PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni doblo

gurik
26/01/2010, 18:47
Bugün yeni dobloyu inceleme fırsatım oldu. Doblo ilk bakışta biraz aceleye gelmiş gibi duruyor olsa da, gözünüz zamanla çizgilere alışıyor. Büyümüş boyutlarıyla artık bir SUV a alternatif sayılabilecek özellikler de Dobloya kişilik kazandırmış.Öncelikle dış tasarımda büyük ölçekli arka kayar kapılar dikkat çekiyor. Merakla beklediğim arka camların tamamen ve elektrikli açılır özellikte olmaları büyük bir yenilik.Kapıların kilit ve kayar sistemlerini biraz çıplak bulduğumu söylemem gerekli.Umarım ilerleyen zamanlarda mekanik sorunlar çıkmaz. Aracın arkasına dolaştığınızda sanki modifiye görmüş bir araçla karşılaşıyorsunuz. Çok geniş ve bitiş çizgilerine kadar uzanan arka cam aka panelin lamine boyası ile birleşerek dev bir cam zemin görüntüsü kazanıyor.Bu haliyle araç daha büyük boyutta algılanıyor.Tampon çıkıntısı oldukça az ve etek tasarımları çok kibar geçişlere sahip. Yan görünüşe geçildiğinde Fiatın son seri tüm otomobillerinde gördüğümüz arkaya doğru yükselen ve dinamik bir hava katan kapı çizgilerini başarıyla taşıdığını gördüm. Zira Fiorinonun hatları ticari sınıfa yeni bir nefes getirmişti. Doblo da bu çizgiden esintiler kapmış. Koltukların sertliği eski kasaya göre biraz daha konforlu geldi.
Doblo önden bakıldığında bravo ve Gp den tanıdığımız çizgiler taşıyor. Far yapısı bravodan öykünen ve ızgara dizaynını Gp çizgileirnden alan Doblo daha yumuşak ve bunun yanında agresif sport bir görünüm kazanmış. Doblo genel olarak dış görünüşüyle artık ticari bir araç olmaktan daha çok yeni bir sınıf yaratma yolunda ve SUV lara alternatif olmakta bence.
İç tasarıma baktığımızda dolgusu iyi ayarlanmış koltuğa oturduğunuzda gp evo esintileri etrafınızı sarıyor. Artan plastik aksam kalitesi ve temas yüzeylarinde ince detaylar göze ve dokunuşa hitap ediyor. Göğüs tasarımı GP evo dan havalandırma yuvaları gp den seçilmiş.Gösterge tablosu klasik olmakla birlikte aracın halen bir hafif ticari olduğunu hatırlatmak için fazla dokunulmamış bence. Ancak yine de çok güzeller.Göstergeler de GP evodan alınsaydı spor bir araçta zannedebilirdiniz kendinizi. Kapı iç döşemeleri çok sportif dizayn edilmiş. Kumaş kalitesi arttırılmış dolgular daha konforlu. Arka koltuklar tamamen katlanarak ön koltuklara sıfırlanıyor.Yükleme için düz bir zemin elde ediliyor.Üst belge cebi ise hayli geniş.
Görüşlerin oldukça net olduğunu söyleyebilirim. Etrafımda gezinen insanları aynalardan kesintisiz olarak takip edebildim. Bana daha da genişlemiş gibi görünen iç mekan ve bagaj hacmi çok tatminkar ölçülere sahip.İşçilik kalitesi de beklediğimden daha üst düzeyde idi. Klasik kahve renginde ki Yeni Doblo nun altına eğildiğimde en fazla mesainin aracın konforuna ve sağlamlığına harcandığını anladım. Makas bulunmayan arka salıncaklarda amortisör bağlantıları viraj çubukları ile konforlu bir araç üretmek için çaba sarfedildiğini gösteriyordu. Kapıların kapanması ve tokluğu kalite hissine artı etkide bulunuyor. Kemikli iç yapısı ile yine SUV sınıfına gönderme yapan YENİ DOBLO beni kendisine ikna etti. En kısa sürede görmenizi ve gözlemlerinizi yazmanızı isterim.
Doblo şu anda 32.700 Lansman öncesi tanıtım fiyatı ile donanımlı bir araç seçeneği.

Fiat'tan tıpkı Doblo Panorama gibi gizlenebilen 7 kişilik koltuklu bir model gelirse Yeni Doblo çok tatlı bir seçenek olacak.

Kriminal
26/01/2010, 18:58
Teşekkur ederız...

KaGaN
26/01/2010, 22:04
Ticaride bu sene ciddi bir satış rakamı bekleniyor yeni dobloyla beraber.Gerçekten iyi iş çıkarmış mühendisler..

ABNEW
27/01/2010, 02:20
Ben yenisini de beğenmedim maalesef.Tasarım olarak Fiorinonun gerisinde kesinlikle.Bütünlüğü yakalayamamışlar yine.Fonksiyonel olabilir tabi, ona birşey diyemem...

femoli
27/01/2010, 09:46
Valla nasıl özetlemişsin maşallah roman gibi okudum :) Senin bu yazdıklarından sonra dobloya bir şans daha vermeye karar verdim ..

Not @deniz asıl bu nasıl bir imzadır imza kurallarını bir oku istersen :)

ahmetkarakaş
27/01/2010, 10:53
çok teşekkürler yeni dobloyu tüm fiat ailesi olarak bekliyoruz

gurik
27/01/2010, 16:04
çok talep göreceği kesin. Eski doblocular da etrafında dönüp duruyorlardı. Sevgili Mehmet ben sadece 5 dakika incleyebildim aracı Üstün Fiat ta. Zaten sana yakın bir bak derim. Ayrıca nezaketin için teşekkür ederim.

femoli
27/01/2010, 17:35
Valla işten güçten fırsat bulabilirsem mutlaka bir bakacam tekrardan teşekkürler..

byfestival
28/01/2010, 10:50
Aracın Süspansiyon sistemi bağımsız (Mac-Pherson) olarak üretilmektedir. aynı segment diğer araçlarda bu sistem zor bulunur varsa bile fiyatı 40.000 den aşağı olmuyor. NewDoblo çok başarılı bir araç özellikle 1.6 Multijet 105hp Premio bu sene otomotiv dünyasında rakebeti arttıracak.

gurik
28/01/2010, 17:05
dediğim gibi binek olarak kullanılabilecek bir araç olmuş. Suv sınıfına kesinlikle sıkı bir alternatif oluyor doblo.