PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Baskı balata ?

ZAK1980
12/02/2010, 00:02
Arkadaşlar biraz saçma bir soru olacak biliyorum hatta sorunun cavabınıda bildiğimi düşünüyorum ama kendı cevabımın doğruluğundan emin olamıyorum.
* Baskı balata nasıl biter ?
*Baskı balatanın ömrünü nasıl uzatılırız veya nasıl kullanır isek uzun zaman orjinalıni değiştirmeden gidebiliriz?
İlginiz için teşekkürler

tempesty
12/02/2010, 00:11
Aslında bu sorunun en kısa cevabı ''debriyajı kullanmamak'' :) olurdu ama öyle bir imkanımızda olmadığı için ; ''debriyajı doğru kullanmak'' yada ayağı debriyaj üzerinde tutmamak en doğru cevap olucaktır...Yani aracı debriyaj kavrama noktasındayken (yokuşlarda vs.) uzun süre askıda bırakmak baskı balataya en çok zarar veren olaydır..Kısaca kalkışlar sırasında yada vites değişiminden sonra debriyajı kaydırmadan (bir tabirle sıyırttırmadan) efektif bir şekilde aracın ivmelenmesini sağlarsanız yada özellikle yokuşlarda olduğu kadar mesela sıkışık trafikte de dur-kalk sırasında debriyajı doğru bir şekilde devir artırıp ayağı debriyajdan çekme süresini UZATMADAN kullanırsanız baskı balatanın ömrünü uzatırsınız..

https://img40.imageshack.us/img40/2035/clutchf.jpg (https://img40.imageshack.us/i/clutchf.jpg/)

Debriyaj balatasının baskı üzerinde sürtünen yüzeyi

https://img22.imageshack.us/img22/131/clutchfig4.jpg (https://img22.imageshack.us/i/clutchfig4.jpg/)

Motorun dönme hareketini isteğimize göre ayrıca istediğimiz dozda aktarma organlarına ileten sistemdir.

Sistem basit olarak baskı,balata ve ayırma rulmanından oluşur..

detaylı bakacak olursak ;

volan yüzeyi , debriyaj balatası , baskı , ayırma rulmanı , ayırma çatalı yada hidrolik sitemlerde ayırma düzeneği bulunur.

dahada derine inersek; hidrolik sistemi fren hidrolik kabına bağlayan kauçuk hortum , telli sitemlerde debriyaj kablosu ve debriyaj pedalı işin içindedir.

Sistemin çalışması ;

Debriyaj pedalı basılmamış konumdayken baskının üzerindeki yaylar ile volan ve baskı üzerindeki sürtme yüzeyleri arasında sıkışmış konumdadır.

debriyaj sorunsuz ise motor ve aktarma sistemi bireşmiş durumdadır. birinden gelen dönme hareketi diğerine aktarılır.

Debriyaj pedalı basılırken baskı üzerindeki yayları ittirir bu ise balatanın volan ve baskı yüzeyi arasında boşta dönmesine olanak verir.

debriyaj balatası sert bir balatadır. sürekli kullanımda olduğu için malzemesi daha dirençlidir.

Balatanın üzerindeki yaylar kilitli durumda gaz verip çekmeler ve ilk temas durumundaki şoku bir nebze olsun bertaraf eder.

olay şöyle olur.

debriyaj pedalı bırakılırken baskı üzerindeki yaylar marifetiyle balata volan ve baskı arasında sıkışır. ilk temas gerçekleşir tam sıkışma gerçekleşirken balata üzerindeki yaylarda sıkışır ve hareket başlar. bu yaylar sürekli yüktedir. gaz verip bırakma durumunda ser kalır veya tekrar yüke girer.

BİTEN BALATA :::

https://img171.imageshack.us/img171/9641/200pxclutchdisc.jpg (https://img171.imageshack.us/i/200pxclutchdisc.jpg/)

Balatanın ömrünün bittği şöyle anlaşılır ;

torku yüksek olan bir viteste (mesela 1. vites) ani gaz verme durumunda devir birden yükselir ancak araç devire oranla hızlanmaz.

yada gaz pedalına birden basılıp çekilir, motorun bu sarsılmasına debriyaj ayak uyduramaz ve yine devire oranla gitmeyen bir araç tablosu ortaya çıkar.

operatormurat
12/02/2010, 00:16
ayağını fazla debriyajın üstünde tutma, beklemelerde vitesi boşa al frene bas debritajı bırak,yüsek devirlerde kalkış yapma çok sık vites değiştirme,ağağınla hafif dokunsan bile rulman baskıya değip zamanla iz yapıyor rulman erkenden bozulup uğultu yapıyor,gpnin debriyajı çok hassas dikkat edersen150 200 bine kadar sorun çıkarmaz kardeşim...:cool0000:

KaGaN
12/02/2010, 09:24
Bora aslında uzun uzun anlatmış.Toparlıcak olursak..Balatanın ömrünü uzatman için sert kalkışlardan kaçınman gerekiyor..Vites değişimlerinden hemen sonra ayağını tamamen debriyajdan kaldırman gerekiyor...Yarım debriyaj gerkmediği yerde kullanmaman gerekiyor..Böle uzar gider..Baskı balata seti değişim km side kullanıcıya göre değişir..Kimisi 20,000 de yer kimisi 100,000 de

Kriminal
12/02/2010, 09:53
Ewet benımkısı 35.000 km de degıstı..kiii debriyajı pek kullanmam dırek atarım vıtesı ...

sanyu
12/02/2010, 12:14
Benimde 52000 de değişti.300 tl parça 100 tl işçilik verdim.evlat acısı gibi koydu:)
Şimdi daha dikkatli basıyorum.

GP COSKUN
12/02/2010, 12:38
en çok ve en sık yapılan hatalardan biri ise
vites değiştirildikten sonra gaza basarak ayağını debriyajdan çekmek
bu şekilde vites değiştirmelerde her ayağınızı debriyajdan kaldırışınız
balatayı ovar
vites değiştirildikten sonra önce ayak debriyajdan çekilir sonra gaza basılır
bir ikincisi hafif eğimli ışıklarda falan dururken bazımız yarım debriyaj bekleme yapıyor fren kullanmamak için buda çok zararlı
aracınızı kullanırken pedala sert ve hızlı hareketler uygulamayın her zaman nazik ve ya bir beyefendi gibi yada hanımefendi gibi davranın
böyle yaparsanız emin olun rahat rahat 100-150 bin km sorunsuz gidersiniz

ygttt54
12/02/2010, 14:44
ben 3 gün önce değiştirdim 67000de bittiğini nasıl anladım pedal aşırı sertlşmişti tabi bunu dğştrdikten sonra anladım bide debriyaja basınca ses yapıodu şimdi pamuk gibi oldu

Kriminal
12/02/2010, 14:56
Pamuk gıbı olmasına bende aldanmıstım ama bı sure sonra yıne aynı sertlıkte oluyor..
bende ses yapıyo dıye degıstırmıstım

ABNEW
12/02/2010, 15:10
Ewet benımkısı 35.000 km de degıstı..kiii debriyajı pek kullanmam dırek atarım vıtesı ...

Deniz, anlamadım nasıl yani? :)

Kriminal
12/02/2010, 15:18
Debriyaja basmadan atıyorum işte zor oluyo ama oluyo...

Şakaydı o bakalım ne dıceksın dıye merak ettım...

tempesty
12/02/2010, 18:44
Debriyaja basmadan atıyorum işte zor oluyo ama oluyo...

Şakaydı o bakalım ne dıceksın dıye merak ettım...

Aslında şimdi size garip gelecek fakat debriyaja basmadan doğru deviri ve zamanı yakalayarak vites atmanız hakkaten mümkün yani var öyle bişey :)

Kriminal
12/02/2010, 18:47
Bora ben vitesteyken eski FİAT MİRAFORİM(1976 model-buz mavisi-ank) de yapıyordum

operatormurat
12/02/2010, 19:10
arkadaşlar balatayı 80 binde değiştirmiştim,uğultu yapıyordu balata fazla aşınmamıştı, ama ayağım hep pedalın üstünde dururdu rulman ileri hareket ederek(ayağımın hafif baskısıyla) balatanın göbeğindeki şemsiyeye değerek ömrünü daha çabuk tüketmiş ve debriyaja basınca uğultu yapıyordu, şanzumanı ayırınca rulmanı değiştirsek yeterli olurdu ama açmışken baskı ve balatayıda değiştirdik.dikkat edin ayağınızı pedalda tutmayın balatanızın ömrü uzasın 400 tl cebinizde dursun

GP COSKUN
12/02/2010, 23:45
Aslında şimdi size garip gelecek fakat debriyaja basmadan doğru deviri ve zamanı yakalayarak vites atmanız hakkaten mümkün yani var öyle bişey :)

evet bora hakılısn
uygun devir de hiç debryaj pedalına basmadan
rahatlıkla vites değiştirelebilir
ama biraz usta işidir bu vitasi yükselteceğiniz zaman veya düşüreceğiniz zaman uygun devrin yakalanması lazım devir düşük ise vites geçmez kazık gibi olur yerine oturmaz devir yüksek ise aşırı derecede cartlama yapar yine vites yerine girmez ama o ince çizgiyi yakalarsanız hiç sıkıntı yaşamadan rahatça kullanabilirsiniz

ABNEW
13/02/2010, 04:53
evet bora hakılısn
uygun devir de hiç debryaj pedalına basmadan
rahatlıkla vites değiştirelebilir
ama biraz usta işidir bu vitasi yükselteceğiniz zaman veya düşüreceğiniz zaman uygun devrin yakalanması lazım devir düşük ise vites geçmez kazık gibi olur yerine oturmaz devir yüksek ise aşırı derecede cartlama yapar yine vites yerine girmez ama o ince çizgiyi yakalarsanız hiç sıkıntı yaşamadan rahatça kullanabilirsiniz

Coşkun, benim için en uygun devir ve an motorun çalışmadığı zamandır :)

GP COSKUN
13/02/2010, 10:16
Coşkun, benim için en uygun devir ve an motorun çalışmadığı zamandır :)

ben sana öğretirim sen sıkma canını :cool0000::cool0000::cool0000:

barbar74
13/02/2010, 14:51
pist motorlarında yüksek hız ve devirlerde debriyaja basmadan vites değiştirilebiliyor. Araçlarımızda hiç denemedim, denemeyide düşünmem :)

ABNEW
13/02/2010, 19:14
ben sana öğretirim sen sıkma canını :cool0000::cool0000::cool0000:

Olur ama benimkine dokundurtmam senin araçta deneriz:)

GP COSKUN
13/02/2010, 23:45
Olur ama benimkine dokundurtmam senin araçta deneriz:)

korkma yaw
söz kırmıycam şanzumanı:ohmy0000: