PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt sarfiyatı farkı(77 hp/95 hp)

gp_ugur
18/02/2010, 15:38
Aracımı alırken temsilci belki de elinde starjet olmadığı için,starjetlerde şehir içinde yakıt sarfiyatının fazla olduğunu ve güç olarak iki araç arasında pek fark hissetmeyeceğimi söyledi ve 77 hpyi tavsiye etti.Forumdan gördüğüm kadarıyla starjet kullananlar daha memnun.İki aracı kıyaslayınca yakıt farkı ne kadar acaba. Benşu an şehirler arası ort. 110 la 6.5-7 yakıyorum,şehir içi 7.5-8 lt

tempesty
18/02/2010, 20:09
Sizin şu andaki tüketiminiz normal fakat 77 ile 95 arasındaki performans farkını hissetmezsiniz demek yanlış olur bence , ayrıca starjet evet şehiriçinde daha fazla yakıyor fakat şehirdışında güç farkı ve 6.vites avantajıyla 77 likden de az yakmaktadır..

ABNEW
18/02/2010, 20:18
Adil, fire ve starjet arasındaki fabrika verisi farkı esas alınmalı.Bu farkın azalmasına ya da çoğalmasına neden olan faktörler:
-Kullanım tarzı
-Trafik
-Güzergah
-Aracın durumu

Performans olarak da fark mevcut tabi ancak tork değerleri birbirine yakın olduğundan aradaki güç farkını hissedebilmek için yüksek devirler zorlanmalı...

Alp
18/02/2010, 20:23
77 ligi kararinda kullanirsan (gazlamazsan :)) tuketimi seni yeterince tatmin eder. Fakat performansi 95 likle kiyas bile edilemez.

gp_ugur
18/02/2010, 20:36
Ben de starjet almadığıma pişmanım aslında,arasında fazla bi fiyat farkı da yoktu.Dediğiniz gibi uzun yolda 6 vites olduğu için starjet avantajlı fakat tork farkı az olduğu için şehir içi kullanımda performansın pek değişmeyeceğini düşünüyorum.Aslında fire dan vazgeçmiştim,temsilci o zaman liste fiyat 1000 lira oynuyorken benden 1500 fark isteyince tekrar fire da karar kıldım.

no_fear
18/02/2010, 20:45
bugunku yakıt degerlerım luleburgaz gırıs mahmutbey cıkıs ordanda şişli etfal hastanesı ve aynı yolun dönüşü ortalama yakıt 6.4lt gıdıp gelırkende 120km/h altına ınmedım 6.vıtes kesınlıkle kendını hıssettırıyor hem yakıt acısından hem de motor sesı acısından fakat soylenıldıgı gıbı tork degerlerının yakın olması kotu bır durum bıraz daha ıyı olmasını ısterdım.

gp_ugur
18/02/2010, 20:48
bugunku yakıt degerlerım luleburgaz gırıs mahmutbey cıkıs ordanda şişli etfal hastanesı ve aynı yolun dönüşü ortalama yakıt 6.4lt gıdıp gelırkende 120km/h altına ınmedım 6.vıtes kesınlıkle kendını hıssettırıyor hem yakıt acısından hem de motor sesı acısından fakat soylenıldıgı gıbı tork degerlerının yakın olması kotu bır durum bıraz daha ıyı olmasını ısterdım.
Ben 120nin altına inmeyince 8 i buluyor yakıt tüketimim.Her zaman büyüklerin sözünü dinlemek doğru diilmiş:) Babam sana yeter fire diyordu.Ama takıldığım nokta starjetten herkes memnunsa fiat neden artık starjer üretmiyor.

no_fear
18/02/2010, 21:00
oda dogruya neden uretmıyorlar? serwıs e ılk gıdısımde soracam. Bende bu degerlerı yenı yenı yakalamaya basladım(7000km'de aracım) gaz pedalına dokunus farkı bıle ekran da degerın yukselmesıne neden oluyor o yuzden ınce tabanlı ayakkabı ıle kullanmaya calısıyom

gp_ugur
18/02/2010, 21:08
oda dogruya neden uretmıyorlar? serwıs e ılk gıdısımde soracam. Bende bu degerlerı yenı yenı yakalamaya basladım(7000km'de aracım) gaz pedalına dokunus farkı bıle ekran da degerın yukselmesıne neden oluyor o yuzden ınce tabanlı ayakkabı ıle kullanmaya calısıyom
İnce tabanlı ayakkabı kullanma fikri müthiş:) Yurdumun insanı işte:)
Ama şu insanlar biraz daha dürüst olsa keşke,Satış temsilcisi açıkca abi bunun artısı şu eksisi şu deseydi,Elindeki arabayı satmak için 4 döndü.Sanki dünyadaki en iyi araba gp fire gibi konuşuyordu:) Adam yeni fiestaya bile gpnin yanında o arabamı be dedi:)

no_fear
18/02/2010, 21:15
benzın fıyatları boyle oldugu surece yakında cıplak ayakla bıle kullanırız :)
aracların eksısı we artısını gosterememıs ama kendı eksı yonunu gostermıs ve senı kaybetmış unuttukları bır sey var en ıyı reklam kullanıcıların yaptıgı reklamdır bana gore bır daha senı ve cevrenden kımseyı o bayı goremez.

HasanAliz
18/02/2010, 21:15
arada 18 HP fark var. tabii ki performans olarak starjet üstün. aynı zamanda yakıt tüketimi olarakta firedan daha düşük değerleri yakalamanız mümkündür. özellikle uzun yolda.

gp_ugur
18/02/2010, 21:32
arada 18 HP fark var. tabii ki performans olarak starjet üstün. aynı zamanda yakıt tüketimi olarakta firedan daha düşük değerleri yakalamanız mümkündür. özellikle uzun yolda.
Şehir içindede 0.5 lt fazla yakıyor ama,bide şehir içi için performans daha çok torkla alaklı bildiğim kadarıyla,sonuçta starjet daha iyi tabiki

FeaRLeSsHunTeR
19/02/2010, 22:36
bnce cok fark war aralarında,bi kere 77lik modelin 8valf olması baştan düşündürüyor adamı..araba bildigin gitmiyor kardesim hele bi de jant warsa offf anlatamam bildigin tosbaa..95 tmm biraz daha fazla yakar ama gerek 6vites olsun gerek 16v olması gercekten starjet tek gecilir bence (ikisi arasında tabi)

gp_ugur
20/02/2010, 01:02
bnce cok fark war aralarında,bi kere 77lik modelin 8valf olması baştan düşündürüyor adamı..araba bildigin gitmiyor kardesim hele bi de jant warsa offf anlatamam bildigin tosbaa..95 tmm biraz daha fazla yakar ama gerek 6vites olsun gerek 16v olması gercekten starjet tek gecilir bence (ikisi arasında tabi)

Ben starjet kullanmadım fakat teknik verilere göre arasında çok fark olması imkansızdır.Torklarının yaklaşık aynı olması nedeniyle güç pek değişmez.Yalnız starjette beygir farkı çok ve 16v olduğu için biraz daha atik olabilir.Ayrıca 6 vitesten dolayı uzun yolda biraz daha fazla hız yapabilirsiniz ve daha az yakar fakat şehir içinde de fire avantajlıdır yakıt konusunda.

sanyu
20/02/2010, 19:47
ben uzun yolda 90-110 arası hızda 19-21 kuruş arası yakıyorum.Şehir içi felaket 35-40 kuruş arası.(çelik jant-yokuş çok v.s)

grandecaglar
20/02/2010, 23:33
77 tam şehir içine göre yapılmış bomba :cool0000:

Honor COOPER
21/02/2010, 10:43
77 tam şehir içine göre yapılmış bomba :cool0000:
Gerçekten bomba arabayı alalı 15 gün oldu şehiriçi ortalamam 10lt.
:cool0000:

gp_ugur
21/02/2010, 11:55
Gerçekten bomba arabayı alalı 15 gün oldu şehiriçi ortalamam 10lt.
:cool0000:
Helal olsun Starjet olsaydı 12ye çıkardın heralde:cool0000:

Honor COOPER
21/02/2010, 12:03
Allahtan TJET değil Q7 kadar yakardım heralde :-)
Şaka bir tarafa kullandığım mesafeler çok kısa maksimum 1 km gibi,ayrıcada araç daha 8000km de buda etkilidir mutlaka ama ekrandaki 10lt ortalama insanın canını sıkıyor.

KaGaN
21/02/2010, 17:18
Adil tüketimi hiç takma gerçekten çok ekonmik bir araç..Tek dezavantajı çok fazla trafikte kullanıyorsan benim gibi 7 km yolu 45 dakıkada alıyosan ozmaan tüketim artıyo onun haricinde bir sıkıntı çıkmaz :)

gurik
21/02/2010, 21:59
6.2 şehir içi kullanım. süper motor. 100 km sabitliyorum olay bitiyor 4.3 gösteriyor anlık tüketim. daha nolsun.

gp_ugur
22/02/2010, 00:01
6.2 şehir içi kullanım. süper motor. 100 km sabitliyorum olay bitiyor 4.3 gösteriyor anlık tüketim. daha nolsun.
Şehir içi için 6.2 çok iyi bir değer.İnşallah darısı benim başıma:)

taneren
22/02/2010, 09:37
allahtan tjet değil q7 kadar yakardım heralde :-)
şaka bir tarafa kullandığım mesafeler çok kısa maksimum 1 km gibi,ayrıcada araç daha 8000km de buda etkilidir mutlaka ama ekrandaki 10lt ortalama insanın canını sıkıyor.

onur merhaba,
benim araç daha 500 km.de ş.içi-10,5-11 lt değerlerde seyrediyordu.geçen gün adana yaptim,otobanda araç yüklü olduğu halde ve ort.110-120 ile 6,5 lt değerlere kadar düştü.
Dönüşte 150 km hiza kadar deneme yaptim, 7,5 lt gördü.
Ben dahada düşeceğini zannediyorum.
Ama bildiğim genel olarak 77 ler ş.içi ekonnmik olsun diye düşünülmüştür.

taneren
22/02/2010, 09:42
6.2 şehir içi kullanım. Süper motor. 100 km sabitliyorum olay bitiyor 4.3 gösteriyor anlık tüketim. Daha nolsun.

serhat aynen katiliyorum.
Bu araçta nasil bir motor var bende çözemedim.yakit tüketim değerleri çok esnek.önemli olan çok hizli veya çok yavaş gitmek değil,herşey senin gaz pedala nasil bastiğina bağli.

Fab. Tüketim verilerinin altina düşen başka araç duymadim.

silentscream
22/02/2010, 10:45
Tamam 1.4lt 8V düz motor araç ağır falan ama gaz pedalına nasıl bastığın yol eğimi trafik hava sıcaklığı falan hepsi yakıt sarfiyatı için etkendir.Kitapcıktaki değerler düz yol kuru hava araçta sürücüden baska ağırlık yok falan falan..Akşam 6 da levent sanayiden cıkıp kağıthane dereyolu ordan mecidiyeköy şişli yaparken ortalama 10 lt görüyordum...10bine kadar..şimdi 8 e düştü...Uzun yol dersen ist-körfez-bursa-erdek 4 yetişkin+valizler+klima bazen açıkken 90-110 km arası hızla 5.3-5.5 ortalamam oldu...Benzinli bir araca göre fena değil bence...

Saygılar..

taneren
22/02/2010, 15:11
Tamam 1.4lt 8V düz motor araç ağır falan ama gaz pedalına nasıl bastığın yol eğimi trafik hava sıcaklığı falan hepsi yakıt sarfiyatı için etkendir.Kitapcıktaki değerler düz yol kuru hava araçta sürücüden baska ağırlık yok falan falan..Akşam 6 da levent sanayiden cıkıp kağıthane dereyolu ordan mecidiyeköy şişli yaparken ortalama 10 lt görüyordum...10bine kadar..şimdi 8 e düştü...Uzun yol dersen ist-körfez-bursa-erdek 4 yetişkin+valizler+klima bazen açıkken 90-110 km arası hızla 5.3-5.5 ortalamam oldu...Benzinli bir araca göre fena değil bence...

Saygılar..

10 yıl şahin kullandım,
anlaşılan punto yakıt konusunda beni memnun edecek.

seysey37
22/02/2010, 15:18

abi nasıl kullanıyosun merak ettim valla :) şehir içinde 7.9-8 ortalamam düşmüyor düşmüyor düşmüyor :)

gurik
22/02/2010, 21:45
trafiğin seyrine uyacaksın. akıcı ve seri bir kullanımla gaz pedalıyla fazla oynamadan rahat bir sürüş yaparsan olur. bir nevi yolcu otobüsü şoförü gibi. hızınız ne olursa olsun önemli değil önemli olan seri kullanım. az fren sabit gaz.

nerhal61
27/02/2010, 00:40
Yazılanları okudum. Ben de aracımı yeni aldım ama hafta içi gelecek inşallah. Gördüğüm kadarıyla klasik ne yakıyor muhabbeti dönüyor :) Tabiki de esas olan sürüş kalitesi ve dış şartlar ve de trafik durumu. Ancak dynamic start stoplu evo kullanıcıları trafik durunca araç stoplamıyor mu? bunun tüketimde olumlu bi etksi var mı sizce? Yokuşlarda bu özellik can sıkabilir denmişti baska sayfalarda...Sizlerin yorumu nedir?

Öte yandan bu pahalılıkta 8 litre yakan bir aracın 7.5 lara düsmesi cok ii diyoruz ama; kabaca hesaplarsak 7 bile yaksa 100km de 1 lt tasarrufumuz olur. Bence cok kasmamak lazım...Garantiye kıyalım ve lpg ye girelim :) tabi start stop gibi teferruatların lpg dönşümündeki sıkıntılarının ne olacagı irdelenmeli....

chngrrrrrr
27/02/2010, 00:53
benimde ş.içinde ort.yakıt 8 litrenin altına düşmüyor
ama bende kısa mesafeli kullanıyorum ve bandırma tam bir yokuş ilçesi
malum kışın etkisi de öok
jikle kapanınca ben gideceğim yere zaten varmış oluyorum
sıkmayın canınızı kısa koşu kullanımlarda her araç çok yakar

atalayx
27/02/2010, 02:30
tam sehir içi olmasada 5.5lt/100km değerini yakalıyorum.lpg çağımızın yakıtı olmalı bu benzin pahalılığında.sevgiler(çevre yolu 32km 7 lamba 23 km buca-ksk sayamadım +7 tane tahmini )

HasanAliz
27/02/2010, 13:45
yakma olayı tamamen sürüş ve aracın genelde bulunduğu trafikle ilgili.

ben şehiriçinde ( arabaya alışamadığım ilk zamanlar hariç) 6,5lt/100 km üzerine çıktığımı hatırlamıyorum. çoğu zaman şehiriçi 6,1lt/100 km, şehiriçi-şehirdışı karışıkta 5,5 -5,9lt/100 km olmakta.

nedeni şu: birincisi, arabayı haftaiçi hiç kullanmıyorum zaten.sadece h.sonu kullanıyorum. h.sonuda sıkışık trafiği olan yerlere kesinlikle girmiyorum. her zaman rotamı İBB trafik durumunu gösteren sayfaya göre ayarlıyorum. kesinlikle agresif kullanmam bunun etkisi büyük. esasen trafiğin yoğun olmadığı saatlerde ve yerlerde aracımı kullandığım için sarfiyatım düşük. ama aracını h.içi vs sürekli kullanan bir kişi olsam (istanbul şartları tabi ki) 7-8-9 lt.leri görmesi bence normal.

abulbul08
28/02/2010, 22:00
10 yıl şahin kullandım,
anlaşılan punto yakıt konusunda beni memnun edecek.

kesinlikle bende şahinden puntoya geçtim çok fark etti:D