PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabaya soğuk hava giriyor

hhhed
02/02/2010, 17:30
Selam arkadaşlar, özellikle havalar soğuyunca daha çok kendini belli eden bir sorunumdan bahsedicem; vitesin önünde telefon, cüzdan gibi eşyaları koyabileceğimiz bir hazne var, o haznenin içinden hareket halindeyken buz gibi hava geliyor, sağ bacağımın üstü donuyo resmen. bi fikri olan varmı?

cann
02/02/2010, 17:38
özellikle sağa veya sola dönüşlerde bende de oluyor o soğuk hava olayı,cevabını bende merak ediyorum.

06kaymak
02/02/2010, 17:41
Baktırmanızda fayda var ama polen filtresinin kapagında bir sıkıntı olabılır...yerinden çıkmış olabilir tırnakları kırılmış olabilir...

Kriminal
02/02/2010, 17:47
Ben sormustum o sorunu eger aracın ıcıne oksıjen gırıyor denmıstı..Eger arac içinde dönsun dıyerek dugmesıne basarsanız o zaman o soguk kesılıyor...

ABNEW
02/02/2010, 18:23
Evet, iç sirkülasyon seçildiğinde hava akımının kesilmesi, en azından azalması gerekiyor...

KaGaN
02/02/2010, 18:40
Bendede problem oldu genelde ayağa vererek kullanıyorum.Sirkülasyon düğmesini hiç denememiştim..Teşekkürler..

imdesign
02/02/2010, 20:04
Müslüm abiye katılıyorum polen filtrene bir baktır.

Bilirim o soğuğu zature eder alimALLAH.

ERDİ
02/02/2010, 21:22
bende de biraz sert dönüş yaptığımda geliyor acayip bir olay :)

kucukm
02/02/2010, 21:39
muslum hocanın dedigi gibi benzer sorun bendede vardı bu soguk hava aniden gelmeye baslamıstı. polen filtre kapagını kontrol ettim. ust tırnak kırılmıs ve kapak yerinden cıkmıstı. yerine yerlestirdim artık ordan soguk hava gelmiyor. bu arada polen filtresinin kapagının acık olması dashboard daki ufleclerden hava gelmemesine veya az hava gelmesine neden oluyor.
bunu da kontrol ederek anlayabilirsiniz.
kolay gelsin.

tbu17
02/02/2010, 22:19
aynı sorunu yaşıyorum dönüşlerde soğuk hava gelmekte aynı zamanda düz yolda giderken sürücü ve yolcu tarafından alt kısımlardan soğuk geliyor bunun polen filresi ile alakası zor bir olasılık gibi kaloriferi iç sirkülasyona aldığımda camlar aşırı buğulanma yapıyor.

kucukm
03/02/2010, 01:02
bu soguk hava sadece havalandırma acıkken mi geliyor?
aslında direk polen filtresi degil. polen filtresinin kondugu yuvanın kapagı. bu kapagın tırnakları var yani tırnaklar sıkısarak polen filtresini oldugu yeri kapatıyor. eger kapak yerine oturmamıssa veya tırnaklardan biri kırık ise o zaman havalandırma acıkken ufleclerden cıkacak hava bu kapagın oldugu yuvadan cıkıyor ve tam da bahsedilen yerden soguk hava gelmesine neden oluyor. forumdaki konuların birinde polen filtresinin nasıl degistirilecegi resimli gosterilmişti.
merak edenler o konudan bakabilirler.

neyse sizin sorununuz farklı olabilir tabii. benim sorunum bahsettigim durumdu ve cozuldu.
kolay gelsin

memento
06/02/2010, 05:55
Arkadaşlar bende de aynı problem vardı (soğuk hava gelme problemi) forumda bu konuyu okuduktan sonra servise gittim. Göğsün sağ kısmının altında bi polen filtre kapağı var tırnakları kırılmış içeri o yüzden hava alıyormuş değiştirdiler (15 tl) şimdi hiçbir problemim yok

pilotender
07/02/2010, 02:05
benim de sağ bacağım donuyorrrr...sıcak havayı ayaklarıma ayarladıgımda ise alt kısma hiç üfelmiyor kalorifer...sanırım kalorifer tertibatındada bir sorun var ne yapmalıyım...bilmeden gidersem servise cok para cıkarırlar belki diye gitmedim de...bu arlar maddi durum sıkışık.

aslam0740
07/02/2010, 18:55
kesinlikle polen filitresinin kapağıdır bende de aynı sorun vardı servise verdim polen filitresi dolmuş değiştirdik dediler sorun gitti şimdi Maşallah sıcakcık araba

ugurozer
07/02/2010, 19:25
arkadaşlar bu araçların dış hava alım kısmı nerede ve nasıl bilemiyorum ama sanırım yanlara dogru bakmasından kaynaklanıyor bende çok dikkat ettim dönüşlerde bariz soguk hava geliyor biryerlerden, hem civic de hemde puntoda aynı olay var, araç yeni ısınmaya başladığı anlarda bariz hissediliyor. Bir problem olmadığını düşünüyorum bunun.

amanyoo
07/02/2010, 20:50
bende de aynı problem mevcut :) cüzdan telefon koyduğum orta kısım da arkasına doğru baktığımda orası açık sanki bir şeyler eksik gibi :)) tüm puntolarda öylemi acaba dikkatini çeken oldumu elimi arkaya doğru uzatmaya çalıştıığımda oranın açık olduğunu farkettim ?

ERDİ
12/02/2010, 00:29
arkadaşlar sorun polen filtresinin kapağındaysa boşuna değiştirme işlemi yapmayın kapağın kenarından bir tane vida atın öyle kalsın
benim polen filtresinin kapağının tırnakları kırık serviste kapağın arkasına birşey sıkıştırdılar öyle duruyor

fatihba
01/01/2018, 03:18
Arkadaşlar bunu ben de araştırdım olay tamamen yukarıda biriken ısınan hava ile tabanda biriken soğuk havanın yer değiştirmesi ile alakalı.

aşağıdaki videoda bununla ilgili deneye ulaşabilirsiniz.

y8mzDvpKzfY

volkan1065
01/01/2018, 12:08
Arkadaşlar bunu ben de araştırdım olay tamamen yukarıda biriken ısınan hava ile tabanda biriken soğuk havanın yer değiştirmesi ile alakalı.

aşağıdaki videoda bununla ilgili deneye ulaşabilirsiniz.

y8mzDvpKzfY
Bu konudaki arkadaşların sorunu tamamen polen filtresi kapağının tırnağının kırılıp yerinden çıkması ile alakalı bir durum.

fatihba
01/01/2018, 17:57
Bu konudaki arkadaşların sorunu tamamen polen filtresi kapağının tırnağının kırılıp yerinden çıkması ile alakalı bir durum.

Evet konuyu açanın problemi bu olabilir haklısın. Benim kastettiğim sağa ve sola dönüşlerde olan soğuk esintinin sebebi.

PUNTOCAN
13/03/2019, 13:28
2006 Grande punto 75 hp 1.3 mj kullanıyorum
İnternette araştırığımda Corsa D lerin polen filtre kapakları birebir uyuyor diyorlar doğrumudur? Eğer öyle ise 150 tl verip fiat almaktansa 50 tl ye corsa d kapağı takarım. bu konuda bilgisi olan var mı?

cmhrky
13/03/2019, 13:50
Ben kırılan yerin tamirini yapmıştım. Onunla ilgili başka bir konuda paylaştım resimleri. https://uploads.-cdn.com/20190313/a34b4e9fd22d20278297b7dd13b85aae.jpg

Castell
13/03/2019, 13:54
2006 Grande punto 75 hp 1.3 mj kullanıyorum
İnternette araştırığımda Corsa D lerin polen filtre kapakları birebir uyuyor diyorlar doğrumudur? Eğer öyle ise 150 tl verip fiat almaktansa 50 tl ye corsa d kapağı takarım. bu konuda bilgisi olan var mı?

Cumhur bey şu konuda kırılan polen filtre kapağının nasıl tamir edilebileceğini göstermişti... https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/19246-polen-filtre-kapagi-cozumu-2.html#post1021964
Corsa d de takabilirsiniz, hatta birçok sitede 50tl'den daha ucuza yansanayileri de var.....

PUNTOCAN
13/03/2019, 14:02
Teşekkür ederim

Castell
13/03/2019, 15:08
Teşekkür ederim

Bazen soğuk hava klape motorlarından kaynaklıda olabiliyor... aklınızda olsun. Kolay gelsin...