PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Merhabalar beyin (Sigorta kutusu) sorunu

sakatix
19/02/2010, 11:44
aRKADAŞLAR merhaba aranıza yeni katıdım 2008 gp sahibiyim aracı alalı 1 ay oldu..biliyorsunuzki sigorta kutusu çamurluğun hemen üzerinde ve daha önce su aldı yaptırdım poşetle filan güzelce sarıldı.fakat bu sabah marşa bastığımda yine o sarı kilitle motar lambası yandı ve arabada tık yok marş hiç ses gelmiyor...Yardımcı olursanız minnettar kalırım...o kutunun çamurluk üstünde ne işi var yahuuu... =((****agiskavgasi:

serdar2362
19/02/2010, 11:53
Benim ilk aklıma ve daha önce de başıma gelen gösterge panelinin sigortasının atması. Bu su alma durumu alışkanlık yaptıysa alta motor ve karter koruma için yapılmış plastikten muhafaza var, içeriye suyun ve çamurun girmesini büyük ölçüde engelliyor. Tavsiye ederim.

GP COSKUN
19/02/2010, 12:23
aracın aküsündede bir problem olabilir
kutub başlarınıda bir kontrol edin

sakatix
19/02/2010, 12:32
eywallah usta ama marj basmıyor göstergede tüm ışıklar yanıyor...

SpyHunter33
19/02/2010, 12:33

aracın akü sorunu fikrine bende katılıyorum. Zira iki gün öncesine kadar dediğiniz gibi o sarı gösterge yanıyor hatta bütün göstergelerim sonra marştan cırrr diye bir ses iki denemeden sonra tamamen durmuştu. Aküsü ölmüş.
Aracınızı takviye kablosu ile başka bir araçtan şarj ile çalıştırmayı deneyin. eğer çalışırsa akünüzü ölçtürün derim. 50 Ma akü 100 60Malik 110 Tl ye mutlu akü aldık. tekrar geçmiş olsun.Keyifli forumlar.

sakatix
19/02/2010, 12:33
işte ona bakmadım haklısındır belkide... :ohmy0000:

SpyHunter33
19/02/2010, 13:06
eywallah usta ama marj basmıyor göstergede tüm ışıklar yanıyor...

Bana %100 akünüz bitmiş gibi geliyor. yukarıda yazığım gibi ölçtürün ömrünü tamamlamış ise yenisini alın takın kafanız rahat olsun. Bende de akü bitince marş basmıyor ve göstergedeki bütün ışıklar yanıyrdu.

Sonucu buraya da yazarsanız konumuz muallakta kalmamış olur...

sakatix
19/02/2010, 13:18
bana %100 akünüz bitmiş gibi geliyor. Yukarıda yazığım gibi ölçtürün ömrünü tamamlamış ise yenisini alın takın kafanız rahat olsun. Bende de akü bitince marş basmıyor ve göstergedeki bütün ışıklar yanıyrdu.

Sonucu buraya da yazarsanız konumuz muallakta kalmamış olur...

elbette yazarim...teşekkür ederim

ABNEW
19/02/2010, 14:27
Yazılımsal bir problem olabilir.Kilit işareti yandığına göre immoblizerla ilgili de olabilir bence...

operatormurat
19/02/2010, 19:10
arkadaşlar sakt beyin marşı basmıyor ve sarı kilit resmi ve sarı motor ışığı yanıyormuş,büyük ihtimalle immobilizer anahtarı tanımıyıor ve motora ilk hareketi vermiyor,yada daha önceden kalmış bir elektrik arızası var gibi....

HasanAliz
19/02/2010, 21:03
sarı kilit yandı demiş arkadaşımız. immobilizerda sorun var demektir bu da. FİAT CODE kartınızla servise gitmeniz lazım ( tabi çekiciyle)

motor işaretiyle ilgili birşey söyleyemeyeceğim.

serdar2362
19/02/2010, 21:12
Anahtardaki pili kontrol ettinizmi.

sakatix
22/02/2010, 11:46
Herkeze teşekürler...yetkiliservise gittim sigorta tablası su almış ve değişmesi lazımmış tesisatıyla birlikte ve 1300 tl dediler bunun dışında cihaza soktular yok abs merkezi arzalı yok sağ sol abs sensörleri arzalı direksiyon kutusu arzalı die saçma sapan alakasız 5000 lik masyaf yazdılar bana ve fiat yetkili servisine bu noktadan sonra güvenmiyorum!!!çünkü arabamda dediği sıkıntıların hiçbirini yaşamıyorum...ANKARA FİAT BİRMOT tan uzuk durunuz..

KaMiKaZe
22/02/2010, 12:42
sayın sakt bey :),
Hata kodlarını görüntüleyen araç dünya çapında tüm fiat servislerinde aynıdır. Başka servisede götürseniz aynı hata kodları sistemde çıkacaktır.

eraser1905
22/02/2010, 14:49
Sakt,

Ankara birmot ile yakın mesailerim oldu. defalarca arıza için gidip tartışmada yaşadım ama çözülmeyen bir problemim olmadı. Sadece şunu belirtmek istiyorum. Tesisat ve beyin dışarıdan su aldıysa konu ile iligli sorumluluk serviste mi? üreticide mi? Servis arızayı görüp gördüğünü belirtir. Siz arıza lambası yanıyor diye gidiyorsunuz cihaza bağlarlar ve ne kayıtlı ise belirtirler.

İnşallah bu işten en masrafsız şekilde kurtulursunuz...

ABNEW
22/02/2010, 21:06
Herkeze teşekürler...yetkiliservise gittim sigorta tablası su almış ve değişmesi lazımmış tesisatıyla birlikte ve 1300 tl dediler bunun dışında cihaza soktular yok abs merkezi arzalı yok sağ sol abs sensörleri arzalı direksiyon kutusu arzalı die saçma sapan alakasız 5000 lik masyaf yazdılar bana ve fiat yetkili servisine bu noktadan sonra güvenmiyorum!!!çünkü arabamda dediği sıkıntıların hiçbirini yaşamıyorum...ANKARA FİAT BİRMOT tan uzuk durunuz..

Bence emin olmak için başka bir servise daha gösterin,

Belki diğer arızaları tetikleyen şey sigorta ya da tesisatıdır, geçmiş olsun...

gurik
22/02/2010, 22:56
beyin ıslandıysa hata kodları vermesi normal. yenilendikten sonra abs vs arızalarını göstermeyecektir. yani şu an sağlıksız bir beyin var elinizde neyi nasıl ölçsün ki?

serdar2362
22/02/2010, 23:26
beyin ıslandıysa hata kodları vermesi normal. yenilendikten sonra abs vs arızalarını göstermeyecektir. yani şu an sağlıksız bir beyin var elinizde neyi nasıl ölçsün ki?

+1

Stalker
23/02/2010, 08:39

Katılıyorum ve Ankara Birmota malesef hiç güvenmiyorum. (Ortaya ya tutarsa gibilerinde iddaa atıp daha sonra bilinçli olduğunuzu görünce hmencecik çark ediyorlar, birkaç kere geldiydi başıma :( ) Başka bir servise daha gösterin bence.

sakatix
25/02/2010, 17:07
herkeze teşekkür ederim...Ama servis problemi bilmeden direk bilgisayardaki hata kodlarına göre konuştu!!

gurik
26/02/2010, 21:40
herkeze teşekkür ederim...Ama servis problemi bilmeden direk bilgisayardaki hata kodlarına göre konuştu!!

yanlış yapmış.
ellerindeki test aleti verileri ecu dan alıyor. ecu sağlam değilken veriler sağlıklı olmaz ki. sağlam beyin takılıp test edilmeli.

mywzz
25/03/2013, 12:56
Aynisi bende oldu servis beyin derken bi anda sigorta kutusu cikti 1100 tl dedi

mywzz
25/03/2013, 13:56
sıgorta kutusunda daha once ıslem yaptırmıs arkadaslar vardı lutfen yardımcı olurlarsa sevınırım oksıt temızlemek cokmuzor neden servısler dırek degıstırme taraftarı ? :(

Du Hast
26/03/2013, 05:19
sıgorta kutusunda daha once ıslem yaptırmıs arkadaslar vardı lutfen yardımcı olurlarsa sevınırım oksıt temızlemek cokmuzor neden servısler dırek degıstırme taraftarı ? :(
Su almış ise sökülüp güzelce temizlendikten sonra kullanılabilir. Donanımsal hasar mevcut ise ya çıkmasını alacaksınız ya da yenisini.

melihfurkansmyye
01/04/2017, 13:37
Arkadaşlar sarı kilit ışığının anlamı araç korumadır yani aracı hırsızdan veya kullanıcıdan koruyor bu neden yanar immo dan yanar arabanin herhangi bir data giden elektrik tesisatında yada elektrikle çalışan motorlarda veya rolelerinde kısa devre su teması yada arıza gibi durumlarda bu ışık yanar ve bu durum düzelene kadar arabanin elektromekanik parçalarına güç gidişini engelliyor bizler calistiripta arabanın bir yerlerine zarar vermeyelim diye aynı olay benim punto da oldu immo baktirdim yok bilgisayara bağladım yok bir daha yağmur yağdığında indim arabanın sigorta kutusunu giden kabloların içinden su sızmış ama bayağı kuvvetliydi yağmur araba bu yüzden yağmurlu havalar da koruma ışığını yakmış sorunumu kendim çözdüm hiç bir usta bulamadı bunu

garip0658
02/02/2020, 11:30
dostum sorunu nasıl çözdün anlatırmısın