PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motorun conta yakma problemi

GP COSKUN
25/01/2010, 20:24
motorların conta yakma sorununu biraz daha açıklarsak arkadaşlarada yardımcı oluruz belki
motorlar genelde hararet yaptıklarında conta yakarlar
bu conta üst silindir kapağıyla motor bloğunun arasında yer alır ve genelde contayı devir daim pompasına uzak olan yerden yani 4. piston yakınlarından yakar contanın yandığı yere göre de ortaya çıkan arıza değişiklik gösterir
su kanalları ile yağ kanalları arasında bir yerden contayı yaktığı için yağa su karışma problemi ortaya çıkar bu promlem ile karşılaştığınızda en belirgin özellik aracın suyu eksilir yağ seviyesinde artış ve yağda beyaz köpükler meydana gelir aracınız su eksilmesine bağlı olarak hararet yapar üst motor yağ kapağını açıp kapağın iç yüzüne baktığınızda beyaza yakın grimsi bir tortu ile karşılaşırısnız bu şekilde aracı uzun süre kullanmak motora aşınma ile ilgili hasarlar verir
mesala su kanalları ile contanın üzerindeki piston bileziklerinin arasından yakma meydana gelse idi oluşacak arıza daha kötü olurdu
siz aracınızı stop ettiğinizde pistonun tepesine bloktaki su birikecek ve siz marş basmaya çalıştığınızda aynı akü bitikmiş gibi tık diye bir ses gelip araç çalışmayacak böyle bir durumda pistonun tepesindeki suyu atmadan vurdurarak çalıştırmaya kalkmak piston kolunu eğebilir motor kol çıkartabilir yani motor bloğunu patlatabilir ve komple motor yaptırmanız gerekebilirdi
bu gibi bir durumdada araç hararet yapar su deposunun kapağını açtığınızda su deposundan su atar ve aracın eksozundan su atar
belki yararlı olur diye yazdım
saygılar

Punto_Can
25/01/2010, 20:57
teşekkürler coşkun abi, gerçekten mükemmel yorumlamışsın...

KaGaN
25/01/2010, 21:34
Abi her hafta farklı bir konuya imza atıyorsun hayranlıkla izliyorum seni.Ellerine sağlık...

real
25/01/2010, 23:11
benim eski aracımda olmuştu bravo da araba 3 silindir çalışıyordu tank gibi ben ilk çalıştırdığımda anlamamıştım tek bujı bozuldu sanmıştım. bide servise gidene kadar arabayı sıkıştırıyordum.2 viteste 110 km yaparken tek piston çalışmayınca 80 km kalmıştı :) serviste kapak açıldı 3.piston mefta olmuş ama araç hararet yapmamıştı.benzini teste yolladım solventli çıktı 3 sene once yaklaşık 1300 tl ödemiştim.

axi
25/01/2010, 23:16
mükemmel paylaşım için teşekkürler..

GP COSKUN
25/01/2010, 23:29
benim eski aracımda olmuştu bravo da araba 3 silindir çalışıyordu tank gibi ben ilk çalıştırdığımda anlamamıştım tek bujı bozuldu sanmıştım. bide servise gidene kadar arabayı sıkıştırıyordum.2 viteste 110 km yaparken tek piston çalışmayınca 80 km kalmıştı :) serviste kapak açıldı 3.piston mefta olmuş ama araç hararet yapmamıştı.benzini teste yolladım solventli çıktı 3 sene once yaklaşık 1300 tl ödemiştim.

senin aracında oluşan problem solventli benzinden dolayı muhtemelen
pistonların tepelerini eritmiştir dolayısıyla contayıda yakmıştır

ExTReMe_
26/01/2010, 17:19
Teşekkür ederiz başımıza gelirse Aklımıza yazık abi sayende :)

krm1983
26/05/2011, 10:56
faydalı paylaşım emeğinize sağlık

takres
26/05/2011, 11:42
hort :D

KaMiKaZe
26/05/2011, 12:08
Çoşkun abi eline sağlık çok güzel açıklamışın ama ben senden bir konu daha bekliyorum başlık yağ yakma, azaltma vs sebepleri olabilir.

macsea
26/05/2011, 12:58
hort :D

bütün hortları yakalıyosun :stretche:

sezerism
26/05/2011, 13:11
Benim palio da başıma gelmişti araçın su tüketimi artmişti . Teşekkürler

GP COSKUN
26/05/2011, 13:25
Çoşkun abi eline sağlık çok güzel açıklamışın ama ben senden bir konu daha bekliyorum başlık yağ yakma, azaltma vs sebepleri olabilir.

tamam orhan enkısa zamanda detaylı şekilde yazarım bu konuyuda
şimdi telefondan giriyorum akşama yazarım kardeşim