PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gündüz Farı-LED

BuRaK-BG
04/02/2010, 12:11
evet arkadaşlar 1 haftadır bir grup arkadaş olarak üzerinde konuştugumuz audi tarzı gündüz farı veya led konusunu dün neticeye kavusturdum,ledleri 8 sıra olarak sis farı çercevesine acçılı yerleştirdim.parkalara bagladıgım fotoları ekliyorum yorumlarınızı beklerim.

işlemlerin sırası:
-sis farı çerçevesini çıkarıp istenilen şekillere göre led yuvalarını açmak.
-ledleri yerleştirdikten sonra su almazlığı sağlanıp silikonla sağlamlaştırmak.
-elektirik bağlantısını yaptıktan sonra takmak:)

kullandıgım led özel bir led piyasada bulmak zor olabilir,8mm çapında,5 mm derinlikte geniş açılı beyaz led.ledin ne tarafına geçerseniz geçin hep aynı parlaklıkta:)

iki msj üstüste oldu ama fotoları eklemek için böyle yaptım.mod lar birleştirebilir:)

serdar2362
04/02/2010, 12:19
Çok hoş olmuş eline sağlık.

silentscream
04/02/2010, 12:24
LED LED LED....Bana göre yüzyılın icatlarından biri...
Emeğine sağlık ellerine sağlık...

sowhat788
04/02/2010, 12:29
Güzel bir yer bulmuşsun montaj için,dirençlerin hesabını iyi yapıldıysa problem olmaz,güle güle kullan şık olmuş...

OzzY
04/02/2010, 12:59
elinize sağlık güzel olmuş. ledleri nerden temin ettiniz ve bağlantı konusunda(nereye kaç ohm direnç eklendiniz) konusunda bilgi vermeniz mümkünmü?

GRDEDE
04/02/2010, 13:01
Burak sen başkasın be yaw.çok yakışmış.Ayın 21 inde Brunch yada mangala bekliyoruz lakin şöyle bir yıkat arabayı böyle görmiyim bi daha.Beyaz temizliğin sembolü şöyle pırıl pırıl olsun .

BuRaK-BG
04/02/2010, 13:09
elinize sağlık güzel olmuş. ledleri nerden temin ettiniz ve bağlantı konusunda(nereye kaç ohm direnç eklendiniz) konusunda bilgi vermeniz mümkünmü?

baglantı konusunda uzman değilim bu yüzden uzman olan kişilerden destek aldım.bu ledler 4 sıralı olarak birleştiriliyomuş,her dört sıradan 1 sıra elde ettiğinizi düşündüğünüzde 16 led ten 4 sıra elde ettik.birbirlerine direkt baglandı herhangi bir direncede lüzüm görülmedi.şuan sıkıntısız çalışıyor:)mesleğim gereği tanıdıklarım var ledleri ordan aldım.

Burak sen başkasın be yaw.çok yakışmış.Ayın 21 inde Brunch yada mangala bekliyoruz lakin şöyle bir yıkat arabayı böyle görmiyim bi daha.Beyaz temizliğin sembolü şöyle pırıl pırıl olsun .

saolsın gurur abicim sen bitmiş fotosunu görmemiştin,senin begenmene çok sevindim,ama gerçekten güzel oldu diyebilirim.21 inde bir mani çıkmazsa muhakkak gelirim.abi temizlik konusundada haklısın ama havaları biliyosun salıdan beri yerler bugün kurumaya yüz tuttu.ama ostim hala çok ıslak.mecburen kir tutuyo titizliğin simgesi:)saygılar

femoli
04/02/2010, 13:59
Güzel olmuş ellerinize sağlık ama yinede audi'de kullanılan ledlerle piyasadakiler çok çok farklı güç ve parlaklık açısından ..

sowhat788
04/02/2010, 14:14
Güzel olmuş ellerinize sağlık ama yinede audi'de kullanılan ledlerle piyasadakiler çok çok farklı güç ve parlaklık açısından ..

Ondan daha sağlamları var Mehmet,
Ben bagaj lambası yaptım sadece 1 tanesinden (arkasında ciddi bir devre,üzerine oturduğu alüminyum plakası falan var) direkt bakamazsın o derece güçlü ama pahalı olduğu için öyle sağa sola dizilmez :)

Kriminal
04/02/2010, 14:20
On numara olmus emegıne saglık..Ya Angaralı demek modıfıye demek ...dolmuşlar bile faça

magic
04/02/2010, 14:31
Ellerinize sağlık, gayet hoş bir görünüm elde edilmiş, güle güle kullanın.

sowhat788
04/02/2010, 14:40
Dediğin gibi paralel bağlayıp 12V'a ulaşılabiliyor ama biz hiç cesaret edemedik,direnç kullanmak daha sağlıklı gibi geliyor

femoli
04/02/2010, 14:50
Ben bagaj lambası yaptım sadece 1 tanesinden (arkasında ciddi bir devre,üzerine oturduğu alüminyum plakası falan var) direkt bakamazsın o derece güçlü ama pahalı olduğu için öyle sağa sola dizilmez :)
Piyasada bulmak güçtür bu tipleri , ama imkansız değildir tabiki :)

BuRaK-BG
04/02/2010, 14:59

audilerdekinde daha farklı bunlar zaten ama audi veya benzerlerinde biz direk ledi gördüğümüzü sanıyoruz ama aslında ledi görmüyoruz,ledin önüne mesafesini tam bişlmiyorum,ayrı bir mercek tarzında bir parça daha koyuyolar bu şekilde led çap olarak 5 mm se biz 1 cm sanıyoruz.güçle alaksı çok var ama sadece güç etken değil.benim aracta kullandıklarım piyasa işi gibi durmuyor tasarlarkende buna ekstra özen gösterdim.

sowhat788
04/02/2010, 15:05
https://www.teknosolar1.net/high_power_led_lamp.jpg
Piyasada bulmak güçtür bu tipleri , ama imkansız değildir tabiki :)

Audilerde 14 tane var her farda,benim dediğimden aynı sayıda koysan farları açmazsın heheah ;) Alüminyum tabakanın çapı ortalama 1,5Cm gibi

ABNEW
04/02/2010, 16:40
Güzel çalışma olmuş Burak, tebrikler.Güle güle kullan...

bravo_sercan
04/02/2010, 16:48
10 numara olmuş Burak abi.
Diğer arabalarda sonradan yapılmış gibi hiç sırıtmıyor.
Orj gibi olmuş.
eline emeğni sağlık :)
Çalışmalarının devamnı bekliyoruz =)

BuRaK-BG
04/02/2010, 16:56
10 numara olmuş Burak abi.
Diğer arabalarda sonradan yapılmış gibi hiç sırıtmıyor.
Orj gibi olmuş.
eline emeğni sağlık :)
Çalışmalarının devamnı bekliyoruz =)

eyvallah sercancım sende saol.bakalım bu aralar kafamda stopları komple led yapmak var ama uyarı lambasının yanmadan yapılmasının yollarını arıyorum hayırlısı bakalım)

silentscream
04/02/2010, 17:04

Evet onlar Power Led olarak geçiyor ve 1watt dan 5 watt a kadar güçleri değişiyor.Led aşırı ısınmasın diye alüminyum soğutucunun üzerinde duruyor ve bu tür ledler için kendi güç kaynakları var..Burada kulanılan Led superflux denilen 80derece ışıma açısı olan kaliteli ledlerden..tanesi 20-25kuruş..Power Ledler ise tanesi 4$ - 8$ arası değişiyor.Güç kaynağı da hariç..

eyvallah sercancım sende saol.bakalım bu aralar kafamda stopları komple led yapmak var ama uyarı lambasının yanmadan yapılmasının yollarını arıyorum hayırlısı bakalım)

Arıza lambası yakmadan yapmanın 2 yolu var(benim denediğim)
Birincisi Uygun watt da taş direnç koyup devreyi tamamlayıp akım çekip beyni kandırmak.
İkincisi Stop lambalarını bagaj içinde uygun biryere taşımak (ki ben bunu yaptım)

https://forum.grandepuntotr.com/kendi-modifiyeni-kendin-yap/11247-grande-puntoma-el-yapimi-led-stop.html

Yeni bir tasarımım var.Fırsat buldukça üzerinde çalışıyorum....

skydome
04/02/2010, 18:01
burakcım züper olmuş eline sağlık en kısa zamanda görmek isterim...teknik adamın hali başka oluyor ya:)

MichaelSchenker
04/02/2010, 19:35
Çok şık olmuş güle güle kullan bu haliyle. Bi dahaki ümitköy köprüsü karşılaşmasında canlı halini de görürüm :)

alpimmm
04/02/2010, 19:50
çok şık olmuş burak, yapanların eline sağlık

GP COSKUN
04/02/2010, 20:11
çok güzel olmuş eline sağlık

axi
04/02/2010, 21:14
güle güle kullan bende farın altına düşünüyordum ama sislerin orasıda hoş oluyormuş

BuRaK-BG
05/02/2010, 09:09
burakcım züper olmuş eline sağlık en kısa zamanda görmek isterim...teknik adamın hali başka oluyor ya:)
saolsın kardeşimde o kadarda teknik adamlık yok.bu hafta bi buluşamadık,bakalım nabi abiyle bozkurt abi çok begendi:)

Çok şık olmuş güle güle kullan bu haliyle. Bi dahaki ümitköy köprüsü karşılaşmasında canlı halini de görürüm :)
:)saolsın mehmetcim her karşılaşmada direkt yakacam:)

güle güle kullan bende farın altına düşünüyordum ama sislerin orasıda hoş oluyormuş

farlarda veya yakın çevresinde müsait yerimizi pek yok ama zaten farlara yakın yapmak istemem.farın parlamasından ledler farkedilmeyebilir.tavsiyem sis çevresi.

femoli
05/02/2010, 10:43
Eren tamponumu delmeyi düşünüyorsun arkdaşın aracı bravo sis çevresinde yetrli miktarda er var ama bizde malesef yok .. o yüzden sen yine far altına düşünebilirsin ;)

bozkurt0632
05/02/2010, 20:38
eline sağlık burak. gündüz farı demene de gerek yok bence . gece ledleri gören biri olarak yedek sis farları diyebiliriz de gibime geliyor.:)) bayağı güçlü bir aydınlatması var.

BuRaK-BG
06/02/2010, 11:48
eline sağlık burak. gündüz farı demene de gerek yok bence . gece ledleri gören biri olarak yedek sis farları diyebiliriz de gibime geliyor.:)) bayağı güçlü bir aydınlatması var.
evet abi dün nabi abi ilede tekrar irdeledik hakikatten ışıkları çok güçlü gündüz 300 mt civarından farkediliyor gece sis farları sananlarda çıkıyor:)

cann
06/02/2010, 15:55

Eren tamponumu delmeyi düşünüyorsun arkdaşın aracı bravo sis çevresinde yetrli miktarda er var ama bizde malesef yok .. o yüzden sen yine far altına düşünebilirsin ;)

uzun bir süreden sonra bu gün hava güzeldi,can sıkıntısından bende bişeyler yaptıriim dedim:)

KaGaN
06/02/2010, 15:58
yeni angellar ledli çıkıcakmış yada çıkmış :P

bozkurt0632
07/02/2010, 00:44
bugün burak ve nabinin iki saatlik bir çalışmasından sonra benim ve nabinin araçlarada koyduk bu ledlerden. ikisinede tekrar teşekkürler.

bozkurt0632
07/02/2010, 00:48
devamı.........

bozkurt0632
07/02/2010, 00:54
..........

abinabi
07/02/2010, 01:50
buda benim canavar...
resimlerde iki farklı led goreceksiniz...once inat ettim, piyasada 5mm beyaz diye satılan ama mavimtrak yanan ledlerden dosedim...gece guzel duruyordu ama gunduz belli belirsiz yanıyordu...daha sonra daha seyrek ve 10mm ledlerden taktım...(burak 8mm yazmıs ama 10 luk matkapla deldik cuk oturdu...) 4 er adet led i seri bağladım...3v ile calısıyor....dolayısıyla 4 tanesin seri bağladığınızda 12v ile direk yanabiliyor...4 erli 2 ser grup yapıp bu gruplarıda birbirine paralel bağladım...8 bir tarafa 8 bir tarafa 16 adet led kullandım...tanesini bin ricayla 3tl ye aldım....16x3tl= 48TL ...zira piyasada bulmak nerdeyse imkansız...led dizilimini de burak ve bozkurt dan farklı yaptım ...sıradısı olsun istedim....:) buyrun...

abinabi
07/02/2010, 02:01
resimlerin birinde ledlerin onceki ve sonraki halini acıkca gorebiliriz...önden bakıldıgında soldaki dizilim 5mm led sağdaki dizilim 10mm yeni parlak led...

sowhat788
07/02/2010, 11:49
Çok güzel güle güle kullanın

BuRaK-BG
07/02/2010, 18:40
Vay vay vay nabi abi süper olmuş gercekten kaptığımız için acayip mutluyum nereye gitsem insanların lerlere bakmasında acayip hoşlandım.dün bahcelideydim çok ilgi gösterildi diyebilirim

abinabi
07/02/2010, 23:04
sağol burakcım...sayende oldu...yeniliklerden haberdar et bizi hep...

axi
07/02/2010, 23:16
uzun bir süreden sonra bu gün hava güzeldi,can sıkıntısından bende bişeyler yaptıriim dedim:)

Mustafa abi güzel olmuş güle güle kullan.. manisada 40 tl ye xenonları taktırdığım yerde bnm arabaya yapacaktı.. montaj yapmadan yakıp denedik ama xenonlar 8000k olduğundan ledler beyaz farlar kristal mavi... farlar kapalıyken güzel duracaktı ama farlar açıkken emanet gibi duracaktı..yaptırmaktan vazgeçtim şimdilik askıya aldım..ilerleyen zamanlarda düşünebilirm

BuRaK-BG
08/02/2010, 10:22
eren aslında farlardan uzak yaptırmak gerek çünkü dediğin gibi hem emanet duracaktır hemde farlar yanınca kaybolacaktır.

mye 22
09/02/2010, 09:21
valla burak bizide sıraya al şimdiden cok yakışmış cok güzel olmuş eline saglık inşallah eksoz işinide halledersen tamamdır

skydome
09/02/2010, 11:46
ben de ben de bana da bana da :D

BuRaK-BG
09/02/2010, 12:24
eheh ehe sırayı nabi abi düzenliyo şenolcum ama sana bi güzellik yaparız hakan abimde var

skydome
09/02/2010, 12:43
eyyvallah burakcım zaten biliyorum yapacağını kardeşim benim ama nabi abi yamuk yapmış kendinkileri eheheh:):)...ben önce bi bravomu getireyim de :D

BuRaK-BG
09/02/2010, 12:48
kardeşim bozkurt abi ile benim sislere ve nabi abininkilere bakarsın.istediğin şekilde 4 ve katları olmak kaydıyla istediğin sıralamada yapılabilir.

no_fear
01/03/2010, 18:18
çok guzel olmus bunları gosterıyorsunuz bızı de heweslendırıyorsunuz walla...:)

running_away
02/03/2010, 10:57
senin ledlerden temin edebiliyo muyuz burak
sonra sönmesin tek tek :)

chngrrrrrr
03/03/2010, 23:57
bu ledlerden istesek gönderebilir misin burak
ve fiyat verir misin?

Genius
04/03/2010, 20:04
Özellikle ledlerin konumlandırıldığı yer çok akıllıca ve çok dikkat çekici olmuş. Elinize, emeklerinize sağlık. Fiat görsün az ders alsın tadında bir çalışma olmuş. Ancak seri bağlayıp 12 volta ulaştığınızı söylemişsiniz. Aracın elektrik devrelerinde kontak kapalı iken 12V civarında elektrik oluyor fakat motor çalıştıktan sonra akım 14V civarına geliyor ve dalgalanıyor, buda ledlerinizin ömrünü kısaltabilir. Elektrik akımını sabitleyecek bir devre yapabilirseniz daha uzun ömürlü olacağına inanıyorum. Tekrar güle güle kullanın...

femoli
05/03/2010, 13:54
enginim konuşturmuş valla :) dedikleri mantıklı ;)

BuRaK-BG
05/03/2010, 14:10
bu ledlerden istesek gönderebilir misin burak
ve fiyat verir misin?
abi piyasada bu led çok az bulunuyormuş.alternatif henüz yok.gönderip gönderememk konusunda öğrenip cvop döneyim.

Özellikle ledlerin konumlandırıldığı yer çok akıllıca ve çok dikkat çekici olmuş. Elinize, emeklerinize sağlık. Fiat görsün az ders alsın tadında bir çalışma olmuş. Ancak seri bağlayıp 12 volta ulaştığınızı söylemişsiniz. Aracın elektrik devrelerinde kontak kapalı iken 12V civarında elektrik oluyor fakat motor çalıştıktan sonra akım 14V civarına geliyor ve dalgalanıyor, buda ledlerinizin ömrünü kısaltabilir. Elektrik akımını sabitleyecek bir devre yapabilirseniz daha uzun ömürlü olacağına inanıyorum. Tekrar güle güle kullanın...
engincim haklısın biz bunu düşündük ama pek umursamamıştık.şimdi ledler yeniden yapım aşamasında hepsi dalga ve pırpır yaptı.dirençlerle denge kurarız diye düşünüyoruz ama uzamn bir yardım alacam sanırım.tşk ederim bilgi için.

sowhat788
05/03/2010, 15:27
İlk mesajlarda ben yazmıştım Burak fark ettin mi bilmiyorum,ledlerin sağlığı açısından direnç kullan diye,led in ömrünü söylenen kadar gitmesini sağlar dirençler,regülatör görevi yapar elektrik dalgalanmasına karşı 12V > 13,8-14V arası,
Seninkiler açılıp kolayca değiştirilebilecek yerdeler ya farın içine koysaydın seri olarak :)

BuRaK-BG
05/03/2010, 15:45
ya işin aslı uzman bir kişinin yönlendirmesiyle bu şekilde yapalım dedik,ama biz direkt 12 v üzerinden düşündük.yanılmışız.uyarılar ve bilgilendirmeler için tşk ederim,bakalım bu sefer bomba gibi olacak:)

sowhat788
05/03/2010, 16:15
Daha sağlam ve ömürlük olur ;) Kolay gelsin...