PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : T-Jet'e Bi-Turbo ve Süperşarj uygulaması

Elmedin
16/02/2010, 16:40
selam arkadaşlar. bu aralar bir araştırmadır gidiyorum. daha yapacak çok şey var ama dış görünüşten önce iyice motora yüklenmek istiyorum. ilk opsiyonum Bi-Turbo modifikasyonu. her 2 silindire 1 turbo gelecek şekilde ekleme yapacak olursam yaklaşık 30+ hp alabilirim. bir de supercharger meselesi var. süperşarj da yaparsam 40+ hp kazanabilirmişim. maliyetine gelecek olursak ikisi toplamda 9-10 bin TL tutarmış. siz ne dersiniz?

:busted_b::busted_b::busted_b::busted_b::busted_b: :busted_b::busted_b:

gogo61
16/02/2010, 16:46
yüksekgüç = iyi para derim..

ABNEW
16/02/2010, 16:47
Ben boşver derim Elmedin:) Sat daha güçlü bir araç al, maksat uğraşmak ise sınır yok tabi.Ancak bana göre -imzana bakınca- aracına yapılması gereken her şeyi yapmışsın...

gogo61
16/02/2010, 17:07
yanlız benim bildiğim bi araçta ya turbo charger ya da super charger olur. ikisini aynı araçta kullanmak pek mantıklı değil. zaten okuduğum kadarıyla motorun alt tarafında bi oynama da yapmamışsın, o kadar havayı basınca dağılmadan çalışacak bi motor lazım dimi :)

KaGaN
16/02/2010, 17:15
Arabıyı sat üstüne koy o parayada :D o elde etmiş olduğun hp lerle çok güzel bir araç alabilirsin :) bence hiç okadar abartma 20,000 liralık arabaya 10,000 liralık modifiye yazık edersin parana :(

birde satarken sıkıntılı sen o arabaya 30,000 fiyat koy kimse dönüp bakmaz

Murat Gürakan
16/02/2010, 17:30
:)
------
1- 1.4lt motorda twin turbo uygulaması yapsan dahi çok fazla keyif alamassın çünkü iki farklı büyüklükteki turbo farklı devirlerde dol maya başlayacak. 1.4lt 2 silindirinin doldurabilceği turbolar zaten minnacık. Yada biraz büyük takarsın alet zaten 7000 çeviriyor o dolmadan devir bandının sonuna gelirsin.
2- supercharger + turbo uygulaması çok daha mantıklı bir işllem. 1500-3500 aralığında supercharger, 3500-7000 aralığındada bizimkilere nazaran daha düyük bir turbo uygulaması çok keyif verir.
3 :) - Senin dediğin bu işlemler demek, araca ekstradan şu ankine göreminimum +0.7 bar fazladan demekki senin benim hiçbirimizin arabasındaki o minnacık piston kolları bunu kaldırmaz :) O dediğin işlemleri yapman için önce
1- baskı balata
2- fren
3- akisler ( Bizim akislerimiz hayatta dayanmaz )
4- piston, kol
alacaksınki bunları monte edeceksinki motoru daha ilk gazlamada eline alma. Haa zaten bu parçaları modifiye etsen en az 7000 tutar. Sonrasında 2*turbo, manifold ona göre bir egzoz sistemi bi 5000 de bu tutar ( Bunlar hep minimum rakamlar ) astarından pahalıya gelmek olur :)
-----
Arabam yetmiyor diyorsan yapabileceğin şey turbondan biraz daha büyük essesse turbosu gt1446yada gt1546 gibi bişey alıp buna göre manifold yaptırıp bide yazılım tamamdır yaklaşık 200hp leri yakalarsın sonrasında keyif alamassın :) Sanayide ustalarla haftada en az 1 kere çay içersin :P
------
Benim var planlarım ama dediğim gibi sadece biraz daha büyük bir turbo :) Herşeyi ayarında yapacaksınki sonra ayara gelme :)

Erdem Bozdağ
16/02/2010, 17:53
Murat zaten olayı süper özetlemiş

Olmazmı olur elbet ama uzun vadade fayda sağlamaz byük sorunlar açar

Okadar masraf yerıne bi leon 2.0tfsi 200ps daha mantıklı gibi:)

ABNEW
16/02/2010, 17:58
yanlız benim bildiğim bi araçta ya turbo charger ya da super charger olur. ikisini aynı araçta kullanmak pek mantıklı değil. zaten okuduğum kadarıyla motorun alt tarafında bi oynama da yapmamışsın, o kadar havayı basınca dağılmadan çalışacak bi motor lazım dimi :)

Hakan turbo ve supercharger aynı anda uygulanır.En güzel örneği 160-170bg lik tsi ler...

chngrrrrrr
16/02/2010, 18:46
Allah akıl fikir versin derim:)

KaGaN
16/02/2010, 19:35
allah akıl fikir versin derim:)
+1000 :)

Honor COOPER
16/02/2010, 19:58
Murat zaten olayı süper özetlemiş

Olmazmı olur elbet ama uzun vadade fayda sağlamaz byük sorunlar açar

Okadar masraf yerıne bi leon 2.0tfsi 200ps daha mantıklı gibi:)
40000 tl civarı Cupra bile bulunabilirki arada dünya kadar fark olur Cupra kullanımında.

Alp
16/02/2010, 20:01
Bunlari yapacagina al bir M3 bitmisi bile alayina gider...

Erdem Bozdağ
16/02/2010, 20:04
ama şu da var bunların hepsi yapılırsa da araç emsalsiz tek olur türkiyede

gogo61
16/02/2010, 20:18
Hakan turbo ve supercharger aynı anda uygulanır.En güzel örneği 160-170bg lik tsi ler...

hmm. ben twin turbo zannediyodum tsi olayını, super + turbo charger miş.

pilotender
16/02/2010, 20:21
Araç emsalsiz tek olmuş olsa; " Aaa arabaya bak Türkiye'de tekmiş!" demekten başka neye yarar ki :) Bence de alacaksın 2000 cc bir makine. Takılacaksın keyfine... Gereksiz masraf. Onları yapmak çok mantıksız.

Murat Gürakan
16/02/2010, 20:41
Valla bilmiyorum açıkcası benim m3 üm olsa onunda turbo kitlerini getirir 600-700hp lere çıkarırım. Aslında bu para harcamak yada hızlı arabaya binmektense aldığın hazla alakalı. Amaç hızlı arabaya binmekmi? Farklı olabilmekmi ? üzüm yemekmi bağcıyı dövmekmi:S ( Ne alaka :) )
---
Benim param olsa ben arabama 20000tl gömerim piston, kol, dereceli, turbo...vs herbişeyi modifiye eder 300+ hp bişey yaratırım kendime. Sonunda ne olur?
Adam sti alır sadece 1000tl ye yazılım yapar beni gene geçer :P Ama işte o adam geçerkende vay bee bravo iyi yürüyor derki bu bana keyif verir :)
---

Çıkarılcak Sonuç: Ben psikopatım :):):):):) Benim gibi yanlış düşünmeyin sizde:P

Alp
16/02/2010, 21:03
Stock araca sonradan ne eklerseniz ekleyin, turbo forget piston dereceli egzantrik vs... Neticede hep sikinti hep sikinti 2 km gazlarsin 2 hafta tamircide yatarsin bu isin raconu boyle tabii bunlardan aldigin haz tartisilmaz... :)

pilotender
16/02/2010, 21:49
Valla bilmiyorum açıkcası benim m3 üm olsa onunda turbo kitlerini getirir 600-700hp lere çıkarırım. Aslında bu para harcamak yada hızlı arabaya binmektense aldığın hazla alakalı. Amaç hızlı arabaya binmekmi? Farklı olabilmekmi ? üzüm yemekmi bağcıyı dövmekmi:S ( Ne alaka :) )
---
Benim param olsa ben arabama 20000tl gömerim piston, kol, dereceli, turbo...vs herbişeyi modifiye eder 300+ hp bişey yaratırım kendime. Sonunda ne olur?
Adam sti alır sadece 1000tl ye yazılım yapar beni gene geçer :P Ama işte o adam geçerkende vay bee bravo iyi yürüyor derki bu bana keyif verir :)
---

Çıkarılcak Sonuç: Ben psikopatım :):):):):) Benim gibi yanlış düşünmeyin sizde:P

Yazınızı okurken yüzümdeki gülümsemeyi görmeliydiniz. :) Çok yaşayın

Elmedin
16/02/2010, 22:02
muratçığım öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

öncelikle şunu söylemek isterim ki bu araba benim için ömürlük olacak. o yüzden emsalsiz bir araç olmasını istiyorum. bu yüzden şimdiden bakınıyorum, 1. kalite deri koltuk bile özel yaptırıcam arabama.

öğrendiğim bilgilere göre 250 beygire kadar arabanın piston, krank, şanzıman gibi unsurlarıyla uğraşmama gerek yokmuş. altyapısı kaldırabilir durumdaymış. tabi bi-turbo yaparsam daha büyük bir intercooler kullanmam gerekecek ki orası kolay, subarulardan çıkma hiç kullanılmamış dolu var piyasada.

valla ne diyeyim, öyle ahım şahım çok param yok, güç bela ay sonunu getiriyorum ama bir kere bu arabaya kanım ısındı, o yüzden paraya geldikçe ne gerekiyorsa yapıcam. zaten çip yaptığımdan beri turbonun yükselen basıncından zorlandığını hisseder gibi oldum, üstündeki dumpvalve yetmiyor. heralde bu hafta sonu yine subarudan çıkma bir blowoff da takarım.

millet zaten GP T-jetlerden bihaber. turboyu duyan herkes dizel mi diye soruyor. bide benimki 5 kapı t-jet, aile arabası gibi (zaten öyle :cool0000:). ya ne yalan söyleyeyim, hani normalde standart gp'lerin klasmanı olmayan koca koca motorlu arabalar tuz yutturmaya yeltenip üstüne benim tozumu yutunca dikiz aynasından bakıp elemanların direksiyon dövmesini izlemek ayrı bir haz veriyor doğrusu :D

uzun lafın kısası ben arabamı çok seviyorum bu yüzden herkesden farklı olması için paraya geldikçe bişeyler yapıcam.

gerçi çok daha çılgın bir fikrim var, daha kimse GP'sine böylesini yapmadı ama onu da kendime saklayayım şimdilik. lotoyu tutturursam anlatmadan direk yapıp koyarım resimleri :D

Murat Gürakan
16/02/2010, 22:23
muratçığım öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

öncelikle şunu söylemek isterim ki bu araba benim için ömürlük olacak. o yüzden emsalsiz bir araç olmasını istiyorum. bu yüzden şimdiden bakınıyorum, 1. kalite deri koltuk bile özel yaptırıcam arabama.

öğrendiğim bilgilere göre 250 beygire kadar arabanın piston, krank, şanzıman gibi unsurlarıyla uğraşmama gerek yokmuş. altyapısı kaldırabilir durumdaymış. tabi bi-turbo yaparsam daha büyük bir intercooler kullanmam gerekecek ki orası kolay, subarulardan çıkma hiç kullanılmamış dolu var piyasada.

valla ne diyeyim, öyle ahım şahım çok param yok, güç bela ay sonunu getiriyorum ama bir kere bu arabaya kanım ısındı, o yüzden paraya geldikçe ne gerekiyorsa yapıcam. zaten çip yaptığımdan beri turbonun yükselen basıncından zorlandığını hisseder gibi oldum, üstündeki dumpvalve yetmiyor. heralde bu hafta sonu yine subarudan çıkma bir blowoff da takarım.

millet zaten GP T-jetlerden bihaber. turboyu duyan herkes dizel mi diye soruyor. bide benimki 5 kapı t-jet, aile arabası gibi (zaten öyle :cool0000:). ya ne yalan söyleyeyim, hani normalde standart gp'lerin klasmanı olmayan koca koca motorlu arabalar tuz yutturmaya yeltenip üstüne benim tozumu yutunca dikiz aynasından bakıp elemanların direksiyon dövmesini izlemek ayrı bir haz veriyor doğrusu :D

uzun lafın kısası ben arabamı çok seviyorum bu yüzden herkesden farklı olması için paraya geldikçe bişeyler yapıcam.

gerçi çok daha çılgın bir fikrim var, daha kimse GP'sine böylesini yapmadı ama onu da kendime saklayayım şimdilik. lotoyu tutturursam anlatmadan direk yapıp koyarım resimleri :D

Bizim motorlarımız o kadar güllük gülistalık olsa keşke :) Bende hemen yaparım valla. Ben canlı canlı gördüm o minnacık piston kollarını emin ol imkanı yok kaldırmasının :)
İlla yapacam diyorsan al bi garrett gt20 tak ona görede forget piston kol falan tamamdır al sana tek olmak ;) ( minimum 240hp alırsın )
-----
Ama şimdiden söyleyim o araba gerçekten ömürlük olur :) abi kardeş gibi olursunuz :) Ömür boyu sende kalır
-----
Bu arada senin dumpvalve kaldırır onunla hiç bir alakası ben senin yerinde olsam para harcamam ona. Örneğin benim arabamda bov lu ve bovsuz halde 2 boy fark var :) bov takınca e haliyle dumpvalve yi iptal edince araba aptallaşıyor :)

Romeo_er2
16/02/2010, 22:57
gereksiz murata katılıyorum..git bi sti evo cupra s2000 type r fln al..o kadar para harcamaya değmez..atmosferik olarak çok sağlamlaştırman gerekir aracı..bi safya parça listesi çıkarırız uğraşsak..işlemlerden sonra hergün bi azıra görürsün arabada..sti değil sonuçta..

narkoz30
16/02/2010, 23:02
o kadar masraf yapacağına aracını sat o parayı da üstüne ekle 2000-2001 model kazasız ama boyası olan değişeni olmayan bir mercedes e-200 al. Ondan bu performansı alırsın ve ayrıca yıldızının prestijini her daim yaşarsın.

Erdem Bozdağ
16/02/2010, 23:04
Abi e200 den performans alamazsın oyle prestije hiç yorumum yok ama performans için e200 olmaz heralde:):) hele s2000 typer m3 cupra evo gibi musait arabalar varken :)

Romeo_er2
16/02/2010, 23:05
değmeeezzz.bu arabadanda proje fln olmaz kaldırmaz:D 1-fındık turbo-2 1.4

Elmedin
16/02/2010, 23:17
olsun ben seviyom arabamı, elden geldikçe bişeyler yapıcam.

bana e200 demeyin şu haliyle bile alayını tokatlıyor benimki :D

Romeo_er2
16/02/2010, 23:35
bi turbo yerine turbo büyütme bencede daha mantıklı ozaman makul bi güçte iyi sonuş alırsınız =)

Murat Gürakan
16/02/2010, 23:38
o kadar masraf yapacağına aracını sat o parayı da üstüne ekle 2000-2001 model kazasız ama boyası olan değişeni olmayan bir mercedes e-200 al. Ondan bu performansı alırsın ve ayrıca yıldızının prestijini her daim yaşarsın.

Abi ne e200 ü şakamı bu :)
Ben şu anda 5.30 ları çok rahat geçiyorum e200 arabamı :) 1.6 lara geçiliyor o hantal kedigözler :)

Romeo_er2
16/02/2010, 23:47
ahaha bugün x6 3.0d yi geçtim çevreyolunda :D

KaGaN
16/02/2010, 23:53
ahaha bugün x6 3.0d yi geçtim çevreyolunda :D

ertuğ seni sallamamış olmasın sakın :D:D yoksa pek mümkün olmayan birşey :D

Murat Gürakan
17/02/2010, 00:01
ertuğ seni sallamamış olmasın sakın :D:D yoksa pek mümkün olmayan birşey :D

mümkün mümkün :)
Ben yazılımdan önce x5 3.0d ile kalktığımda 4. vitese kadar 1 boy öndeydim ama sonradan şahlandı meret :) Şimdi yazılımlı halimle geçemez muhtemelen. ;)
ertuğda zaten 200 250 ye kadar basmayacağından belli limitlere kadar halletmiştir haa bassalar gider geçer x6 o ayrı mesele ama aramızda kalsın :):):)

chngrrrrrr
17/02/2010, 00:02
ertuğ malesef bence de seni pek kazımamış o alet

KaGaN
17/02/2010, 00:05
alla alla alla alla :D yaw yapmayın arkadaşlar nasıl geçiyorsunuz 4.viteslere

aracın 0-100 hızlanması 7,5 sn :( sizinkiler baya aşmış olayı ozaman :D

valla idda etmiyorum ama mantığım pek almıyor

Murat Gürakan
17/02/2010, 00:19
alla alla alla alla :D yaw yapmayın arkadaşlar nasıl geçiyorsunuz 4.viteslere

aracın 0-100 hızlanması 7,5 sn :( sizinkiler baya aşmış olayı ozaman :D

valla idda etmiyorum ama mantığım pek almıyor

denemesi bedava :) Varsa atanıdğının olan deneyelim.
Hani yanlış anlamayın bişey iddia etmiyorum olanı söylüyorum.
benim aracımda egzoz ve filtre varsı sadece ışıkta kalktık 4. vitese ( 130 a kadar ) öndeydim sonra 4 e bi attım bi anda yanıma geldi meret :):) Şimdi olsa oda olamaz. Sonuçta kalkış diyorum o 2 ton ben 1.3 ton kalkışta hızlanmada biraz fark olsun :)

KaGaN
17/02/2010, 00:21
tabiki murat bende iddaa etmiyorum denemedim hiç çünkü :D illaki vardır bişeyi :D ilk başta mantığıma yatmadı sadece :D

Romeo_er2
17/02/2010, 01:31
evet gençler denemesi ser olsada denesek :D

uraaal
17/02/2010, 06:54
peki diyelim ki charger sonuç verdi miller,kranklar,pistonlar,kulakçıklar herşeyi hallettiniz elde ettiğiniz gücü aktarmaya nasıl yansıtacaksınız :)

Romeo_er2
17/02/2010, 21:55
peki diyelim ki charger sonuç verdi miller,kranklar,pistonlar,kulakçıklar herşeyi hallettiniz elde ettiğiniz gücü aktarmaya nasıl yansıtacaksınız :)

+1 katılıyorum 5vites stock t-jet şanzumanıyla çok güzel olmaz..dediğim gibi bu işe girerseniz sonu bitmez o listenin :D ama proje olsun istiyosanız para sorun değil diyosanız süper bi proje olabilir =)

Elmedin
18/02/2010, 10:16
+1 katılıyorum 5vites stock t-jet şanzumanıyla çok güzel olmaz..dediğim gibi bu işe girerseniz sonu bitmez o listenin :D ama proje olsun istiyosanız para sorun değil diyosanız süper bi proje olabilir =)
ver sen gazı ver. buldun kobay arabayı:D

olayı çözersem senden başka herkese yolunu anlatıcam :D

000001
18/02/2010, 11:31
x5 3.0d, x6 3.0d olabilirde, 5.30 ları çok rahat geçmek??? zira 0-100 6.6 sn. olamaz değil ama tabi, arabana bi binmek isterdim doğrusu

Stalker
18/02/2010, 11:31
Abarth turbosu takanlar vardı , aracı fazla hırpalamadan performansı arttırmanın yolu bir de üstüne de yazılım felan atarsın, öyle aşırı masrafa girmeden güzel bir performans alırsın bence.

X6yı kalkışta geçtim diyen arkadaşlara, diğer şöför kaale almamıştır diyorum :). X5 & X6 yı kalkışta ancak yokuş yukarı giderken biraz olsun zorlarsınız o da araçlar 2ton+, yokuşta bizim araçlara göre çok daha fazla yük biniyor motorlara ama düzlükte 3. vites bitmeden o araçlar puntoyu yer, doğruya doğru :(

Honor COOPER
18/02/2010, 13:23
Yakında Veyronu geçen olursa şaşırmıyacağım forumda

Romeo_er2
18/02/2010, 20:18
Abarth turbosu takanlar vardı , aracı fazla hırpalamadan performansı arttırmanın yolu bir de üstüne de yazılım felan atarsın, öyle aşırı masrafa girmeden güzel bir performans alırsın bence.

X6yı kalkışta geçtim diyen arkadaşlara, diğer şöför kaale almamıştır diyorum :). X5 & X6 yı kalkışta ancak yokuş yukarı giderken biraz olsun zorlarsınız o da araçlar 2ton+, yokuşta bizim araçlara göre çok daha fazla yük biniyor motorlara ama düzlükte 3. vites bitmeden o araçlar puntoyu yer, doğruya doğru :(

kardeşim ilk buluşmaya gel yada bi akşam murat sen ben çıkalım ne dersin ;) bizim 3. vitesler 1.5-1.7 bar peak atıyo yüksek devire kadarda 1.0.-1.2 bar ın altına pek inmiyo;) benimki hadi neyse de bravoda +6 vites var 3 viteste 530 un yüksek kilosuyla pek şansı yok bence =)

Murat Gürakan
18/02/2010, 20:20
Arabam.com - Testler - 5.30i (https://www.arabam.com/testDetay.aspx?id=18) buyrun size 5.30 un teknik verileri :) Keşke 0-100 6.6 olsada bende onu geçmiş olsam ne keyiflenirim haa :):):)
----
Benim dediğim araç atmosferik benzinli yani 5.30d değil. 5.30 d nin düz vitesi 0-100 7.1 otomatiği ise biraz daha fazla ilk kalkışta onunla kafa kafaya giderim ama sonradan 140 den sonra falan alır gider.
3.30d ise kesinlikle rakibim değil Yanına bile yaklaşmam bile bilede lades olmazki. :)
------
Bu arada abarth turbosu, garrett gt15 serisi, golf tsi turbosu bunlar senin işini görür senin aracını 200hp civarlarına getirirki bu çok çok çok büyük bir değişim demektir. Bugün en güzel yazılımla bile 120tjetten 160hp üstüne çıkılmıyor o turbonun basacağı son nokta o malesef. Benim turbomdada aynı büyüklükte ve sadece değişken geometriye sahip olunmasıyla 190hp civaların üstüne çıkabilen yok dünyada.
------
Bu arada standart yazılımla sadece egzoz ve filtre ile yeni kasa X5 3.0d içinde tek kişi var bende tek kişiyim. 4. vitese kadar(130-140) 1 boy öndeydim 4. vitesten sonra geçti. Denemesi bedava :).
Niye abartalım yada yalan söyleyelimki :) Öyle bi derdimiz olsa geçtim gittim derim açık açık olanı biteni yazmamki :)
Arabam.com - Testler - Yeniliği içinde gizli (https://www.arabam.com/TestDetay.aspx?id=433&baslik=X5%203.0d-Temmuz%202007)
Buda x5 teknik verileri. Okuyunca imkansız olmayacağını anlayacaksınız.
Dipnot : Benim aracımın şu andaki 0-100 7.2-7.3 civarlarında.
-------------
Araştırma yapmadan, herhangi bi konuda bilgi sahibi olmadan Veyronu da geçen olur laflarını kendinize yakıştırıyorsanız dmeye devam edin benim için problem yok. Ben o araçaların teknik verilerini yazdım inceleyin. Buyrun o halde sizde geçemeyeceğime dair bana elle tutulur bir şey gösterin? Yada o araçlardan bulun test edelim gözlerinizle görün. Kimin dediği doğru çıkıyor.

000001
18/02/2010, 22:04
arkadaşım al bak 5.30i nin 0-100 kaçmış

https://bmw.com.tr/tr/en/newvehicles/5series/sedan/2007/allfacts/engines/engine_data.html

he e tabii 2003 yılı 5.30i sini geçiyosan onuda belirt böyle yanlış anlaşılmalar olmasın...

Honor COOPER
18/02/2010, 22:08
Açıkçası ben X6 olayına gönderme yapmıştım.Ayrıca kimin hangi konuda bilgi sahibi olup olmadığını nerden biliyorsunuz şu an sahip olduğum GP benim 3.G.Puntom sana şöyle söyliyim son aracım kendi üzerime devir yaptığım 16. araç ve çevremde bir araç alacak insan gelip bana sorar bu konuda malesef alçak gönüllü olamıyacağım.Mitsubishi evo ve sti kullanmışlığımda var performans araçlarınında ne olduğunu biliyorum dip not siz 5 yaşındayken araç kullanmaya başladım siz 6 yaşındayken ehliyetim oldu onun için kimin neyi bilip neyi bilmediği noktasında yorum yapmayın hep link vermişsin bende veriyim bir link X6 için
Dünyanın ilk Spor Aktivite Coupe’si BMW X6 Testi - Oto Yaşam (https://www.hurriyetoto.com/oto/otoyasam/testdetay.php?cid=5335&dt=1)
Son olarak aynı güçteki araçlarla çok farklı 0-100 hızlanmaları elde edebilirsin pilotaj burda çok önemlidir ben iddaa ediyorum X5 ve ya X6 farketmez sürücü koltuğunda ben olayım motoru patlatsanda dikiz aynamdan bakarım sana!

Alp
18/02/2010, 22:20
Konu yine amacindan sapmis fakat arkadaslarin soylediklerinede katilmamak elde degil yani elestirici yorumlarda olmasa okuyanlar diyecekki ya bu GP ve BRAVO neymis boyle...
Arkadaslar biraz haddimizi bilelim artik !

Romeo_er2
18/02/2010, 22:34
uzatmaya gerek yok merak eden gelir deneriz...haddimide sizden öğrencek değilim..burda saygısızlık fln yaptığımız yok;)

Alp
18/02/2010, 22:45
Ertug cok agresif gordum seni :) neyse gencligine verelim bari... Bu arada su bagajdaki resmi koyda gorelim hep beraber :)

Romeo_er2
18/02/2010, 22:48
Ertug cok agresif gordum seni :) neyse gencligine verelim bari... Bu arada su bagajdaki resmi koyda gorelim hep beraber :)

kusura bakma abi saygısızlık yapmam büyüğümsün..sadece artık sinirlendiriyo bu tür yorumlar..bizim serseri mayın gibi orda burda illegal yarıştığımı araba kaldırdığımızı düşüncek millet..biz arkadaş ortamı içerisinde bunları deniyoruz sadece ve bunlar görülmüş sonuçlardır..ard arda denenmiş..deneme amacımıza gelincede dynolar malesefki güvenilir değil o yüzden bu yolla gücümüzü ölçmeye çalışıyoruz..bagajdaki resme gelince o sizlere değil kendini bilmezlere;)

Murat Gürakan
18/02/2010, 23:15
Keşke bu işler kullanmayla falan olsa :). Ahh keşke gerçektende yüz yüze olsakta bi denesek aynı arabayla aynanızda kaybolduğumu görebilsem çok merak ettim doğrusu. Ama fazla yadırgamadım bu tarzda o kadar insan gördümkü kendileri kullandığında arabanın +20hp verebilceğini falan düşünen alıştım artık...
-----
benim size verdiğim link yeni kasa 5.30 girip bakmıosan o sizin sorununuz. Oraya girerseniz verilerin güncel 5 kasa ya ait olduğunu çok rahat anlayabilrsiniz. Bu arada o gönderdiğiniz linkteki 272hp güçteki 5.30i türkiyeye gelmedi. 2006 yılında 5.30 ların gelmesi durduruldu. O yüzden 272hp olanından yada o değil dememe gerek yok sanıyorum.
-----
Konuları saptırıp tuhaf taraflara çekip konuyu saptırmayalım lütfen bencede. Ben burda böyle polemik oluşturabilccek tek bişey demedim ancak malesef oluyor işte bazen...
--------
Bu arada benim size verdiğim linkler türkiye şartlarında türkiye yollarında canlı canlı testler sonuu alınmış veriler. Sizler o gönderdiğiniz linklerdeki verilere inanmaya devam edin. Ben kanıtı olan şeye inanırım yazan şeye değil

Honor COOPER
18/02/2010, 23:40
Keşke bu işler kullanmayla falan olsa :). Ahh keşke gerçektende yüz yüze olsakta bi denesek aynı arabayla aynanızda kaybolduğumu görebilsem çok merak ettim doğrusu. Ama fazla yadırgamadım bu tarzda o kadar insan gördümkü kendileri kullandığında arabanın +20hp verebilceğini falan düşünen alıştım artık...
-----
benim size verdiğim link yeni kasa 5.30 girip bakmıosan o sizin sorununuz. Oraya girersen verilerin güncel 5 kasa ya ait olduğunu çok rahat anlayabilrsiniz.
-----
Konuları saptırıp tuhaf taraflara çekip konuyu saptırmayalım lütfen. Ben burda böyle polemik oluşturabilccek tek bişey demedim ancak malesef oluyor işte bazen...
--------
Bu arada benim size verdiğim linkler türkiye şartlarında türkiye yollarında canlı canlı testler sonuu alınmış veriler. Sizler o gönderdiğiniz linklerdeki verilere inanmaya devam edin. Ben kanıtı olan şeye inanırım yazan şeye değil
Arkadaşım bak yine yanlış algılamışsın aynı aracı kullanmıyacağız sen kendi aracını ben geçtiğini idda ettiğin x5 yada x6 yı kulansam demek istemiştim.
Ben senin bu heveslerini geçeli uzun yıllar oldu pilotajın +20 hp vermiyeceğini senden daha iyi biliyorum ama sen hızlanmada pilotajın ne derece önemli olduğunu bilmeyip birde söyleyeni ti ye alıyorsun.

Murat Gürakan
18/02/2010, 23:47
Arkadaşım bak yine yanlış algılamışsın aynı aracı kullanmıyacağız sen kendi aracını ben geçtiğini idda ettiğin x5 yada x6 yı kulansam demek istemiştim.
Ben senin bu heveslerini geçeli uzun yıllar oldu pilotajın +20 hp vermiyeceğini senden daha iyi biliyorum ama sen hızlanmada pilotajın ne derece önemli olduğunu bilmeyip birde söyleyeni ti ye alıyorsun.
Emin olun pilotajın ne kadar önemli olduğunu, ve bu konudaki bilgileriminde en az siizn kadar iyi olduğunu biliyorum. Etrafımda 1.5dci megane ile skyline makasta geçtim diyen adam var. Ve söyleyiş tarzınız aynı ona benzer geldi bana. otomatik arabada ne pilotajından bahsediyorsunuzki:D 0dan başlanan bişeyde N ye alıp gaza yükleyip D ye takmayacaksan herkes aynıdır. Ben zaten onları geçtiğimi değil 4. vitese( 130 140)a kadar 1 boy önde olduğumu daha sonra geçildiğimi söyledim. İnanması çok zor bişey değil yolda verdiği performans değerlerinide link olarak attım X5 0-100 8.3 çıkkmış benim fabrika verim 8.1 yani söylemek istediğim imkansız değil lütfen anlayın bunu.

000001
18/02/2010, 23:50
arkadaşım sitenin update tarihine önce bi bakmanı tavsiye ederim (01 Eylül 2003 yazıyo). Ben kasasına bişi demiyorum, kasa aynı kalmış olabilir bilmiyorum ama motorları farklı, o gösterdiğin 5.30i 231bg, şu an güncel 5.30i ler verdiğim sitedede görürsün 272bg.

Murat Gürakan
18/02/2010, 23:55
arkadaşım sitenin update tarihine önce bi bakmanı tavsiye ederim (01 Eylül 2003 yazıyo). Ben kasasına bişi demiyorum, kasa aynı kalmış olabilir bilmiyorum ama motorları farklı, o gösterdiğin 5.30i 231bg, şu an güncel 5.30i ler verdiğim sitedede görürsün 272bg.
Bu şeyi 3. kez söyleyecem gerekirse bi kaç kere daha söylerim bıkmadan usanmadan :) 272hp olan güncel motor türkiyede yok. Bi araştırın isterseniz bana hak vereceksiniz. Ne bi tane satılık görebilirsiniz nede onunla ilgli bişey. 2003 5.30i si olan bi abim aldık bu arabayı ama artık üretilmiyormuş 5.30i ler demişti onun üstüne bakmıştım ve gerçektende satılmıyor ikinci el olarakda yok. Bakarsanız 2006 yılında biter. Umarım açıklayıcı olabildim bu sefer :cool:
----
Bakın türkiyede bir tane satılık var
BMW > 5 Serisi > 5.30i > 2008 ILK SAHIBINDEN FULL; M YAVRUSU #21614267 - sahibinden.com (https://www.sahibinden.com/2008_ilk_sahibinden_full_m_yavrusu-40WQQaXQQ21614267WQQpXQQdisplayitem)
Onunda altındaki yazanları dikkatle okuyun lütfen. Adam kendisi getirtmiş.

uraaal
19/02/2010, 01:21
çok komik olmuş puntoyu bu kadar hafife almak ya !!!arkadaşlar burada beğenmediğiniz araçlar avrupanın çoğu yerinde abarth tarafından modifiye edilerek satılıyor ve şu anda resmi olarak ulaşabildiği güç 1 8 0 H P evet yanlış görmediniz !! tamam o bayıldığınız bmwler 120lik gpyi geçebilir ancak gelsin 180lik esseeseyi geçsinde görelim :) bence araçlara bu kadar önyargılı yaklaşmamak lazım.vw bir motor yapıyo koskoca tsi teknolojisi falan 120 hp sıgdırıyor insanlar uf vw ne motor yapmış diyor fiatda bir motor yapıyo içine gene 120 hp koyuyo ve vwye göre çok rahat modlanacak bir motor insanlar ya fiat neymiş ya anca dikizaynamızda goruruz falan ? gerçekten garip ....

Romeo_er2
19/02/2010, 01:52
stock 122hp lik tsi lar da stock tjetleri geçemiyolar zaten =)

Honor COOPER
19/02/2010, 02:18
çok komik olmuş puntoyu bu kadar hafife almak ya !!!arkadaşlar burada beğenmediğiniz araçlar avrupanın çoğu yerinde abarth tarafından modifiye edilerek satılıyor ve şu anda resmi olarak ulaşabildiği güç 1 8 0 H P evet yanlış görmediniz !! tamam o bayıldığınız bmwler 120lik gpyi geçebilir ancak gelsin 180lik esseeseyi geçsinde görelim :) bence araçlara bu kadar önyargılı yaklaşmamak lazım.vw bir motor yapıyo koskoca tsi teknolojisi falan 120 hp sıgdırıyor insanlar uf vw ne motor yapmış diyor fiatda bir motor yapıyo içine gene 120 hp koyuyo ve vwye göre çok rahat modlanacak bir motor insanlar ya fiat neymiş ya anca dikizaynamızda goruruz falan ? gerçekten garip ....

Arkadaşım ben kendi adıma aracım 120 hp olmasa bile memnunum üsttede belirttiğim gibi 3.kez punto alıyorum memnuniyetsizliğim olsa almazdım.Sadece belli limitler var onu zorlamamak ve fanatizm yapmamak benim anlatmak istediğim.
Abarth ayrı bir konu o açıdan bakarsak chevrolet lacettininde wrc versiyonu var ama onlar tamamen o platforma göre düzenlenmiş ve standart araçlardan bir çok özellikleriyle ayrılan modeller.kaldıki GP S2000 de 275 hp alıyor ama tamamen o güce göre tasarlanmış bir makine.

Stalker
19/02/2010, 08:36
[QUOTE=Murat Gürakan;284122]
------
Bu arada abarth turbosu, garrett gt15 serisi, golf tsi turbosu bunlar senin işini görür senin aracını 200hp civarlarına getirirki bu çok çok çok büyük bir değişim demektir. Bugün en güzel yazılımla bile 120tjetten 160hp üstüne çıkılmıyor o turbonun basacağı son nokta o malesef. Benim turbomdada aynı büyüklükte ve sadece değişken geometriye sahip olunmasıyla 190hp civaların üstüne çıkabilen yok dünyada.
------
QUOTE]

Merak ettim, benzinli aracınıza değişken geometri turbo mu taktınız ben mi yanlış anladım?

Elmedin
19/02/2010, 12:01
selam murat, bu garrett gt15 konusunu merak ettim 200hp'ye getirir derken. bu söylediklerin kesin mi, hesaplanmış bir şey mi? yani yapan oldu mu?

öte yandan senin bravo ile benimkini kapıştırmak isterdim. iki farklı t-jet nasıl tepki veriyor hep merak etmişimdir :D

Murat Gürakan
19/02/2010, 12:11
selam murat, bu garrett gt15 konusunu merak ettim 200hp'ye getirir derken. bu söylediklerin kesin mi, hesaplanmış bir şey mi? yani yapan oldu mu?

öte yandan senin bravo ile benimkini kapıştırmak isterdim. iki farklı t-jet nasıl tepki veriyor hep merak etmişimdir :D
Ben sana nasıl olduğunu söyleyim ertuğun arabada egzoz sistemi yazılım falan var bu haliyle yüklenebilcek herşey var yani ( 1550-160hp civarları ). Biz onunla 1 önceki yazılımlarımızda ( ikimizinkinede güncelleme yapıldı artık daha iyi gidiyor iki araçta )
2. vites 50 ile rolling yaptığımızda 2. vites sonuna kadar kafa kafaya sonra 3. vitesten itibaren ben uzaklaşmaya başladım. Ertuğda doğruluycaktır zaten dediğimi.
( 120 tjetle 150 tjet arasındaki farklar şanzıman, değişken geometrili turbo, yazılım ve ufak tefek mekanik değişimler. )
------
Bu arada garrett sitesinden bak gt 15 serisine orda açıklamalarda
küçük facimli motorlar motorsikletler :) için idealdir diyor ve 200civarlarına kadar güç verir diyor. Örneğin abarth essesse 180 hp daha hard bi yazılımla 200hp ye yakın oluyor diye biliyorum ki onda gt14 var. gt15 de pervane biraz daha büyük ve daha verimli, olcaktır.
Bakın size bişey anlatayım ne demek istediğimi anlayacaksınız
Yeni golf tsi 160 hp turbosu 170lik gt turbosundan pervane olarak milimetrik olarak daha büyük. Bi uygulama okumuştum aynı yerde yapılıyor iki araç aynı modifkasyonlar var ve 160 lıktan 230 civaları güç alınırken 170 likten 220 civarları güç alınmış. Yani gelen havada milimetrik bi hacim farkı bile çok fazla değişikliğe sebep olabilcek şeyler.

Murat Gürakan
19/02/2010, 12:13
------
------

Merak ettim, benzinli aracınıza değişken geometri turbo mu taktınız ben mi yanlış anladım?

Ben bişey takmadım araştırırsanız 120tjet ile 150tjet arasındaki farkları sizde anlayacaksınız. Bizdeki ekstradan 30hp güçü veren şey o değişken geometri olayı yoksa hava üfleyen pervane büyüklüğü aynı.
değişken geometri sadece dizellere takılıyor diye bişey yokki :) BAzen bende duyuyorum bu tarz şeyler ama yanlış bilgi emin olun.

Murat Gürakan
19/02/2010, 12:21
Arkadaşım ben kendi adıma aracım 120 hp olmasa bile memnunum üsttede belirttiğim gibi 3.kez punto alıyorum memnuniyetsizliğim olsa almazdım.Sadece belli limitler var onu zorlamamak ve fanatizm yapmamak benim anlatmak istediğim.
Abarth ayrı bir konu o açıdan bakarsak chevrolet lacettininde wrc versiyonu var ama onlar tamamen o platforma göre düzenlenmiş ve standart araçlardan bir çok özellikleriyle ayrılan modeller.kaldıki GP S2000 de 275 hp alıyor ama tamamen o güce göre tasarlanmış bir makine.
Bi yazdıklarımız okuyun lütfen tek bir fanatizm varmı. Ben yapmam nitekim fiatın fanatizmini hiç yapmam. Bugüne kadar hayatta binmem dediğim bir markaya biniyorum :)
Veriler ortada çok imkansız bir durum yok
X5 X6 ağır araçlar kalkışta ( 130-140 )4. vitese kadar önde olmamız bu kadar enteresan bişey değil
5.30 231 hp otomatik ve 1600+ kg bunuda geçmemiz çok abuk subuk bir durum değil. Adı bmw diye herşeyede eyw. denmez. Her aracın bi gideri vardır. Ben bi tjet kullanıcı olarak arabamın nerde avantajlı nerde olmadığını artık biliyorum. Emin olun biizm arablar alt viteslerde kalkışta deli gibi ancak üst limitlerede 200km yakınlarına geldikçe turbo ufaklığından artık atmosferik gibi üflüyor bitiyor yapacak bişey yok. Mesela benim arabamda
2.vites 60 la gidin bide 3. vites 60 la gidin 3. vitesde 2. boy daha iyi değerler alınıyor. üst devilere çıktıkça avantaj bitiyor bu bi gerçek. Fanatizm yapsam her türlü abartır yanlış eksik yanlarını söylemem ben bi kullanıcı olarak neyin ne olduğunu tam net biçimde anlatıyorum. Bu kadarda birbirimizin samimiyetinde şüphe etmeyelim lütfen.

Elmedin
19/02/2010, 15:12
Ben sana nasıl olduğunu söyleyim ertuğun arabada egzoz sistemi yazılım falan var bu haliyle yüklenebilcek herşey var yani ( 1550-160hp civarları ). Biz onunla 1 önceki yazılımlarımızda ( ikimizinkinede güncelleme yapıldı artık daha iyi gidiyor iki araçta )
2. vites 50 ile rolling yaptığımızda 2. vites sonuna kadar kafa kafaya sonra 3. vitesten itibaren ben uzaklaşmaya başladım. Ertuğda doğruluycaktır zaten dediğimi.
( 120 tjetle 150 tjet arasındaki farklar şanzıman, değişken geometrili turbo, yazılım ve ufak tefek mekanik değişimler. )
------
Bu arada garrett sitesinden bak gt 15 serisine orda açıklamalarda
küçük facimli motorlar motorsikletler :) için idealdir diyor ve 200civarlarına kadar güç verir diyor. Örneğin abarth essesse 180 hp daha hard bi yazılımla 200hp ye yakın oluyor diye biliyorum ki onda gt14 var. gt15 de pervane biraz daha büyük ve daha verimli, olcaktır.
Bakın size bişey anlatayım ne demek istediğimi anlayacaksınız
Yeni golf tsi 160 hp turbosu 170lik gt turbosundan pervane olarak milimetrik olarak daha büyük. Bi uygulama okumuştum aynı yerde yapılıyor iki araç aynı modifkasyonlar var ve 160 lıktan 230 civaları güç alınırken 170 likten 220 civarları güç alınmış. Yani gelen havada milimetrik bi hacim farkı bile çok fazla değişikliğe sebep olabilcek şeyler.
verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. parçacı bir arkadaşım var, turbo istersen ucuza getirtirim dedi. egzoz sisteminde sorun olmaz diye düşünüyorum çünkü zaten orta egzozu iptal ettim son susturucuya da süpersprint taktım. egzoz borusu kalın yani yeteri kadar büyük, sıkışma olmaz. sadece katalitikin ordaki boru sıkıntı çıkartacak standart ufak olduğu için. onu da daha büyük borulu spor katalitik ile değiştirdim mi bi engel kalmayacak. aklımdaki en büyük soru yazılım konusu. arabamda zaten hali hazırda chip var zaten. turboyu yaparsam çipteki yazılımla tekrar oynamam gerekecek mi diye merak ediyorum.

x6 konusuna gelecek olursak arabamın şu anki durumu konusunda muratı teyid edebilirim. 4. vitese kadar x6 3.0 dizelin şansı dahi yok ama 4'e taktıktan sonra bizim fındık motorlar bitiyor ve bu noktada büyük hacimliler coşmaya başlıyor o yüzden ilk başta önde götürürken sonradan geçiliyorum :D

Murat Gürakan
19/02/2010, 15:27
verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. parçacı bir arkadaşım var, turbo istersen ucuza getirtirim dedi. egzoz sisteminde sorun olmaz diye düşünüyorum çünkü zaten orta egzozu iptal ettim son susturucuya da süpersprint taktım. egzoz borusu kalın yani yeteri kadar büyük, sıkışma olmaz. sadece katalitikin ordaki boru sıkıntı çıkartacak standart ufak olduğu için. onu da daha büyük borulu spor katalitik ile değiştirdim mi bi engel kalmayacak. aklımdaki en büyük soru yazılım konusu. arabamda zaten hali hazırda chip var zaten. turboyu yaparsam çipteki yazılımla tekrar oynamam gerekecek mi diye merak ediyorum.

x6 konusuna gelecek olursak arabamın şu anki durumu konusunda muratı teyid edebilirim. 4. vitese kadar x6 3.0 dizelin şansı dahi yok ama 4'e taktıktan sonra bizim fındık motorlar bitiyor ve bu noktada büyük hacimliler coşmaya başlıyor o yüzden ilk başta önde götürürken sonradan geçiliyorum :D

o kadar işer girecekseniz spor katta neyin nesiymiş :) güzel bi downpipe yaptırın en fazla 1000tl tutar ;) Yanlız farklı turbo demek yeni bir manifold demek bizim manifollar dökme demir olduğu için flansh la falan kaynak tutmaz... Manifold yerine iyi bi headers ile+10hp alınır ama.
Sana benden kabaca bir hesap :)
700-1000tl turbo
700-1000tl downpipe yada sadece içini boşaltırsın 50 lira ama aynı performans vermez.
700-1000tl headers yada 400-500 manifold yaptırırsın sadece turboya uygun.
1000-2000 arasında yazılım tutar.
yaklaşık 750-1000 civarıda sökme takma işçilik ve ufak tefek aksilikler sonucu ıvır zıvır parası
hesabı siz yapın :(
-----
yazılım konusu tabikide değişecek hatta öyle ufak bir değişimde değil arabanın çalışma prensibi tamamen değişiyor. Benimde planlarım var ve ben yaptırdığım yerle konuştum bana dediklerini aynen iletiyorum
" wideband alman şart, buraya gelip dyno üstünde deneye deneye yapıcaz normal motor olmayacağı için öyle map üstünde oynarak olmaz dediler. Fİyat: yaptırdığım paraya yakın bişeyler istiyorlar. Sonuçta bu farklı bi yazılım olcak. gidipte kat iptal ettirsen ona göre bi avans veririm biraz daha rahat basınç açarım ama bu aynı şey değil. Araba bi zenginde yürürse hemen kol kırarsın eğersin. " superchips diyorsun bence git yaptırdığın yerle bi konuş yapıyorlarsa güncelleme çok iyi ama ben kesinlikle ihtimal vermiyorum.
dipnot: büyük turbolu tsi için custom yazılım 2000tl ye yapmışlar :S Benimkiler :********(

Elmedin
19/02/2010, 15:51
katalitik iptaline girmek istemiyorum çünkü tüv kontrollerinde bu şekilde geçmez. o yüzden spor kat daha mantıklı geldi. kat'ı iptal edip böyle kullanmak performans yönünden en iyisi hatta tüv kontrollerine girmeden önce orjinal katı takarım ama kontrolden sonra tekrar iptal etmem gerekecek ve süreli sök tak yapmak istemiyorum laçkalaşmasın.

yeni manifold ne gerek anlamadım. alt tarafı eskisini söküp yenisini takacak. kaynakla falan işim olmayacak.

inşallah yazılıma tekrar ihtiyaç olmayacak. stok haliyle dyno yaptırmıştım ve yeni turbo ile de aynı paralelde daha üst seviyede eğriler görürsem yazılıma para baymaya gerek kalmayacak :)

pilotender
19/02/2010, 15:54
benim Alfa Romeo 156 vardı. katalitik konvertör iptali yapılmıştı. TÜV'den hiç sorunsuz geçmişti. Bilginize.

Murat Gürakan
19/02/2010, 15:59
katalitik iptaline girmek istemiyorum çünkü tüv kontrollerinde bu şekilde geçmez. o yüzden spor kat daha mantıklı geldi. kat'ı iptal edip böyle kullanmak performans yönünden en iyisi hatta tüv kontrollerine girmeden önce orjinal katı takarım ama kontrolden sonra tekrar iptal etmem gerekecek ve süreli sök tak yapmak istemiyorum laçkalaşmasın.

yeni manifold ne gerek anlamadım. alt tarafı eskisini söküp yenisini takacak. kaynakla falan işim olmayacak.

inşallah yazılıma tekrar ihtiyaç olmayacak. stok haliyle dyno yaptırmıştım ve yeni turbo ile de aynı paralelde daha üst seviyede eğriler görürsem yazılıma para baymaya gerek kalmayacak :)
:)
öyle sök tak olsaydı zaten bu işler çok kolaydı :)
O turbo manifold üstünde durur manifolddan gelen hava turboyu döndürür. Her turbonun giriş yeri farklıdır mesela garrett gt1446 vardır gt 3070 gt3076 vardır bunlarım ikinci 2 haneli sayısı manifolda birleşme yerinin kodudur. Ona göre yer olcakki takabilesiniz :) Ha bizim manifolda uygun bi turbo bulurum derseniz o ayrı ama bulursanız banada haber verin bende alcam:)
----
yazılımsız yapıldığında bi verim alamassınızki araba yığılır kalır anca üstlerde büyük olduğundan biraz daha fazla üfleyteceğinde biraz etkilenir ama büyük turbo takmayla alakası olmayan güçler. O güç için o kadar para harcamaya değmez :)

emrequzel
19/02/2010, 16:17
tam bir fransız kalıyorum bu konulara :)

Romeo_er2
19/02/2010, 21:29
şu işi kesinleştirelim şimdi...bi kere muratcım yanlış bilgilendirme yaptın :D esseesse garrett gt1446 kullanıyor fakat bu turbonun dışarı satışı yok..ona en yakın versiyon olarak GT1548 takılıyor sonradan takma olarak..

elmedin sana benim bikaç fikrim olucak muratında dediği gibi..

t-jette turbo büyütme-abarth tubosu ve bunların hepsinin örnekleri var avrupada..yakından takipteyim bende..sana tavsiyem kolay bulman için garrett GT1548--forge veya uygun boyutlarda başka bir intercooler..kaliteli bir down pipe..eğer yaptırabilirsen headers..sona kadar düz boru..forge-bmc veya gsr cai kitleri..krom inlet pipe..daha kaliteli ve sağlam forge hortum kitleri..enjektörler...iyi bir yazılım yada uydurabilirseniz beyin..gerekli gösterge saatleri boost-egt-afr..coilover kit...önlere 5 arkalara 20mm spacer seti..abarth baskı balata seti..brembo diskler-ebc balatala...aklıma gelenler bunlar en öncelikli =) şu an benzer hatta çoğu aynı sistemlerle 260+hp alan puntolar var..fiat 500 lere hiç gelmiyorum onlar daha iyi :D

Murat Gürakan
19/02/2010, 22:50
şu işi kesinleştirelim şimdi...bi kere muratcım yanlış bilgilendirme yaptın :D esseesse garrett gt1446 kullanıyor fakat bu turbonun dışarı satışı yok..ona en yakın versiyon olarak GT1548 takılıyor sonradan takma olarak..

elmedin sana benim bikaç fikrim olucak muratında dediği gibi..

t-jette turbo büyütme-abarth tubosu ve bunların hepsinin örnekleri var avrupada..yakından takipteyim bende..sana tavsiyem kolay bulman için garrett GT1548--forge veya uygun boyutlarda başka bir intercooler..kaliteli bir down pipe..eğer yaptırabilirsen headers..sona kadar düz boru..forge-bmc veya gsr cai kitleri..krom inlet pipe..daha kaliteli ve sağlam forge hortum kitleri..enjektörler...iyi bir yazılım yada uydurabilirseniz beyin..gerekli gösterge saatleri boost-egt-afr..coilover kit...önlere 5 arkalara 20mm spacer seti..abarth baskı balata seti..brembo diskler-ebc balatala...aklıma gelenler bunlar en öncelikli =) şu an benzer hatta çoğu aynı sistemlerle 260+hp alan puntolar var..fiat 500 lere hiç gelmiyorum onlar daha iyi :D
----
nerde yanlış bilgilendirme yaptım ule :) bende gt1446 dedim abarth essesse dedim :P
ertuğ sende abarthmışın haa:)
Dediklerinin çoğu gereksiz valla. Gidipte hortum seti almak tamamen gereksiz bizim horrtumlarımız zaten güzel kaliteli peugeotlardaki gibi dandik plastik değil bi karşılaşırsanız bakın anlarsınız.
Sonra brembo diske falanda aşıır gerek yok sanki o kadar ne bascaz :) Onun yerine biraz erken frene basarım tamamdır.
inlet pipe hiç gereksiz bence :) Bizim kendi borularımızdaa krom zaten sadecec parlak krom olcak diye para verilirmi ule :)
O saatlerin çoğuna gerek yok:P En gereklisi videband çünkü artık araban ona göre yürüycek sen kontrol etceksin sorun varsa yüklenmeyeceksin yoksa motoru kırar diğerleri biraz fantaziye kaçıyor
abarth turbosu ebayde var diye biliyorum yoksada sorun yok dediğin gibi en yakını gt15 oda cuk diye oturmuyor bizim orjinal turboların manifold girişi 48 lik değil. Buna adım gibi eminim :)
------
Bide benden liste
aem videband = 450tl ( maksimum gereklilik )
garrett gt1548 700-1000tl arası
çıkma intercooler( forge alıpta fazlada para vermek yazık günah bence:) Bi adı için hayatta vermem) sökme takma en fazla 500tl
mutlaka gerekecektir manifold minimum 500tl isterler yapmaya.
İntercooler için gerekirse 2 tane hks silikon hortum 200tl ye yakın tutar.
Benim düşünceme göre %90 ihtimalle yeni enjektörler( mevcutu bencce yetmez )
downpipe 700-1000tl arası

Elmedin
19/02/2010, 23:35
oy yo oy ne de datlı datlı konuşuyonuz :D

ne gerekiyorsa yapıcaz artık ama intercooler işine girmeye gerek var mı diye düşünmüyor değilim. neden diyorum çünkü bizimkiler ince ama gayet de uzun. 300 beygirlik subarularınkini görmüştüm onlarınki de geniş ama kısa, kare nerdeyse. hani yüzey alanı olarak düşündüğümde bizimkiler yetecek gibi duruyor.

öte yandan bu konulara biraz yabancıyım ama çok da abartılı bir modifiye olmayacağı için wideband UEGO'ya gerek var mı? yanlış biliyor olabilirim ama bizim araçlarda galiba oksijen zenginliği sensörü yok, o yüzden UEGO yapmak çok kolay ama AFR'yi görsem ne olacak görmesem ne olacak. OZS olsa o zaman daha meşakatli, mecburen onu da iptal etmemek lazım yoksa motor arıza işiği sürekli yanık kalır :D . hadi 500 beygir araba olsa AFR önemli, sonuçta pistonların kaputtan fırlamasını istemem oran çok yüksek olacağı için. ama 200 beygir ile heralde bizim araçların motorları sorun çıkarmaz. yani oran biraz fazla yüksek olsa motorlarımız kaldırır gibime geliyor (duygusal yaklaşıyorum :) ).

du bakalım, enjektörleri karıştırmayın şimdi. her saydığınız madde bana masraf olarak yansıyor :D . bi bakalım önce, bakarsınız stok enjektörlerlerin randımanı yeterli gelebilir.

sağolun arkadaşlar. söylediğiniz herşeyi araştırıcam. yapılabilir ve yapılamaz şeyler neymiş bir bakayın ondan sonra bir masraf hesabı da yapar bakarım altından kalkabilir miyim? bol bol sanayiye mekik dokuyacağım anlaşılan :D

Stalker
20/02/2010, 01:33
Ben bişey takmadım araştırırsanız 120tjet ile 150tjet arasındaki farkları sizde anlayacaksınız. Bizdeki ekstradan 30hp güçü veren şey o değişken geometri olayı yoksa hava üfleyen pervane büyüklüğü aynı.
değişken geometri sadece dizellere takılıyor diye bişey yokki :) BAzen bende duyuyorum bu tarz şeyler ama yanlış bilgi emin olun.

Kardeş ben sadece dizellere takılır gibi birşey demedim ki, benim bildiğim ki yanlış olabilir stok olarak sport bravolarda da sabit geometrili turbo var.

Değişken geometrili turbolar tabiiki benzinli araçlara da takılmaya başladı ama egzoz sıcaklığı ve basıncı dizele göre daha fazla olduğu için değişken geometriyi sağlayan "flap"lerde aşınma problemi oluyor ve randımanlı olması için pahalı bir malzemeden yapılması gerekiyor. 70-80bin TL olan araçta bulunsa anlarım da, bravoya da koymuşlarsa helal olsun...Ben ekstra 30bg yazılımsal olarak sağlanıyor diye düşünmüştüm.

Murat Gürakan
20/02/2010, 09:31
Kardeş ben sadece dizellere takılır gibi birşey demedim ki, benim bildiğim ki yanlış olabilir stok olarak sport bravolarda da sabit geometrili turbo var.

Değişken geometrili turbolar tabiiki benzinli araçlara da takılmaya başladı ama egzoz sıcaklığı ve basıncı dizele göre daha fazla olduğu için değişken geometriyi sağlayan "flap"lerde aşınma problemi oluyor ve randımanlı olması için pahalı bir malzemeden yapılması gerekiyor. 70-80bin TL olan araçta bulunsa anlarım da, bravoya da koymuşlarsa helal olsun...Ben ekstra 30bg yazılımsal olarak sağlanıyor diye düşünmüştüm.

Peki sana bir soru :)
Eğer benim turbom 120tjet ile tamamen aynı olsaydı. 120tjetten yazılımla ancak ve ancak 160 lara çıkılabiliyor çünkü turbonun gideri bu Ben üstüne bi 30 daha nasıl aldım :)
150 deki farkları ben söyleyim ( Benim araştırmalarıma göre :) )
1- Puntolara ve 120 tjet bravolara göre kısa şanzıman( 120tjet bravosu olan biri denesin 6. vites 3000dd de kaçla gidiliyor benim aracım 116 ile gidiyor ama bir arkadaşım 125 ile gittiğini iddia etti doğal olarak burdan çıkan sonuç sportlarda kısa oranlı şanzıman var )
2- Değişken geometrili turbo ve wastegate farkı
3- Yazılım
4- Bunlarla birilikte bunları tamamlıycak ufak tefek küçük mekanik detaylar.

oy yo oy ne de datlı datlı konuşuyonuz :D

ne gerekiyorsa yapıcaz artık ama intercooler işine girmeye gerek var mı diye düşünmüyor değilim. neden diyorum çünkü bizimkiler ince ama gayet de uzun. 300 beygirlik subarularınkini görmüştüm onlarınki de geniş ama kısa, kare nerdeyse. hani yüzey alanı olarak düşündüğümde bizimkiler yetecek gibi duruyor.

öte yandan bu konulara biraz yabancıyım ama çok da abartılı bir modifiye olmayacağı için wideband UEGO'ya gerek var mı? yanlış biliyor olabilirim ama bizim araçlarda galiba oksijen zenginliği sensörü yok, o yüzden UEGO yapmak çok kolay ama AFR'yi görsem ne olacak görmesem ne olacak. OZS olsa o zaman daha meşakatli, mecburen onu da iptal etmemek lazım yoksa motor arıza işiği sürekli yanık kalır :D . hadi 500 beygir araba olsa AFR önemli, sonuçta pistonların kaputtan fırlamasını istemem oran çok yüksek olacağı için. ama 200 beygir ile heralde bizim araçların motorları sorun çıkarmaz. yani oran biraz fazla yüksek olsa motorlarımız kaldırır gibime geliyor (duygusal yaklaşıyorum :) ).

du bakalım, enjektörleri karıştırmayın şimdi. her saydığınız madde bana masraf olarak yansıyor :D . bi bakalım önce, bakarsınız stok enjektörlerlerin randımanı yeterli gelebilir.

sağolun arkadaşlar. söylediğiniz herşeyi araştırıcam. yapılabilir ve yapılamaz şeyler neymiş bir bakayın ondan sonra bir masraf hesabı da yapar bakarım altından kalkabilir miyim? bol bol sanayiye mekik dokuyacağım anlaşılan :D
--
intercooler a ben olsam ilk başta girerim ki nitekimde girdim. Orjinal cooler 5 para etmez minnacık hemen ısınıyor. Çok derdini çektim denemelerde 3. denemeden sonra ısınıp çok rahat geçtiğim arabalara geçiliyordum ki artık o sorunjum kalmadı ;)
--
afr yi görünce ne olcak söyleyim :) turbon büyüdüğü zaman aracın hep kaliteli benzinle çalışmak zorunda kalcak bütün ayarlar ona göre yapılcak. Olurda 97 yerine pompaco 95 koyarsa sende afr den bakmayıp o haliyle basarsan 10dk da conta yakarsın :) Bu arada kol eğmek o kadar zor değil :) Biraz zenginde gitsin araban biraz yüklen kolların dayanıklılığına göre hemen eğme ihtimalin var :)
--
Enjektör olayıda belki kaldırır yada kaldırıdığı yere kadar yüklenir sınırı o belirler ama değiştirilmesinde tabikide fayda var :)
--
Ben arabayı aldığımdan beri ( 1 senedir )bu işleri araştırıyorum ne yapsam ne etsem o parçamı bu parçamı Ben egzoz sistemi yaptırırken bile ilerde turbo büyütmeye uygun yaptırdım biraz kalın kaçtı ama olsun :):):):) Sanada faydası olsun diye açık açık söyledim valla :P gözünüz korktuysa susayım :)

Romeo_er2
20/02/2010, 09:44
hekese yardım edıyon kendıne hayrın yok hıt bı turbo al kendınınkınıde bana ver anlaşalım ahahaha =)

Murat Gürakan
20/02/2010, 10:03
hekese yardım edıyon kendıne hayrın yok hıt bı turbo al kendınınkınıde bana ver anlaşalım ahahaha =)
Sen bana gt1548 al bende sana benimkini vereyim :P

Elmedin
20/02/2010, 11:42
hop hop turbo çıkaran mı var? murat senin turboya ben de talibim :D . ne güzel 2. el ucuza kapatıcam :D

Murat Gürakan
20/02/2010, 11:46
Ben çok gıcık bi satıcı olurum ama burnunuzdan getiririm :):):):)
Teklif aynen geçerli bana gt1548 getirene benim turbomu verecem :)

Elmedin
20/02/2010, 13:51
ohoo sen de çok istiyon, gt15'i gider önce kendime alırım öyle baka kalırsın sonra :D

Murat Gürakan
20/02/2010, 15:58
ohoo sen de çok istiyon, gt15'i gider önce kendime alırım öyle baka kalırsın sonra :D
Ama sonra kol eğince sende bana baka kalırsın :P ah tüh vah Murat demişti dersin.
----
şaka bir yana bu işlere gerçekten girecekseniz bu kadar iyimser düşünmemeniz sizin yararınıza olur . rjinal yazılım kaldırır ( imkanı yok şu ankil yazılım ile sağlıklı yol almanın:) ), kol dayanır herşey dayanır gibi düşünürseniz ilk günden sanayi çiviyle sabitlenir valla :P

Romeo_er2
21/02/2010, 01:24
kankacım çoktan ayrıldı turbon benim:D

gunesbalkan
18/09/2014, 00:50
Vay vay vay 2010'un muhabbetlerine bak