PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri vites

ZAK1980
14/02/2010, 23:40
Arkadaslar bır cogumuzun sorunu gerıvıtes gecıslerı bılıyorsunuz sunu kesfettım bır kac gundur gerı vıtes zor gecıyor gp larda vıtes gecmıs gıbı gozuksede tam oturmuyor kımı zaman ıste ozaman ayagımı debrıyajdan cok hafıfce kaldırdıgımda kendısı lank dıye oturuyor.Ama kavrama noktasına gelmıyor debrıyaj
Sımdı bana sunu demeyım gecıslerde tam basmıyorsun debrıyaja demeyın sonuna kadar basıyorum bunun bana zarar olurmu sımdıye kadar ıkı kez yaptım

serkandikici
14/02/2010, 23:49
Zeynel abi bu sorun neredeyse tüm GPcilerde mevcut bi sorun bende çözümünü otobüsçü taktiğiyle buldum (babam kamil koçta şöfördür ondan yardım aldım) aracı geri vitese geçireceğiniz zaman öncelikle aracı 1.vitese alıp eğer önünüzde mesafe warsa yarım metre ilerleyin durun aracın geri vitese rahat geçtiğini göreceksiniz.Eğer mesafeniz yoksa araç öne gitmesin diye el frenini çekin ve aracı 1.viteste kaldırın zaten ilerlemeyecek araç sonra yine geri vitese geçişte bi sorun kalmayacak..Umarım sizde de işe yarar benim 7aylık sorunumu bu taktik çözdü bi süre sonra eliniz öyle bir alışıyor ki zaten normal geri vitese geçirirmiş gibi bu işlemler gerçekleşiyor.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Bu taktiği denedikten sonra cevap da atarsanız sevinirim

serkandikici
14/02/2010, 23:51
Bu arada konuyu yanlış anlamışım gbi bi hisse kapıldım yazınızı tekrar okuyunca umarım sorununuza bi alternatif olur benim yazdıımda...

makeles
14/02/2010, 23:52
tüm puntolarda öyle bir problem yok bildiğim kadarıyla.. aldım alalı geri vitese takmakta hiç zorlanmadım..

ZAK1980
14/02/2010, 23:54
yok serkan sagolasın taktık taktıktır umarımda ıse yarar bendede yarın bı deneyeyım yazdıkalrını .Benımde yazdıgım gerı vıtese bıraz daha rahat gecmesı ıcın taktıktı debrıyajdan dolayı sorun olurmu onu bılmıyorum ama senınkı gayet ıyı hıcdegılse aklına takılan soru olmuyor

serkandikici
14/02/2010, 23:59
İnşallah işe yarar zeynel abi sende de ben hakikatten şükür dedim en sonunda o kadar rahatlattı beni.. yanlış yönlendirmeyeyim seni ama belki senin taktik zarar verebilir sonuçta bi nevi baskı balataya dayanıyo ucu daha fazla bilgisi olan arkadaşlar daha ii yardımcı olacaktır eminim bu arada tanıştııma memnun oldum...

tempesty
15/02/2010, 00:31
Bende de aynı problem oluyo bazen ve bende aynı taktiği uyguluyorum 1. vitese alıp tekerleri hafif ilerletin sonra kesin geçiyo geri vitese...

Romeo_er2
15/02/2010, 00:37
benim öncekinde çok zor geçiyodu mandallıydı..bu seferki mandalsız daha rahat geçiyo..

magic
15/02/2010, 00:45
Bende de aynı problem oluyo bazen ve bende aynı taktiği uyguluyorum 1. vitese alıp tekerleri hafif ilerletin sonra kesin geçiyo geri vitese...

Kesinlikle katılıyorum, bende aynı şeyi yapıyorum.

pilotender
15/02/2010, 00:52
bende vites mandallı olanlardan...arabayı aldım alalı o kadar rahat geçiyor ki viteslere hayranım...hatta arabamı kullananlar da aynı şeyi söylüyorlar. ne kadar rahat vites geçişleri var diye...aman susun nazar değdireceksiniz puntişime diyorum ben de gülüyoruz :)

atalayx
15/02/2010, 02:21
bi keresinde servise gitmiştim ve oradaki ustaya anlatmıştım sorunu.geri vites dişlisinin ser durması gibi birşey söylemişti.geçme sorunu olursa eğer(garrçlama oluyor bazen) 1e takıp hemen geri vitese alınca çok güzel geçiyor tabiki biraz hareket ettirmek dahada iyi sonuç verecektir.sevgiler

KaGaN
15/02/2010, 09:23
Yavaş ve yumuşak hareketlerle geri vitese geçerse3niz hiç bir sıkıntı çıkmaz araç hafifde olsa yürür durumdaysa ozaman sıkıntı çıkıo çart curt sesler gelio :(

ABNEW
15/02/2010, 09:47
bi keresinde servise gitmiştim ve oradaki ustaya anlatmıştım sorunu.geri vites dişlisinin ser durması gibi birşey söylemişti.geçme sorunu olursa eğer(garrçlama oluyor bazen) 1e takıp hemen geri vitese alınca çok güzel geçiyor tabiki biraz hareket ettirmek dahada iyi sonuç verecektir.sevgiler

Yavaş ve yumuşak hareketlerle geri vitese geçerse3niz hiç bir sıkıntı çıkmaz araç hafifde olsa yürür durumdaysa ozaman sıkıntı çıkıo çart curt sesler gelio :(

Geri viteste senkromeç olmamasından kaynaklanan bir durum.Sadece 6 ileri olanlarda senkromeç var...

Kriminal
15/02/2010, 10:59
Ben hiç yasmadım yasayanıda duymamıstım..
....

GP COSKUN
15/02/2010, 13:59
Arkadaslar bır cogumuzun sorunu gerıvıtes gecıslerı bılıyorsunuz sunu kesfettım bır kac gundur gerı vıtes zor gecıyor gp larda vıtes gecmıs gıbı gozuksede tam oturmuyor kımı zaman ıste ozaman ayagımı debrıyajdan cok hafıfce kaldırdıgımda kendısı lank dıye oturuyor.Ama kavrama noktasına gelmıyor debrıyaj
Sımdı bana sunu demeyım gecıslerde tam basmıyorsun debrıyaja demeyın sonuna kadar basıyorum bunun bana zarar olurmu sımdıye kadar ıkı kez yaptım

hiç bir zararı yok vitesi geçirmeye çalıştığınızda yerine oturmuyorsa hafifçe debriyajda ayağınızı oynatırsanız yerine oturacaktır
yaptığınız yöntem en iyi yöntem şöyle düşünün zorlayıp zarar vermekten iyidir

axi
16/02/2010, 01:32
zeynel abi vitesi geriye taktığında geçmesse hafif debriyajı kaldırdığında dediğin gibi lang diye oturuyor yerine.:D fiatların bir çok modelinde var bu sorun marea bravalardada var.. can sıkcak bi durum değil yani

koyublack
16/02/2010, 01:47
aynı durum bende de var geri vites ışığı yanıyor, park sensörü devreye giriyor ama araba geri gitmiyor sonra 1. vites arkasından tekrar geri yaptığımda oturuyor. çok sinir bozucu

utku952
16/02/2010, 20:20
Aynı olay bendede var sanki arada bi yerde takılıyor debriyajdan çekince ayagı kendisi dişe oturuyor ilginç... alıştım ben gerçi.. ama olsa olsa baskı balatadır diyorum 100bin i geçtim, götürdüğü kadar artık.

KaGaN
16/02/2010, 23:10
zamanı gelmiş sanki utku baskı balatanın :D

Bülent10
19/02/2010, 14:45
Serkan 1. Vitese taktıktan sonra ilerlemeye gerek yok . Önce 1. Vites sonra 2 ye tak ve akabinde geri vites. Bak o zaman nasıl geçiyor.

Zeynel abi bu sorun neredeyse tüm GPcilerde mevcut bi sorun bende çözümünü otobüsçü taktiğiyle buldum (babam kamil koçta şöfördür ondan yardım aldım) aracı geri vitese geçireceğiniz zaman öncelikle aracı 1.vitese alıp eğer önünüzde mesafe warsa yarım metre ilerleyin durun aracın geri vitese rahat geçtiğini göreceksiniz.Eğer mesafeniz yoksa araç öne gitmesin diye el frenini çekin ve aracı 1.viteste kaldırın zaten ilerlemeyecek araç sonra yine geri vitese geçişte bi sorun kalmayacak..Umarım sizde de işe yarar benim 7aylık sorunumu bu taktik çözdü bi süre sonra eliniz öyle bir alışıyor ki zaten normal geri vitese geçirirmiş gibi bu işlemler gerçekleşiyor.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Bu taktiği denedikten sonra cevap da atarsanız sevinirim

gurik
19/02/2010, 16:30
bende hiç bir zaman bu sorun olmadı.

mix
19/02/2010, 23:26
1. vitese e taktıktan sora ılerleyınce çok rahat geçer geri vitese bu fiat deil bir çok araçtada böyledir (palio uno kuş serisi dacia renault hepsinde denedim) sebebi ise 5 ileri dişli ile bi yöne geri dişli ters yöne bakıyor geri vites e taktığımzda geri dişli tam milin üstüne oturmuyor (araç ı park ettiğimizde tam oturacak şekilde durmayabiliyo şaft ın yönü) 1.viteste az bi mesafe ilerletince şaft dönüyor ve geri dişlinin oturacağı yer tam agzına denk geliyor sebebi bu

MRT 791
06/07/2010, 12:08
arkadaslar bu sorun degıldır genelde cogu araclarda olan bı durum bunun ıcın yapılacak tek sey once 1. vetes sonra gerı vıtes yapın 1.vıteste yarım metre yurutmeye veya baska bırsey yapmaya gerek yok yapılacak tek sey once 1.vts sonra gerı vts