PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 20000 bakım sonrası yakıt tüketimi arttı

selcukx
29/01/2010, 13:06
Arkadaşlar. Aracım yeni 20000 bakımına girdi. Ben sürekli anlık yakıt tüketimini açık tutarım ve oradan takip ederim. Aracım 1.3 Multijet 75hp servisten önce ortalamam 5.5lt idi. Boşta iken 2 lt yakıyordu. ama servisten sonra 4 gündür ortalamam 14lt ve boşta iken 6lt yakıyor. nedeni ne olabilir sizce. bütün filtreler değişti. ön balata değişti. acaba balatalardan kaynalanıyor olabilirmi. Eğer bir kaç gün daha düzelmesse tekrar servise gideceğim. sizce durum normal mi?

k@pl@n
29/01/2010, 13:11
Servise gitmen sorunsa gitmeden biraz daha bekle. soğuklardan da fark ediyor. bende geçen cumartesi servisten çıktım ve dediğin gibi yakıt arttı. ortalama 5,5 iken 8 - 9 oldu. ama dün itibari ile düzeldi. nedenini merakım giderilsin diye bu cumartesi servise soracağım.

selcukx
29/01/2010, 13:19
Servise gitmen sorunsa gitmeden biraz daha bekle. soğuklardan da fark ediyor. bende geçen cumartesi servisten çıktım ve dediğin gibi yakıt arttı. ortalama 5,5 iken 8 - 9 oldu. ama dün itibari ile düzeldi. nedenini merakım giderilsin diye bu cumartesi servise soracağım.

Aynen bende diğer aracı p.tesi servise götürdüğümde durumu detaylıca öğrenmeye çalışacağım ama çok garip. tüm filtreler değişti yakıt tüketiminin düşmesi gerekirdi.

Evo1
29/01/2010, 13:37
Balatlardan kaynaklanacağını sanmıyorum, Trip tuşuna uzun süre basıp değerleri sıfırla (ortalama yakıt tüketimi) bir de öyle dene, kendi hesabını da yap yani önceki yakıt giderinle şimdiki arasında fark varsa servise git bence, bazen bilgisayarın kafa gidip geliyo, önceki araçta benim de başıma gelmişti.

selcukx
29/01/2010, 13:52
Balatlardan kaynaklanacağını sanmıyorum, Trip tuşuna uzun süre basıp değerleri sıfırla (ortalama yakıt tüketimi) bir de öyle dene, kendi hesabını da yap yani önceki yakıt giderinle şimdiki arasında fark varsa servise git bence, bazen bilgisayarın kafa gidip geliyo, önceki araçta benim de başıma gelmişti.

Servisten çıktıktan bir kaç saat sonra durumu farkettim ve hemen tüm tripleri sıfırladım. P.tesi bi servise uğrayacağım. Bakalım ne diyecekler. tahminimce bir müddet sonra normale döner derler gibi geliyor.

erosistanbul
29/01/2010, 15:42
20000 bakımında yazılım güncellemesi yapmışlardı.normalmi bilmiyorum ama yazılımdan kaynaklı olabilir.çünkü bütün filtreler, yağ vb değişti.bende 1.4 77bg ortalama(şehir içi-şehir dışı) 6lt yakıyordum.şimdi 7.5 in altına hiç düşemiyorum.biraz daha beklicem.bakalım ne olcak.

KaGaN
29/01/2010, 17:34
Değer oldukça yüksek Biraz zaman sonra eski değerlerinizi yakalarsınız.Hatta filtreler değiştiği için daha düşük değerleri yakalamanız mümkün..

GP COSKUN
29/01/2010, 20:59
verdiğin değerler anormal soğuklardan diycem ama bu kadar fark etmezdi
sen en iyisi servise git bir daha göster durumu anlat

ozel_egt
29/01/2010, 23:35
servise aynen anlat,

pilotender
29/01/2010, 23:50
viteste giderken yüksek değerler görse, acaba balatalar değiştiği için henüz alışmamış ve fazla sıkıdır diycem, ama sen boş vitesteyken değerler arttı diyorsun; çok garip bir durum...valla ben olsam o servise bir daha giderdim hiç kendine dert ettiğine değmez ne de olsa garantili araba :)

alperyonar
30/01/2010, 00:52
Arkadaşlar. Aracım yeni 20000 bakımına girdi. Ben sürekli anlık yakıt tüketimini açık tutarım ve oradan takip ederim. Aracım 1.3 Multijet 75hp servisten önce ortalamam 5.5lt idi. Boşta iken 2 lt yakıyordu. ama servisten sonra 4 gündür ortalamam 14lt ve boşta iken 6lt yakıyor. nedeni ne olabilir sizce. bütün filtreler değişti. ön balata değişti. acaba balatalardan kaynalanıyor olabilirmi. Eğer bir kaç gün daha düzelmesse tekrar servise gideceğim. sizce durum normal mi?
araba boşta iken her zaman fazla yakar. vitese takılı ama gaza basmıyorken pc 2lt gösterir;)

pilotender
30/01/2010, 01:02
araba boşta iken fazla yakar doğru söylüyorsun ama 6 litre de yakmaz ki canım...

selcukx
30/01/2010, 12:13
araba boşta iken fazla yakar doğru söylüyorsun ama 6 litre de yakmaz ki canım...

Evet özellikle test edip duruyorum boşta 6lt civarında gazada basmıyorum ancak bir kaç dakika sonra 2lt iniyor. zaten viteste biraz gaza basayım 14-15 lt yi görüyor ve uzun bir süre düşmüyor. Telefonla servis memnuniyeti için aradılar durumu anlattım. tekrar gidin değerleri kontrol etsinler dediler. Sanırım tek çözüm servise tekrar gitmek. Açıkcası servisten bir şikayetim yok çok ilgiliydiler. yorumlarınız için teşekkürler.

tempesty
30/01/2010, 13:00
YAZILIM GÜNCELLEMESİ gerekiyor sadece

KaGaN
31/01/2010, 00:26
Bu yazılım güncellemelerini ücretsizmi yapıyorlar servisler acaba ?

mrlasvegas
31/01/2010, 00:33
valla kardeşim bence arabanda başka teknik bir hata var. aslında o kadar yakmıyor ama bilgisayarda bi problem olmuş ve yanlış gösteriyor. belasız kazasız keyifli sürüşler.....

pilotender
31/01/2010, 02:35
zaten yazılım güncellemesi gerekiyor diyen arkadaş da sizinle aynı şeyi söylemiş sayın mrlasvegas.

GP COSKUN
31/01/2010, 21:22
viteste giderken yüksek değerler görse, acaba balatalar değiştiği için henüz alışmamış ve fazla sıkıdır diycem, ama sen boş vitesteyken değerler arttı diyorsun; çok garip bir durum...valla ben olsam o servise bir daha giderdim hiç kendine dert ettiğine değmez ne de olsa garantili araba :)

ender artık eskisi gibi balatalar ayar için sıkı bırakılmıyor
çünki artık otomatik ayarlı araç balataların ayarını kendisi yapıyor
fren pistonunun altında ayar cırcırı hallediyor bu işi

cartman
31/01/2010, 21:49
ben 8 lt nin altına düşmüyorum ama devirli kullanıyorum sorun var mıdır? sorsam mı servise...

KaGaN
01/02/2010, 00:28
8 lt oldukça iyi bir değer servise hiç gitmeyin derim :) hele bu kış aylarında o değerleri yakalıyorsanız gerçekten iyi bi değer.

rodopian16
01/02/2010, 11:49
anlık tüketim değerleri yanıltıcı olabilir. 50-60 km lik ortalama değerlere bakmak lazım. Bende 8500 de yıllık bakım yaptırdım geçen hafta banada ilk başta sanki yakıtta artış olmuş gibi geldi bu başlığı okuyunca kurt düştü.

Hafta sonu 4 kişi şehir dışı fazla olmak üzere(fabrika karma kullanım verilerindekine göre şehir içi kısmı fazla) % 4.4 ortalama çıktı bakımdan sonra düşmüş gibi geldi bu değer...

boştaki anlık tüketim verisine gelince (bizde 30-40 km hızlardan daha yüksek hızlarda boştada vitestede gazdan çekince tüketim %2 görünüyor bu yol bilgisayırının yazılımı gereği aslında tüketim vitesteyken 0 dır boşta ise sabit tüketim yani zamana bağlı tüketim)

dolayıyla boşta giderken yavaşladığınızda zaman anlık tüketim artar.sebebi ise boştaki tüketim zamana bağlıdır. 1 saatte atıyorum 1 litre yakıt tüketirse 20 km hızla boşta giderken tüketim %5 gösterirken 10km ile giderken %10 gösterir...

Evo1
01/02/2010, 12:03
boştaki anlık tüketim verisine gelince (bizde 30-40 km hızlardan daha yüksek hızlarda boştada vitestede gazdan çekince tüketim %2 görünüyor bu yol bilgisayırının yazılımı gereği aslında tüketim vitesteyken 0 dır boşta ise sabit tüketim yani zamana bağlı tüketim)

Tüketimin vitesteyken 0 olması bana mantıklı gelmiyor, tamam çok az olur ama sıfır olamaz, sonuçta bu araç vitesteyken de motor çalışıyor yani pistonlar döndürüyor, pistonların çalışması için de yakıt gerekli değil mi odalarda yakıt olmasa patlama olmaz patlama olmasa pistonlar çalışmaz.

Yanlış mı düşünüyorum?

BSK
01/02/2010, 12:20
Cut-off diyorum çok konuşuldu forumda.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/4801-hadi-bakalim-su-cut-off-olayina-biraz-kafa-yoralim.html

Evo1
01/02/2010, 16:19
Cut-off diyorum çok konuşuldu forumda.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/4801-hadi-bakalim-su-cut-off-olayina-biraz-kafa-yoralim.html

Sağol dostum teşekkürler, 3 saat okudum tüm mesajları :)

selcukx
03/02/2010, 00:55
Aracı bugün servise götürdüm. .test ettiler sonuçlar normal dediler

Resmi Ölçüm değerleri
k1: 1.32 1/m
k2: 1.17 1/m
k3: 0.72 1/m

ortalama: 1.07 1/m

sanırım uzun yolda herşey belli olacak.