PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Viraj içi aydınlatma, ben de istiyorum

gadget
15/02/2010, 00:14
arkadaşlar,

viraj içi aydınlatma uygulaması görmüşünüzdür, bmw, vw, audi veya evo da, kimileri beğenmese de özellkile dar sokak ve parklarda direksiyonunuzu çevirdiğiniz yönün aydınlanması çok işe yarıyor,

dediğim gibi yeni evolarda da bu sistemi o taraftaki sis farını açarak yapmışlar,
yazılımsal bi şeyse kesinlikle ben de istiyorum yok değilse valla elim ilk boşaldığında bi devre tasarlayıp ben yapıcam, aslında sistemin yazılımla halledilmeyecek bi yanı yok bildiğim kadarıyla sislerden gelen kablolar bile sağ sol için ayrı, bu noktada;
bunu daha önce servise yada dışarıya danışan varsa yardım istiyorum, Müslüm abiye sorabilriseniz, yada Müslüm abi sen okursan bu yazıyı bi zahmet konuya el at, bu konuda sana çok güveniyorum...

KaGaN
15/02/2010, 09:29
Coşkun maliyeli bir iş olsa gerek.Beyine illaki müdahele edilecek direksiyonun açısına göre onu beyinin algılaması gerekiyor..Birde evoda o lambalar dışarıda sislere takılırsa nasıl olur aydınlatırmı bilemem.Eğer olmaz ise büyük ihtimal evo tamponundan falan yaptırman gerekicek buda maliyeti iyice artıracak

femoli
15/02/2010, 11:44
Bir duyuma göre yazılımsal felan diil dreksiyon miline yerleştirilen bir malzeme ile iş yapılabiliyormuş bir arkdaşımız bana anlattı onun aracında sorunsuz çalışırsa piyasaya yayılır düşüncesindeyim ..

Punto_Can
15/02/2010, 14:33
evet bir arkadaşım gp'sine sanayide sislere bağlatmıştı.
sisler kapalı iken direksiyonu ne tarafa çevirirse o sis lambası yanıyordu.

amaaaaaaa....
sis lambaları açıkken, direksiyonu ne tarafa çevirirse o sis lambası sönüyodu. :D
araba da viraj içi karartma sistemi var diye epey dalga geçmiştik. :D :D :D

femoli
15/02/2010, 14:52
evet bir arkadaşım gp'sine sanayide sislere bağlatmıştı.
sisler kapalı iken direksiyonu ne tarafa çevirirse o sis lambası yanıyordu.

amaaaaaaa....
sis lambaları açıkken, direksiyonu ne tarafa çevirirse o sis lambası sönüyodu. :D
araba da viraj içi karartma sistemi var diye epey dalga geçmiştik. :D :D :D
:D:D:D Allah iyiliğini versin çok iyiii :D

serdar2362
15/02/2010, 15:01
Allah seni de güldürsün Can. Viraj içi karartma çok uygun bir söz...!!!

abulbul08
15/02/2010, 15:40
süpermiş ya.. bunu yapan ustayı çok merak ettim.

ABNEW
15/02/2010, 16:39
En güzeli öndeki sis farlarını sinyal koluna bağlamak:D

femoli
15/02/2010, 16:50
En güzeli öndeki sis farlarını sinyal koluna bağlamak:D
Heh arda sendende bu beklenirdi sis sinyal versin dimi :D

KaGaN
15/02/2010, 16:58
Viraj içi karartma :D harbiden süpermiş onu hangi usta yapmış D:

sertaç
15/02/2010, 17:02
sinyal koluna da bağlamak gerekiyo zaten viraj içi aydınlatma sinyal verdiğinizs zaman da devree giriyo. sadece direksiyon hareketiyle değil.

smartmavi
15/02/2010, 17:12
Evet aslında bence de sinyale bağlamak direksiyondan daha az zahmetli. Sinyal kolu tetikleyici olsun mesela nereye sinyal verildiyse oranın sis lambası 2 dk yansın... Bir nevi fallow me home olayı...

(sinyal gibi yanıp sönmeyecek, sadece sinyaller tetikleyecek)

narkoz30
15/02/2010, 18:22
Ben bravo kullanıyorum benim araçta bu zaten var. Sanırım bu buluşu ilk biz çıkardık diye opel insignialar çıkmıştı piyasaya sene 2009 ancak 2008 model bravolarda bu sistem vardı zaten. :)

smartmavi
15/02/2010, 23:08
tamam biz de puntoya transfer edeceğiz...

GRDEDE
15/02/2010, 23:11
Evet arkadaşlar BRAVO larda bu zaten var.40 km/s hızın altında iseniz sinyal verdiğinizde veya dreksiyonu çevirdiğinizde devreye giriyor.Buna rağmen otm kararan iç aynanın olmaması çok enteresan.

alperyonar
15/02/2010, 23:14
Sislere bağlamakla olmaz ne kadar aydınlatıyorlar ki yolu. Olacaksa direk normal farlara bağlı olmalı. Direksiyonun hareketine göre..

GP COSKUN
15/02/2010, 23:56

mehmet flaşörü sökeriz o zaman sis sinyal vermez :ohmy0000:
ama sizyalde çakmaz
ama sen bunu halledersin konuş bakalım sanayideki ustalarınla
hallet işimizi kardeşim bütün gün sanayidesin :cool0000:

ABNEW
16/02/2010, 00:27

Mehmet, bak mühendisler bunu akıl etmiş bile benden önce:)

gadget
16/02/2010, 01:44
ya aslında viraj içi aydınlatma demek hepsine yanlış olabilir,
çünkü sislere bağlananlar park esnası yada ufak dönüşlerde köşeleri aydınlatmak için, hem bi de kavşakta dönerken yandan gelenin dikkatini çekmek için,
gelişmiş olanının ise 2 türü var, öncelikle ikisi için de farda 3. bir ampül var,
bunların birinci türünde direksiyon 20 derecelik açıyı geçince bu üçüncü far (15 derecelik açıda konumlandırılmış) yanıyor, diğer çeşidindeyse far siz direksiyonu döndürürken bir motor yardımıyla dönerek viraj içini aydınlatıyor...

benim uygulamayı düşündüğüm tabii ki basit olan ilk yazdığım sis farına yapılan uygulama; biraz araştırdım, sis farları kontrol ünitesine ayrı hatlardan bağlanıyor gibi duruyor, çünkü birinde arıza oluştuğunda uyarı veriyor(bu da 2 türlü yapılabilir, ya ayrı hat çekilmiştir, ki ben böle olduğunu düşünüyorum, yada sislerden biri arızalandığında oluşacak direnç değeri dolayısıyla çekilen akımı miktarını ölçen bir sistem arızayı bildirir). eğer tahminim doğruysa tamamen yazılımsal ve çok kolay bişey zaten açı bilgisi servo tarafından geri besleme olarak sisteme giriyor,
eğer diğer türlüyse de direksiyonun ön tarafında bulunan deri kaplı kısmı açıp mil üzerine harici bir potansiyometre(dönüşle değişken direnç diyebiliriz basit olarak)yerleştirip direnç değişimine duyarlı bi devre tasarlayıp sislere 2 ayrı hat çekip tasarladığım bi devreyle kontrol etmeyi düşünüyorum... ama pek orjinalliği bozamak istemediğimden yazılım en mantıklısı gibi geliyo...

Not: ilk uygulanan araç hakkında yazmışsınız, ben ilk 2004 BMW de görmüştüm, sonradan takma deil orjinaldi, belki öncesi de vardır

fatihhhh
17/02/2010, 12:13
sis farları sis içindir.
sis olmadığı halde sis farı yakan,
düşüncesiz, sorumsuz ve saygısız bir şöfördür.
sis farlarını sisli havlara haricinde sırf cahilliğinden yada hava atmak için görgüsüzlüğünden kullanna herkesi kınıyorum.
biraz alaksız oldu ama,
sis farlarını maksadı dışında kullanmak geçti sanırım o yüzden bunları yazma ihtiyacı hissettim.

GünahsizSeytan
17/02/2010, 12:58
Sisle cahilliğin alakasını çözmüş değilim, peki xenon kullananlarda saygısız sorumsuz düşüncesizmi? Herkez aracına yakısanı yapar kullanır.. Anlatmak istediğiniz şeyin tam olarak ne olduğunu kavrayamasamda doğruluk payı vardır elbet ama abartmışsınız diye düşünüyorum

sis farları sis içindir.
sis olmadığı halde sis farı yakan,
düşüncesiz, sorumsuz ve saygısız bir şöfördür.
sis farlarını sisli havlara haricinde sırf cahilliğinden yada hava atmak için görgüsüzlüğünden kullanna herkesi kınıyorum.
biraz alaksız oldu ama,
sis farlarını maksadı dışında kullanmak geçti sanırım o yüzden bunları yazma ihtiyacı hissettim.

skydome
17/02/2010, 21:02
Valla ben genelde sislerimi yakar kullanırım...Cahil de değilim görgüsüz de değilim hoşuma gidiyor sadece ve arabanın sislerle daha güzel göründüğüne inanıyorum...:)Bu konuda sarf ettiğiniz lafları da hiçbir şekilde üzerime alınmıyor ve de umursamıyorum:)

Evo1
19/02/2010, 18:33
Far ve sisleri ben de kullanıyorum, ayarlarında bi sıkıntı yoksa göz almaz zaten (sislerde ayar olmaz ama ampul değişikliği sıkıntı yaratabilir), kınamanız pek bi değişiklik yapmayacak sanırım zira diğer arkadaşlar gibi cehalet sis farı tuşuna basınca faal olan bir olgu değil.

Viraj içi aydınlatma bende de var, aslında bizde kullanılanlar tam olarak viraj içi aydınlatma değil. Saab 9-5 kullanmıştım bi kere onun direk mercek hareket ediyordu, yani sis farıyla durumu idare etmiyordu. Şu var fydalı bir sistem kesinlikle direksiyonu 45 derece çevirince yanıyor, işe de yarıyor aydınlatıyor en azından yolun kenarında taş çukur vs. görmenizi sağlıyor. (sinyalle beraber de aktif oluyor)

fatihhhh
19/02/2010, 23:11
evet,
sevyeli karşılığınız için teşekkür ederim
benim de dikkati çekmek istediğim nokta işte bu faktörlerdi.
cahillik:sisler sadece sisli havalarda kullanılır.
onun haricinde kullanmak uygun değildir.
karşıdan gelenlerin gözlerini alır ve rahatsızlık verir.
hele hele yağmurlu havada, asfalta yakın olan sişsler asfalltan yansıyarak karşıdan gelenlerin gözlerini çok çok daha alır.
bunu bilmemek cahilliktir, cehalettir.(bunu bilmeyen okumuş bir sürü insan var)
görgüsüzlük:sis farı işlevsel bir aparattır,
sırf güzel göründüğü için yada hava atmak için maksadı dışında kullanmak görgüsüzlüktür.
her ne kadar sevyeli bir şekilde bana karşılık vermişte olsanız,
yandıklarımz kızmışsınız.
bu yazdıklarımı lütfen üzerinize alınız ve umursayınız.
çünkü internet kullanan sizler, bizler,
toplumun nispeten de olsa, okumuş-aklı başında kişileriyiz.
topluma duruşumuzla örnek olmalıyız.
doğru ve faydalı eylemleri önce biz yapalımki, yapmayanlara lafımız olabilsin.
doğru bir harekete ön-ayak olmazsak, savunmazsak,
bunu kimse yapmaz.
siz etrafınıza sis farı meselesini bir sorun.
bir araştırın
gerçekten yanlış yapıyoruz, sadece yanlış olsa bizi ilgilendirmez ama zararlı olanıda yapmış oluyoruz.
Xenonn kullananlar meselesine gelince.
fabrika çıkışlı olanlar mercekli oluyor ve ışığı dağıtmıyor,
haliyle zararlı değil.
ama çakma diye tabir edilenler karşıdan geleni çok rahatsız ediyor.
ve çakma xenon kullanan sürücülerde bence saygısız sürücülerdir.
beyaz ışık daha faydfalı ise bunu kuralı ile yap-edebi ile yap
3-5 kuruştan kaçarak usuzsüz ve uygunsuz çakma xenonlarla başkalarını rahatsız etmeye hakkımız yok bence.
ne olur şu sis farı işini bir araştırın.
sorun.
ben yanılıyorsam,
burdan seve seve özür dilerim.
çok mahcup olurum.
utancımdan ufacık küçücük olurum.
ama siz üstünüze lütfen alınız, doğru olanı yapınız.
saygılarımla.

GünahsizSeytan
19/02/2010, 23:24
Ellerinize sağlık o kadar yazmışsınızda sonucta sisleri acıp gezmek cahillik değil ben bunu bilirim bu kadar felsefeye girip zaman harcamaya gerek yok düz mantıkla gayet anlaşılır bi olay zaten :D Saygılar

smartmavi
19/02/2010, 23:33
doğru olmadığı kesin, yoksa polis ceza kesmezdi.

eee, bunun adını koyalım artık, fazla edebiyat felsefe yapmayalım;

karar verin,

cahillik mi, görgüsüzlük mü, dengesizlik mi, görme bozukluğu mu, farkedilme takıntısı mı?

GünahsizSeytan
19/02/2010, 23:41
Farkedilme takıntısı diye bişey yok zevk meselesi sen sevmiyorsan jantta takma sette gömdürme xenonda yaptırma sade gez kim karışır sana ?.. Yaptırıp kullananlarada cahil görgüsüz denemez o zaman.. Ben gencim şuan böyle düşünüyorum 35 40 yasına gelince elbette farklı düşünürüm bu düşünce özgürlüğü birnevi ;)

skydome
20/02/2010, 00:26
Alınmıyorum umursamıyorum arkadaşım çok da mutluyum bu benim zevkim ve kimseye de zararı yok...Ben millete kulağına küpe taktı diye saçlarını uzattı diye karı kılıklı, serseri bilmem ne öbürü şunu bunu yaptı diye falan filan diye yaftalama yapmıyorum...Kimseye bir şey sormak zorunda değilim benim zevkim benim düşüncem...Belki başıma bir olay gelmiştir canım yanmıştır millet fark etsin diye yakıyorumdur sana mı kaldı bunun edebiyatını yapmak...Seviyemi bozmak istemiyorum zorla insanı görgüsüzükle cahillikle itham ediyorsun haddini ve çizmeyi aşıyorsun...Senin gibilere bi de uzunları yakmak lazım...

smartmavi
20/02/2010, 00:32
anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az. neyse arkadaşlar birbirimizi kırmayalım siz bildiğinizi okumaya devam edin, biz yanlış olduğunu söyledik o kadar. Bu arada erkeklik kısa saçla olmuyor!

Herkese iyi forumlar...

skydome
20/02/2010, 00:38
anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az. neyse arkadaşlar birbirimizi kırmayalım siz bildiğinizi okumaya devam edin, biz yanlış olduğunu söyledik o kadar. Bu arada erkeklik kısa saçla olmuyor!

Herkese iyi forumlar...

Öyle olduğunu iddia etmedim zaten kardeş sorun değil erkeklik için gereken yürek bizde var dert etme sen!!!Evet ortamı boş yere bozmaya gerek yok herkesin kendi düşüncesi zevki...

GünahsizSeytan
20/02/2010, 00:47
Katılıyorum anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul borozan az ;)

gadget
21/02/2010, 21:13
arkadaşlar yanlış anlamasın kimse ama zaten bu konuşmalar benim açtığım konuyla çok alakasız, sis farı lafı geçiyo sadece ancak o da işlevsel bir kullanım için, yani bu başlık altında lütfen sadece teknik paylaşım yapalım;

Müslüm abiyle mesajlaştım sağolsun ilgilendi, araştırdı, tekrar teşekkür ediyorum,
fiattan gelen cevap; donanımsal ve yazılımsal modifiyeye ihtiyaç duyulacağı ancak buna uygun bir yazlımın henüz yapılamadığı olmuş...
İş başa düştü demek oluyo, havalar biraz ısınsın en azından yağmur kesilsin, ben elimden geleni yapacağım, buraya da eklerim,

Herhangi bir konuda yardımlaşabileceğim bir arkadaş olursa beklerim

taneren
22/02/2010, 09:21
arkadaşlar araçlarımızın üzerindeki birçok donanım sadece güzel görüntü versin diye takılmış değildir,özellikle sis farı aksesuar değildir.sis farlarının ışık yoğunluk ve odaklanmaları işlevine göre ayarlanmıştır.
normal,açık hava şartlarında kullanıma uygun değildir.karşıdan gelen araç şoförlerinin görüşlerini olumsuz etkileyebilir,kazalara sebep olabilir,tabiki bu sadece sis farından kaynaklanmaz,farların ayarsız olmasındanda kaynaklanabilir.
ayrıca normal hava şartlarında kullanmak trafik kurallarına aykırıdır.

COŞKUNCUM BENİM ARACIN ORJİNALİNDE VAR,BEN KAPATTIM KULLANMIYORUM.ŞEHİRİÇİNDE OKADAR AMAN AMAN BİR FAYDASI OLMUYOR,ÇÜNKÜ MERCEK SABİT KALIYOR,VİRAJ İÇİNE FAZLACA BİR AYDINLATMA SAĞLAMIYOR.
YİNEDE SEN BİLİRSİN DERİM.

fatihhhh
22/02/2010, 10:29
kanunlarda yasak olan ve başkalarını rahatsız eden bir davranışı, burda bizler yapmasak ve başlakarına da doğru örnek olsak güzel olurdu.
ben burda bireysel olarak kimseye hakaret etme amacını gütmedim.
bir zümreyi kasteddim.
mesela ben şehirler arası yolda yawaş giden birisiyimdir.
içinizdeki hız tutkunlarından birisi çıkıpta, şehirler arası yolda yavaş giden birisine hakaret etse, direkt ben üzerime alınmam.
bana hakaret ediyor diye addetmem.
ama neden öyle davrandığımı da anlatmaya çalışırım ona.
o yüzden ben bireysel olarak kimseye hakaret etmedim öyle bir niyetim yok. haddime de değil zaten.
kanunlarda cam film takmak da yasak biz cam film takanları eleştirmiyoruz.
çünkü onların taktığı cam filminin bize zararı yok.
ama kanunlarda yasak olan sis farını,
amacı dışında kullanmak bize zarar veriyor.
gözlerimi kamaştırıyor.
hele hele yağmur sonrası açık olan sis farı, ıslak asfalttan yansıyarak gözlerimizi kamaştırıyor.
bizleri rahatsız etmese, neden müdahele etme ihtiyacı duyalım ki?
kulağına küpe takana, saç uzatana bende laf etmem, bana zararı yok çünkü.
ama zararı olduğunda ve kanunen de yasak olduğunda, haklı olarak burda yazma ihtiyacı hissettim.
teknik paylaşım konusunda, böyle genel bir konu yazma sebebimi ilk mesajımda yazmıştım ama, bu kadar dallanıp budaklanacağını, konuyu saptıracağını düşünmemiştim. o açıdan konuyu açan arkadaş kusura bakmasın.
yazarkende cahillik, görgüsüzlük ve sorumsuzluk laflarını özel bir isim verip hakaret etme amacı gütmedim.
burda bireysel olarak üstüne alınan şenol ve burak beyden ve üzerine alınan varsa diğer arkadaşlardan özür dilerim.

dip not:ben sis farının yasak olup olmadığı konusuna internetten araştırdım.
bunları bulabildim.
Karayolları Trafik Yönetmeliği

Yayımlandığı R. Gazete Tarihi : 18/07/1997
Yayımlandığı R. Gazete Sayısı : 23053 Mükerrer

YEDİNCİ BÖLÜM
Araçların Işıklandırılması ve Kullanılması Esasları

Araçların Işıklandırılması
Madde 126- Karayollarında trafiğe çıkan bütün araçların 1 ve 2 sayılı Cetvellerde ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelikte gösterildiği şekilde ışık donanımı bulundurmaları ve bunları geceleri veya sis, kar, şiddetli yağmur ve yeterli derecede aydınlatılmamış tünel gibi görüşün yetersiz olduğu yer, zaman ve hallerde yakmaları mecburidir.
1 ve 2 sayılı Cetvellerde ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelikte gösterilenler dışında, ışık ve yansıtıcı bulundurulması ve kullanılması yasaktır.

Araç Işıklarının Kullanılması
Madde 127- Araçların sürülmesi sırasında ışıklarının kullanılması bakımından mecburiyet ve yasaklar aşağıya çıkarılmıştır.
a) Uzağı gösteren ışıklar (uzun hüzmeli farlar);
1) Yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde uzağı gösteren ışıkların yakılması mecburidir.
Ancak, sürücünün yeterli mesafeyi açık olarak görebildiği ve kendi aracının da yeterli uzaklıktan görülebileceği hallerde, uzağı gösteren ışıklar yerine yakını gösteren ışıklar kullanılabilir.
2) Karşı yönden gelen araç sürücülerinin ve karayolunu kullanan diğer kişilerin gözlerini kamaştıracak bütün hallerde, uzağı gösteren ışıkların yakılması yasaktır.
https://www.geceucusu.com/style_emoticons/default/cool.gif Yakını gösteren ışıklar (kısa hüzmeli farlar);
1) Karşılaşmalarda,
2) Aydınlatmanın yeterli olduğu kesimlerde,
3) Öndeki araç yakından izlenirken,
4) Uzağı gösteren ışıkların uyarma için kullanılması hali dışında, yanyana gelinceye kadar bir aracı geçerken,
5) Gündüzleri görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda.
c) Kuyruk ışıklarının, (arka park lambası) seyir sırasında, uzağı veya yakını gösteren ışıklar veya sis ışıkları ile birlikte,
Kullanılması mecburidir.
d) Işıkların kullanılmasına ilişkin diğer esaslar;
1) Dönüş ışıklarının “geç” anlamında kullanılması,
2) Sadece park veya sis ışıkları yakılarak araç sürülmesi,
3) Karşılaşmalarda ışıkların söndürülmesi,
4) 1 ve 2 sayılı Cetvellerde ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelikte gösterilen esaslara aykırı ışık takılması ve kullanılması,
5) Sis ışıklarının; sis, kar, şiddetli yağmur sebebiyle görüşün yetersiz olduğu haller dışında ve geceleri yakını ve uzağı gösteren ışıklarla aynı zamanda kullanılması,
6) 1 ve 2 sayılı Cetvellerde ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik esaslarına uygun olarak takılan ışıkların da amaç dışında ve gereksiz kullanılması,
Yasaktır.
Geçme sırasında ışıkla uyarma; uzağı ve yakını gösteren ışıkların çok kısa süre içinde sıra ile veya ikisinin birlikte aynı zamanda yakılmasıdır.
Sürücüler, geceleri, yakın ilerisi görülmeyen kavşak, dönemeç ve tepe üstlerine yaklaşırken, yakın ve uzağı gösteren ışıkları ardarda ve sıra ile yakarak gelişlerini haber vermek zorundadırlar.

trafik kanunundaki açık yönetmelikte kapatılmış,polisler buna göre düşünüyor sanırım,teşekkürler

skydome
22/02/2010, 15:28
Mesajınız ve açıklamanız için teşekkürler...İyi niyet olan her şeye varım.

Lbe
16/12/2012, 23:34
Fiat modellerinde olupta benim Giuliettada viraj içi aydınlatma olmaması çok ilginç.

sinbar
02/01/2013, 20:53
evet arkadaşlar ne oldu sonuç... takılabiliyor mu viraj içi aydınlatma sistemi tabiki orj olanı yani motorlu olan ;)