PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kampanadan gelen ses

vociay
23/01/2010, 16:41
Aracım 4800km de,Son iki-üç gündür araç soğukken fren yapma esnasından arka sol veya sağ tam emin değilim kampanadan balata sürtme sesi gelmekte, 3-4 km yol aldıktan sonra bu ses kaybolmaktadır.Yorumlarınızı bekliyorum...

GP COSKUN
23/01/2010, 19:57
bu durum normal bir durum meraklanacak bir şey değil
genelde havalar yağışlı gittiğiiçin sen park ettikten sonra
kampanaların ve diskin yüzeyinde hafif paslanma ve çapaklar
oluşur ilk frene bastığında balata bunları silene kadar bir sürtme sesi gelir sonra kaybolur meraklanacak bir şey değil

Ziyaretci046
23/01/2010, 20:01
elfreni soğuktan dolayı tam bırakmıyor olablir bence çok soğukta vitese tak elfreni çekme puntonu koyduğun yer düzse bi dene öyle sorun bir daha oluşacak mı normalde bastığında frene ses yapıyosa balataların sertleşmiş veya içindeki balata tozundan dolayıdır arka kampanalar sökülür temizlenir sorun ortadan kalkar kolay gelsin

GP COSKUN
23/01/2010, 20:05
balatanın donup kapmanaya yapışma durumundan değil bu arkadaşın bahsettiği
akşam bırak sabah binip ilk frene bastığında gelen bir sürtünme sesi bu
gayet doğal senin gibi bir tamircinin bunu bilmesi lazım

Ziyaretci046
23/01/2010, 20:08
balatanın donup kapmanaya yapışma durumundan değil bu arkadaşın bahsettiği
akşam bırak sabah binip ilk frene bastığında gelen bir sürtünme sesi bu
gayet doğal senin gibi bir tamircinin bunu bilmesi lazım

ben dediğini anladım da genelde elfreni soğuk havalarda çekildiğinde bırakılsa bile kampana tarafından bırakılmıyo izmirde bile şu aralar bu sorunu müşterilerimiz çok yaşıyor sonuçta burda ifade üzerinden çözüm üretiyoruz kesin arıza tespiti için arabayı görmek lazım bende yardımcı olmak için bildiğimi söyledim

ABNEW
23/01/2010, 21:43
Duyulan boğuk ses yüzey bozukluğundan kaynaklanabilir.Balata kaynaklı da olabilir tabi ama gittikten sonra geçtiğine göre Coşkunun da belirttiği gibi paslanan tozların çıkardığı sesdir duyulan..

mix
23/01/2010, 23:48
Aracım 4800km de,Son iki-üç gündür araç soğukken fren yapma esnasından arka sol veya sağ tam emin değilim kampanadan balata sürtme sesi gelmekte, 3-4 km yol aldıktan sonra bu ses kaybolmaktadır.Yorumlarınızı bekliyorum...
:thumbup1:

mix
24/01/2010, 01:28
bu durum normal bir durum meraklanacak bir şey değil
genelde havalar yağışlı gittiğiiçin sen park ettikten sonra
kampanaların ve diskin yüzeyinde hafif paslanma ve çapaklar
oluşur ilk frene bastığında balata bunları silene kadar bir sürtme sesi gelir sonra kaybolur meraklanacak bir şey değil
yukarıda yanlış alıntı yaptım arkadaşlar herkeden özür dilerim

axi
24/01/2010, 10:02

kafanı takma arka freni kampana olan her arabada olan bir durum bu. şu sıralar hava soğuk ve yağışlı olduğu için bendede aynı durum var bir iki frenden sonra normale döner.

KaGaN
24/01/2010, 14:07
Bende dün aracı yıkattıntan sonra kampanalardan ses gelmeye başladı işalalh eğip falan etmemişizdir..Balata tozları gitsin diye iyice içine tutturdum tarzikli suyu umarım bi sıkıntı çıkmaz...

sancak26
25/01/2010, 11:28
arabayı yıkattıktan sonra o kulak çınlatan ses gelmeye başladı. bugün geçer yarın geçer derken 5-6 ay oldu firene bastıkça hala geliyor sesler alıştım artık.

axi
25/01/2010, 14:38
arabayı yıkattıktan sonra o kulak çınlatan ses gelmeye başladı. bugün geçer yarın geçer derken 5-6 ay oldu firene bastıkça hala geliyor sesler alıştım artık.

abi kulak çınlatan ses demişsin. balatalar da bi sorun olmasın yağışlı havalarda ve yıkandıktan kısa bi süre sonra geçmesi gerekiyor bahsettiğimiz sesin

sancak26
25/01/2010, 15:06
abi kulak çınlatan ses demişsin. balatalar da bi sorun olmasın yağışlı havalarda ve yıkandıktan kısa bi süre sonra geçmesi gerekiyor bahsettiğimiz sesin

valla bilmiyorum. ferenlemede herhangi bi aksaklık çıkarmadığı için şüphelenmedim.
ilk fırsatta birmota bi uğrayayım. iş yerime 1 km olduğu halde 2 aydır uğrayamadım iş yoğunluğundan başka bi sorundan dolayı oda ayrı tabi.