PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj

Bora
19/02/2010, 23:43
arkadaslar merhaba..

debriyaj uzerinde ayağını tutmadan kullanan birisiyim cok nadir sıkıldığım kalabalık trafikte yarım debriyajla dur kalk yapıyorum. arabanın kavrama noktası cok yuksek nerdeyse ayagımı tamamen kaldırdıgım yerde hareket ediyor ve cok agır kalktığını düşünüyorum. kalkıştan sonra araba normal atik bir şekilde 1-2-3 vites geçişlerini yapabiliyorum. araba 72.000 km'ye geldi debriyaj setimin değişmesi gerektiğini düşünüyorum ama bu aralar dayımlar debriyajın tam bitene kadar ayarlanarak kullanılabileceğini söylediler..

sorum şu..

- gp lerin debriyajlarının hidrolik olması debriyaj ayarının eski mantık arabalar gibi yapılmasına engel mi ?

- arabanın bu sekilde debriyajının düşürülmesi arabaya zarar verir mi ?

- araba bu aralar 75bg dizel 2008.. ortalaması 6.3 litre gösteriyor bunun sebebi büyük ihtimalle debriyaj diye düşünüyorum debriyajdaki ayarlama
bu sarfiyatı düşürür mü ?

ha tabi bide en önemlisi sizce debriyaj bitik mi ?

Can_SOLEY
20/02/2010, 01:01
Hidrolik debriyajlara ayar yapılamıyor diye biliyorum .

ABNEW
20/02/2010, 01:58
Bora, hidrolik debriyajlar zaten kendinden ayarlı.Ekstra bir ayar yapılmıyor.Yukarıda kavrama baskı balatanın aşındığını, bitmek üzere olduğunu göstermekte bence.Servise danışmanda fayda var...

serdar2362
20/02/2010, 09:01
Arda'ya katılıyorum. Bora kardeşim debriyaj balatası artık ömrünü tamamlamış gözüküyor. Hidrolik olduğundan kendi otomatik ayar yapar ve diğer arabalar gibi debriyaj ayarı gerektirmez. Bunun testi gayet basit. Hafif dik yokuşta arabayı stop edin 1. vitese takın el freni çekmeden ayağınızı frenden hafifçe çekin. Eğer araba geriye kaçırıyorsa debriyaj balatası ömrünü tamamlamış demektir. Tam kavrama yapmadığından da yakıt değeri yüksek çıkabilir.

KaGaN
20/02/2010, 10:25
Dediğinize göre çok yüksekte kavrama yaşanıyor..Buda balatanın ömrünün tükendiğini gösteriyo :) Hidrolik olduğu için ayar şansınız yok maalesef..Belki biraz daha götürür sizi ama değiştirmenizde yarar var..

Birde şöyle deniyebilirsiniz...Araç durur vaziyette el frenini çekin aracı 4 vitese takın ayağınızı yavas yavas kaldırın debriyajdan eğer stop etmeye çalışıyorsa baskı balatada bir sıkıntı yoktur..

Eğer stop etmiyor gitmeye çalışıyorsa ozaman bitmiş demektir bi deneyin bakalım..

Evo1
20/02/2010, 14:15
Dediğinize göre çok yüksekte kavrama yaşanıyor..Buda balatanın ömrünün tükendiğini gösteriyo :) Hidrolik olduğu için ayar şansınız yok maalesef..Belki biraz daha götürür sizi ama değiştirmenizde yarar var..

Birde şöyle deniyebilirsiniz...Araç durur vaziyette el frenini çekin aracı 4 vitese takın ayağınızı yavas yavas kaldırın debriyajdan eğer stop etmeye çalışıyorsa baskı balatada bir sıkıntı yoktur..

Eğer stop etmiyor gitmeye çalışıyorsa ozaman bitmiş demektir bi deneyin bakalım..

Ben de bu dördüncü vites testini öneririm, benim eski aracım yokuşta kaçma yapmıyordu ama 4. viteste el freni çekiliyken kalktım gideceğim diyordu. eski ustam 10 bin rahat görürsün demişti bu arada debriyajı hidrolik değil kara düzendi, ayarlayıp 10bin daha gitmeden satmıştım.

Bora
20/02/2010, 15:54
4. vites testini bugun sabah denedim. debriyajdan ayagımı yavasca kaldırıp gaza bastım araba debriyajın ortalarında yanıt vermedi fakat 1. viteste kavradıgı yerde stop etti. pazartesi birmota bi ugrayacam muhtemelen.

beguse_35
20/02/2010, 16:09
debriyaj alt merkezin içine tornada dolgu yaparak kavrama noktasını aşağı alabilirsiniz ben daha önceki aracıma (307 1.4 hdi) yaptırdım gayet başarılı olmuştu.

KaGaN
21/02/2010, 17:38
4. vites testini bugun sabah denedim. debriyajdan ayagımı yavasca kaldırıp gaza bastım araba debriyajın ortalarında yanıt vermedi fakat 1. viteste kavradıgı yerde stop etti. pazartesi birmota bi ugrayacam muhtemelen.
Bu baskı balatanın bitmiş yada daha doğrusu son demlerini yaşadığını gösteriyor servise bir gösterin..Aynı şeyi söylerlerse 400 lira gibi bi maliyeti vardı galiba

clax22
21/02/2010, 19:44
valla benım 2009 puntom aldıgım gunden berı bayagı bır yukarıda kavrıyor servıse sordum bunlar bole dedı :) acaba bır problemmı var benımkındede dıye dusunmeye basladım sımdı herkes debrıyaj bıtmeye yakın yukarda kavrar yazmıs :(

abulbul08
21/02/2010, 19:59
benim araçta öle yukarda kavrıyor.

aslam0740
21/02/2010, 21:27
sanırım benim debriyaj balatası bitik gibi balatayı çaktırsak nasıl olur 20 tl ye çakıyorlar

gurik
21/02/2010, 22:14
abicim çakma ne dolgu ne naptınız ya. gp ye binip şahinci mantığıyla hareket etmeyin. Arabanın hakkını verin hakkını.Teknoloji gelişti artık böyle ucuza kaçarak malınızın ve de canınızın değerini hiçe saymayın. Üçten kaçarken beşe malolur sonuçları. Yakışmıyor gp cilere.Artık kaliteli toplum olmak istiyoruz biz. Sanayide çırakların oyuncağı etmeyin milli serveti. Yarın o arabada çoluk çocuk taşıyacaksınız ya.

operatormurat
22/02/2010, 00:19
boracığım debriyajı dikkatli kullandığını söylüyorsun,1,2,3 viteste atik olduğunu söylüyorsun,kalkışlarda ağır olması gayet normal,2000 devrin üstüne çıkmadan fırlamıyor,herhangi bir ses yada uğultu şikaytin yok,bence evham ediyorsun,yakıtın artması soğuk havalarda uzun mesafe yapmaman,serviste sökün desen hayır demezler,bence 100 bini devirirsin kullanmaya devam et......

ancester
24/02/2010, 15:52
arkadaşlar bende de tam tersi bir sorun var. haftasonu servise göstereceğim ama yaşayan varsa belki yardımcı olabilir. debriyaj en dipte kavrıyor. vites değiştirmeler hep problem oluyor. özellikle geriye takarken garç diye bir ses. dipte çok küçük bir nokta debriyaj görevi görüyor. bu neden olabilir, fikri olan varmıdır?