PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil yardım (Check engine)

eexelanss
17/02/2010, 00:11
Arkadaşlar yardımınıza bilgilerinize ihtiyacım var.. Bu akşam iş dönüşü eve gelmek için aracımı çalıştırdığımda check engine uyarısı aldım ve arcım mütiş bir titremeyle çalışıp stop etti..Kontağı kapatıp tekrar çalıştırdım ama aynı.. Biraz gar vereyim dedim ve gaz yemedini farkettim, gaz yemeyince birazdaha yüklendim ve pat pat diye sesler çıkarmaya başladı..İlginç :unsure00: Bikaç defa daha stop edip tekrar çalıştırdım. düzeldi.. Ama hala o sarı ışık yanıyor ve check engine uyarısı veriyor.. O vaziyette eve geldim..

Sizce neden olabilir arkadaşlar aynı problemi yaşayanlar varmı?. Ayrıca aracım lpg li Dört aydır kullanıyorum lpg de ama ilk defa böyle bişey oldu. :kizgin::frusty00: Midem bulandı.

GP COSKUN
17/02/2010, 00:18
muhtemelen buji arızası veya endüksiyon bobini arızası bu
bir bujiniz ya bozuldu yada yağladı böyle oluncada check engine uyarısı verdi
ve dört silindirli motorunuz bir buji bozulduğu için 3 silindir çalışmaya başladı buda silkeleyerek ve tekleyerek kendini göstermiş tahminim
buji değiştirirseniz hallolur sanırım eğer bujideğiştiğihalde sorun devam ediyorsa
endüksiyon bobininde (ateşleme bobini )arıza var demek

KaGaN
17/02/2010, 00:19
bende şarj dinomosunu yada regülatör olduğunu düşünüyorum..

eexelanss
17/02/2010, 00:39
muhtemelen buji arızası veya endüksiyon bobini arızası bu
bir bujiniz ya bozuldu yada yağladı böyle oluncada check engine uyarısı verdi
ve dört silindirli motorunuz bir buji bozulduğu için 3 silindir çalışmaya başladı buda silkeleyerek ve tekleyerek kendini göstermiş tahminim
buji değiştirirseniz hallolur sanırım eğer bujideğiştiğihalde sorun devam ediyorsa
endüksiyon bobininde (ateşleme bobini )arıza var demek

İlgin ve alakan için çook teşekkür ederim. Bujileri yaklaşık bir ay önce yeniledim..Bujiden olduğunu sanmıyorum ama diğer seçenekler olabilir tabi..
Yine bize servis yolu gözüktü gibi.:wallbash:

KaGaN
17/02/2010, 00:41
hararete dikkat et oğuzhan yükseldiği anda stop et kurtarıcı çağır

eexelanss
17/02/2010, 00:47
Teşekkür ederim kağancım dikkat ederim...

GP COSKUN
17/02/2010, 08:43
İlgin ve alakan için çook teşekkür ederim. Bujileri yaklaşık bir ay önce yeniledim..Bujiden olduğunu sanmıyorum ama diğer seçenekler olabilir tabi..

bujiler yeni değiştiğine göre
acaba kabloları mı çıktı yada gevşekmi kaldı bi kontrol et
eğer silkeleyerek ve sarsılarak çalışma devam ediyorsa
büyük ihtimalle ateşleme de sorun var

sinanunlu
17/02/2010, 13:29
buji kablolarındada sorun olabilceğini düşünüyorum

eexelanss
17/02/2010, 14:32
Yaklaşık bir saat önce cihaza bağlattım ve aynen dediğiniz gibi ateşlemeyle ilgili problem olduğunu söyledi...

SpyHunter33
17/02/2010, 14:36
Yaklaşık bir saat önce cihaza bağlattım ve aynen dediğiniz gibi ateşlemeyle ilgili problem olduğunu söyledi...

Peki tam olarak ne yapılacakmış maaliyet olarak ne söylendi ???

eexelanss
17/02/2010, 14:57
Erkan şuan için herhangi birşey yapılmıycak.. Aracı servise götürmeden önce bi kuzenime götürüp göstereyim dedim herhangi bi temassızlık filan varmı diye.. Kuzenim cihaza bağlayıp hata kodlarını okudu ve sildi... Aracım lpg li olduğu için bu arıza ışığının en ufak bi şeyde yanabileceğini söyledi çünkü lpg de ateşleme sistemi çok hassas oluyormuş sanırım.. Tekrar aynı ışık yandığında gidicem eğer yine aynı hata kodlarını verirse ozaman ateşlemede bi problem olabilir dedi.. Yani şuan herşey normal.. Tekrar aynı problem olursa ve yine aynı hata kodlarını alırsak servise gidicem..
Yaklaşık bir ay öncede bu ışık yanmışdı Kavaklıdere fiat servisine götürdüm ışığı söndürüp arabayı geri verdiler temassızlık olabilir,ışık tekrar yanabilir demişlerdi..
Sanırım bu lpg ile alakalıymış gibi bir koku alıyorum ya hayırlısı..

SpyHunter33
17/02/2010, 15:06
Erkan şuan için herhangi birşey yapılmıycak.. Aracı servise götürmeden önce bi kuzenime götürüp göstereyim dedim herhangi bi temassızlık filan varmı diye.. Kuzenim cihaza bağlayıp hata kodlarını okudu ve sildi... Aracım lpg li olduğu için bu arıza ışığının en ufak bi şeyde yanabileceğini söyledi çünkü lpg de ateşleme sistemi çok hassas oluyormuş sanırım.. Tekrar aynı ışık yandığında gidicem eğer yine aynı hata kodlarını verirse ozaman ateşlemede bi problem olabilir dedi.. Yani şuan herşey normal.. Tekrar aynı problem olursa ve yine aynı hata kodlarını alırsak servise gidicem..
Yaklaşık bir ay öncede bu ışık yanmışdı Kavaklıdere fiat servisine götürdüm ışığı söndürüp arabayı geri verdiler temassızlık olabilir,ışık tekrar yanabilir demişlerdi..
Sanırım bu lpg ile alakalıymış gibi bir koku alıyorum ya hayırlısı..

hımm anladım geçmiş olsun o zaman umarım büyük bir sıkıntısı yoktur çok fazla masraf açmaz inşallah.

GP COSKUN
17/02/2010, 15:11

doğru tahmin etmişim
sorun şu anda hallolmuş gözüksede benim tahminim yine bu uyarıyı verecektir ateşlemedeki bir problemden dolayı bu lpg kitinden dolayı
kaynaklanan bir ateşleme sorunu olabilir yada sistemde bir yerde temassızlık olabilir
inşallah bir daha tekrarlamazda kafan rahat olur

gurik
17/02/2010, 15:46
GEÇMİŞ OLSUN. Dikkatli olun.

eexelanss
17/02/2010, 19:19
Hepinize ilginizden dolayı teşekkür ederim arkadaşlar.. Sağolun...

ABNEW
17/02/2010, 20:27
Geçmiş olsun Oğuzhan, ateşleme dışında başka bir problem de olabilir belki.Lpg li ise yakıt sistemine de baktırmakta fayda var bence...

gogo61
17/02/2010, 20:32
geçmiş olsun kardeş, ihmal etme bence en kısa zamanda hallet sorunu. Allah muhafaza

bulut
17/02/2010, 22:42
abicim tarifinin aynısı bi sorunla karsılastım bende 15 gün önce. aracı calıstırıp yola cıktım. 1.vites, 2.vites, 3.vites. derken araba gaz kesti ve stop etti. ekranda arıza ısıgı yandı ve chek engine yazdı. önemli bişeydir diye cok fazla km yapmadım. 24 saat acil servisi aradım gelip sigortaya bi sistem baglayıp arıza ısıgını söndürdüler. en kıza zamanda servise gelin dediler. ertesi sabah gitti. fren müsürü arızalanmış ve degişti. 120 tl. ve şuan herhangi bi sorunum olmadı cok şükür. senin arızada % 90 bu sebeptendir. geçmiş olsun tekrar

GP COSKUN
17/02/2010, 23:45
abicim tarifinin aynısı bi sorunla karsılastım bende 15 gün önce. aracı calıstırıp yola cıktım. 1.vites, 2.vites, 3.vites. derken araba gaz kesti ve stop etti. ekranda arıza ısıgı yandı ve chek engine yazdı. önemli bişeydir diye cok fazla km yapmadım. 24 saat acil servisi aradım gelip sigortaya bi sistem baglayıp arıza ısıgını söndürdüler. en kıza zamanda servise gelin dediler. ertesi sabah gitti. fren müsürü arızalanmış ve degişti. 120 tl. ve şuan herhangi bi sorunum olmadı cok şükür. senin arızada % 90 bu sebeptendir. geçmiş olsun tekrar

senin sorunun ile bu farklı bulut seninkinde beyin devreye girip aracı
stop ettirmiş
bu araçta ise sarsıntılı çalışma tekleme meydana gelmiş bu ateşleme sistemi arızasına işaret ediyor
bir kaç çeşit nedenden dolayı check engine uyarısı verebiliyor araç

eexelanss
19/02/2010, 01:48
Nihayet aynı ışık aynı problemlerle yine yandı.. İlla Servise gidicem diyo... Yarın götüreyimde muradına ersin bari.. :)
Uyuz oluyorum bazen...

GP COSKUN
19/02/2010, 08:51
tekrar aynı arızayı yapacağını söylemiştim
sen en iyisi servise gidip sorunu kökten hallettir
yoksa bu şekilde başın ağrıyacak
geçmiş olsun

eexelanss
19/02/2010, 17:05
En sonunda gittim servise.. Tekrardan cihaza bağlandı ve karışım konsantrasyon hatası ve ateşleme eksiği hatası verdi...
Lpg den kaynaklı diyip gönderdiler. Ya lpg yi söktürcekmişim yada çok ince bi ayar yaptırcakmışım.. :) Üstüne üslük arıza tespit adı altında yani cihaza bağlamaya 60tl para aldılar.. 10 dk için... Helal olsun valla nediyim. Çoğu insanın Çalışma süresinde bir günlük yevmiyesi bile 60 tl yi bulmazken bunlar elini kaldırmadan 10 dk da insanları sömürüyorlar.. Forumda ilgilenip cevap yazan arkadaşların hepsine teşekkür ediyorum...
Kartaş'a da söyleyecek söz bulamıyorum..

ZAK1980
19/02/2010, 17:08
Cok almıslar yaa
foruma ozel ındırım yapsalardı ıyı olurdu

SpyHunter33
19/02/2010, 17:18
En sonunda gittim servise.. Tekrardan cihaza bağlandı ve karışım konsantrasyon hatası ve ateşleme eksiği hatası verdi...
Lpg den kaynaklı diyip gönderdiler. Ya lpg yi söktürcekmişim yada çok ince bi ayar yaptırcakmışım.. :) Üstüne üslük arıza tespit adı altında yani cihaza bağlamaya 60tl para aldılar.. 10 dk için... Helal olsun valla nediyim. Çoğu insanın Çalışma süresinde bir günlük yevmiyesi bile 60 tl yi bulmazken bunlar elini kaldırmadan 10 dk da insanları sömürüyorlar.. Forumda ilgilenip cevap yazan arkadaşların hepsine teşekkür ediyorum...
Kartaş'a da söyleyecek söz bulamıyorum..

Bu nasıl bir çözüm yöntemidir ya :S bir kere binlerce yüzbinlerce araç LPG li ayrıca Puntoların Fire modellerin dede binlerce araç LPG dönüşüm kitli. senin bin liraya yakın para vererek taktırdığın lpg yi sökmen lazım demeleri resmen baştan savma bir yöntem gibi geldi bana. bu işin peşini bırakma yapamayan ya LPG dönüşüm kiti taktırdığım yer yada gittiğin servis ikisinden bir tanesi işlerin de ÇOK ACEMİ.

eexelanss
20/02/2010, 11:18
Lpg yi taktırdığım yer gerçekten işinin ustası ve inanılmaz ilgililer zaten herşeyi garanti adamların. Yaptıkları işi yapıp bırakmıyolar sürekli takipçisiler.
Serviste haklı kendi çapında ama benim kızdığım cihaza bağlamaya bile arıza tespit adı altında 60 tl almaları.

Neyseki Lpg yi taktırdığım yerde sorunu hallettiler..Yaklaşık bir hafta önce Lpg enjektörleri değişmişti. Sorun ondan kaynaklıymış...
Yani servisin yaptığı arıza tespit doğruydu... Ama aldığı ücret nekadar doğruydu bilemiyorum...
Lpg yi taktırdığım usta keşke servise götürmeden bana getirseydin benim cihazım vardı bağlardım dedi.. :) Bide orda dumur oldum nalet okudum :)

süleymandemir
21/05/2010, 09:16
gunaydın arkadaslar bı kac sorum olucak bana yardımcı olursanız cok memnun olurum.
grande punto 1,3 dızel aracım var aksam eve gıderken (chek engie)motor kontrol arızası verdı ama aracımda herhangı bı tekleme bı sorunla karsılasmadım aracı bı kac stop edıp tekrar calıstırdım ama hala yanıyo ama dıstan bı sorun gozukmuyo neden kaynaklanmıs olabılır yardımcı olursanız cok memnun olurum tesekkuler..

SpyHunter33
21/05/2010, 11:17
buna benzer durum daha öncede sitedeki arkadaşların başına gelmişti dediğiniz ikaz lambası sarı motor resmi sanırım. eğer bir anormallik görülmüyor ise ( sarsıntılı çalışma, tekleme, Egzosttan değişik renkli duman vs ) yüksek devirler yapmadan servise gidiniz derim. Aldığınız yakıtın kötü olmasından bile kaynaklanabilir....

nerhal61
21/05/2010, 11:25
Lpg yi taktırdığım yer gerçekten işinin ustası ve inanılmaz ilgililer zaten herşeyi garanti adamların. Yaptıkları işi yapıp bırakmıyolar sürekli takipçisiler.
Serviste haklı kendi çapında ama benim kızdığım cihaza bağlamaya bile arıza tespit adı altında 60 tl almaları.

Neyseki Lpg yi taktırdığım yerde sorunu hallettiler..Yaklaşık bir hafta önce Lpg enjektörleri değişmişti. Sorun ondan kaynaklıymış...
Yani servisin yaptığı arıza tespit doğruydu... Ama aldığı ücret nekadar doğruydu bilemiyorum...
Lpg yi taktırdığım usta keşke servise götürmeden bana getirseydin benim cihazım vardı bağlardım dedi.. :) Bide orda dumur oldum nalet okudum :)

Merhaba,
Ankaradasınız sanırım. Lpg yi ne marka ve nereye taktırmıştınız? İşinin ehli diye bahsettiğiniz servisi merak ettim. Sizin aracınız starjet gördüğüm kadarıyla. Bu gp lerde firelara takılıyor ama starjetlere pek önermiyorlar diye bisey duydum, aslı var mıdır?

süleymandemir
21/05/2010, 11:54
evet sarı motor resmi yanıyo gıderken durduk yere yandı her hangı bı zorlama bı sey yapmadım acaba motorda bı sorun varmı dıye dınledım yıne yok ama dedıgın gıbı olabılır zaten her halıkarda servise gitmek gerekir .yardımın için teşekkürler.

süleymandemir
24/05/2010, 10:43
arkadaslar gunaydın gecenlerde motor cehk engie arızası veren aracım bı kac gundur kullanıyorum ısık yanmıyo zaten oncede gorunurde bı sorun yok gıbıydı. sızce servıse gıtmem gerekır mı ısık sondukten sonra60-70 km cıvarı yol yaptım ısık yanmadı.. sizce ne yapmalıyım.

alpimmm
24/05/2010, 10:51
Daha deneyimli arkadaşlarım vardır ama yine de paylaşayım. GP mi aldıktan 30-40 gün içerisinde aynı uyarıdan banada geldi .hemen yol yardımı aradım, geldiler. Usta abimiz fasılalı bi problem tespit etti. ikaz gittiyse geçici bir sinyal vermiştir aracın büyük ihtimal. boş vaktinde bi gidersen iyi olur sanırım. bana böyle denmişti.

burakkoc
03/07/2011, 21:14

merhaba hocam

aynı arıza bende de var. aracım grande punto ve LPG'li. bu problem sizde hala devam ediyor mu? bana ne öneriyosunuz?

çok teşekkürler

eexelanss
03/07/2011, 21:54
merhaba hocam

aynı arıza bende de var. aracım grande punto ve LPG'li. bu problem sizde hala devam ediyor mu? bana ne öneriyosunuz?

çok teşekkürler

Merhabalar aracımı satalı çok oldu.. Arıza ışığı sürekli yanıp sönüyordu randevu vermişlerdi tamamen söndürmek için ama randevuya günü gelmeden araç satıldı :)

tayfux
03/07/2011, 22:24
turbolu araca lpg uyuyor mu ki?

cemal arslan
03/07/2011, 23:54

bujilerin 1 ay önce değişmiş olması bujilerin sağlam olduğu anlamına gelmez...sıfır takılıpda bozuk çıkanları dahi gördüm...
1 ay içinde porseleni çatlayabilir...

hararete dikkat et oğuzhan yükseldiği anda stop et kurtarıcı çağır

hararet yükseldiğinde ASLA stop etmeyin....aksi halde conta yakarsınız

hararet yükseldiğinde klimayı yada fanı sıcağa alıp en son hızda çalışıtırın ve kaputu açın...hararetin düşmesini bekleyin...

turbolu araca lpg uyuyor mu ki?

turbolu araçlara LPG oluyor...

ZAK1980
04/07/2011, 00:36
bujilerin 1 ay önce değişmiş olması bujilerin sağlam olduğu anlamına gelmez...sıfır takılıpda bozuk çıkanları dahi gördüm...
1 ay içinde porseleni çatlayabilir...

hararet yükseldiğinde ASLA stop etmeyin....aksi halde conta yakarsınız

hararet yükseldiğinde klimayı yada fanı sıcağa alıp en son hızda çalışıtırın ve kaputu açın...hararetin düşmesini bekleyin...

turbolu araçlara LPG oluyor...
arac rolantıde calısıyor bu durumda degılmı ? pekı motor sıcaklıgı artmazmı artmaz galıba gaz vermedıgımız surece

halils2
04/07/2011, 21:30
kayış kopupta hararet yaparsa ne yapcaz yine çalışık mı bekliycez???