dalganızı soracam ben size bunları :busted_b:

Valla dalga geçmemiştim ne sirkesi onu sormaktı amacım. ,:)

erdal1984
02/03/2010, 09:46
slm arkadaşlar, yardımlarınız için size teşekkürler ama şunu söylim 3 şişe elma sirkesi aldım hiç bişi yapmadı desem yeridir sadece etrafı kokuttu :) bende sonax ürünleri satan bir bayii gittim ve bana bu ürünü tavsiye etti ve para iade garantili dedi 6673 bu ürünle aracın dış yüzeyini temizledim ve bide arkasından cila attım ve aracın son halli 6674

GP COSKUN
02/03/2010, 10:01
slm arkadaşlar, yardımlarınız için size teşekkürler ama şunu söylim 3 şişe elma sirkesi aldım hiç bişi yapmadı desem yeridir sadece etrafı kokuttu :) bende sonax ürünleri satan bir bayii gittim ve bana bu ürünü tavsiye etti ve para iade garantili dedi 6673 bu ürünle aracın dış yüzeyini temizledim ve bide arkasından cila attım ve aracın son halli 6674

AH BE ERDAL
sana o kadar söledim makbul olan üzüm sirkesi diye
yine gitmiş elma sirkesi sürmüşsün
neyse sonunda arcını eski haline kavuşturmuşsun
senin adına sevindim güle güle bin