PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Polen filtresi ve kapağının çözümü

operatormurat
13/02/2010, 23:14
kardeşlerim,68 binde polen filltresini merak edip baktım servisteki takan arkadaş filtreyi zorla tepiştirmiş tamamen yerine oturtmamış,kapağının tırnağını kırmış ve yerine öylesine bırakıp kaçmış.kapak boşta ve tıkırtı yapıyordu polen filtresi 10 tl servisten alıp itinayla taktım çünkü zor bir yerde ve hafif kıvrılarak takılıyor biraz dikkat istiyor yoksa dibe kadar oturmuyor yarı yoldasıkışıp katlanıyor.kapağın tırnağı(üstteki) kırık olduğu için yerine tam oturmuyordu,kapağın 8,10 yerine mercimek tanesi kadar silkon damlatıp kapattım.sizde söktüğünüz taktirde kapağınızın büyük ihtimalle kırık filtrenizin itinasız takılmış olduğunu göreceksiniz. sık değiştirmek sizin yararınıza,söküp değiştirmek isteyenler yazsın yardımcı olayım. urladan sevgiler.....:cool0000:

kucukm
14/02/2010, 00:22
evet benim basımada bela olmustu bu olay. ufleclerden eskisi kadar hava gelmiyordu. ben henuz halletmedim. plaster kalın kaucuk lastiklerle bir yerlere sıkıstırmayı dusunuyorum.

real
14/02/2010, 08:22
benimde havalandırma çok az üflüyordu dün serviste filtreyi söktürdüm simsiyah olmuştu yenisi ile değiştirdik 14 tl ödedim.yalnız biraz sahmetli gibi usta uğraştı biraz

detay
14/02/2010, 17:46
kardeşlerim,68 binde polen filltresini merak edip baktım servisteki takan arkadaş filtreyi zorla tepiştirmiş tamamen yerine oturtmamış,kapağının tırnağını kırmış ve yerine öylesine bırakıp kaçmış.kapak boşta ve tıkırtı yapıyordu polen filtresi 10 tl servisten alıp itinayla taktım çünkü zor bir yerde ve hafif kıvrılarak takılıyor biraz dikkat istiyor yoksa dibe kadar oturmuyor yarı yoldasıkışıp katlanıyor.kapağın tırnağı(üstteki) kırık olduğu için yerine tam oturmuyordu,kapağın 8,10 yerine mercimek tanesi kadar silkon damlatıp kapattım.sizde söktüğünüz taktirde kapağınızın büyük ihtimalle kırık filtrenizin itinasız takılmış olduğunu göreceksiniz. sık değiştirmek sizin yararınıza,söküp değiştirmek isteyenler yazsın yardımcı olayım. urladan sevgiler.....:cool0000:

Polen filtresi aracın neresinde ve nasıl sökülüyor? Resimle anlatabilir misiniz?

kucukm
27/06/2010, 13:50
2 ay once yeni polen filtre kapagı takmıstım. bugun bir baktım tekrar kırılmıs ust centik. durup dururken kırılıyor. anlamadım bu işi tekrar yenisini alacam..

Du Hast
27/06/2010, 14:19
o filtreyi oraya koyan mühendis midir nedir gideceksin gel buraya sök şunu diyeceksin... bir kaç şey daha denirde neyse..

insomnia06
27/06/2010, 20:20
Polen filtresi aracın neresinde ve nasıl sökülüyor? Resimle anlatabilir misiniz?

resimle anlatamıycam ama torpidonun alt kısmında.yolcunun ayaklarını uzattığı yerin hemen üstünde.bende geçen hafta değiştirttim ama 10dakika da söktü taktı usta.serwise götürmedim belki ondandır:notworth:

kxlylmz
28/06/2010, 09:47
selamlar,

benim araçta fanı açınca bir tıkırtı başlıyor. acaba kapağın tam oturmamasından tıkırtı yapıyor olabilir mi? bi bakayım eve geçince...

kucukm
28/06/2010, 10:35
fanın oldugu bolgeye yaprak falan kacmıstır. bende de olmustu bu durum.

selamlar,

benim araçta fanı açınca bir tıkırtı başlıyor. acaba kapağın tam oturmamasından tıkırtı yapıyor olabilir mi? bi bakayım eve geçince...

hhhed
28/06/2010, 11:17
bu kapaklarda var bişey benimkide kırık heralde

Kriminal
28/06/2010, 11:21
kendım takarsam kırarım dıye korkuyorum elım bıraz agır :)
Benım kilimada istedıgfıım gıbı sogutmuyor..polen filtresını bazı yerler 30 tl bazıları 10 bu neden kaynaklanıyor ?

kxlylmz
28/06/2010, 11:30
polen filtresini söküp temizlemeli o halde. deniz dostum fiyat farkı yerli ve orjinal filtre olmasından dolayı değişiyor. accentin polen filtresini alıyorum sanayiden 9 tl ye, serviste 35 tl.

Kriminal
28/06/2010, 11:33
Hmm..Anladım ben bı bakıyım almam lazım yerli olsun bizim olsun :)

kaptan_ahab
28/06/2010, 12:20
Parçacıdan 14-TL ye polen filtresini alıp elektrikçime gittim.Bahsedilen tırnaklar bendede kırıktı, ayrıca klima rezistansında arıza vardı.Problemleri halletti, 10-TL de elektrikçiye verdikten sonra 24-TL ye klima yeniden çalışmaya başladı.

35mert
28/06/2010, 12:31
biraz önce murat abinin dediği gibi polen filtresini söktüm. Kolaymış aksam filtreyi alıp degiştirecem. Ata sanayide kim satar bilen varmı

kxlylmz
28/06/2010, 12:48
fiat parçası satan heryerde vardır. sarf malzeme olduğundan bulunması kolay olur. polen filtresini orjinal almanın bence gereği yok çünkü zaten dışarıdan filtresiz nefes alıyoruz, sonuçta poleni, yaprağı yerli filtre de tutar.

brabus
28/06/2010, 13:14
ben de müsait zamanda spor olsun diye söküp takacağım filtreyi :)
pisse değiştiririm
bakımda değiştirmemiştim çünkü...

Kriminal
28/06/2010, 13:21
biraz önce murat abinin dediği gibi polen filtresini söktüm. Kolaymış aksam filtreyi alıp degiştirecem. Ata sanayide kim satar bilen varmı

Ata sanayiye girdiğin zaman yol uzerınde solda fiat parçaları satan büyük bı yer var.Birde tam karşısında...Akşam bende alıcam

35mert
28/06/2010, 13:34
Ata sanayiye girdiğin zaman yol uzerınde solda fiat parçaları satan büyük bı yer var.Birde tam karşısında...Akşam bende alıcam

Hangi yol üzerinde küçük parsellerin tarafından girdiğimde köprüden geçiyorum solda oto yıkamacı var ordamı yoksa kavsaktan da sola mı dönecez.????

Kriminal
28/06/2010, 13:42
çiğliden aosb ye gıden yoldan saga dönuyosun sanayıye gırıstekı döryol kavsagına geldiğinde;

1-sola dön 100 mt ilerde solda nuh amca var temız bı yer hersey var
2-direk devam et hemen soluna bakınca gorursun yedek parçacı
3-dırek devam et yıne sağda kucuk bı dukkan yedek parçacı(pazarlık et)
4-Ustan yoksa eger 4.sagdan dön Körfez oto var Selamımı söylemen yeterli her sekilde aracınla ilgilenırler..

BSK
28/06/2010, 13:47
Fílitrenin tam yerini gosteren bi foto koyun allah rizasi icin...

Kriminal
28/06/2010, 13:51
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/8427-polen-filtresi-2.html

burdan bakabılırsın

ERDİ
28/06/2010, 14:54
benim kapağında üst tırnağı kırıldı elektirik bantıyla güzelce yapıştırdım taş gibi oldu
kilimayı sonuna kadar açıyorum kapağın çevresinden hava felan gelmiyor

metkucuk
30/06/2010, 22:13
polen filtresi ni değiştirmek kolay aslında.sadece biraz dikkat gerektiriyor.filtre nerede derseniz; yolcu koltuğunun sol ayak yanındaki tırnaklı kapağı bir tornavida ile kaldırarak çıkarın.
-sırt üstü uzanarak dip kısımda yukarıya doğru bakın.
-orada üzeri baklava dilimi desenli siyah renk yukarıya doğru ince uzun bir kapak var.
-alttaki tırnağını kaldırarak kapağı kendinize doğru çekin.
-polen filtresi karşınızda..takarken üfleme yönüne dikkat edin.filtre de bu belirtilmiştir.eskiyi çıkarırken bu yöne dikkat edin.
-yeni filtreyi biraz maharetle önce üst tarafından yuvanın içine doğru gönderin.
-iyice girdikten sonra siyah kapağ önce alttaki tırnağı takıp üstten bastırın.tırnağı kırmamaya özen gösterin.
-sonrada ilk söktüğünüz siyağ kapağı takın.bu işlem 10 dakika sürmüyor.
serviste kaç paraya taktıkları önemli değil.insan kendisi yapınca daha zevkli oluyor.kolay gelsin..

kucukm
01/07/2010, 00:30
bunun belirli bir yonu oldugunu bilmiyordum. yenisini takarken dikkat edecem.

polen filtresi ni değiştirmek kolay aslında.sadece biraz dikkat gerektiriyor.filtre nerede derseniz; yolcu koltuğunun sol ayak yanındaki tırnaklı kapağı bir tornavida ile kaldırarak çıkarın.
-sırt üstü uzanarak dip kısımda yukarıya doğru bakın.
-orada üzeri baklava dilimi desenli siyah renk yukarıya doğru ince uzun bir kapak var.
-alttaki tırnağını kaldırarak kapağı kendinize doğru çekin.
-polen filtresi karşınızda..takarken üfleme yönüne dikkat edin.filtre de bu belirtilmiştir.eskiyi çıkarırken bu yöne dikkat edin.
-yeni filtreyi biraz maharetle önce üst tarafından yuvanın içine doğru gönderin.
-iyice girdikten sonra siyah kapağ önce alttaki tırnağı takıp üstten bastırın.tırnağı kırmamaya özen gösterin.
-sonrada ilk söktüğünüz siyağ kapağı takın.bu işlem 10 dakika sürmüyor.
serviste kaç paraya taktıkları önemli değil.insan kendisi yapınca daha zevkli oluyor.kolay gelsin..

alpimmm
01/07/2010, 00:42
teşekkürler Ahmet bilgi için. bu arada hemşomsun :)

defeat
01/07/2010, 02:24
kendım takarsam kırarım dıye korkuyorum elım bıraz agır :)
Benım kilimada istedıgfıım gıbı sogutmuyor..polen filtresını bazı yerler 30 tl bazıları 10 bu neden kaynaklanıyor ?
@Deniz tabiki orjinal olup olmaması fiyatı etkiliyor.Bir de karbonlu ya da karbonsuz olması...

F500
03/01/2013, 20:13
Eski konu ama benden önceki sahibinin götürdüğü yetkili serviste 500 ün filtresi ellerinde olmadığı için en benzeyen bravanınkini makasla kesip resmen içine tıkmışlar eyri büyrü ve kapakta yarım açık şekilde takılıydı vidalarda yok tabi,diyecek bilmyrm servise sadece cihaza bağlamaya gidilir,malzemeni alıp gideceksin sanayide bi ustaya hem gözünün önünde yapıyo hem ucuz hem sağlam sorun çıkarsada muattabında oluo karşında

Yagmuradam
04/01/2013, 13:50
Genelde işlem yapılırken başında olunmadığı zamanlarda bu tarz özveri isteyen işlerde sorun olabiliyor. Genelde deneyimsiz kişiler bu şekilde basit işleri yapıyorlar sonu malum.

Ben 6 ayda bir kendi aracımın hava ve polen filtrelerini değiştiriyorum. Toplam max 20 tl'ye mal oluyor ve özellikle klima performansı artıyor.