PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Serviste ne yapıyorlar da debriyaj bu kadar yumuşuyor?

muratokay
29/01/2010, 16:19
Bugün serviste aracımın polen filtresini değiştirdiler. Gelmişken bi de yıkayıp size öyle verelim dediler, sağolsunlar servisten çok memnun ayrıldım.
Servisten çıkınca farkettim ki arabanın debriyajı öyle bi yumuşamış ki, kulak memesi kıvamına gelmiş nerdeyse :P
Hakkaten sanki arabayı ilk aldığım zaman gibi hissettim.
Bana debriyajla ilgili herhangi bişey yapıldığı söylenmedi, benim de bu yönde bi isteğim ya da ilettiğim bi sorun da olmamıştı.
Sizce ne yapıyorlar da yumuşacık oluyo bu debriyaj? Bilmek istiyorum çünkü ne yapıyorlarsa eğer benim yapabileceğim bişeyse ben de yapmak istiyorum bunu :D

KaGaN
29/01/2010, 17:32
Psikolojik olarak etkilenmiş olabilirmisiniz.Debrijaylarımız hep yumuşak :) Zaten bişey yapsalar birşekilde ücrete yansırdı diye düşünüyorum.

GP COSKUN
29/01/2010, 21:10
murat bi sor bakalım yumoşla falan mı yıkamışlar arabayı =)))
şaka şaka
kağanında dediği gibi belki psikolojiktir

muratokay
29/01/2010, 21:44
acaba psikolojik midir diye ben de düşündüm :) ama yok ya, gerçekten yumuşacıktı. Ayağım daha sertine alıştığı için vites geçişlerinde sanki acemi gibi sürdüm bugün :)

Eğer gerçekten psikolojikse de helal olsun o zaman servistekilere :D Kartaş'tan Kutsi Bey'e bizi izliyorsa teşekkürlerimi sunuyorum :)

erosistanbul
29/01/2010, 22:02
Murat bey psikolojiniz o kadar değişmişki yazınız hep gülücükle dolmuş.
gülmüş,gülmüş,kahkaha atmış(film kopmuş),gülmüş.
(Hadi hayırlısı, Allah gülücüklerini eksik etmesin)

ozel_egt
29/01/2010, 23:32
servisi farkı... :)

operatormurat
30/01/2010, 22:26
sevgili hemşehrim murat,aracında hidrolik debriyaj mevcut,sen debriyaj pedalına basınca sanzumanın üzerindeki küçük bir plastik piston ileri hareket ederek balatayı ayıran kolu hareket ettirir,bu kolun altında şanzumana giren bir mil var,o mili üstten WD40 dediğimiz yağlayıcı spreyle yağlamışlardır muhakkak,ben ara sıra bolca sıkıyorum faydası oluyor,o bölgede pas,toz ve kirden sıkışma oluyor zamanla, yağlayıcı sprey temizleyip yağlıyor debriyajda yumuşuyor..belkide sıcak su tutmuşlarsa obölgeye oda fark eder..

KaGaN
31/01/2010, 00:20
Eğer gerçekten o spreyi kullanıp bir işlem yaptıalrsa birde bunu faturaya yansıtmadılarsa gerçekten servisi tebrik ederim :)

muratokay
31/01/2010, 10:38
sevgili hemşehrim murat,aracında hidrolik debriyaj mevcut,sen debriyaj pedalına basınca sanzumanın üzerindeki küçük bir plastik piston ileri hareket ederek balatayı ayıran kolu hareket ettirir,bu kolun altında şanzumana giren bir mil var,o mili üstten WD40 dediğimiz yağlayıcı spreyle yağlamışlardır muhakkak,ben ara sıra bolca sıkıyorum faydası oluyor,o bölgede pas,toz ve kirden sıkışma oluyor zamanla, yağlayıcı sprey temizleyip yağlıyor debriyajda yumuşuyor..belkide sıcak su tutmuşlarsa obölgeye oda fark eder..

murat bey teşekkür ederim bu bilgi için. buraya nerden ulaşıyorsunuz? herhangi bir yeri sökmeden buraya yağlayıcı sprey sıkabiliyor muyuz? en azından aracın altına girmek gerekir herhalde. öyleyse benim için zor biraz :(

murat bey bu arada hemşehrilik dışında meslektaşlık da var mı? bir ara ege ünv. beyin cerrahisinde asistandım.

narkoz30
31/01/2010, 11:10
Sevgili arkadaşım bazı insanlar mesleklerine öyle itina ile yaklaşırlar ki sizin aracınızdaki debriyaj çok sert geldiyse servisciniz boş vakti de var ise ayarlayıp öyle vermiştir yada servis forumuna bu bir hatadır ayar yapıldı ve sorun gdrildi gibi bir not düşmeyip (belki unutarak) sizi para ödemekten kurtarmış yada müşteri memnuniyeti açısından olaya yaklaşmışlardır. Bilirseniz sunulan ufak hizmetlerden ücret alınmaması müşteriyi fena halde o servise bağlar (işte pikoloji budur sizde devreye giren de budur) Sizin adınıza ben de memnun oldum :) Kazasız güzel günler dilerim. :)

muratokay
31/01/2010, 11:26
Sevgili arkadaşım bazı insanlar mesleklerine öyle itina ile yaklaşırlar ki sizin aracınızdaki debriyaj çok sert geldiyse servisciniz boş vakti de var ise ayarlayıp öyle vermiştir yada servis forumuna bu bir hatadır ayar yapıldı ve sorun gdrildi gibi bir not düşmeyip (belki unutarak) sizi para ödemekten kurtarmış yada müşteri memnuniyeti açısından olaya yaklaşmışlardır. Bilirseniz sunulan ufak hizmetlerden ücret alınmaması müşteriyi fena halde o servise bağlar (işte pikoloji budur sizde devreye giren de budur)

Aynen katılıyorum

operatormurat
31/01/2010, 23:52
sevgili kardeşim Murat kaputu açıp motor ile akünün arasından aşağı bakarsan şanzumanınüzerindeki siyah renkli küçük pistonu görebirsin,sen bakarken birisi deriyaja birkaç kez basıp bırakırsa pistonun ileri doğru hareket ettiğini net görürsün,pistonun ittiği kolun şanzumana ustten girdiği noktadan spreyi sıkacaksın ,her hangi bir yerini sökmeden üstten sağ elini kullanarak rahatlıkla yapabilirsin. ben işmakinası operatörüyüm dizel motor ve hidrolik sistemden az buçuk anlarım. problemini çözemezsen telefon nomu vereyim detaylı yardımcı olayım meslektaşım.....

muratokay
01/02/2010, 00:58
sevgili kardeşim Murat kaputu açıp motor ile akünün arasından aşağı bakarsan şanzumanınüzerindeki siyah renkli küçük pistonu görebirsin,sen bakarken birisi deriyaja birkaç kez basıp bırakırsa pistonun ileri doğru hareket ettiğini net görürsün,pistonun ittiği kolun şanzumana ustten girdiği noktadan spreyi sıkacaksın ,her hangi bir yerini sökmeden üstten sağ elini kullanarak rahatlıkla yapabilirsin. ben işmakinası operatörüyüm dizel motor ve hidrolik sistemden az buçuk anlarım. problemini çözemezsen telefon nomu vereyim detaylı yardımcı olayım meslektaşım.....

gayet açık anlatmışsın, çok teşekkürler. şu an için bir problemim yok zaten ama debriyajın sertleştiğini hissettiğimde dediğini aynen uygulayacağım.
yardımın için çok teşekkürler tekrar...