PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Antifriz & zincir

llcemll
24/01/2010, 16:17
arkadaslar araclarımızdakı bu antıfrız olayını tam anlamıyla nasıl olduqunu hakkında bılgısı olan var mı ? bırde zıncır almayı dusunuorum model yada herhangı bı kodu var mı bızım grande punto aracımıza gore..

detay
24/01/2010, 16:50
Araçta şu an turuncu renk antifiriz olmalı. En azından bendeki öyle. Yaz kış kullanılıyor. Ben geçen gün bir yıkama yağlamcıda ölçtürdüm. -45 dereceye kadar koruduğunu söyledi. Yani sorun yok.

GP COSKUN
24/01/2010, 17:37
araçlarımız fabrika çıkışlı antifirizlidir
ama emin olmnak istiyorsanız her hangi bir servise uğrayıp antifirizinizin olup olmadığını ve mevcut durumuyla eksi kaç dereceye kadar koruyabileceğinide abtifiriz bomesiyle ölçüm yapıp söylerler bunun için parada almazlar herhalde
zincir olayına gelince eğer aracında standart 175-65-15 lastikler mevcut ise
takmatik zincirlerin 6 numara olanından kullanabilirsin
lastik ölçüleri değiştikçe kullanılacak zincirin ölçüsüde değişmektedir

ABNEW
24/01/2010, 18:35
Cem, aracında muhtemelen -25 dereceye kadar antifriz+su bulunmaktadır.Benzinliklerde ölçürebilirsin, çıkan sonuca göre ilave yapılabilir,

Zincirin ise ince profillilerini seçmen araç sağlığı için önemli.Coşkunun dediği model uygundur numara belirttiğine göre.Zaten kutusunda uyabilecek tüm jant ve lastik ebatları yazar...

Ziyaretci046
24/01/2010, 22:00
antifiriz emin değilseniz ölçüm cihazı ile ölçtürün içinde antifiriz var mı varsa kaç dereceye kadar koruyo diye emin olun..

cann
24/01/2010, 22:12
zincir yerine kar lastiğini tavsiye ederim,malum ist.doğu anadolu gibi sürekli karlı olmuyor.her dakka takıp çıkaramıyacağına göre,kar olmayan yerde lastiklerin zarar görür.kar lastiği ise uzun vadede sıfır masraftır aslında,çünkü kışın kar yazın normal lastiğinizi kullandığınızda,normal lastiklerinizin aşınma süreside ikiye çıkıyor.10 cm karda bile iş görüyor,2 gün önceki karda tecrübe ettim,kesinlikle değer.

bravo_sercan
24/01/2010, 22:23
zincir yerine kar lastiğini tavsiye ederim,malum ist.doğu anadolu gibi sürekli karlı olmuyor.her dakka takıp çıkaramıyacağına göre,kar olmayan yerde lastiklerin zarar görür.kar lastiği ise uzun vadede sıfır masraftır aslında,çünkü kışın kar yazın normal lastiğinizi kullandığınızda,normal lastiklerinizin aşınma süreside ikiye çıkıyor.10 cm karda bile iş görüyor,2 gün önceki karda tecrübe ettim,kesinlikle değer.

abi şunu kar lastiği diye değilde ''KIŞ'' lastiği diye düzeltsek daha iyi olucak sanırım. çünkü kış lastiğini herkez kar lastiği diye biliyorda. havalar 8 derecenin altına indiği zaman kış lastikleri takılmalı, karın yağmsı beklenmemeli.

cann
24/01/2010, 23:18
abi şunu kar lastiği diye değilde ''KIŞ'' lastiği diye düzeltsek daha iyi olucak sanırım. çünkü kış lastiğini herkez kar lastiği diye biliyorda. havalar 8 derecenin altına indiği zaman kış lastikleri takılmalı, karın yağmsı beklenmemeli.

kesinlikle haklısın sercancım,doğrusu "KIŞ" lastiğidir,şu sıralar havalar karlı ya ondan söylemek daha kolay geliyor herhalde,birazda "ha kel mahmut,ha mahmut kel" muhabbeti gibi oldu:):) ikiside aynı şey nasılsa.

ABNEW
25/01/2010, 01:07
Benim farklı bir iddaam var bu konuda:) Kış lastiği sadece kaygan zeminlerde tutuşu, frenlemeyi arttırmakta.7 derecenin altında kuru zeminde ısınmış bir yaz lastiği daha iyi performans verir bana göre,

Ben ne yapıyorum derseniz tabiki kış mevsimine girmeden kış lastiğini takıyorum:)

KaGaN
25/01/2010, 09:10
Benim farklı bir iddaam var bu konuda:) Kış lastiği sadece kaygan zeminlerde tutuşu, frenlemeyi arttırmakta.7 derecenin altında kuru zeminde ısınmış bir yaz lastiği daha iyi performans verir bana göre,

Ben ne yapıyorum derseniz tabiki kış mevsimine girmeden kış lastiğini takıyorum:)

Biz amatörüz tabide bu işin profosyonelleri 7 derecenin altında 4 mevsim diye tabir edilen lastiklerin iş görmediğini söylüyor..Bu galiba lastiğin hamurundan kaynaklanıyor..

ABNEW
25/01/2010, 13:34
Kağan, zaten benimkisi sadece bir iddaa, bana öyle geliyor, o yüzden belirtmek istedim.Tavsiyem zaten mevsiminde kış lastiğinin kullanılması yönünde...

mix
25/01/2010, 15:28
kış lastiği her zaman için zincirden avantajlıdır zincir ise sadece kalın kar tabakası üzerinde kullanılabilir kuru zeminde araçın alt takımına zarar verir buzda ise zincir buzun cizerek kayar.. normal lastikten bile daha az yol tutuşu sağlar çok tehlikelidir

serdar2362
25/01/2010, 15:45
Arkadaşlar. Kış soğuğunda yağmur ve kar yağmasa bile eksi dereceye düştüğü anda asvalt üzerinde film şeklinde gizli buzlanma dediğimiz olay oluşur. Yaz lastikleri tutunma yapamaz. Kış lastikleri bu yüzden vardır. Kesinlikle kış ortamında kış lastikleri kullanın.

cann
25/01/2010, 16:33
Biz amatörüz tabide bu işin profosyonelleri 7 derecenin altında 4 mevsim diye tabir edilen lastiklerin iş görmediğini söylüyor..Bu galiba lastiğin hamurundan kaynaklanıyor..
kış lastiklerinin kauçuk oranı standart lastiklere göre daha fazladır.dolayısıyla standart lastikler soğuk havalarda sertleştiği için yola tutunma oranı zorlaşıyor,kış lastikleri ise daha yumşak olduğu için yola daha iyi tutunabiliyor.diş izlerinden dolayı da karda da normal yol gibi gidebiliyor.
2 gün önceki karda eve bir tek benim aracım gelebildi(lastik izlerinden anlaşılabilir)
bu gün ise kar korsanı gibi kullandım,banamısın demedi:)

KaGaN
25/01/2010, 16:47
Hangi marka-model lastik kullanıyorsun mustafa?

cann
25/01/2010, 17:43
Hangi marka-model lastik kullanıyorsun mustafa?

2 yıl önce lastikçiye gittiğimde aklımda michellin lassa vs vardı,klasik ön yargılardan dolayı tabii.lastikçi daha uygun fiyatlı olan "federal" diye bir marka söyledi,Tayvan malı,pek sıcak bakmadım tabii,adını hiç duymadım ya,
lastikçi 3 şey söyledi ve "federal" aldım,bu kışa kadar pek anlamamıştım,karda kullanmak nasip olmamıştı,ama artık "alınır" diyorum

3 ŞEY
1-O bilindik markaların da hepsi uzakdoğuda üretiliyor.
2-Lassa iyi diyosunuz,ingiltere de vs sorsan lassa diye kim güvenip alır.
3-Taksicilerin hepsine bunlardan satıyoruz,
yorum ve tercih sizin........

KaGaN
25/01/2010, 17:55
Benimde duymadığım bir marka ama görünüşe göre oldukça sağlam bir markaymış sadece isim yapamadı heralde :) Bende goodyear ug7+ var bunlar eskiyince ilk tercih ediceğim lastik olucak heralde :)

ahmetkarakaş
25/01/2010, 17:58
Lassa brigestone nun ürettiği bir marka olduğundan hiç çekinmedim ticari araç kullaniyorum aldim gayet mutluyum...

Ayrica müşterilerimede devamli şu siralamayi yapiyorum

michelin , goodyear , brigestone , lassa , dunlop, çok mecbursaniz pirelli