PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sabah uyarı lambası

ANKA-FERO
26/01/2010, 09:33
Arkadaşlar, sabah iş yerime gelirken sağ altta uyarı lambası yandı. mazot bidonu şeklinde. Ekranda ise sırayla diesel fuel,filter ve şimdi tam olarak hatırlamıyorum ama cheek veya benzeri bir şey görüntülendi. bende hava çok soğuk olduğundan, bununla ilgili bir şeydir diye durmadım. 2 veya 3 defa yaptıktan sonra kesildi. Yolda hemen mazot eklettim üstüne. arabanın kitapçığı evde olduğundan bakamıyorum. Bana bir yardımcı olursanız sevinirim. hava çok soğuk derken Ankarada oturuyorum. Benziklikte sordum gece -19

alperyonar
26/01/2010, 09:42
yazılımsal bi sıkıntı olabilir servise götürürseniz bi format atarlar=)

ABNEW
26/01/2010, 10:27
Ferdi, anladığım kadarıyla depo ya da yakıt sisteminde su olduğunu belirten ikaz ışığı yanmış.Servise bir göster derim, muhtemelen yakıt filtresi kaynaklıdır,

Geçmiş olsun...

axi
26/01/2010, 10:34
ihmal edilirse sıkıntı yaşatabilir servisinize gösterin bencede . geçmiş olsun

Refiner
26/01/2010, 10:42
Eğer dizelin soğuk filtre tıkanma noktası yeterince düşük değilse bulanıp akıclığını kaybeder. Normal motorinde bu değer -25 ile -30 arasındadır ama uygun olmayan yakıtta daha yüksek olabilir. Ancak arabada filtrenin tıkanması veya yakıt basıncı ile ilgili bir uyarı var mı bilmiyorum.

femoli
26/01/2010, 10:50
Sabah benim araç bütün arızaları verdi :D Aşırı soğuklarda bazen bu tip sorunlar olabiliyor aracı çalıştırın biraz ısınsın stop edin takrar çalıştırdığınızda bu sorunlardan devam eden olursa problem var dmektir eğer her şey normale binerse geçici bir durum fazla üstünde durmaya gerek yok :)

ahmetkarakaş
26/01/2010, 10:58
:D sabahtan beri 5-6 araç geldi fakat bir problem yoktu hiçbirinde cihaza bağladık sorun yok filtredeki veya borulardaki mazotun kristalleşmesinden olabileceğini tahmin ediyoruz

ANKA-FERO
26/01/2010, 11:15
çok teşekkürler. yinede hafta sonu servise götüreyim.

GP COSKUN
26/01/2010, 12:03
mazotun kristalleşmesinden ve daha önceden filtrenin filtre ettiği suyun donmasından kaynaklanan bir uyarı hava çok soğuk olduğu için
motorunuz va hava ısındığında herşey normale dönecektir

ANKA-FERO
26/01/2010, 12:30
şimdi servisi aradim.oradaki arkadaşlarda çoşkun beyin yazdiklarini söylediler.birde benzincini değiştir dediler. Arabayi aldim alali ayni yerden aliyorum.dolayisiyla pompacilarindan müdürüne kadar taniyorum. Onlarida aradim. Kesinlikle soğuktandir diyorlar.en iyi mazot bizde falan işte.klasik şeyler.herkese çok teşekkür ederim ilginizden dolayi

Firatb
06/02/2010, 17:06
Merhaba;

Aynı problemi bu sabah ben de yaşadım. Çok kısa bir süre ikaz yanıp söndü. Büyük ihtimalle dün geceki aşırı soğuktan kaynaklanıyor.

güvengültekin
07/02/2010, 00:52
normalde o ışık mazot filtresinin içinde su fazla olması durumunda yanıyormuş bilginize

saseyas
07/02/2010, 17:55
selam arkadaslar ben yeni uye oldum benim arabam g punto 2010 model aracı yeni aldım fakat yolda giderken gaza bastıgımda 3500 devirden sonra arıza ısıgı yanıyor araba kapaklanıyor bilgisi olan varmı araba 8000 km de daha sonra düzeliyo

KaGaN
07/02/2010, 18:01
garip bir durum fazla zorlamadan servise gitmeniz yararınıza olacaktır..Bir baktırın sadece ışık yaksa yazılım dicem ama.kapaklanma oluyorsa bi gösterin servise...

saseyas
07/02/2010, 18:07
gösterdim bişi anlamadılar

KaGaN
07/02/2010, 18:29
Servisin tutumu daha bi garip :) başka bir servisi deneyin.birşey yok diyip gönderdilermi yani naptılar.bilgisyara falan bağlanmadımı..

başka bir servis deneyin bence..

GP COSKUN
07/02/2010, 21:30
selam arkadaslar ben yeni uye oldum benim arabam g punto 2010 model aracı yeni aldım fakat yolda giderken gaza bastıgımda 3500 devirden sonra arıza ısıgı yanıyor araba kapaklanıyor bilgisi olan varmı araba 8000 km de daha sonra düzeliyo

ayağının altında gaz pedalı yok oluyormuş gibimi oluyor yani sen gaza basıyorsun ama araç gaz yemiyo gaz dan çekince toparlıyormuş gibimi yapıyor
eğer bu şekilde davranıyorsa muhtemelen mazot filtresi şişmiştir
bu yüzdende sen fazla gaza bastığından mazotu yetiştiremiyor
mazot filtresini değiştirirsen sorun düzelir
8000 km olmuş zaten birde yakıtı nereden alıyorsun

tempesty
07/02/2010, 23:38
yakıt aldığınız istasyonu değiştirin..

ozel_egt
08/02/2010, 19:04
yakıt fılıtresi kaynaklı gibi,erken bir 10 bin bakımı işi cözecektir

saseyas
08/02/2010, 21:04
ayağının altında gaz pedalı yok oluyormuş gibimi oluyor yani sen gaza basıyorsun ama araç gaz yemiyo gaz dan çekince toparlıyormuş gibimi yapıyor
eğer bu şekilde davranıyorsa muhtemelen mazot filtresi şişmiştir
bu yüzdende sen fazla gaza bastığından mazotu yetiştiremiyor
mazot filtresini değiştirirsen sorun düzelir
8000 km olmuş zaten birde yakıtı nereden alıyorsun evet aynen dedigin gibi oluyor ama turbonun calısmadıgını hissedebiliyorum mazot filitresi arıza ısıgını yakarmı

GP COSKUN
08/02/2010, 21:34
evet aynen dedigin gibi oluyor ama turbonun calısmadıgını hissedebiliyorum mazot filitresi arıza ısıgını yakarmı

evet yakar
çünki sisteme yeterli yakıt gitmediği için bunu arıza olarak algılar beyin
dediğim gibi sorunun belli
yakıt filtresini değiştirirsen sorun çözülür

saseyas
08/02/2010, 21:37
insallah cözülür deniycem tesekkür ederim

pdr42
08/02/2010, 22:09
bu sabah bu yazıyı okuduktan sonra benim aracımda aynı sorunu verdi belkide bu yzıyı okuyunca dikkat eder hale geldik bende de birkac defa yandı söndü. sonra bir daha yakmadı. ama aksam dönerken bu sefer sürekli yanıp sönmeye basladı malum bizim arac lpgli acaba lpg denmidir diye benzine aldım yanıp sönmeye devam etti. kenara cektim stop edip tekrar çalıştırdgıımda bir daha yakmadı. bunun yanıp sönmesi ne gibi bir problem oldugunda oluyor acaba kitapcıkta yazıyormu

GP COSKUN
08/02/2010, 22:23
bu sabah bu yazıyı okuduktan sonra benim aracımda aynı sorunu verdi belkide bu yzıyı okuyunca dikkat eder hale geldik bende de birkac defa yandı söndü. sonra bir daha yakmadı. ama aksam dönerken bu sefer sürekli yanıp sönmeye basladı malum bizim arac lpgli acaba lpg denmidir diye benzine aldım yanıp sönmeye devam etti. kenara cektim stop edip tekrar çalıştırdgıımda bir daha yakmadı. bunun yanıp sönmesi ne gibi bir problem oldugunda oluyor acaba kitapcıkta yazıyormu

lpg li araçlarda genelde arıza ışığı yakma problemi oluyor
lpg sistemiyle ilgili bir problem
yazılım güncellemesiyle hallediyorlar sanırım
lpg li olan arkadaşlar bu konuda yardımcı olacaklardır

pdr42
08/02/2010, 22:29
lpg li araçlarda genelde arıza ışığı yakma problemi oluyor
lpg sistemiyle ilgili bir problem
yazılım güncellemesiyle hallediyorlar sanırım
lpg li olan arkadaşlar bu konuda yardımcı olacaklardır

hayır bu onunla ilgili degil. daha once iki defa arıza ışığım yandı. surekli yanıp sönme şeklinde olmadı o sürekli yanıyordu ve sondurmek icin serviste yada lpg cide alete baglanması gerekiyodu. bu sorun yanıp sönme seklinde oluyor

GP COSKUN
08/02/2010, 22:37
hayır bu onunla ilgili degil. daha once iki defa arıza ışığım yandı. surekli yanıp sönme şeklinde olmadı o sürekli yanıyordu ve sondurmek icin serviste yada lpg cide alete baglanması gerekiyodu. bu sorun yanıp sönme seklinde oluyor

benzin filtresinden veya pompadanda kaynaklı olabilir ama
benim fikrim yinede lpg den kaynaklandığı yönünde
sonuçta buradan ne söylesek boş servise gösterip durumun ne olduğunu tam tespit etmek gerekli
geçmiş olsun

pdr42
09/02/2010, 14:06
servisi aradım durumu anlattım . sensörlerle alakalı bir durum olabilir dedi. soguk havadan kaynaklı degil dedi.