PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alt takımlardan gelen ses ve lastik seçimi

verfassung
22/01/2010, 23:34
Tüm GP forum üyelerine iyi akşamlar diliyorum.Foruma henüz yeni üye oldum ve forumun içeriğini çok beğendim.
Aracım 2008 model GP multijet 75 bg dynamic modelidir.Aracı ilk aldığımda son derece mükemmel alt takım,sessizlik ve süspansiyonlara sahiptim.Ancak zaman geçtikçe aracımdan tıkırtılar gelmeye başladı.Şuanda aracım 47.000 kmde ve bir çukura girdiğimde eskiden tok bir ses geliyordu.şimdi ise sanki her çukura girdğimde sanki aracın alt takımları dağılacak ve araç ortadan ikiye ayrılacakmış gibi hissediyorum.Servise tıkırtılardan şikayetçi olduğumu söyledim ve ülkemizin yollarından kaynaklanan bu tıkırtıların olabileceğini sölediler.Sağolsunlar her gittiğimde tıkırtılar gideriliyor ama 1000 km sonra tekrar başlıyor.Bende müziğin sesini açarak soruna çözüm buldum:)

Gelelim süspansiyon ve alt takımlara.Servise yine sorunu aktardım.Servis baktı ve herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi.Şu olabilir mi?aracı ilk aldığımda lastik hamuru yumuşak ve sıfırdı.Şimdi lastik(dişleri sağlam) eskimiş ve zamanaşımına uğramış olabilir mi?

Ve son olarak 175.65.r15 olan lastiklerimi sürüş konforu açısından 195.55 r15 yapsam byük sıkıntı olurmu?yakıt sarfiyatı artacak ama aracım daha sessiz ve rahat bir konfor sağlayacak.

Görüş ve önerilerini paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

gurik
23/01/2010, 00:23
bridgestone lastikse olur. 6 ay sonra taşlaşan bir ürün. 195 i değil de 185 olabilir. evolarda da bu lastik 185-65-15 olarak geliyor. biraz kalın ama dolgun duruyor. ama en iyisi 175 bence.

Fangio
23/01/2010, 00:27
İyi bir rot - balans ustasına gösterip hem alt takım hemde lastik hakkında sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.

kara kız
23/01/2010, 01:05
lıkırtılar amortısör takozlarından kaynaklanıyor olabilir..serviste yapılıp 1000 km sonra tekrar ses yaptıgını yazmıssın amortısor takozları yağlandığı taktırde sesler kesılıyor ve zamanla tekrar nuks ediyor..servistede aynı sekılde uygulama yapılıo olabilir değiştirmek yerine boyle bı cozum uygulamış olabilirler...

smartmavi
23/01/2010, 01:19
direksiyon kutusunu da mutlaka kontrol ettirin. benim eski servis sesleri kesememişti. Sonunda servisi değiştirdim, garantiden direksiyon kutusu değişti şimdi sesten eser kalmadı, bu sefer de direksiyon çok sertleşti ama şimdilik idare ediyoruz..

GP COSKUN
23/01/2010, 08:42
lıkırtılar amortısör takozlarından kaynaklanıyor olabilir..serviste yapılıp 1000 km sonra tekrar ses yaptıgını yazmıssın amortısor takozları yağlandığı taktırde sesler kesılıyor ve zamanla tekrar nuks ediyor..servistede aynı sekılde uygulama yapılıo olabilir değiştirmek yerine boyle bı cozum uygulamış olabilirler...

tamamen katılıyorum
+1000

KaGaN
23/01/2010, 11:06
Rot-balans ve takozlara baktırırsan sorunun hallolur heralde..Bu arada lastik ebatı olarak 185-60-r15 düşüne bilirsin...