PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sağ Taraftan Gelen Ses

biohazard
04/02/2010, 02:44
Merhaba Arkadaşlar,

Kısa bir süredir Grande Punto sahibiyim. Sormak istediğim birkaç şey var;

1. Son birkaç gündür sağ ön kapıdan garip bir ses geliyor, sanki lastik ördek sesi gibi cip cip cik cik diye. Genellikle hafif bozuk yolda veya kasisten geçerken çıkıyor ama normal asfaltta da geliyor ara sıra. Çok dinledim bulmaya çalıştım ama sanki sağ ön kapının içinden geliyormuş gibi gözüküyor. Çok sinir bozucu bir durum. Nedeni hakkında bir fikriniz var mı ? Veya başına gelen birisi varsa yardımcı olabilir mi ?

2. Grande Punto Fire Active 1.4 77Bg modelde kapıların belli bir hıza ulaştıktan sonra otomatik kilitlenmesi özelliği var mı, çok aradım bulamadım.

3. Aynalarda ısıtma var mı ? Sol taraftaki menü düğmelerinde ayna ve rezistansa benzeyen bir tuş var ama sis lambası için mi (sis lambası yok) yoksa ne için çözemedim.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim,
Teşekkürler..

pilotender
04/02/2010, 03:06
1)Sağ ön kapının içinden gelen ses, cam krikosundan geliyor olabilir kuvvetle muhtemel. Kapı pandizotunun sökülüp oraların kontrol edilmesiyle sorunun çözülebileceğini düşünüyorum.
2)Grande Punto Fire Active 1.4 77Bg modelde otomatik kapı kilitleme fonksiyonu yok.
3)Aynalarımız maalesef ısıtmalı değil. Sol tarafta bahsettiğiniz tuşun da hangisi oludğunu şu anda çıkaramıyorum.

Saygılar ;)

muratokay
04/02/2010, 10:51
2) Bilgisayarda menüden ilgili seçeneği açarsınız 20km/s üzerinde kapıları otomatik kilitler. Menüdeki seçeneğin ismini tam hatırlayamadım, sanırım travel lock gibi bişeydi. Akşam bakarım.
3)Active'lerde aynaların ısıtmalı olduğunu sanmıyorum. En azından eski donanım tablolarında bu özelliğin dynamic'te olduğu yazılı. Ama seri2'lerde active'lerde de aynaları gövde rengi yaptılar. Belki rezistans da koymuş olabilirler, bu konuda şüpheliyim. Sizin sol tarafta gördüğünüz tuş muhtemelen arka sis farının tuşu. Önler için sizin de dediğiniz gibi sis farı yok zaten active'de.

byfestival
04/02/2010, 11:55
Merhaba Arkadaşlar,

Kısa bir süredir Grande Punto sahibiyim. Sormak istediğim birkaç şey var;

1. Son birkaç gündür sağ ön kapıdan garip bir ses geliyor, sanki lastik ördek sesi gibi cip cip cik cik diye. Genellikle hafif bozuk yolda veya kasisten geçerken çıkıyor ama normal asfaltta da geliyor ara sıra. Çok dinledim bulmaya çalıştım ama sanki sağ ön kapının içinden geliyormuş gibi gözüküyor. Çok sinir bozucu bir durum. Nedeni hakkında bir fikriniz var mı ? Veya başına gelen birisi varsa yardımcı olabilir mi ?

2. Grande Punto Fire Active 1.4 77Bg modelde kapıların belli bir hıza ulaştıktan sonra otomatik kilitlenmesi özelliği var mı, çok aradım bulamadım.

3. Aynalarda ısıtma var mı ? Sol taraftaki menü düğmelerinde ayna ve rezistansa benzeyen bir tuş var ama sis lambası için mi (sis lambası yok) yoksa ne için çözemedim.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim,
Teşekkürler..

Kapı gözünde ufak bir parça kalmasın

pilotender
04/02/2010, 12:05
2) Bilgisayarda menüden ilgili seçeneği açarsınız 20km/s üzerinde kapıları otomatik kilitler. Menüdeki seçeneğin ismini tam hatırlayamadım, sanırım travel lock gibi bişeydi. Akşam bakarım.

Dikkat edecek olursanız sizin dizel araçların yol bilgisayarı ve bizim 1,4 8V 77 bg araçlarımızın yol bilgisayarları da birbirinden farklı. Bizim menülere girdiğiniz zaman sizin bahsettiğiniz menü bile cıkmıyor. 20 km hızda kapıların kilitlenme özelliği dandik albea da bile var ama GP 1,4 Active'de yok malesef. Gerçi benim aracım 2006 model. En son model Active'lerde bu özellik eklenmiş midir bilmiyorum.

muratokay
04/02/2010, 15:03
Dikkat edecek olursanız sizin dizel araçların yol bilgisayarı ve bizim 1,4 8V 77 bg araçlarımızın yol bilgisayarları da birbirinden farklı. Bizim menülere girdiğiniz zaman sizin bahsettiğiniz menü bile cıkmıyor. 20 km hızda kapıların kilitlenme özelliği dandik albea da bile var ama GP 1,4 Active'de yok malesef. Gerçi benim aracım 2006 model. En son model Active'lerde bu özellik eklenmiş midir bilmiyorum.

ender bey aynı seri ve versiyondaki araçlar için dizel - benzinli arasında yol bilgisayarı açısından fark olacağını sanmıyorum. tek farkeden motor. ama dediğiniz gibi seri 1 ler ile seri 2 ler arasında ve seri 1'de active-dynamicler arasında fark olabilir.
benim yol bilgisayarım 3 satırlı, aracın manuelinde bu ekranlar fonksiyonel ekran olarak tanımlanmış.

Kriminal
04/02/2010, 16:08
2007 Dynamic seyehatlerde kapı kılıtleme ozellıgı mevcut....

Dikizler ısıtmalımı bende bılmıyorum

ABNEW
04/02/2010, 16:32
Bora,

SAğ taraftan gelen ses kapı içi mekanizmalardan da kaynaklanabilir sağ lastik ve ön düzenden de.Belki bilyalarda birşey vardır,

Hatta kış lastiği bile asfalttaki yamalardan geçerken öyle ötebilir ya da sağ lastiğe sıkışmış bir taş...

biohazard
04/02/2010, 17:07
Arkadaşlar yardımlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

Araç kilitleme fonksiyonu travel lock gibi birşeymiş sanırım, benim menüde malesef öyle birşey bulamadım. Kitapçıkta yazıyor ama anlamadım, yok galiba.

Kapıdan gelen ses için aynen dediğiniz gibi, kapı içinde mekanizmalardan kaynaklanıyor galiba, gevşemiş bişeyler var gibi sanki.. En iyisi servise götüreyim ben.

muratokay
04/02/2010, 17:35
Bora bey gp'niz kaç model? 2009'larda active-dynamic hepsinde kesin var bu özellik

biohazard
04/02/2010, 23:09
2006..

pilotender
05/02/2010, 02:07
2006..

emin olun 2006 model de yok bu özellik. çünkü benim aracım da 2006 model.

PESCATORE
05/02/2010, 10:06
bu aralar benzer sesler birçok araçta var muhtemelen havaların yağışlı olası ıle alakalı bir durum süreklı ıslenmektan kuruyunca paslanan amortisör bile olabilir. önemli birşey olacağını zannetmiyorum

gurik
05/02/2010, 18:36
bir servise gidin hepsine çare bulunacaktır. ayrıca auto lock özelliği olmalı bence aracınızda.