PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motordan gelen ıslık sesi (Yardım)

hyilmaz
22/02/2010, 10:12
Merhaba arkadaşlar

2007 model punto 1.3 multijet dizel aracım var. yaklaşık 2 haftadır. Araç hızlandıktan sonra gaza bastıkca ıslık sesi gelmekte ve gaza bastıkta artmakta gazdan ayağı çekince kesilmekte. Servise sordum turbodan olabileceğini ve bununda yaklaşık 800 tl tutabileceğini söyledi. Aracı alalı 3 ay oldu. Sizce bu arızanın sebebi turbomudur ve turbodansa bu arızayı daha uygun nasıl yaptırabilirim. Ben konyadayım. yardımcı olursanız sevinirim. İlginize şimdiden teşekkürler.

KaGaN
22/02/2010, 10:14
Aramıza hoşgeldiniz..Bir arada kendinizi tanıtınız...

Tanışma - Grande Punto | Punto Evo | Bravo (https://forum.grandepuntotr.com/tanisma/)

Sıkıntı büyük ihtimal turbo hortumlarından gelmekte...Eğere garantiniz bittiyseki bitmiş gibi duruyo..Sanayide bir kaç ustadan fiyat alın...Hortumların 800 lira tutacağını zannetmiyorum..

serdar2362
22/02/2010, 10:19
Bende de 2005 model vardı aynı sorun çıktı araştırdık manifold kaçırıyor dediler, yaptılar, bir süre sonra tekrar oldu lift'e kaldırıp baktık. Tampon altında turbonun soğutucusu küçük radyatöre benzer aletin girişinde yada çıkışı bilemiyorum hortum çatlamış ordan kaçırıyormuş. Araba giderken sanki jet uçağı kalkıyor gibi ses çıkıyordu. Sonuçta söyleyeceğim şu; herhangi bir yerinden kaçak var araştırıp bulmak lazım.

ugurozer
22/02/2010, 10:55
iyide hava kaçırma sesi yoksa ve sadece ıslık sesi geliyorsa hiçbir problem olmayabilir, turbolardan gelen o normal islik sesini biliyorsunuz değil mi? yani cam açıkken ve duvar yanlarından vs geçerken bariz belli olur bu ses.

hyilmaz
22/02/2010, 11:17
Arkadaşalar öncelikle hepinizin ilgisine teşekkür ederim.

Bu ses daha önceden yoktu sonradan oldu. Servisin dediği Turbodan olabilir ve değiştirirsek 800 tl civarında tutar dedi. Bunu sadece ön inceleme ile söyledi tambir kontrol yapılmadı. Eğer turboyu değiştirmek gerekirse sizce bunu daha uygun nasıl hallederim. Yok Turbo önemli hiç uğraşma servise değiştir başın ağrımasın mı dersiniz.

hhhed
22/02/2010, 11:40
Aynı ses bende de oldu, egsoz manifoldu değişti ve geçti. (garantiden)

htozturk
22/02/2010, 12:00
Ayni ses bende de vardi..Sanayide turbo degisecek dediler..Kendim inceleyince hortumdan kaynakli oldugunu gordum..Hortum agzinda baklava dilimine benzer bir metal parca var..O bir miktar asinmisti..Torna ile duzeltildi..Arada bir de kagit conta var..O degisti..Sorun cozuldu..Toplam 20-30 liraya mal oldu..

ABNEW
22/02/2010, 21:12
Geçmiş olsun Hüseyin Bey,

Bu ses tamamen turbonun normal çalışma sesi olabileceği gibi herhangi bir soruna da işaret edebilir.Turbo yatak problemi ya da hava borularında (filtreden emme manifolduna kadar) kaçak olabilir.Dikkatlice kontrol etmek gerekli serviste...

GP COSKUN
22/02/2010, 22:08
hüseyin ıslık sesi genelde turbo hortumlarında bir yerde kaçak olduğunda veya manifoldta kaçak olduğunda duyulur
senin aracındada çekişten düşme hızlanmada bir sorun yok ise sorun bir yerde kaçak olduğuna işaret ediyor bi kontrol et istersen

detay
24/02/2010, 21:07
Önce arızayı doğru tespit etmek gerek. Hortumda mı, turboda mı? Eğer turboda ise turboların bazı arızaları tamir edilebiliyor. Baktırmak gerek.

hyilmaz
16/03/2010, 18:13
Bu gün arabayı servise bıraktım ve ıslık sesinin sebebi maalesef turbodanmış ve 80.000 km bakımı diğer değişenlerle yaklaşık 1.000 tl buldu şuan için ses yok. İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler.

JASMINE
16/03/2010, 18:42
Sorunun giderilmesine sevindim. Keyifli sürüşler.

Chameleon
09/12/2011, 17:20
Maşallah. Bakıma bak bakıma. Turbo 80binde gitmiş. Kalitesizliğe bak.

Du Hast
09/12/2011, 19:53
Maşallah. Bakıma bak bakıma. Turbo 80binde gitmiş. Kalitesizliğe bak.
turbo ömrü tamamen kullanım şekline bağlıdır. yağ (motor) sıcaklığı yükselmeden, yağ gerekli akışkanlığa sahip olmadan motoru sıkıştırırsanız, yüksek devir çevrirseniz,
motoru devirli kullandktan sonra hemen durup motor stop ederseniz turbo 50 binde de biter 80 bindede.

cemal arslan
09/12/2011, 20:49
Biz 12 yıldır turbo revizyonu yapıyoruz.
Eğer turbocunuz gerçektende orjinal tamir kiti kullanmıyor ise turbonuzun revizyonu randımanlı olamayacaktır. Bazı yan markalar var orjinalleri kadar kaliteli kendimizde gördük taktık denedik. Özellikle ÇİN malı tamir takımlarında turboların gereksiz yere boşluk yaparak turbonun parçalandığnı kendim gördüm. Yukarıda bir yazıda somunun düştüğünü okudum. Fakat yanlış anlaşılmasın turboların somunları %90 ı ters pasodur. Eğer bunda bir gevşeme söz konusu ise bilinki yeterli yağlama araçta olmaması yada yan sanayi bir burç kullanıldıysa burçların yada gövdenin yağ deliklerinin küçük olmasından kaynaklanacaktır.

Ses balansı olayına gelince.
Ses balansını yaptığımızda cihaza girdiğimiz turbo kodu k03 kp39 t3 gibi kodlarda bize maximum kaç binde balans yapmamızı gerektiğini makine otomatik olarak hazırlamaktadır.
Zaten bir çoğumuz standart turbo basıncı ile aracıı kullanmamakta chip yada boost controler gibi ürünlerle basınçlarını yüksek ayarlamakta. Bu yüzden turbolarınızda ötme meydana gelmesi çok normal , özellikle dizel vnt tip turbolarda. Basınç içerde sıkışarak turbonun egzoz palini yavaş yavaş eğmekte ve balans oluşturmakta. Araçlarımızı zaten çok sıkıştırdığımız için bize altından da yapsalar dayanmaz.

Pal büyütme olayına gelince pal büyütmek aslında olduğu kadar kolay değil turbocular eline ilk geçen büyük kanadı taktığını görüyorum. Ben kendimde kanatları v.s büyütüyorum fakat turbonun mili ile emme kanadı arasında ölçümler yaparak. Zaten kendi geliştirdiğimiz kanat büyütme işlemlerini öncelikle turbolara uygulayarak sonra kendi araçlarımızda test ederek satışa sunuyoruz. Eğer ilk defa yapacağım bir araç ise cok büyük kanat kullanmadan tune ediyoruz.

Turbo revizyonu sağlıklı değil diyenler oluyor.
Aslında bu tamir kitlerini fabrika kendi üretiyor. Demekki iyi birşeyki üretiyor. Sonuçta bugün belki sizlerin turbolarınız 450 TL ila 2500 TL arası orjinal turboların fiyatları. Fakat geçenlerde bize gelen bir Mercedes binek aracın turbosu 4500 TL turbocudaki satış fiyatı , yetkili serviste bu fiyatı siz düşünün en az 6000 TL vardır.

Çin malı turbo kullanan arkadaşlar varsa da maddiyatlarını ayarladıktan sonra turbolarının değiştirmesini tavsiye ederim.
Hem orijinali ile aynı basıncı üretememekte ve orjinali kadar kaliteli olmamakta.
Bugün en iyi çin malı turbo bile kesin bir problem çıkartmakta. Garrett Holset gibi turbo fabrikaları bunların testlerini bi ara web sitelerinde paylaştı. Hatta Garrett ülkemiz için bile Türkçe broşür bile hazırlamıştı.

Orjinalini kullanmakta her zaman fayda var

* Bu yazı üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan yayınlandı. Yazı donanımhaberde EGETURBO nickli ARDA arkadaşa ait...Kendisine teşekkür ederiz.

turbo ötmesi neden olur...

geç değişen yağ
ucuz yağ
onaysız yağ
bozuk yada tıkalı yağ pompası
turboyu besleyen tıkalı yağ hortumu
yüksek devir sonrası hemen kontak kapamak turboyu yağsız bırakarak turbo milinin zarar görmesine neden olur
özellikle soğuk günlerde turbo doğru düzgün yağlanmamışken...motor ısıtmak için gaza basmak...

aracın yağını 5 bin de değiştir...turbo kolay kolay bozulmaz...

her parçanın bir ömrü var...bir çok turbo 60 bin km...genelde kullanılan garret k03 turbolar 120 bin km fabrika ömrü var...

iyi bakarsan 300 bin gider...bakmazsan 40 bin de mil bozulur...

de_rossi
19/12/2011, 16:50
merhaba arkadaşlar

benim de yeni dikkatimi çekti ıslık sesi geliyo ama devir 2500 ü geçince 4.-5. vites giderken ve ayağımı gazdan kesince geliyo gaza basarken veya düşük devirde ses yok ya da çok çok daha az. araç 1.3 mltj km 16.000'de.

umarım büyük problem değildir gerçi heralde bi servise gösterecem

şimdiden tşk.

ramazanözkan
19/12/2011, 18:01
Bilgilendirme için teşekkürler,benim aracım 2010 model ara ara sessiz alanlarda gaza bastıkça yükselen bir ses bende duyuyorum.Turbonun ömrünü uzatmak için kullanılan katkı vs bişey var mı?sadece aracın yağı ile doğru orantılı mı?

Du Hast
19/12/2011, 18:28
Biz 12 yıldır turbo revizyonu yapıyoruz.
Eğer turbocunuz gerçektende orjinal tamir kiti kullanmıyor ise turbonuzun revizyonu randımanlı olamayacaktır. Bazı yan markalar var orjinalleri kadar kaliteli kendimizde gördük taktık denedik. Özellikle ÇİN malı tamir takımlarında turboların gereksiz yere boşluk yaparak turbonun parçalandığnı kendim gördüm. Yukarıda bir yazıda somunun düştüğünü okudum. Fakat yanlış anlaşılmasın turboların somunları %90 ı ters pasodur. Eğer bunda bir gevşeme söz konusu ise bilinki yeterli yağlama araçta olmaması yada yan sanayi bir burç kullanıldıysa burçların yada gövdenin yağ deliklerinin küçük olmasından kaynaklanacaktır.

Ses balansı olayına gelince.
Ses balansını yaptığımızda cihaza girdiğimiz turbo kodu k03 kp39 t3 gibi kodlarda bize maximum kaç binde balans yapmamızı gerektiğini makine otomatik olarak hazırlamaktadır.
Zaten bir çoğumuz standart turbo basıncı ile aracıı kullanmamakta chip yada boost controler gibi ürünlerle basınçlarını yüksek ayarlamakta. Bu yüzden turbolarınızda ötme meydana gelmesi çok normal , özellikle dizel vnt tip turbolarda. Basınç içerde sıkışarak turbonun egzoz palini yavaş yavaş eğmekte ve balans oluşturmakta. Araçlarımızı zaten çok sıkıştırdığımız için bize altından da yapsalar dayanmaz.

Pal büyütme olayına gelince pal büyütmek aslında olduğu kadar kolay değil turbocular eline ilk geçen büyük kanadı taktığını görüyorum. Ben kendimde kanatları v.s büyütüyorum fakat turbonun mili ile emme kanadı arasında ölçümler yaparak. Zaten kendi geliştirdiğimiz kanat büyütme işlemlerini öncelikle turbolara uygulayarak sonra kendi araçlarımızda test ederek satışa sunuyoruz. Eğer ilk defa yapacağım bir araç ise cok büyük kanat kullanmadan tune ediyoruz.

Turbo revizyonu sağlıklı değil diyenler oluyor.
Aslında bu tamir kitlerini fabrika kendi üretiyor. Demekki iyi birşeyki üretiyor. Sonuçta bugün belki sizlerin turbolarınız 450 TL ila 2500 TL arası orjinal turboların fiyatları. Fakat geçenlerde bize gelen bir Mercedes binek aracın turbosu 4500 TL turbocudaki satış fiyatı , yetkili serviste bu fiyatı siz düşünün en az 6000 TL vardır.

Çin malı turbo kullanan arkadaşlar varsa da maddiyatlarını ayarladıktan sonra turbolarının değiştirmesini tavsiye ederim.
Hem orijinali ile aynı basıncı üretememekte ve orjinali kadar kaliteli olmamakta.
Bugün en iyi çin malı turbo bile kesin bir problem çıkartmakta. Garrett Holset gibi turbo fabrikaları bunların testlerini bi ara web sitelerinde paylaştı. Hatta Garrett ülkemiz için bile Türkçe broşür bile hazırlamıştı.

Orjinalini kullanmakta her zaman fayda var

* Bu yazı üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan yayınlandı. Yazı donanımhaberde EGETURBO nickli ARDA arkadaşa ait...Kendisine teşekkür ederiz.

turbo ötmesi neden olur...

geç değişen yağ
ucuz yağ
onaysız yağ
bozuk yada tıkalı yağ pompası
turboyu besleyen tıkalı yağ hortumu
yüksek devir sonrası hemen kontak kapamak turboyu yağsız bırakarak turbo milinin zarar görmesine neden olur
özellikle soğuk günlerde turbo doğru düzgün yağlanmamışken...motor ısıtmak için gaza basmak...

aracın yağını 5 bin de değiştir...turbo kolay kolay bozulmaz...

her parçanın bir ömrü var...bir çok turbo 60 bin km...genelde kullanılan garret k03 turbolar 120 bin km fabrika ömrü var...

iyi bakarsan 300 bin gider...bakmazsan 40 bin de mil bozulur...
bu tamir kiti nedir hocam tam olarak?

kadir07
19/12/2011, 18:36
bu ara benimkindede var inceden bi ıslık sesi bende vakit bulursam bi baktırayım...:hmm:

Ziyaretçi034
19/04/2012, 09:14
dün akşam farkettim, ya da yeni başladı bilmiyorum 1800-1900 devirden sonra ortaya çıkan bir ıslık sesi var. 5 aylık araba 10 bin bakımı yeni yapıldı. servisi aradım cumartesiye randevu aldım bakalım.

durduk yere canım sıkıldı. ikinci el araba aldık burnum b*ktan çıkmadı. gittim sıfır aldım gene servisten çıkamıyoruz. bu nasıl iş anlamadım

dogus618
19/04/2012, 09:38
İslik sesi bendede cikti 10 binde gittim servise turbo hortumunun kelepcesi cikmisti hemen en kotusune yormayin basit bisi olabilir

Ziyaretçi034
19/04/2012, 10:11
İslik sesi bendede cikti 10 binde gittim servise turbo hortumunun kelepcesi cikmisti hemen en kotusune yormayin basit bisi olabilir

hepsimi beni bulur arkadaş :)

dogus618
19/04/2012, 20:16
Walla bi ara benimde adim sorunlu evo sahibine cikmisti ;)

tayfux
20/04/2012, 16:48
Walla bi ara benimde adim sorunlu evo sahibine cikmisti ;)
seninki de baya sorunluydu Doğukan hocam :)

dogus618
20/04/2012, 22:25
Walla ole abi anca rahatladim sorunlarimi cozdum allahin izniyle bska bisi yok simdilik

---
I am here: https://.com/map.php?nkgjwr

Ziyaretçi034
21/04/2012, 12:05
araç serviste şu anda, turboyu basınç testine soktuklarına göre sorun kelepçeden değil sanırım. sonumuz hayrolsun :) gelişmeleri yazarım tekrar

dogus618
21/04/2012, 12:33
Turbo carklari kurum bsglio basinc dusuyo demisti usta ama ne kadar digru bilemem

yavuzselim
21/04/2012, 13:30
Bende egr ve manifoldu temizlettikden sonra benimkide gaza basınca ufakdan bir ıslık sesi vermeye başladı. Manifold yapıyor sanıyordum hiç takmıyodum ama bu mesajları gördükten sonra artık bende bir baktırıyım :)

Ziyaretçi034
21/04/2012, 13:32
conta değiştirmişler, araç oradan kaput filmi uygulamasına gitti. birazdan denerim ıslık sesi ne durumda

aykut_1914
21/04/2012, 13:58
abicim geçmiş olsun,canını sıkan bir sorun olmaz inşallah

Ziyaretçi034
01/05/2012, 12:10
son durum: conta uygulamasından sonra ses devam etti. genelde motor soğukken pek ses çıkmıyor, motor ısısı yükseldikten sonra ses gelmeye başlıyordu. ne kadar uzun süre araçla yol alırsam ses daha belirgin oluyordu. sabah medos'a gittim, kontrol ettiler ve turbonun değişmesi gerektiğini söylediler. ellerinde parça yokmuş, cuma gününe randevu aldım, turboyu değiştirecekler

cllgcmz
19/11/2018, 23:40
Benim aracımda da egr manifold temizliği yapıldı ve ıslık sesi gibi 2000 devirden sonra ses gelmeye başladı. Çekişte bi sorun yok. Sizin ıslık sesi sorunu nasıl çözüldü.! Manifoldtan diye düşünüyorum ama. Sizde aynı işlemi yaptıktan sonra aynı sorunu yaşamışsınız, sebebi ve çözümü nedir öğrenebilir miyim.!