PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kışın yakıt tüketimi

terazi12345
05/02/2010, 10:20
Arkadaşlar geçtiğimiz bu soğuk ve karlı 2-3 haftada ortalama yakıt tüketimim 6.2-6.5 lerden 7.5 e kadar çıktı. Soğuk havalarda daha fazla yakıt harcandığını duymuştum. Fakat bu kadar çıkması normal mi? Ya da araba yeni olduğu içinmi bu kadar harcıyor?

Bir başka sorumda arabayı alırken servisten arkadaşlar çalıştırırken kışın 10 dk yazın da 5 dk rölantide bekletmemi kapatırkende yine bir kaç dk bekleyip öyle kapatmamı tavsiye ettiler. Bunun araca ne gibi bir faydası var? Yani gerçekten bu şekilde uygulanmalı mı? 10 dk beklemek çok uzun bence ben en fazla 2-3 dk bekliyorum hareket etmeden....

Kriminal
05/02/2010, 10:23
Araçlarımız son model teknoljıyle gelıstırılmıstır..
Ben sabahları 1 veya 2 dk beklıyorum yazın 30 sn falan oda yagın motorda dolasmasını saglamak ıcın...

Kışın evet fazla yakıyor ama endıselenecek bı konu degıl araçlarımız dizel oldugu için motor zor ısınıyor..

SpyHunter33
05/02/2010, 10:26
Arkadaşlar geçtiğimiz bu soğuk ve karlı 2-3 haftada ortalama yakıt tüketimim 6.2-6.5 lerden 7.5 e kadar çıktı. Soğuk havalarda daha fazla yakıt harcandığını duymuştum. Fakat bu kadar çıkması normal mi? Ya da araba yeni olduğu içinmi bu kadar harcıyor?

Bir başka sorumda arabayı alırken servisten arkadaşlar çalıştırırken kışın 10 dk yazın da 5 dk rölantide bekletmemi kapatırkende yine bir kaç dk bekleyip öyle kapatmamı tavsiye ettiler. Bunun araca ne gibi bir faydası var? Yani gerçekten bu şekilde uygulanmalı mı? 10 dk beklemek çok uzun bence ben en fazla 2-3 dk bekliyorum hareket etmeden....

Benim punto geçmişim yok :D ama şunu söyleyebilirim ki 6buçuklardan 7buçuklara çıkması çokda büyütülecek bir değer değil çünki 9küsür hatta 11leri gören arkadaşlar var birde bu değerler aracınız soğuk olduğu için de değişiyordur gideceğiniz yere vardığınızda motorun hala soğuk olması gibi durumlarda görülen değerler yükseliyor. rolantide bekleme konusunda gelince de okumuş olduğum bir bilgide şu geçiyordu Araç mühendisleri araçları rolantide bekletmenin yakıt kaybından başka bir şeye neden olmadığını söylemişler ne kadar doğru tartışılır ama bana göre araç kontağı açtığın anda çalışmalı çalıştıktan sonrada zaten koltuk ayna emniyet kemeri ayarı yapılıp hareket haline geçmeli. Bu ayarları yaparkenki geçen sürede de yeterli bana göre diye düşünüyorum. E tabi birde soğuk bir motorla kalkar kalkmaz aşırı sürat yapılmamalı :)

Kriminal
05/02/2010, 10:36
Evet yokuş çıkıyosan hemen akabinde yavas yavaş çıkmalısıın gibi

muratokay
05/02/2010, 14:29
Kitapçıkta ne yazıyorsa onu yapın. Çalıştırdıktan sonra beklemeden hareket edin ama motor ısınana kadar yüksek devirlere çıkmayın yazıyor. Performanslı kullanımdan sonra da aracın "soluklanması için" (evet aynen böyle yazıyor -catch its breath) stop etmeden önce en az yarım dakika rölantide çalıştırın.
Ben yazın hiç beklemeden yola çıkıyorum ama özellikle soğuk havalarda motorun biraz yağlanması için en az 1 dk. bekliyorum. Motorun ısınmasını beklemek gereksiz çünkü durduğu yerde çok zor ısınır, hem de gereksiz yakıt harcarsınız, bütçenize zarar, çevreyi kirletir vs.
Kışın soğuk havalarda benim tüketimim de sakin kullanmama rağmen 7,5'a varıyor.

ABNEW
05/02/2010, 14:41
Eray, soğuk motor daha fazla yakar.Bunun dışında sürüş tarzı, trafik, güzergah, aracın bakım durumu gibi etkenler de tüketimi etkilemekte.Özellikli kısa mesafeli, soğuk motorla yapılan yollarda tüketim fabrika verilerini de geçebilir,

Aracı kışın 10dk, yazın 5 dk bekletmek tüketimi 2 atına çıkarır zaten:)Kim söylemişse yanlış söylemiş.Motor soğukken dikkat edilmesi gereken tek şey üst devirlere çıkmamaktır.Aracı çalıştırdıktan sonra, emniyet kemeri, ayna ayarı, teyp gibi şeylerle uğraşınca zaten 15-20sn harcanmış oluyor.Bundan sonra aracı hareket ettirmek ve düşük devirde motor ısınana kadar gitmek en doğrusu.

Aracı durdurmadan da 3-5dk rolantide çalıştırmak diye birşey yok:) Durduktan sonra yine 15-20sn rolantide bekleyip motor kapatılabilir.Sadece çok uzun süreli ve yüksek devirli kullanımdan sonra hararet belirtisi de varsa motor kapatılmadan birkaç dk bekletilebilir rolantide (Atmosferik olsun turbo olsun)...

Kriminal
05/02/2010, 15:02
Motoru kapamadan neden beklıyoruz gayesi nedir?

ABNEW
05/02/2010, 15:10
Motoru kapamadan neden beklıyoruz gayesi nedir?

Deniz, özellikle turbo motorlarda turbo pallerinin yavaşlamasının beklenmesi aşınmanın azaltılması için önemli.Araç durur durmaz motoru kapatırsak yağlamasız kalan paller hala dönmeye devam edecek ve aşınma normalden (turbo pallerinin yatağındaki) biraz daha fazla olacak.Bu yüzden biraz beklemekte fayda var.Özellikle de yüksek devirli kullanımdan sonra.

Bunun dışında turbosuz araçlarda da uzun süreli ve yüksek devirli kullanımdan sonra bir miktar rolantide bekletmek motorun soğutma sistemi sayesinde normal ısısına dönmesine yardımcı olmakta...

Stalker
05/02/2010, 15:10
Eray, soğuk motor daha fazla yakar.Bunun dışında sürüş tarzı, trafik, güzergah, aracın bakım durumu gibi etkenler de tüketimi etkilemekte.Özellikli kısa mesafeli, soğuk motorla yapılan yollarda tüketim fabrika verilerini de geçebilir,

Aracı kışın 10dk, yazın 5 dk bekletmek tüketimi 2 atına çıkarır zaten:)Kim söylemişse yanlış söylemiş.Motor soğukken dikkat edilmesi gereken tek şey üst devirlere çıkmamaktır.Aracı çalıştırdıktan sonra, emniyet kemeri, ayna ayarı, teyp gibi şeylerle uğraşınca zaten 15-20sn harcanmış oluyor.Bundan sonra aracı hareket ettirmek ve düşük devirde motor ısınana kadar gitmek en doğrusu.

Aracı durdurmadan da 3-5dk rolantide çalıştırmak diye birşey yok:) Durduktan sonra yine 15-20sn rolantide bekleyip motor kapatılabilir.Sadece çok uzun süreli ve yüksek devirli kullanımdan sonra hararet belirtisi de varsa motor kapatılmadan birkaç dk bekletilebilir rolantide (Atmosferik olsun turbo olsun)...

Motor fazla sıcak olduğu zaman aracı durdursak bile fan belli bir süre daha dönmüyor mu bizim GPlerde?
Benim bildiğim araç dururken motoru rölanti çalıştırmak, aracı düşük devirde hareketli halde kullanmaktan daha fazla ısınmasına yol açıyor. En güzeli varacağınız yere gelmeye yakın aracı sakin ve düşük devirde sürmek, bu sayede motor suyu normal sıcaklığına geliyor. (performanslı olarak kullanımdan sonra bile.)
Bu arada t-jet kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim, bizim araçlar performanslı kullanımda bile (sıcak havada) hararet göstergesi nerdeyse kıpırdamıyor. Radyatör-fan sistemi oldukça başarılı.

Kriminal
05/02/2010, 15:13
Benim evime giderken bayagı bır rampa dık yokuslar mevcut o yuzden bıraz beklemekte fayda var demekkı..
Tşk Arda

GP COSKUN
05/02/2010, 15:14
SEVGİLİ ERAY
kış şartlarında dizel olsun benzinli olsun tüm araçların yakıt tüketimi sıcak havadakine
göre fazla olur
1 - 1.5 litre yakıt tüketiminin artması gayet normaldir
rolantide 10 dakka çalıştırarak beklemek motorunu ısıtmayacağı gibi boşu boşuna sana benzin veya mazot sarfiyatı olarak geri dönecektir
sağlıklı kullanmak için çalıştırdıktan sonra 1 dakka kadar bekledikten sonra yola çıkmak ve motor normal ısısına ulaşana kadar yüksek devirlerde kullanmamak en iyi yöntemdir
stop etme konusundada arda nında belirttiği gibi 30 saniyelik bir zaman yeterlidir

Kriminal
05/02/2010, 15:40
Ozaman abicim neymiş

Sabah calıstırdıgınızda 1 dakika ısıtıcak
Aksam stop etmedende 30 sn bekleyip stop edicez...

Kapılardada ıkı kere kapama dugmesıne basarsak daha guvenlı oluyomus sanırım...

barbar74
05/02/2010, 15:59
Bende kullanıcı kitabındaki talimata göre sabah çalıştırdığımda parçaların yağlanması için 1 dk. bekleyip hareket ediyorum ısınana kadarda düşük devirlerde aracı yormadan kullanıyorum. Stop ederkende turbonun sağlığı için yine yaklaşık 1 - 2 dakika rolantide bekletiyorum sonra kontağı kapatıyorum.
Soğuklarla beraber 7 ile 7.5 lt. arası yakıyor. Bu değerlerin gayet normal olduğunu düşünüyorum.

gurik
05/02/2010, 18:25
Motorunuzu ısıtmanın en ekonomik yolu kitapçıkta da yazdığı gibi yağın biraz dolaşmasından sonra yola çıkmaktır. Rolantide araç çok zor ısınır. Zaten Gp motoru sürekli yağlama teknolojisi ile hiç yağsız kalmıyor. Üst devirleri zorlamayın normal ısıya kavuşana kadar. Ben şu an 6.2 ortalama yakıt harcıyorum şehir içi. Dur kalklarında etkisi var tabii.

Kriminal
05/02/2010, 18:27
benımde genelde sehır ıcı 5.5-6

ABNEW
05/02/2010, 19:42
Motor fazla sıcak olduğu zaman aracı durdursak bile fan belli bir süre daha dönmüyor mu bizim GPlerde?
Benim bildiğim araç dururken motoru rölanti çalıştırmak, aracı düşük devirde hareketli halde kullanmaktan daha fazla ısınmasına yol açıyor. En güzeli varacağınız yere gelmeye yakın aracı sakin ve düşük devirde sürmek, bu sayede motor suyu normal sıcaklığına geliyor. (performanslı olarak kullanımdan sonra bile.)
Bu arada t-jet kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim, bizim araçlar performanslı kullanımda bile (sıcak havada) hararet göstergesi nerdeyse kıpırdamıyor. Radyatör-fan sistemi oldukça başarılı.

Haklısın Mert, fan (sadece kendisi) gerektiğinde çalışıyor tabi.Ancak motorun kendi halinde, yani çalışarak normal sıcaklığa düşmesini beklemek motor ömrü açısından daha sağlıklı.Yüksek devir sonrası motoru (atmosferik-turbo) bir miktar rolantide çalıştırmak ya da sakin kullanmak gerekli.Burada amaç motorun rolantide dinlendirilmesi.Zaten sen de belirtmişsin durmaya yakın düşük devirde, sakin kullanmalıyız diye.Benim de söylediğim buydu zaten:)

Ben de genelde bu şekilde kullanırım...

taneren
05/02/2010, 19:54
serhatcım; fire motorla şehiriçi 6,2 çok iyi bir değer değilmi.
benim araç yeni diye herhalde 10,5 - 11 lt değerlerde ,daha 10 lt altına inmedi.

zamanla senin rakamları yakalarsam.bizim şahinin yaktığı lpg den daha hesaplı olacak anladığım kadarıyla.

gurik
06/02/2010, 00:37
Kesinlikle öyle olacaktır Hakan bey. Yeni motorlar bir miktar fazla yakacaktır. Benim aracımın yakışı henüz yeni yeni optimum seviyelere yaklaşıyor. Bakımlarının zamanında yapılması da önemli tabii. Burada şunu da söylemeliyim sakın 50 60 k gibi hızlarda gittiğim zannedilmesin ortalama hız bu değerlerde 51 km yi gösteriyor. Yani 90-120 arası hızlarda kullanmaya çalışıyorum.