PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pedal takımından gelen gıcırtı sesi

Alp
10/02/2010, 11:23
Arkadaslar cok uzun zamandir yazmak istedigim ancak vakitsizlikten firsat bulamadigim bu konuyu sizlerle paylasmak istedim. Umarim benim gibi bu sorundan muzdarip olan arkadaslar icinde yardimci olurum.
Bildiginiz ve forumda daha oncede pek cok arkadasimiz tarafindanda dile getirilmis olan pedal grubu altinda bir gicirti sesi mevcut, bu seski ozellikle bizim gibi araclarina cok duskun insanlar icin zaman gectikce eziyet haline gelen bu sesin nereden geldigi ise nerdeyse bir sehir efsanesi gibi... Kimi diyor debriyajdan kimi diyor paspastan kimide gosterge panelinden... Liste boyle uzayip gidiyor.
Ayni ses nitekim benim ilk GP de yaklasik 10 bin km civarlarinda ortaya cikti sonrasinda tam 3 kez bu sikayetle Gebze BIRLiK MOTORa gittim sagolsunlar cok ugrastilar ve sonrasinda sesin motordan gelen ve pedal grubu altindan gecerek klimaya giden kalorifer hortumlarinin fabrikasyon olarak zayif izolasyonu sebebiyle birbirine surtmesiyle bu sesi yaptigini tespit ettiler mudahaleyi ise servislerin kullandiklari ozel kopuklu sungerler kullanarak cozduler. Sonrasinda da bu problemi bir daha hic yasamadim.
Daha sonra aracimi satip 2.GP mi aldiktan 2000 km sonra tekrar ayni sorun basgosterdi... Neyse nasil olsa ayni sorun cozulur diyerek servisin yolunu tuttum tabii onlarda hakli olarak daha onceki sikintinin tekrari diye ayni
mudahaleyi yaptilar fakat ne hikmetse yapilan islem sonucu cikiyorum 50-100 km gidiyorum ses tekrar basliyor ben tekrar servise... Bu is tam 6-7 kez devam etti ve oyle bir noktaya geldiki sinirimden artik aracima binemez hale geldim (dusunun arac sifir alinmis ve daha 2500 km de) son care olarak tekrar BIRLIK MOTORA gittim ve durumu anlattim ve ben bu araci satiyorum dedim tabii o anki ruh halimi dusunun... Artik nasil soylemissem Kendisine buradan gercekten ne kadar tesekkur etsem azdir MURAT BILDIR kardesim abi sen merak etme ben bu sorunu cozecegim dedi ve araci aldi.
Arkadaslar gercektende soyledigini yapti, bu ses yapan kalorifer hortumlarina ulasmak icin tum on gogusun komple sokulmesi gerekiyormus. Kendisi aracinin onunu tamamen indirip o hortumlara ulasti ve tekrar buyuk bir ozenle izole ederek sorunu cozdu. Tabii burda yazmasi bile bu kadar surerken varin siz dusunun isin boyutunu... Gercekten kendisine mutesekkirim.
Aracim su anda 20 bin km de ve ses tamamen kesildi.
Umarim bu paylasimim ayni sikintidan sikayetci olan arkadaslarim icin bir klavuz olur
Tekrar tesekkurler MURAT BİLDİR ve BİRLİK MOTOR
iyiki varsiniz...

serdar2362
10/02/2010, 13:00
Alp kardeşim. Konuyu oldukça güzel anlatmışsın. Umarım olabilecek böyle bir arıza durumunda üyelerimiz ve misafir konuklar için aydınlatıcı olur.

KaGaN
10/02/2010, 17:52
Çözümü bulamaları ve sabır isteyen bir işi halletmeleri gerçekten çok güzel..Bir çok arkadaşımız bu konudan şikayetçiydi..Umarım faydalı olur teşekkürler alp..

kara kız
10/02/2010, 18:51
aynı sesi ben debriyaj pedalını değiştirerek halletim..25.000 km önce...

GP COSKUN
10/02/2010, 20:10
paylaşım için teşekkürler alp
bu sorun yüzünden ne kadar çok uğraştığını ben şahsen biliyorum
bu konu hakkında baya bir fikir alışverişinde bulunmuştuk
özellikle bu derece araçla ilgilenen ve sonucunda temiz bir işçilik çıkaran
birlik oto yada teşekkürler

ABNEW
10/02/2010, 20:14
Alp, geçmiş olsun, sorunun hallolduğuna sevindim.Ancak bu problemin biliniyor olması gerekiyordu.Ben bununla ilgili birşeyler yazdım diye hatırlıyorum:)

Orta konsolda havalandırmaların arkasındaki iki (kalorifer-klima) borunun birbirine değmesi sonucu özellikle kalkışlarda cıklama sesi gelebilmekte...

MURAT_41_41
10/02/2010, 21:26
rica ederim abi sen fiat aracı sahibi oldugun surece aracla ılgılı tam destegı bilakis kendım verıcem netıcede musterı potansıyelınden cıktın abı kardes olduk ben hıc ıkızlerı sattırırmıyım abi :)) doldurmaya devam

Gökhan Can
13/02/2010, 04:46
Aynı sorun bendede vardı kocaeli yılmaz oto saolsun klıma boruları ızolasyon ederek çözdüler..

mtlbyz
07/06/2010, 13:55
Bu problem için aracının torpidosunu söktürüpde torpido montajında problem yaşayan oldumu ? Sökülen torpido orjinal ayarını tutuyormu,işlemi yaptıran yada bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkürler,

ibrahim06
07/06/2010, 14:08
Aynı ses şuanda bende mevcut. Motor ısındıktan sonra başlıyor o gıcırtı.Muhtremelen dediğiniz gibi hortumlardan. Kavaklıderede başka bir iş için bıraktığımda onu da söylemiştim. Arabayı alınca ilk başta yoktu sonra gene başladı. Bakıma gidince tekrar belirteceğim

Can_SOLEY
07/06/2010, 15:38
İbrahim bey aynı ses aynı şikayetler ile bende kavaklıdere servise gittim ancak sonuç elde edemedim ayrıca aracın sağa çekme sorunuda vardı onuda çözemediler , rot ayarı normal dendi vs vs arabamı gönülsüz olarak kartaşa götürdüm ve sorunlarımdan tamamen kurtuldum kalorifer hortumları izole edildi , sizede tavsiye ederim hem konuyu şuan biliyorlar Kutsi beye giderseniz yardımcı olacaktır size . Kartaşında hizmetinden son derece memnun kaldığımıda belirtmek isterim , Kartaş için olan ön yargımda boşaymış

ibrahim06
07/06/2010, 16:18
İbrahim bey aynı ses aynı şikayetler ile bende kavaklıdere servise gittim ancak sonuç elde edemedim ayrıca aracın sağa çekme sorunuda vardı onuda çözemediler , rot ayarı normal dendi vs vs arabamı gönülsüz olarak kartaşa götürdüm ve sorunlarımdan tamamen kurtuldum kalorifer hortumları izole edildi , sizede tavsiye ederim hem konuyu şuan biliyorlar Kutsi beye giderseniz yardımcı olacaktır size . Kartaşında hizmetinden son derece memnun kaldığımıda belirtmek isterim , Kartaş için olan ön yargımda boşaymış

Kartaştan memnun kalmanız çok iyi olmuş. Bir ara Kavaklıdereye uğrayıp bıracağım.Müslüm Bey muhtemelen halettirir diye düşünüyorum

Can_SOLEY
07/06/2010, 16:35
Kartaştan memnun kalmanız çok iyi olmuş. Bir ara Kavaklıdereye uğrayıp bıracağım.Müslüm Bey muhtemelen halettirir diye düşünüyorum

Kalorifer hortumları olduğunu belirtinde yoksa hava filtresine elektrik bandı sarıp sizi gönderiyorlar :ohmy0000:

34VP1694
01/06/2011, 23:30
Arkadaslar ben otomotiv sektorunun icinde buyudum ve su anda DAF ta servis muhendisligi yapiyorum Bende sifir Evo aldim ve ayni ses sikayetiyle en az 10 kere servise gittim ama duzelmedi kendim mudahale etsem giderbilecegimi bildigim bir ses olduguna emindim ama isiniz bu oldugu zaman kendi araciniza elinizi suresiniz gelmiyor bikiyor insan ve dayanamadim 1 hafta once borularin oldugu kismi actim servis bir suru sunger plastik kelepce bant ne varsa tikistirmis hepsini soktum attim ve sadece kaliteli yuksek sicakliga dayanikli bir sivi slikon sprey siktim borularin disina ve borunun degdigi kalorifer govdesine ne ses var ne gicirti spreyi piyasada bulmak zor DAF tan orjina olarak geliyor ama muadili urunler WURT VE BERNER de vardir sadece 1 dakika suruyor.

Recibeci
04/10/2013, 22:24
Arkadaşlar mrb ben aranızda yeniyim GP var benimde gaz pedalından gıcırtı gelmeye başladı araç 22000 km,gercekten çok sinir bozucu bir ses servise gittim klima borularından olduğu söylendi izolasyn yaptık dediler fakat ses 2gün sonra tekrar başladı,aradım sordum tam düzelmesi için torpidoyu indirmemiz gerekiyo dediler,acaba yaptıran arkadaşlar torpidoyu indiripmi yaptırdılar? Yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar teşekkürler şimdiden..