PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Puntoya Stilo jantı olur mu?

operatormurat
07/02/2010, 20:50
arkadaşlar selamlar gpma kardeşimin stilosunun 6 kollu jantını taktık ,ama lastikçi bijonları tek tek takamadı 4 bijonu karşılıklı sıktı ayrıca jatın göbeği 3,4 mm bol geldi,bu jantla 4000 km yaptım göbekteki boşluk sorun yaşatırmı ayrıca stiloda 195 lastik vardı ben bu janta 175 lastik taktım jant sanki biraz dışarı çıktı gibi bi sorun yaşarmıyım fikriniz nedir?

KaGaN
07/02/2010, 20:51
Puntonun bijonlar 4*100 anladığım kadarıyla zorlıyarak sokmuş.Keşke takmasaydın imkanın varsa çıkar allah korusun kötü bişeyle karşılaşma

Bu arada stilonun bijonları 4*98 dir :( onu çıkart sen

operatormurat
07/02/2010, 20:55
kardeşim hayırlı akşamlar,bijonlar rahat giriyor ama 4ünü birden boşluğunu alarak sıkabiliyor

KaGaN
07/02/2010, 20:57
100-98 olmasından kaynaklı bir şey galiba boşlukların alınması.. daha detaylı teknik bilgiyi arkadaşlarımız verir gerçide orginalinden şaşmıcan :)

operatormurat
07/02/2010, 21:01
sağol kağan ben bi çaresine bakayım

LeoN48
07/02/2010, 21:20
-Puntoya Stilo jantı olur mu?
-Olmaz.

güvengültekin
07/02/2010, 21:37
bencede olmaz bijon aralıkları tutmadığı için sıkıntı olur

GP COSKUN
07/02/2010, 21:54
arkadaşlar selamlar gpma kardeşimin stilosunun 6 kollu jantını taktık ,ama lastikçi bijonları tek tek takamadı 4 bijonu karşılıklı sıktı ayrıca jatın göbeği 3,4 mm bol geldi,bu jantla 4000 km yaptım göbekteki boşluk sorun yaşatırmı ayrıca stiloda 195 lastik vardı ben bu janta 175 lastik taktım jant sanki biraz dışarı çıktı gibi bi sorun yaşarmıyım fikriniz nedir?

göbekteki boşluktan dolayı bijonlara yük biner böyle devam edersen bijon kesmesi kaçınılmaz olur
allah muhafaza lastik çıkar gider altından
bijon aralığı 4*100 olan bir jant tak aracına kafan rahat olsun

kara kız
07/02/2010, 22:24
4*100 veya 4*98 hiç bir sıkıntı olmaz 3 senedir arkadaşım 17' lik orjinal stilo jantı kullanıyor ..

GP COSKUN
07/02/2010, 22:38
4*100 veya 4*98 hiç bir sıkıntı olmaz 3 senedir arkadaşım 17' lik orjinal stilo jantı kullanıyor ..

araya flanş koydurmuştur onur
başka türlü kullanamaz bir de lastikçiler ve jantçılarda bulunan plastikten flanşlar var ama onlarda zaman içinde aşınıyor
4*98 bijon aralığına sahip bir jantı 4*100 bijon ölçülerine sahip bir araçta hiç bir sıkıntı olmaz dersek yanlış olur
ersoy nickli üyemizin ön tekerleği bu yüzden otobanda fırlamıştı
sırf puntoya 4*98 linea jantı taktığı için

smartmavi
07/02/2010, 22:52
hoppala..... Coşkun bende de Linea jantı var... napçaaz şimdi?

GP COSKUN
07/02/2010, 23:03
hoppala..... Coşkun bende de Linea jantı var... napçaaz şimdi?

araya flanş koyduracaksın :cool0000:
yoksa ilerde muhakkak sıkıntı yaşarsın sertaç
hatta forumda araştırırsan bu konuyla ilgili bir sürü açılmış konu var
oradan fikir edinebilirsin

gurik
07/02/2010, 23:58
flanş boşluk doldurur. bijonların sıkışmasını ne yapacaklar? çok söylüyoruz gp ler 4x100 diye ama büyük riske giriyor arkadaşlar. linea jantı ve diğer 98 aralıklı jantlar ölümcül risk....

smartmavi
08/02/2010, 00:09
Coşkun bu flanş dediğiniz şey lastikçi camiasında bilezik diye tabir olunan plastik halka mı? eğer öyleyse çok aradım, uyanını bulamadım. nerden icab etti dersen, bi ara balans sorunum vardı bu bileziklerin eksikliğinden olabilir diye düşünmüştük ama sorum rot başlarındaymış.

Neyse gelelim flanşlara. Yardımcı olacak birileri var mı? Nereden temin edilir bunlar? yetkili servis cevap veremedi gayri!

GP COSKUN
08/02/2010, 10:52
Coşkun bu flanş dediğiniz şey lastikçi camiasında bilezik diye tabir olunan plastik halka mı? eğer öyleyse çok aradım, uyanını bulamadım. nerden icab etti dersen, bi ara balans sorunum vardı bu bileziklerin eksikliğinden olabilir diye düşünmüştük ama sorum rot başlarındaymış.

Neyse gelelim flanşlara. Yardımcı olacak birileri var mı? Nereden temin edilir bunlar? yetkili servis cevap veremedi gayri!

gerçekte flanş demirden olur ama yeni nesil jantçılar her arabaya jant satmak için bu plastik tipleri icat ettiler
bunlar zamanla aşınıyor ama belli bir müddet iş görüyor
her jantçıda vardır aşağı yukarı
ama flanşlada sorun tam olarak çözülmüş olmuyor bijonların sıkışması yine risk unsuru

gurik
08/02/2010, 11:08
sertaç flanş jantın boşluk kalmadan porya yani bağlantı yapılan merkeze tam oturması için kullanılan bilezik. tüm jantçılarda bulunur. fakat sen lineanın 4x98 jantlarını kullanıyorsun. bijon kafaları ve dişleri kasıntı yapıyor. yüksek hızda bir çukura düşme durumunda bijon kesme denilen olay çok büyük risktir canım kardeşim. Balans sorunlarını sık yaşıyor olabilirsin sürekli sıkma kontrolü yapman gerekir. bence bu riske değmez.

smartmavi
08/02/2010, 13:14
Sağolun arkadaşlar. İşte ben buna grandepuntotr kardeşliği derim. İlk fırsatta jantlarımı değiştireceğim. Yeni lastik almak üzereyim, bari 17 inç jant alayım da araba biraz daha kişilik kazansın..

Şimdiye dek bir olumsuzluk yaşamadım, umarım jantları değişene kadar da bi sıkıntı olmaz.

Alp
08/02/2010, 13:46
Arkadaşlar gerekli bilgileri yazmışlar. Bende eski aracımda bu hataya düşmüştüm. GP ye 4*98 olur diyenlere kesinlikle inanmayın. İleride bijon kesmeye kadar çok ciddi problemler yaşarsanız sonuçları sadece maddi boyutta değil ölümcül boyutlarda olabilir. Ne plastik nede metal bilezik hiçbiri sorunun çözümüne çare değil önce bijonlarınız sonra poryanız en sonunda da jantınız elden gider benden söylemesi...

ABNEW
08/02/2010, 15:26
Sağolun arkadaşlar. İşte ben buna grandepuntotr kardeşliği derim. İlk fırsatta jantlarımı değiştireceğim. Yeni lastik almak üzereyim, bari 17 inç jant alayım da araba biraz daha kişilik kazansın..

Şimdiye dek bir olumsuzluk yaşamadım, umarım jantları değişene kadar da bi sıkıntı olmaz.

Sertaç, bijon aralığı farklılığı flanşla düzeltilebilecek bir durum değil.Linea nın bijon deliklerinin birbirine mesafesi bizim araçlarımızınkinden biraz daha yakın.Bunu uydurmanın tek yolu delikleri biraz büyütmek olabilir.Bu durumda da bijonları ve aks üzerindeki bijon yuvalarını değiştirmek gerekli, bu da imkansız gibi bir şey:)Dediğin gibi 4*100 lük yeni bir jant alman en doğrusu...

gurik
09/02/2010, 23:46
USTA GEÇİNEN ÇAKALLARIN TUZAĞINA DÜŞMEYİN KARDEŞLER. Bazı kötü niyetli canı hiçe sayan ukala lastikçiler takır takır bijonları sıkıp gönderiyor milleti.CAN TAŞIYORUZ ÜSTÜNDE CAN.BU KADAR ŞEREFSİZLİK OLMAZ YA. O PARA ÇIKAR BİR YERLERİNDEN O JANTI SATANLARIN.
GP YE 4X98 BİJON OLMAAAAAZZZZ.

operatormurat
10/02/2010, 21:57
bugün jantcıya sordum tornada metal flanş yapalım ve jantın deliklerini matkapla genişletelim olur dedi siz nedersiniz

ABNEW
10/02/2010, 22:05
bugün jantcıya sordum tornada metal flanş yapalım ve jantın deliklerini matkapla genişletelim olur dedi siz nedersiniz

Benim söylediğimi söylemiş o da:) Bence uzak dur o işlemlerden Murat...

KaGaN
10/02/2010, 22:06
Kesinlikle yaptırma ölümle oyun gibi bişi olur girme bi jant için tehlikeye :(

GP COSKUN
10/02/2010, 22:09

olur olmasına ama
jantın deliklerini genişletmek jantın mukavemetini düşürür
metal flanş plastiğe göre daha dayanıklıdır fakat oda tekerleklerin
bir kaç cm dışa doğru çıkmasına neden olur velhasıl orjinali gibi olmaz
amma başka çaren yok ise illaki bu jantı kullanmak zorunda isen akla en yatkın yöntem bu

KaGaN
10/02/2010, 22:11
Coşkun abi yüksek hızlarda ufak bir çukurda falan fırlama gitme ihtimali yüksek ama değilmi ?

GP COSKUN
10/02/2010, 22:15
Coşkun abi yüksek hızlarda ufak bir çukurda falan fırlama gitme ihtimali yüksek ama değilmi ?

işte flanşı bu yüzden koyuyorlar kağan
öle hemen bir çukura düşmeyle falan fırlamaz lastik
ancak flanşla beraber taktığında jantı
flanşın jantı ve poryayı tam öpmesi ve bijonların tam sıkılıp kitlenmiş olması lazım
flanşlı kullanımlarda en sık karşılaşılan sorun bijonların tam sıkılamamsı ve bu yüzden sık sık bijonların gevşemesi

KaGaN
10/02/2010, 22:21
yani işin kısası riskli murat sen gel vazgeç bu işten :)

smartmavi
11/02/2010, 15:00
Arkadaşlar,

Yetkili serviste geriye dönük yaptığımız incelemede puntoma 2007 yılında (eski sahibi nezaretinde) 4x98 bijon aralığına sahip Linea jantları takanın bir başka yetkili servis olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan ihmal ve ahmaklıkla ilgili araştırmalarım devam etmektedir..

Zaati hallarınıza duyurulur.